Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Se synem se nám kniha moc líbila. Já jsem ji neznala a tak jsem ji četla společně s ním poprvé. Je velmi poetická, vtipná i zasnena a můj syn mi ji vždycky donesl, když ji chtěl číst. To u jiných dětských knih zatím nedělal, možná proto, že náš malý princ měl skutečně vtipný hlas. Že by to ovšem byla nejlepší dětská kniha všech dob, to si zase nemyslím.

08.01.2022 4 z 5

Lidové hádanky Lidové hádanky neznámý - neuveden

Kniha je urcite urcena malym detem, ktere se teprve jeste uci slova a rozsiruji si slovni zasobu. Reseni tajenek je totiz v pridanych krasnych ilustracich. Male dite se tedy snazi prijit na slovo (uhodnout hadanku) na zakladne sluchoveho a zaroven i vizualniho podnetu. Pro vetsi deti - rekla bych tak starsi 2 let - uz to ale bude nuda, zalezi podle toho, jak moc dite uz umi mluvit.

28.12.2021 4 z 5

Některé povídky jsou opravdové skvosty, u kterých se člověk zasmál nebo byl napjaty, jak to dopadne. Jiné jsou pouze milé a všechny napsané krásnou řeči.

26.12.2021 4 z 5

Lži Lockeho Lamory Lži Lockeho Lamory Scott Lynch

Konečně jsem našla knihu, která mě chytla a odmítla pustit. Konečně jsem zase hltala stránky a přemýšlela o příběhu, I když jsem zrovna nečetla.

Opěvovat jde mnohé : svět příběhu, který připomíná naše vlastní 17.stoleti, ale vyvíjí se jiným směrem - má magii, alchymii na fantasticky vyspělé úrovni, žádné pistole ale zato kuše a alchymisticke bomby. Ženy mají v tomto světě rovnoprávnost - vedou obchody, jsou bojovnice, spionky, knezky, dělnice, mafianky, zkratka jsou zastoupeny všude. Také je svět poset tajemnymi artefakty vymřele civilizace, která byla vyspělejší než lidé. Cenou tohoto nádherného vykreslení světa je sice dost vysvetlujicich pasáží, ale mě bavily.

Hrdinové mají také skvělé charaktery. Každý je osobitý, sympatický, má své chyby, ale i svůj talent. Locke není žádný bojovník či superhrdina, ale je velmi inteligentní a to se dobře čte. Avšak hraje značně nebezpečnou hru a ta když se posere, tak jsou následky brutální. Jsou tu krutá zranění a občas někdo zařve, takže jako čtenář nikdy nevím, co čekat. Ano, i nějaká ta slza ukapla. Pár badass momentů tu taky je.

Jako poslední bonus vidím to, že kniha sice patří do série s celkovou pointou a příběhem Lockeho, ale zároveň má ukončeny dej a co jsem slyšela, tak další díly výpravi o novém dobrodružství, které je opět zakončené. Díky za to, protože další díly vychází ztuha (stejně pomalu jako tehdy díly Hry o trůnu, s odstupem několika let) a to čtu v originále a mám tedy o jeden díl navíc k dispozici než český čtenář. Jen aby Lynch nedopadl jako George R R Martin, ten chce/chtěl taky 7 dílů...

27.11.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Bohužel patřím k menšině, kterou kniha zklamala. Právě i díky hodnocením jsem očekávala víc: větší drama, víc děje, více charakterni hlavní postavu, silnější závěr atd. Prostředí Šumavy i houbové informace mě bavily, ale to je málo. Trauma bylo příliš brzy předvídatelné a příliš lehce nastíněné, hlavní hrdinka měla nulový vývoj, všechny vedlejší postavy snad kromě matky byly jen zběžně načrtnuty. To vše způsobilo, že mě kniha nebavila číst a docela dlouho jsem u ní zkejsla. Škoda, s více emocí a děje by to bylo lepší.

29.10.2021 3 z 5

Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor? Jede traktor - Jak nám pomáhá traktor? Pavlína Šamalíková

Ilustrace jsou krasne a nad kazdym obrazkem se da opravdu dost vypravet, protoze je na nem vzdy vice zviratek. Ovsem podlouhly format se memu synkovi spatne otaci a take by mohla knizka byt vetsi, aby vsechny ty detaily obrazku nebyly na lupu. Jinak krasna knizka.

22.10.2021 4 z 5

Prchající kůň Prchající kůň Martin Walser

Tohle je hodně zvláštní novela. Přiznám se, že jsem se do čtení musela docela nutit a první 2/3 si říkala, proč tohle dílo vůbec existuje. Až poslední část mě překvapila, navrsila na sebe několik nečekaných zvratů a donutila k zamyšlení.

Je to holt o dvou typcich, kteří mají oba krizi středního věku a řeší ji úplně rozdílným způsobem. Jeden se rozhodne smířit s nudnou práci a rezignovat na sex, aby došel klidu. Druhý se vším sekne, opustí ženu a děti, da výpověď, ožení se s mladší partnerkou, žene se za slávou a úspěchem, ovšem nervy má zase na dranc. Šťastný a spokojený není ani jeden.

Ženské postavy byly zmanipulovaní chudáci. Chlapi bez nich nemohli žít, ale zároveň musely furt dělat, co chlap vyžadoval. Feministkam knihu nelze doporučit.

22.09.2021 3 z 5

Byl jednou jeden krtek Byl jednou jeden krtek Eduard Petiška

Muj synek ma rad krasne velke obrazky a i pribehy jsou moc zajimave. Akorat format textu moc esteticky zrovna nepusobi, ale cist to jde.

15.09.2021 5 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

(SPOILER) Silný příběh o nesympatickych hrdinech, kteří ničí životy svoje i svého okolí, a přesto o nich nejde přestat číst. Tess má skutečně těžký a nešťastný život. Mnoho strasti si způsobí sama svou palicatosti (např. mohla vzkázat otci dítěte, mohla být upřímnějsi před svatbou, mohla požádat o pomoc Clareovi, mohla si přestat dělat morální výčitky a užívat si života atd. ) a v mnohém je nevinně - Všichni s ní manipuluji, nejdříve její rodiče, pak Alec a neméně i Angel. Tito dva páni se možná na první pohled zdají být jeden hodný a druhý zkažený, ale ve skutečnosti jsou prašt jak uhoď : Alec ji donutí stát se jeho milenkou, Angel ji donutí k sňatku, oba použijí k manipulaci svoji ekonomickou a intelektualni nadřazenost nad Tess, oba chápou její "ne" jako "brzy ano" a oba ji ublíží. Angela jsem nesnášela nejvíc, protože byl z nich největší pokrytec a jelikož ho Tess milovala, tak měl i největší kapacitu ji zranit a jako třešničkou na dortu zničil i své zdraví a budoucnost. Alec žil vášnivě a sobecky, ale jednal vždy tak, aby byl šťastný, narozdil od Tess a Angela. Závěr byl skutečně neočekávaný: nakonec i mě autor oblbnul tak, že jsem doufala v zázrak.

15.08.2021 5 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Tato knížka je snem každého rodiče: krátké příběhy jsou napínavé, plné poučných faktů z přírodovědy a doplněné překrásnými realistickými ilustracemi. Můj malý synek se při čtení moc rád díval na obrázky a vyprávění bavilo i mě. Sama jsem kdysi četla knížku jako prvňáček a i na to se díky velkému písmu skvěle hodí. Pamatovala jsem si na Zrzecku až do dospělosti a tak nám ji babička musela dovézt.

15.08.2021 5 z 5

Na statku - Moje první knížka Na statku - Moje první knížka neznámý - neuveden

Líbí se nám, že jsou používány realistické fotografie a nikoliv zjednodušené ilustrace. Také všestranost témat týkajících se farmy je skvělá (tj. od farmářských zvířat přes nářadí a pěstování zeleniny).

14.08.2021 5 z 5

Kuřátko hledá zvířátka Kuřátko hledá zvířátka Jiřina Lockerová

Knížka má opravdu krásné ilustrace a netradiční, náhodné seskupení zvířátek na jedné dvoustránce je zábavné (např. štěňata, outloň, ropucha, tapír, ledňáček, hlemýžď). Jen by bylo milé trochu více textu/hádanek, protože takto je knížka rychle prolistovaná.

14.08.2021 4 z 5

Kolo,kolo mlýnský Kolo,kolo mlýnský Veronika Jelenová

Většinu říkanek jsme zpívali, když jsme byli malí, a tady jsem si je připomněla. Krásné jsou i ilustrace.

11.08.2021 5 z 5

Oddanost podezřelého X Oddanost podezřelého X Keigo Higašino

Kniha je pro nás velice zvláštní tím, že je plná japonské mentality a uvažování, které jsou opravdu dosti odlišné od evropského standartu. I styl psaní je jiný, věty jsou kratší a úsečnější, jak tomu odpovídá po překladu z japonštiny. Mě autor osobně baví více než Murakami

29.07.2021 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Kniha se cte opravdu dobre, ovsem clovek si musi privyknout te romaticke unahlenosti, precitlivelosti a vasnivosti hlavnich hrdinu. Pro kazdou malickost se holt chteji propichnout kordem. Je z toho ovsem citit duch epochy romantiky a kdyz ctenar vypne rozum a moralku, skvele se pobavi.
A presto mi sednou vice knihy s mene lehkomyslnymi hrdiny.

17.07.2021 4 z 5

Vařila myšička kašičku Vařila myšička kašičku Zdenka Talpová

Nektere rikanky jsou divne a nerymuji se, ale je tu hodne tech, ktere zname z detstvi. Par jsem si jich pripomnela. A hlavne je tu plno obrazku.

Tak musim navysit hodnoceni: syn knihu naprosto zboznuje. Listuje v ni 10x denne, takze uz podle toho vypada, a ja uz umim polovinu tech rikanek/pisni nazpamet. Timto dekujeme babicce za prozretelny nakup.

15.07.2021 5 z 5

Gravitace Gravitace Tess Gerritsen

Me kniha moc bavila a cetla se skoro sama. Ano, konec byl sice predvidavy nebo alespon prostredky, ktere budou pouzity, ale to necimu nevadilo. Jelikoz knihu jsem mela pujcenou od chlapa, tak jsem se na zacatku bala, do ceho jsem se to zase nechala ukecat (ehm, kosmonauti?), ovsem brzy me to chytlo a musim rict, ze me autorka velice uspesne nakrmila tematikou, ktera me samu od sebe jinak vubec nezajima. Ta reserse ke knize musela byt silena.

Hm, pokud toto je autorcina nejslabsi kniha, tak o to lepe pro me, az budu cist dalsi.

21.06.2021 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

(SPOILER) Ackoliv je kniha skvela a ctiva, tak me vlastne zklamala. Motivy jsou pro mne totiz tak pritazlive, ze jsem ocekavala nejlepsi roman roku. No, a ono mi to slo nakonec jeste na nervy a navic je tezke si predstavit jeste depresivnejsi zaver. Rikam si, kdyby to byla poradna ducharina s mrtvou Rebekou, poradny thriller anebo aspon poradna romantika, tak by me to smetlo. Ovsem strasidelne ci desive to neni ani trosku a romantika je tu hodne slaby odvar.

Je tezke si predstavit jeste neschopnejsi hlavni hrdinku. Ta se bala opravdu vlastniho stinu a bylo utrpeni ji sledovat schoulenou v kresle s rukama v kline. Nema temer zadnou identitu - zadne konicky (ani tomu kresleni se nevenuje), zadne preference, zadny vkus, zadny pokus cokoli prizpusobit po svem prijezdu do Manderley. Existuje pouze jako stin sveho muze a take proto ji rikame pouze pani de Winter, krestni jmeno nema. Samozrejme tak vznika jeste vetsi kontrast k Rebece, ale je to otrava cist. Mnohem vice by me bavilo, kdyby tam vznikal nejaky konflikt s Rebecinym byvalym vedenim domacnosti.

Neschopnost komunikovat aneb "manyry jsou dulezitejsi nez uprimnost" je sice velice britsky jev, ale take me malo co tak jde na nervy. Ono by stacilo byt k sobe uprimny nebo alespon uprimne odpovedet na uz tak velice vzacne Maximovy dotazy jako "Jsi tu stastna" ci "Co tim myslis" a predeslo by se neskonalemu utrpeni.

Je tu skvele zachycena doba (britsky realismus), ale paneboze jestli budu muset cist jeste jeden dalsi dialog o pocasi, zatimco jsou hlavni pointou temata jako vrazda nebo selhani manzelstvi, tak se picnu.

Na polibek se ceka 300 stran, coz pro mne dela celou tu zalezitost se svatbou a manzelstvim takovou divnou a sterilni. Jeste horsi je prave uz ten zmineny zaver, dle ktereho hned na zacatku vime, ze hlavni hrdinka ac mlada je bezdetna, bez vlastni domacnosti a v podstate zase dela spolecnici, tj. mela nulovy vyvoj od sve puvodni profese. Co se Maxima tyka, taky se nezda, ze by si uzival zivota. Vlastne jediny, kdo v knize zil, byla ta mrtva Rebeka.

A tak mam z knihy horkosladke pocity. Du Maurierova proste umi psat a knihu jsem precetla rychle, ale zaroven me hodne iritovalo a ten zaver je proste deprimujici.

Mimochodem byl velmi odvazny pocin, ze autorka nam ctenarum podsunuje vraha jako kladnou postavu. To zvladla velice mistrne, ponevadz jim neopovrhujeme, ale jeste za nej horujeme a doufame, ze unikne spravedlnosti. V te dobe naprosto nevidany kousek.

06.06.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ctiva kniha o tematice, o ktere by se knihy psat mely, aby se nezapomnelo. Precetla jsem ji take velice rychle, ale spise proto, abych tu hruzu uz mela za sebou. Ve stastne dny mi totiz kazila dobrou naladu, protoze o tomhle se s lehkym srdcem proste cist neda.

18.05.2021 4 z 5

Ještě jedno, pane Lehmanne Ještě jedno, pane Lehmanne Sven Regener

Na to, ze jsem od knihy necekala vubec nic, jsem se od ni predevsim ke konci nemohla odlepit. Sice me par udalosti, ktere se panu Lehmannovi udaly, trochu mrzelo - je to holt sympatak a zaslouzil by si trochu vic stesti - ale takovy je holt zivot.

Kdo zvladne cist v originale, tak rozhodne doporucuji, protoze kniha je predevsim i svou vetnou skladbou velice nemecka, a tak si nejsem jista, jak moc se to povedlo zachytit prekladu.

09.05.2021 5 z 5