Venezia Venezia komentáře u knih

Ako Francúzi vymysleli lásku: Deväť storočí vášne a ľúbostnych dobrodružstiev Ako Francúzi vymysleli lásku: Deväť storočí vášne a ľúbostnych dobrodružstiev Marilyn Yalom

Mám rada knihy o knihách, tak som nemohla obísť ani túto. Moje počiatočné nadšenie dostalo ranu už dosť rýchlo, v knihe sú chyby, overiť tieto informácie stačí totiž aj na wikipedii, napr. z obdobia života Františka I. urobila autorka obdobie jeho vlády, Henricha II. zamenila za Henricha I. a z Aurory von Königsmarck sa stala milenka Moritza de Saxe (bola jeho matka). Nie som historička ani odborníčka na literatúru, takže očakávam, že sa v knihách dozviem pravdivé fakty, a takto sa moja dôvera o iné informácie v knihe naštrbila. A že ich je. Autorka rozoberá v prológu a 16 kapitolách rôzne typy partnerskych lások vo vybraných francúzskych románoch, niekedy dosť podrobne spomenie obsah, či ľúbostné vzťahy autorov.
Z obsahu: Ábelard a Heloisa; Marie de France; Kňažná de Clèves; Molière a Racine; Prévost, Crébillon ml., Rousseau, Laclos; Julie de Lespinasse; Elisabeth Le Bas a Madame Roland; Constant, Stendhal, Balzac; George Sand a Alfred de Musset; Pani Bovaryová; Cyrano z Bergeracu; Verlaine, Rimbaud, Wilde a Gide; Proust; Colette, Gertrude Stein, Violette Leduc; Simone de Beauvoir a Jean-Paul Sartre; Marguerite Duras; Láska v 21. storočí.
Zhrnutie: ideálna Francúzka je pekná a duchaplná; a manželská nevera je v pohode.
Ešte tipy: o Julie de Lespinasse je román Parížske salóny od Benedeka, o George Sand je komédia Impromptu z roku 1991, o Colette sú tiež filmy.

29.12.2023 4 z 5

Líný učitel - kompas moderního učitele Líný učitel - kompas moderního učitele Robert Čapek

Ja taká nadšená z názorov pána Čapka nie som. Škola bez zošitov, domácich úloh, testov, maturity, známky len od 1 do 3? To sme zažili za lockdownu a vieme, ako to (negatívne) dopadlo. A že sa žiaci všetko zo všetkých predmetov naučia na hodinách, je poriadna utópia. Uznávam, že učivo je hlavne na základných školách predimenzované a učitelia nie sú ani dokonalí, ani zábavní do popukania a tiež robia chyby.
Autor si aj odporuje, napr. dal domácu úlohu, inak by svoju super aktivitu o Troch mušketieroch nemohol realizovať. Str. 140.
Prekáža mi tiež, že svoje teórie vnucuje všetkým predmetom a na každej hodine. Odporúčam autorovi vyštudovať a vyučovať napr. predmety ako český jazyk a matematika a potom vykázať výsledky svojej učiteľskej práce. Ako sám autor napísal, je flegmatik, a očividne sa to odrazilo aj v jeho učiteľovaní. O zodpovednosti pomlčím, svedčí o tom aj jeho rodinný život, str. 154.
Aby som len nekydala, ako pán Čapek, bolo by fajn, keby sa deti do školy tešili (nielen na kamošov/kamošky) a CHCELI sa niečo naučiť, a aj na stredných a vysokých školách, ktoré ich pripravujú na budúce povolanie. Len si neviem predstaviť, ako by žiaci zvládli sedem hodín denne, päť dní v týždni hodiny plné aktivít a premýšľania. Veď aj žiak je len človek a chce si niekedy v škole odpočinúť .

26.11.2023

V dobrém i ve zlém V dobrém i ve zlém Fernando J. Múñez

Druhý diel som čítala takmer po ôsmych mesiacoch a zistila som, že si veľa postáv a zápletky nepamätám. Prvý diel ma bavil, druhý už tak nie, možno to bolo tým časovým odstupom. Dej bol predvídateľný a román je vlastne historická romanca s happyendom ako vyšitým.
PS1: Začala som pozerať seriál, ale bol akysi iný, ako kniha, tak som to vzdala.
PS2: Pri čítaní som si spomenula na taliansku Elisu z Rivombrosy.

17.11.2023 3 z 5

Bobi a kamoši Bobi a kamoši Peter Nagy

Kto by nepoznal Darinku Mandarinku a Bobiho s legom...

30.10.2023

Sultánův kuchař Sultánův kuchař Saygin Ersin

Po komentároch Jizi a Tessinky netreba asi ani nič napísať.
Len by som spomenula, čo mi nesedelo v preklade: nadávka kruci a slovo Bože, predsa len som zvyknutá na slovo Allah.

10.10.2023 4 z 5

Fínske šťastie Fínske šťastie Katja Pantzar

Zhrnutie: príroda, sauna, bicykel, studená voda, zdravá strava, minimalizmus - a máte po depresii, teda aspoň autorka ju má menšiu. Zabudla ale na kapitolu "Šťastne som sa vydala, mám dieťa a nemám už čas behať po baroch". Ďalšia Američanka (tentoraz z Kanady), ktorá našla šťastie v Európe.
Na spestrenie si prečítajte výroky Kimiho Räikkönena. To je typický šťastný Fín.

03.10.2023 3 z 5

Bašta mezi žabožrouty Bašta mezi žabožrouty Jiří Slavíček

Vskutku milá a vtipná road kniha o Paríži, človek odpustí i tých pár chybných informácií (napr. Ľudovít XVI. určite nebol synom Ľudovíta XV.) Okrem početných českých stôp oceňujem aj dve slovenské: multiotecka Šteánika (nie, nepomýlila som sa) a Dubčeka. Potešili by ma takéto knihy aj o iných mestách.

21.07.2023 5 z 5

Zaša Zaša Randi Barrow

Ach joj. Kniha ma odradila hneď na začiatku. Autor nazýva Sovietsky zväz Rusko a tesne po 2. SV majú mať doma kdesi na vidieku whiskey, ktorú použijú ako dezinfekciu na rany. To naozaj??!!

03.04.2023

Záhada Henriho Picka Záhada Henriho Picka David Foenkinos

Polovica strán by stačila. Po stej strane ma to už nudilo a úplne mi ušlo, kto je autorom knihy.
Btw, pieseň od Barbary - Göttingen - je veľmi pekná.

27.03.2023 3 z 5

Clarino tajomstvo Clarino tajomstvo Fernando J. Múñez

Historický román, kde veľa histórie nie je. Zato kopec intríg a tajomstiev. Ale číta sa to dobre.
Za plus považujem, že autor popisoval, čo presne kuchárka varila, aj sa mi slinky zbiehali. Škoda, že na konci knihy nie sú recepty. A taktiež názvy kuchárskych kníh.
Čudné bolo že návšteva kráľa a kráľovnej bola odbavená pár slovami. Veď pre služobníctvo by to musel byť zážitok na celý život, o ktorom by rozprávali ešte aj vnukom.
Seriál môže byť vďaka kostýmom a interiérom ok, niekto na csfd ho prirovnal k Nebezpečným známostiam.

27.03.2023 4 z 5

Žena obchodníka s kořením Žena obchodníka s kořením Charlotte Betts

Na prvý pohľad je kniha skvelá, požiar Londýna a dôsledky pre ľudí sú zobrazené uveriteľne a vďaka ich-forme som mala pocit, že som toho súčasťou. Ale začalo to pokryvkávať na rôznych detailoch, napr. sa tvárim, že som umrela a nezmením si meno alebo mám v živote skutočný problém a nespomeniem si na jedinú priateľku, ktorú mám, o odvahe hlavnej hrdinky ani nehovorím atď. A keď sa dej začal krútiť len okolo milujem ho a on mňa nie, zistila som, že nečítam historický román, ale historickú romancu. Dobrú, ale predsa len romancu. PS: tiež som čakala, že sa viac dozviem o korení a parfémoch.

02.03.2023 3 z 5

Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou Vzdialenosť medzi mnou a čerešňou Paola Peretti

Veľmi milá, dojímavá, ale aj vtipná kniha, a napriek smutnej téme optimistická. Mafalda prichádza o svoj zrak a vďaka tomu o svoj doterajší život (napr. o priateľku). A musí sa s tým popasovať.
Autorka odkazuje nielen na Malého princa, ale aj na Srdce a predovšetkým na Stromového baróna.
Priateľstvo s upratovačkou mi pripomenulo knihu Oscar a ružová dáma.

01.03.2023 5 z 5

Strýček Jan Strýček Jan Joseph Auslander

Skutočne milé a humorné príbehy so strýčkom Janom v hlavnej úlohe počas jedného roka. Kniha vhodná na čítanie na Vianoce či v lete k vode. Až je človeku ľúto za "starými dobrými časmi".

18.02.2023 4 z 5

Rozviazané jazyky Rozviazané jazyky Jozef Tancer

20 rozhovorov o jazykoch a životoch starých Prešporákov. Zaujímavé a inšpirujúce.
Predovšetkým je čudné, že si mnohí ľudia vystačili len s nemčinou a maďarčinou a nikto to neriešil, až po Benešových dekrétoch.
Tiež je otázka, na akej úrovni ľudia ovládali tie dva či tri jazyky.
Rozhovory bolo väčšinou s ľuďmi, ktorí pochádzali z rodín, kde kládli dôraz na vzdelanie a mnohí brali ešte súkromné hodiny angličtiny či francúzštiny (ich učiteľky mali tieto jazyky materinské).
Ešte je treba povedať, že bratislavská nemčina je iná ako spisovná nemčina.
Život niektorých ľudí by bol aj dobrý námet nielen na film, ale aj na seriál.

14.02.2023 5 z 5

Zakliaty kláštor Zakliaty kláštor Juraj Červenák

Juj, to bolo čítaníčko. Western, duchárčina, detektívka a historický román a zrnko romantiky v jednom, čo viac si človek môže priať. Navyše sú v knihe krásne ilustrácie, čo mi pripomenulo detské časy s edíciami Stopy a KOD. Skvelý nie je len príbeh, ale aj jazyk, niektoré slovné spojenia by mali zľudovieť. Čo mi chýba, je príloha s vysvetlivkami o skutočných osobnostiach, miestach či predmetoch (napr. zbrane). Snáď nabudúce. Teším sa na ďalší diel.

20.01.2023 5 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Nič moc. Keď vymeníme magické deti za normálne a sociálneho pracovníka za guvernantku, zostane obyčajná červená knižnica.

15.12.2022 2 z 5

Chlapec bez mena Chlapec bez mena Slavka Liptáková

Zvláštna kniha. Ani si nie som istá, či je vhodná pre deti. Pripomenula mi knihu Veľký zošit.
Hviezdička za ilustrácie.

17.11.2022 4 z 5

Nekonečný zázrak Nekonečný zázrak Irene Vallejo

Podľa obsahu by to mala byť kniha o knihách Starovekého Grécka a Ríma, ale je to jedna dlhá esej o knihách krížom-krážom dejinami, popretkávaná spomienkami autorky na knihy a knižnice, citáciami a obsahmi rôznych kníh či filmov o knihách, a osobami/osobnosťami, ktoré sa o knihu čo len obtreli.

26.10.2022

Nacista a holič Nacista a holič Edgar Hilsenrath

Trochu iná kniha o období nacizmu v Nemecku z pohľadu nacistu. Román je dobre napísaný a aj spracovanie témy je na tú dobu originálne, to sa nedá uprieť. Hlavná postava je niečo medzi prosťáčkem a špekulantom, čo si samo o sebe odporuje. Dala by som aj vyššie hodnotenie, ale autor si mohol odpustiť znásilňovanie bábätka, ktorého matka sa len ľahostajne prizerá. Satira a sexuálne zneužívanie detí sa dá vyjadriť aj inak.

24.07.2022

Noemovo dítě Noemovo dítě Éric-Emmanuel Schmitt

"Začínám sbírku."
Koľko zbierok ešte budeme začínať? Koľko vojen ešte bude? Nežijem ani pol storočia a už si pamätám studenú vojnu, Irán-Irák, Kuvajt, Juhosláviu, Sýriu, Jemen, Barmu, Afganistan, zase Irak, Izrael a Palestínu, teraz Ukrajinu, vojny v Afrike už ani nepočítam... a k tomu rôznych separatistov a teroristov a prevraty.
Prečo vlastne?

12.04.2022 5 z 5