Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Architektov učeň Architektov učeň Elif Shafak

Kniha je historický román pozoruhodných rozměrů. O Istanbulu nic nevím a už vůbec ne o jeho historické verzi, takže člověk se dozví mnohé. To je ale i kámen úrazu. Kniha se mnohdy výživa v popisech prostředí a tradic, zatímco příběh stagnuje. Některé epizody byly zajímavé, jiné naprosto nudné. Hlavní postava Jahan je sice sympaťák, ale má víc štěstí než rozumu. Jeho naivita jde někdy fakt na nervy a za většinu jeho úspěchu mohli lidé kolem něj a ne on sám. Ne že bych svého času stráveného četbou litovala, ale o další knize autorky asi nesahnu.

23.08.2022 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Skutečně milé čtení plné krásného jemného humoru. I kdyby vám zahradničení nic neříkalo, tak vás kniha zaručeně pobaví a bude se lehce číst. A to je dost co říct, neboť kniha nemá specifický děj ani hlavního hrdinu - ona skutečně popisuje zahradničení. Jelikož mám také (balkonovou) zahrádku, tak jsem se v mnohém jednání i poznala.

13.08.2022 4 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

V pubertě mě kniha trochu nudila, ale po letech mě to chytlo. Je to samozřejmě náročné na nervy, poněvadž postavy prostě jsou tak slušné a cudne, až je zázrak, že se vůbec dokážou na něčem domluvit. Ale Anne i Wentworth jsou velcí sympaťáci a i když člověk ví, jak to celé dopadne, tak je to radost číst. Je opravdu s podivem, jak Austenova dokáže popsat romanci jak řemen pouze pohledy a pocity, v té knize nejsou téměř žádné dialogy.

Teď už jen zbývá porovnat knihu s novou TV adaptaci od Netflix.

28.07.2022

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Knihu jsem měla už dlouho a mezitím zapomněla, o čem to má být nebo proč jsem si ji pořídila. Čekala jsem dle názvu nějake dobrodružné vyprávění. Po přečtení vlastně nevím, co jsem četla :D Docela mě to i bavilo, pár výroků i pobavilo, ale hodně textu mě matlo. Je to psané řeči krásnou, zvláštní a dosti nesrozumitelnou. Dala bych to na studium bohemistum, běžným čtenářům snad jen až po flašce pivka.

21.07.2022 3 z 5

Loupežníci Loupežníci Friedrich Schiller

Drama má opravdu napětí i zajímavé etické problémy. Například jde Karl zachránit věrného přítele před smrtí, ovšem během této záchranné mise zemřou nevinní občané města včetně žen a miminek. Věrnost je tu pateticky vyzdvizena cnost, ať už jde o věrnost milovanému, přátelství, dodržení vlastního slibu... A to me právě i iritovalo. Postavy, když jednou něco slibily, tak přestali používat mozek a chovaly se zaslepeně a sadomasochisticky. Stáří textu se také značně podepsalo na čtivosti. Dlouhé monology, nerealisticke dialogy, nekonečné bědování, to vše nám nedává zapomenout, že čteme staletí prověřenou klasiku, která není nic pro příležitostné čtenáře.

10.07.2022 3 z 5

Krtek a malí pomocníci Krtek a malí pomocníci Jiří Žáček

Mě se knížka líbí asi víc než synovi, u toho vítězí větší a souvisle krktovy příběhy.

03.07.2022 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

(SPOILER) Kniha mě celkem bavila, i když chápu rozladění mnohých čtenářů. Je to takový fantasy patchwork, některé postřehy a poznámky ani nejsou vysvětlene a na začátku to i vypadá, že spolu jednotlivé linky vůbec nesouvisí. Mám ráda i kriminální zápletky, takže myslím, že série mě bude solidně bavit. Historických reálií Londýna je trochu moc - jelikož to město neznám, je to pro mě jedním uchem dovnitř druhym hned ven, ale zároveň mě to neobtěžuje.
Jen škoda, že mi prostřelili v půlce mou oblíbenou postavu, hlavní hrdina se sám ve vší te magii pak dost placal. To mi přišlo na první díl jako zvláštní rozhodnutí. Zajímavé je také zohyzdeni jiné hlavní postavy, která se bude vyskytovat i v dalších dílech - co s ní na autor v plánu?

Také jsem četla v originále a musím říct, že se to čte tisíckrát lépe než překlad, ve kterém mi nesedí vtip (prostě to přefrazovani do češtiny je prkene a vynucené).

01.07.2022 4 z 5

Bleška a veška Bleška a veška Jan Werich

Skvěle rymovane a vtipné vyprávění s velice zvláštním obsahem a hrdiny.

27.06.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Kniha je v podstatě epickou básní. Je psaná poetickou okrasnou řečí, která se ovšem vůbec nehodí k věku postav. Popravdě jsem čekala klasický příběh a tak i když mi kniha nevadila a přečetla se rychle, v srdci mi stopu nezanechala.

Kdo má rád poezii, měl by si Petra a Lucii určitě přečíst. Nebo kdo rychle potřebuje klasické dílo do seznamu četby do školy, poněvadž tato knížka se čte rychle a bezbolestně.

25.06.2022 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Fenomenální.

Tohle není kniha o ději, ale o postavách a jejich osudu. Prvních 400 stran mě jen bavilo, zbytek mě naprosto fascinoval.

21.06.2022 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Na zacatku jsem si rikala, ze ta inspirace Sherlockem Holmesem je trosku prehnana a nektere popisy Eliasovych zvyklosti se opakovaly. Ovsem od prvni tretiny - a zlomoveho okamziku - se to rozjelo a ja jsem knizku zhlta za par veceru.

Ocenuji i popis doby a (ne)souziti nemeckeho a ceskeho obyvatelstva Prahy. Urcite by se o tom dalo mnohe docist v mnohem nudnejsi literature faktu, ale proc se namahat, kdyz tady nam to autor krasne zpracoval do prijemne pozivatelne formy.

19.06.2022 5 z 5

Hádanky ze dvorku Hádanky ze dvorku Zuzana Pospíšilová

Ilustrace jsou takové "buclaté", syna nejdrive trochu matly, např beránek vypadá divně. Ovšem rymovane říkanky jsou skvělé. Už máme oblíbené (krocan a a onen nabobtnalý beránek)...

13.06.2022 5 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

Ilustrace mi v tomto díle sedly více, je to v podstatě verze, kterou známe z pc hry. Příběh je na začátku rozhrkany a nesouvisly, teprve až od poloviny začne dávat smysl. Co se frekvence koupání postav týká, je to skutečně úsměvné stejně jako fakt, že se jdou vždy vykoupat v kalhotkách ale nahoře bez. V komiksu pro dospělé, kde ani vyobrazení sexu není tabu, je skutečně vtipné předpokládat, že by čtenáře pobourily holé půlky. A ukázat předek? Ne, to budeme radši předstírat, že to tam má samočistící schopnost nebo že to lidé v příběhu řeší jako kočky.

07.06.2022 4 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Me pribeh celkem i bavil, i kdyz to vecne chytraceni Geralta (je to jen iluze hosi) a vzapeti prihlouple hupsnuti vedlejsich postav do baziny bylo trosku na palici. Zvlaste, kdyz se stejna iluze dokonce i opakovala... nojono. Liščice byla fajn.

31.05.2022 3 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Příběh není špatný, ale dialogy jsou někdy trošku natvrdle. Docela jsem začala být alergická na větu "můj medajlon vibruje" a měla chuť Geraltovi doporučit, ať si ho radši strčí někam a užije si s ním beze mě.

25.05.2022 3 z 5

Rudá moře pod rudými nebesy Rudá moře pod rudými nebesy Scott Lynch

(SPOILER) Bylo to dobré, ale bohužel už ne skvělé. Vyprávění bylo sice i nadále zazivne, ale 1) Locke byl méně sympatický než v prvním díle, 2) závěr byl uspěchaný, 3) smrt Ezri zbytečná, odflaknuta a 4) vztah Lockeho a Jeana začíná připomínat manželství. I proto bych uvítala, kdyby se gang právě naopak rozšířil o novou a zajimavou postavu, ale asi se autor bál, že bychom potom dostatečně neprozivali Lockeho dramata a už by nebyl středem dění. Takže radši vymyslel alchimistickou ultrabombu, již počet postav ze stránky na stránku zredukoval... Také pomsta na salónu Corbeau byla odflaknuta-autor se vykašlal na to ji popsat! V jednom odstavci jdou k branam a v dalším je hotovo. Kdyby šlo o užší knihu, která se vyhýbá zdlouhavym popisum, tak to chápu. Ale zde autor strávil desítek stránek tím,že popisoval Lockeho vzrůstající odpor k tomuto etablisma, aby pak provedení pomsty úplně vynechal? Divné. Závěr první knihy byl lepší, cca poslední třetina knihy byla jízda. Druhý díl se 580 stran placa v dobrém průměru, aby pak vše bylo sfouknuto na posledních 40 stranách. Škoda.

Mám i třetí díl, ve kterém se konečně setkáváme se Sabethou. Uvidíme, jestli si mě Scott usmíří anebo jestli knihy poputuji do online bazaru.

01.05.2022 4 z 5

Klárka a Kubík v zoo Klárka a Kubík v zoo Irena Landau

Milé příběhy o dětech a zvířátkách. Text je velkým písmem, takže i vhodné pro prvňáčky na čtení.

01.04.2022 5 z 5

Krtek ve městě Krtek ve městě J. A. Novotný

(SPOILER) Tož ten příběh je vlastně politovanihodny. Zvířátkům zničí les, postaví město a jako odškodnění je zavřou do paneláku s koši žrádla. Naštěstí to dopadne relativně dobře ve stylu hobita - přiletí orl.. Ne pardon labutě.
Tož detickam se touto cestou zprostředkuje pár méně libivych vlastností lidstva. Obrázky a text samozřejmě super.

23.03.2022 5 z 5

Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Zkoušeli jsme všechno! Respektující a klidné výchovné postupy Isabelle Filliozat

Mě připadá kniha také velmi dobrá. Pár věcí už jsem vyzkoušela a skutečně to na syna fungovalo, z čehož mám velkou radost. Docela mi pomáhá vizuální forma knihy, lépe mi pak utkvi daný tip v hlavě. Také mi pomáhá vysvětlení, jakého myšlení dítě v daném věku ještě není schopno. Jsem pak víc v klidu, když vím, že syn ještě např není schopen chápat koncept čekání a tak se vzteka, protože pro něj existuje jen přítomnost. Takže místo "to nemůžeš trochu počkat!" teď jinak formuluju či řeším jinak a světě div se, děcko je v pohodě.

15.03.2022 5 z 5

Tři hodiny v ZOO Tři hodiny v ZOO Gin Phillips

(SPOILER) Na thriller má kniha málo napětí a malý spád. Jelikož mám také dítě, tak jsem chápala vnitřní monolog hrdinky, ale upřímně byl v danou situaci naprosto nerealisticky. V její kůži bych myslela pouze na to, jak nás zachránit. Právě v tomto ohledu se Joan chovala nelogicky: mobil, opuštění úkrytu kvůli jidelnimu automatu, ztraceni se v myšlenkách u odpadkoveho koše, zranění, která si neopatrnosti způsobila, proč proboha nešli k lachtanum a východu, že už by ji kvůli stresu kapalo na mozek?
Příliš mnoho myšlenek a příliš málo akce, to je problém této knihy. Četlo se mi to rychle, ale těšila jsem se na to, až to bude za mnou.

13.03.2022 2 z 5