venora venora komentáře u knih

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

velmi čtivé, nejde o klasický “historický” román o holokaustu.

22.07.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Knihu jsem přečetla za 2 dny, podstatě na jeden nádech! Mohu jen doporučit. Velmi silný příběh, až neuvěřitelné osudy lidí, podobně jako v "Tatérovi".

19.02.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po Haně druhá kniha od této autorky a opět spokojenost :) Četla se velmi dobře - za dva večery hotovo (a to je se 4měsíčním miminem co říct...), příběh i postavy jsou zajímavé. Mohu jen doporučit

04.11.2019 5 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Kniha se mi moc líbila, absenci děje vynahradila “každodennost”, vhled do běžného života. I “unavený rodič” mě zaujal, ale to možná souvisí i s životní fazí :)

27.03.2019 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jiný pohled na Rusko v počátku 20. století. Na osudech několika lidí je ukázána změna doby, ovzduší... a vše velmi zajímavou a čtivou formou. Krásně se prolínají i lyričtější pasáže, ty pro dnešního čtenáře “bez děje”, právě s těmi osudy hrdinů.

27.03.2019 5 z 5

Nemohu než doporučit, kniha se četla doslova sama.

Jejich veličenstva pyramidy Jejich veličenstva pyramidy Vojtech Zamarovský

výborně napsané, velmi čtivé, doporučuji každému, kdo se, byť okrajově, zajímá o starověký Egypt a pyramidy.

11.11.2018 5 z 5

Tajemství Kremlu Tajemství Kremlu Bernard Lecomte

kniha se zabývá stoletím dějin Ruska, jsou zde známé i méně známé události a osoby včetně (pro mladší ročníky, jako jsem já) takřka neznámých (či jen dle jména známých) osob, jako Andropov či Černěnko, kteří (překvapivě) nepřišli ze vzduchoprázdna na nejvyšší pozice v SSSR... Informacemi kniha zajímavá, byť se místy četla trochu hůř

04.09.2018 4 z 5

Hold Katalánsku Hold Katalánsku George Orwell (p)

trochu náročnější čtení, ale velmi zajímavé, poučné. Styl takřka reportážní a i přes jasnou politickou příslušnost Orwell ukazuje, že na obou stranách fronty stáli lidé, lidské bytosti a že propaganda (a dezinformace) fungovala opět všude.

04.09.2018 4 z 5

Dobře se čte, pobaví i (nenásilně) poučí

04.09.2018 5 z 5

Podpis čtyř / The Sign of the Four Podpis čtyř / The Sign of the Four Arthur Conan Doyle

první kniha se Sherlockem Holmesem a dr. Watsonem, rozhodně ne poslední. Zápletka zajímavá, děj hezky odsípal, příjemná, oddechová záležitost.

10.08.2018 4 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

tato kniha se doslova četla sama. Už se těším na další osudy Zdenky Braunerové v druhém díle. Zároveň mě velmi potěšil vhled do uměleckého a kulturního života v Českých zemích na konci 19. století, je zajímavé zjistit, že ti suší pánové (a dámy) z hodin literatury byli ve skutečnosti z masa a kostí...

18.07.2018 5 z 5

Sláva a pád přemyslovských králů Sláva a pád přemyslovských králů Jan Bauer

některé informace byly známé, jiné méně - a tak to má asi být. Autor přehledně popisuje souvislosti, ukazuje zmatky na trůně a časté (vzájemné) střídání knížat.

13.07.2018 4 z 5

Všichni muži královny Všichni muži královny Linda S. Howington

velmi příjemné, oddychové čtení.

13.07.2018 5 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

čtivé, i když už dávno mimo mojí věkovou skupinu. Nikdy předtím jsem však nečetla nic od autorky, tak jsem ráda, že jsem v rámci Výzvy dohnala resty.

11.07.2018 4 z 5

Prozření Prozření Jessica Shattuck

jiný pohled na (po)válečné období, vliv událostí na generaci ‘dětí’, vztah většiny Němců k válečným událostem - vše v knize podáno z pohledu tří velmi odlišných žen, které se jakoby náhodou ocitají pospolu.

30.06.2018 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

četla jsem i články na blogu, bavilo mě zrovna tak.

08.06.2018 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

velmi silná kniha s děsivým obsahem. Klobouk dolů před autorem a všemi, kteří prošli tímto peklem. Rozhodně doporučuji přečíst, ale asi ne jako první knihu o holokaustu. Zážitek z knihy je pro mě o to intenzivnější, že to jsou sotva tři týdny, kdy jsem v Auschwitz I i II strávila takřka půl dne a tedy při čtení měla před očima živé vzpomínky na ... to místo a emoce, které i po té době způsobuje.

06.06.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

velmi čtivé, trochu jsem se obávala, ale zbytečně. Pohled z více stran dodal příběhu hloubku. Je vidět, že extrémní situace vzbudí v lidech to nejlepší - nebo nejhorší. A také, jak jedno zdánlivě nevýznamné rozhodnutí může významně ovlivnit spoustu životů.

16.04.2018 5 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

příjemná kniha s neobvyklým námětem - známky, rytectví. Dvě časové roviny - 1989 a 1938 - se prolínají a postupně přibližují díky osudu hrdinů. Velmi čtivé

31.03.2018 5 z 5