vendysantos vendysantos komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Vůbec nevím, jak mám tuto knihu hodnotit. Goethe je prostě německá klasika. Toto dílo napsal snad v pouhých pětadvaceti letech. Ze začátku se mi upřímně četla hůře, ale pak jsem si zvykla na styl psaní. Udivilo mě, že po vydání Werthera začali mladí lidé páchat sebevraždy z nešťastné lásky. Mnoho z nás si takovou lásku a utrpení prožilo, a tak s Wertherem můžeme soucítit.

09.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po přečtení Listopádu jsem vážně vděčná, že žiji v dnešní době ve svobodné zemi. Nedovedu si představit, že by tu byl stále totalitní režim, bohužel v mnoha zemích ještě funguje. Bylo mi moc líto Maji, která strávila mládí za mřížemi jen proto, že vyjádřila svůj názor, i Lenky/Magdy, které od malička vtloukali do hlavy myšlenky komunismu, a tak si ani nemohla svůj názor vytvořit.

02.07.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Čtivé, stejně jako všechny knihy paní Mornštajnové. Tato kniha je jejím druhým dílem a já nechápu, proč jsem se k ní nedostala dříve. Myslím, že autorka skvěle vystihla dobu komunismu, kterou naštěstí naše generace už nezažila. Prvních pár desítek stran jsem se stále musela vracet v ději, abych zjistila, o kterém Václavovi je zrovna řeč a v které jsme době, ale brzy jsem se do děje dostala a pak už se kniha četla sama. Těším se na Listopád a na další autorčiny knihy.

27.06.2021 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Silný a neuvěřitelný příběh tří žen, které se nikdy nesetkaly, ale měly společný osud. Moc se mi líbilo zpracování knihy z historického hlediska, byly zde popsány všechny důležité události a fakta.

23.06.2021 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Tato kniha je pro mne nezapomenutelná. O koncentračních táborech jsem přečetla desítky knih, takže mi do sebe jednotlivé události a osudy zapadají. Dalo by se říct, že už mě v dalších knihách téměř nic nepřekvapí. Ale o ruském gulagu jsem četla poprvé. Vyvolalo to ve mně silné emoce. Nedokážu pochopit, jak se něco takového mohlo dít (a stále se takové věci ve světě bohužel dějí!), kolik nevinných lidí bylo odsouzeno... Je mi smutno a zle z toho, jak se člověk dokáže chovat k jinému člověku.

11.06.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Další kniha o hrůzách Osvětimi, přesto opět jiná. Je neuvěřitelné, jaké měli Lale a Gita štěstí, že oba přežili a mohli spolu konečně svobodně žít. Tato kniha ve mně zanechala tolik emocí stejně jako desítky knih s tímto tématem. Zajímá mě i osud Cilky, takže si přečtu i druhý díl.

07.06.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

(SPOILER) Tuto knihu mi doporučila moje teta. Přečetla jsem ji jedním dechem. Kniha ve mně zanechala mnoho emocí. Rozplakala mě několikrát. Strašně mi bylo Štěpána líto. Přišel o sestřičku, s maminkou žili skromně, táta od nich odešel, aby si vzápětí založil novou rodinu se ženou, která Štěpána nepřijala. Maminka onemocněla... Štěpán se přestěhoval k dědovi, se vším mu pomáhal, všechno chtěl zvládat sám. Osud byl k němu i jeho rodině velmi krutý, přesto byl Štěpán silný a hlavně soběstačný. O tom celá kniha je, o neuvěřitelně silné osobnosti chlapce, který byl tak statečný, laskavý a rozumný. Myslím, že každý by se měl zamyslet sám nad sebou a vážit si lidí, které kolem sebe má, protože to není samozřejmost.

04.06.2021 5 z 5

Do plamenů Do plamenů Meredith Wild

Na tuto knihu mám podobný názor jako na první díl. Oddechové čtení, u kterého nemusíte vůbec přemýšlet, a které vás ničím neobohatí. Erotické romány vůbec nečtu, ale zajímalo mě, jak bude pokračovat série. Nemohu říct, že by mě druhý díl zklamal, ale ani nenadchl. Autorka opět mohla ubrat s intimními a přehnanými pasážemi. Dávám o hvězdičku méně než prvnímu dílu, protože se mi zkrátka nelíbil charakter hlavního hrdiny a je podle mě nereálné, aby se ze dne na den z egoistického proutníka stal věrný a oddaný partner. Možná na pár měsíců, ale určitě jí nebude věrný celý život. Vždyť i jeho láska k Vanesse byla téměř jen fyzická.

02.06.2021 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Jelikož na sebe jednotlivé díly romantických útěků nenavazují, přečetla jsem si Pláž v Chorvatsku po prvním díle. Tato kniha je mi bližší svým prostředím, protože jsem v Chorvatsku byla a zmiňovaná místa jako např. Split, Hvar jsem navštívila. Dokázala jsem si představit, kde se zrovna hlavní hrdinové nachází. V knize je mnoho nepravděpodobných situací a náhod a konec je pohádkově romantický. Ráda si přečtu i zbylé díly, protože takové knihy se opravdu čtou samy.

18.05.2021 5 z 5

Horečka nad ránem Horečka nad ránem Péter Gárdos

Moc krásný příběh. Dříve to dopisování mělo jakési kouzlo, které už naše generace nepozná.

14.05.2021 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Je neuvěřitelné, jaké měl pan Szpilman štěstí, že přežil celou dobu ve Varšavě. Ráda čtu knihy s židovskou a válečnou tematikou a pokaždé se dozvídám mnoho nových informací a detailů. Zde konkrétně o vzniku varšavského ghetta. Pianista ve mně zanechal silné emoce. Jak je popsáno na konci knihy, také já si budu pamatovat scénu z Umschlagpatzu, na kterém stojí Wladyslaw se svou rodinou a dělí mezi sebe karamelku rozkrojenou na šest dílů.

„Od zítřka budu muset začít nový život. Jak začít žít, když má člověk za sebou jen smrt? Jak načerpat ze smrti sílu k životu?“

06.05.2021 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Tak konečně jsem knihu dočetla. Ze začátku jsem se vůbec nemohla do knihy začíst. Možná to bylo tématem, které je mi velmi vzdálené. Nemám absolutně nic proti LGBT komunitě, jen mám pocit, že se v poslední době roztrhl pytel (nejen) s knihami tohoto typu. Neříkám, že byla kniha špatná, oceňuji originalitu a špetku humoru, ale musím bohužel pár věcí vytknout. Nejvíce mi v knize vadily vulgarity, kterých bylo přehnaně mnoho. Sprostě mluvil britský princ, syn prezidentky, dokonce samotná prezidentka. Asi bych nad tím měla mávnout rukou a říct si, že je to v dnešní době normální, ale vážně není. Takhle se přece běžně nebaví dva lidé, kteří jsou do sebe zamilovaní. Mám pocit, že spíše než splynutí duší, šlo pouze o fyzickou lásku a přitažlivost mezi Henrym a Alexem. Nemyslím si, že by takový vztah v běžném životě vydržel delší dobu. V e-mailové korespondenci si toho oba milenci tolik řekli, avšak při osobních setkáních komunikace dost vázla - zřejmě si nic říct nestihli, když měli pokaždé co dohánět. Hodnotím průměrem, tato kniha je podle mě velmi přeceňována.

28.04.2021 3 z 5

Dávám čtyři hvězdičky pouze proto, že první díl byl zkrátka lepší a zábavnější. První díl vyprávěl o Alanově životě, o sto letech plných dobrodružství, absurdit a náhod. Tento druhý díl už byl něco navíc, bez čehož bychom se asi obešli. Ale nemění to nic na tom, že autor píše velmi vtipně a inteligentně a jeho styl mě velmi baví. :)

12.04.2021 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Po přečtení prvního dílu Nedotýkej se mě jsem byla naštvaná na autorku za to, že nechala příliš otevřený konec. Čekala jsem více než měsíc (jsem ráda, že ne déle) a těšila jsem se na druhý díl. Nerada bych tu příliš vyzrazovala děj pro ty, kteří si čtou komentáře ještě před přečtením.
Stejně jako první díl je i tato kniha velmi čtivá, nedokázala jsem se odtrhnout, aniž bych ji dočetla, a tak jsem četla další a další stránky, až najednou bylo půl čtvrté ráno. Ale konečně ji mám přečtenou. Miluju příběh Sage a Lucy. Sage jako postavu jsem si oblíbila hned od začátku a snažila jsem se do ní vžít a pochopit její osobnost z psychologického hlediska. Samozřejmě jsem tušila, že se na scéně také objeví Alan a doufala jsem, že bude potrestán. Celou dobu jsem si říkala, proč se Sage konečně nesvěří. Ještě bych chtěla vyzdvihnout to, že se (díky bohu) veškeré milostné scény obešly bez jakýchkoliv vulgarismů nebo trapných výrazů, které poslední dobou vídám v mnoha knihách. Jen bych ubrala na detailech, protože si umím představit, že tuto knihu čtou i mladší čtenáři. Závěr byl téměř pohádkový, ale nic jiného jsem popravdě ani nečekala.

02.04.2021 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Asi jsem od knihy čekala víc, když jsem viděla tak dobré hodnocení. Vadily mi vulgarity. Vážně se spolu dospělé kamarádky baví jako dlaždiči? Hlavní hrdinka byla, slušně řečeno, dost povolná a bez zábran. Místo toho, aby se více věnovala dceři, pila každý den alkohol a spala s kdekým. Taky mi vadila absence uvozovek v přímé řeči, často nebylo vůbec poznat, která z postav zrovna mluví a kdy daná řeč končí.

29.03.2021 3 z 5

Místo v mém srdci Místo v mém srdci Jane Green

(SPOILER) Neuvěřitelně čtivá knížka, jejíž hlavním tématem je rodina, mateřství, a především vztah mezi dcerou a nevlastní matkou. Během čtení jsem uronila pár slz. Nejvíce mi bylo líto hlavní hrdinky Andi, která byla milující matkou navzdory tomu, že své vlastní dítě mít nemohla. Líbil se mi vypravovací styl, zřejmě to bude i skvělým překladem (mimochodem po dlouhé době jsem v knize nenašla jedinou chybu ani překlep). Zároveň se mi líbily i pasáže, které byly vyprávěny z pohledu mladé Emily. Snažila jsem se do ní vžít, jaké to asi musí být - zjistit, že je v sedmém měsíci, poté necítit k vlastnímu dítěti to, co by mělo být přirozené, a nakonec se ho vzdát. Musím ale říct, že mě neskutečně štvalo, jak se po celou dobu chovala sobecky a nevděčně. Skončilo to asi nejlépe, jak mohlo.

25.03.2021 5 z 5

Kde se touláš, Bernadetto Kde se touláš, Bernadetto Maria Semple

(SPOILER) Tato kniha se mi nečetla příliš dobře. Hlavní hrdinka Bee měla sice dobrý a zábavný styl vypravování, ale jakmile přišly na řadu e-maily, faxy a zprávy, hrozně se to táhlo. Knížka mohla být klidně o sto stránek kratší. Konec knihy byl zmatený a neurčitý. Rozvedou se Beeini rodiče, bude její táta nakonec se Su Lin?

23.03.2021 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příjemné, romantické, oddechové čtení. O hygge jsem už četla knihu, takže to pro mě nebylo nic nového. Jednou se do Dánska určitě podívám. Kavárna v Kodani byla neuvěřitelně čtivá a zábavná, líbily se mi i hlavní postavy. Těším se, až si přečtu další knihy ze série romantických útěků. :)

15.03.2021 5 z 5

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Další silný příběh z Osvětimi, ale úplně odlišný od všech, které jsem dosud četla. Líbil se mi autorův styl psaní. Děj je samozřejmě hrozný a při čtení si říkáte, jak se takto mohly chovat lidské bytosti...

13.03.2021 5 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon