Vendula39

Příspěvky

PygmaliónPygmaliónGeorge Bernard Shaw

Drama mě velmi zaujalo, zejména odlišné vnímání pánů na květinářku. Podle mě se Líza rychle naučila novému vyjadřování a ani jsem se jí nedivila, když si konečně vybila vztek na pana Higginse, za to, co jí udělal. Dílo bylo krátké, po jazykové stránce dobře čitelné, určitě si ho za pár let přečtu znovu.

14. ledna


O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Novela se mi krásně četla, bylo to zapříčiněno i její krátkou formou. Nejvíce mě zaujalo přátelství ústředních postav a ukazuje nám to, že nesmíme zanevřít na lidi s nějakým hendikepem, ať už nám způsobují jakékoli problémy. Každý z nás má nějakou úchylku a vzít si do kapsy myš a hladit si ji je pro dnešní svět nepřijatelné, ale najdou se i takoví, kterým by to přišlo normální. Dílo celkově hodnotím velmi dobře, líbil se mi jak děj tak i popis prostředí, konkrétně krajiny.

14. ledna


RevizorRevizorNikolaj Vasiljevič Gogol

Dílo se mě velmi zaujalo. Byly tam krásně vykresleny okamžiky, které se snaží lidé co nejlépe ututlat, když má přijet nějaká kontrola. Myslím si, že v dnešní době by to také mnozí zkoušeli. Řekla bych že jde i o nadčasové dílo, které když si někdo přečte, tak neudělá chybu.

04.12.2021


Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

Podle mého názoru, jedna z nejlépe napsaných knih vůbec. Dílo se mi krásně četlo, bylo psáno srozumitelnou češtinou. Ústřední postavou byla mladá postava, se kterou jsem se mohla ztotožnit. Zaujala mě taktéž předmluva, v které byly řečeny různé citáty pana Wilda, s něčím takovým jsem se ještě u knihy nesetkala. Řekla bych, že to platí na jakékoli dílo (např. Cílem umění je odhalit umění a skrýt umělce). I přes větší počet stran, dílo hodnotím velice kladně a v budoucnu se k němu určitě s radostí vrátím.

04.12.2021


Tyrolské elegieTyrolské elegieKarel Havlíček Borovský

Elegie se mi velmi líbily, protože mám ráda humorné básně. Nejvíce mě zaujalo zobrazení černého buldoga, měsíčku nebo verš o borovském kostelíčku. Určitě si na tyrolské elegie ještě někdy vzpomenu a znovu si je ráda přečtu.

12.09.2021


Můj (téměř) dokonalý životMůj (téměř) dokonalý životS. Kinsella (pseudonym)

Každý z nás sní o "onom" dokonalém životě, ale málokdo ho ve skutečnosti opravdu žije. V dnešní době na sociálních sítí může vše vypadat jako realita, ale mnohdy to tak vskutku není (jedná se i o Katiin případ). I když Deméter nebyla nijak přátelská, tak musím přznat že kolektiv uměla vést velice dobře a následná spolupráce s Kate oběma jenom prospěla. Nejlépe byly popsány chvíle odplaty, neštěstí ale i radosti. Pokud nemáte zrovna co číst, tak neuděláte určitě chybu, když se dotknete téhle knihy. A Alex se jevil jako milý chlápek, a tu projížďku na kole bych si s ním klidně v zimě dala.

12.09.2021


Žít navěkyŽít navěkyDara Horn

Zpočátku se četla těžce, chvíli trvalo, než jsem se do ní začetla. Ve výsledku nejsem zklamaná z přečtení, kniha byla pojatá takovým vlastním osobitým způsobem, který se jen tak nevidí. Nevím jestli bych po takovém čtení chtěla "žít navěky", ale jedno vím jistě, že by to nebyla špatná zkušenost , žít třeba do sta let, člověk by si aspoň utřídil myšlenky a zjistil by jak se svět postupně změnil.

07.08.2021


ZlobaZlobaChris Carter

Přečteno jedním dechem. Děj byl pojat zajímavým originálním způsobem. Nejvíce mě zaujalo, že se vrah svěřoval se svou taktikou. To se jen tak nevidí, většinou na všechno policie přijde sama, tady hrála však klíčovou roli nápověda ze strany vězněného. Pěkně podána byla i minulost onoho Roberta Huntera, mnoho se tím v jeho kariéře vysvětluje. Nejvíce zarážející ovšem zůstává mimika a chování obžalovaného, ten klam, na kterém má život postaven.

07.08.2021


Anna Kareninová IAnna Kareninová ILev Nikolajevič Tolstoj

I když má dílo hodně stran, tak se mi docela dobře četlo. Některé pasáže se však hrozně vlekly. Přečetla jsem to víceméně povinně, ale i tak se mi dílo docela líbilo a rozhodně má něco do sebe.

24.05.2021


Hledá se RomeoHledá se RomeoAlexandra Potter

Takový oddechový román. Od začátku bylo jasné jestli zůstane s Willem nebo Sykesem, i když se jejich role střídaly na Juliině první příčče. Líbily se mi některé pasáže, nejvíce například ten výlet do Verony.

10.02.2021


Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Kniha se mi líbila. Překvapila mě v hlavní roli detektiva žena Erika. Oceňuji různé zápletky, překvapením pro mě byl i výsledný vrah, co zabíjel pokaždé se stejným motivem. Kniha se mi četla jedním dechem a vřele ji doporučuji dalším čtenářům k přečtení.

02.02.2021


KuličkaKuličkaGuy de Maupassant

Ze začátku docela nudná kniha popisující válku a nepokoje s ní spojené. Nicméně po příjezdu dostavníku se kniha začíná rozvíjet a je čím dál lepší. Je zde humoristicky popsána situace tehdejších francouzských vrstev společnosti, ale ve skutečnosti je lepší být možná chudým člověkem, kterým pohrdá společnost než bohatým šlechticem, který se staví nad ostatní a myslí si že je lepší.

26.12.2020


Petr a LuciePetr a LucieRomain Rolland

I povinná četba má něco do sebe, například dojemné příběhy mnohdy i o lásce. Děj se odehrával v Paříži naštěstí zde nebyly žádné cizí jména, které bych nedokázala přečíst. I když mě válečná období nikdy nebrala, tak když jsou dány do krátkého příběhy až tak moc mi nevadí.

26.12.2020


ZtracenéZtracenéEva Urbaníková

Všichni jim říkali ať to nedělají, ale ony okouzlené oříškovou barvou pleti neměly náladu poslouchat jejich rady. Po přečtení této knihy jsem k Arabům získala ještě větší odpor až do této doby to byly pouze ženy s viditelnýma očima, ale čeho jsou schopni jejich muži tak to už je i na mně silný šálek kávy.

26.12.2020


SítěSítěPetra Dvořáková

Každý žijeme v určité síti. Někdo je do ní zamotaný méně, za to naopak druhý více. Nejdůležitějším tématem je určitě nízké sebevědomí. S tím taky souvisí charakterové vlastnosti, postavení ve společnosti a mnoho dalších faktorů. Pokud ho máme příliš vysoké nebo naopak příliš nízké stane se z toho problém, který nám dokáže ublížit, vzít nám kus našeho života. V dnešní době hraje proti každému tolik karet (černých petrů), které jsme si nevytáhli dobrovolně, ale musíme se s tím naučit žít tak jako to zvládly tři dámy každá ve svém světě a vpletená do velké pavučiny.

26.12.2020


Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Úžasně napsaná knížka. Místy byla až komická a zaregistrovala jsem hodně nadsázky. Například vysazení na špatně seřazené příbory, vyprané dresy a podobně. Komické bylo i to její uklízení, místy jsem měla pocit že tou jedlou sodou spraví sama i rozbité auto. Nejúsměvnější momenty byly při samotném hraní fotbalu, ta živost těch dětí, i když jsem o nich pouze četla.

26.12.2020


Příběhy skutečné odvahyPříběhy skutečné odvahyB. Grylls (pseudonym)

Kniha byla pěkně napsaná, ale někdy jsem se nedokázala vžít do role všech těch lidí co to prožívali. Asi je to tím, že bych to musela zažít sama, anebo číst o každém nějakou rozsáhlejší knihu. Určitě bych nedokázala takové věci co ti o kterých se píše, a proto si jich nesmírně cením. O mnohých jsem slyšela až teď v této knize a určitě to není mrhání času si o přečíst o někom takovém, kdo má srdce na pravém místě a neskutečně moc odvahy.

26.08.2020


Chlapec v kufruChlapec v kufruLene Kaaberbøl

Hlavní pointa knihy se ukrývá už v názvu, takže mě moc nebavilo číst dál. Začátek byl nesmírně chaotický než jsem pochopila kdo je jaká postava, ale postupně se děj začal vybarvovat. Nejvíc sympatická mi byla asi Nina a hlavně ta její láska k dětem a snaha jim pomoct.

26.08.2020


Špatná dceraŠpatná dceraJoy Fielding

Moje druhá knížka od paní Fieldingové, a musím ji ohodnotit trochu lépe než tu předchozí. Děj se sice opět vlekl, ale ke konci se rozjel. Čekala jsem od knížky přece jenom trochu víc, ale i to málo co jsem hledala jsem tam našla. Nejvíce mě asi překvapil konec, o kterém jsem si myslela že dopadne trochu jinak, ale celkově na mě kniha udělala dobrý dojem.

26.08.2020


DietnikumDietnikumBlanka Hošková

Skvěle popsané životní situace několika žen žijících ve městě. Nejvíce se mi líbilo, jak autorka líčila situace ohledně váhy a alkoholismu: "Mně nic není, nemám problém s alkoholem." I když jsem četla od autorky i lepší knížky, tak opět nezklamala a brilantně to napsala.

15.07.2020


Pampeliškový oheňPampeliškový oheňNathan David Wilson

Jednoduše řečeno, čekala jsem od knihy víc. Z počátku jsem se v ději jen těžce orientovala, ale naštěstí na konci se to zlepšilo. Kniha je vhodná pro mladší čtenáře a možná i proto se mě moc nezaujala.

15.07.2020


Zimní královnaZimní královnaZora Beráková

Kniha byla pro mě neutrální četbou, ale čekala jsem od ní víc. Například to, že tam bude víc informací o Alžbětě Falcké. I když dějepisu úplně neholduji a vždy jsem k němu měla jakoby odpor. Konečně jsem pochopila souvislosti okolo třicetileté války. I přes to že jsme to na každé škole probírali, tak nám to podali takovou formou kdo s kým v kterém roce a neučili jsme se ty podrobnosti jako jak se v té době žilo, nebo proč ty konflikty vznikly.

26.06.2020


Jak nepřežít vlastní smrtJak nepřežít vlastní smrtMatt Beaumont

Tuto knihu jsem si vybrala spíše jenom náhodou podle názvu, ale nelituji toho. Trošku mě mrzí, že autor na zadní straně už trošku napověděl o jakou nemoc se jedná a že došlo nakonec k omylu v diagnóze. Ale i přes to se mi dobře četla a nastínila mi život zločinců. Nejlepší a nejvtipnější postava v knize byl asi Vinc, o kterém celý svět věděl co má za plány s ponorkou. I když byl někdy trochu zasněný, tak na druhou stranu zase uměl jednat v životu ohrožujících situacích.

18.06.2020


Zkrocení zlé ženyZkrocení zlé ženyWilliam Shakespeare

Geniálně napsaná komedie. Když si vezmu to že byla napsaná někdy v 16. století, tak by některé věci z ní šly aplikovat i do dnešní doby. Například to jak převychovat ženu k obrazu svému. Celkově se mi dílo docela líbilo, i když jsem měla mnohdy menší problém se jmény postav, které si byly dost podobné. I přes to, že jsem ji četla povinně kvůli maturitní četbě, tak mě děj zaujal a místy jsem se i nasmála.

18.06.2020


Panský důmPanský důmAnne Jacobs

Kniha mě svým příběhem zaujala, i když jsem četla lepší bestsellery. Nejvíce mě asi zaujalo postavení personálu a panstva, hlavně to jaké mezi nimi byly rozdíly. Kniha se mi příjemně četla, už kvůli tématu a určitě ji doporučuji k přečtení, stojí to za to.

23.05.2020


Kočičí gen - RestartKočičí gen - RestartThomas Brezina

Četla jsem oba díly ze série i když ten první už se moc nepamatuji. Jakmile jsem ale sáhla po pokračování hned jsem si vzpomněla, co se událo v minulém dílu. Trošku mně překvapilo co se vyklubalo z oněch lidí, kteří jí měli celou cestu chránit a neubližovat jí. Kniha mi přišla daleko lepší než první díl, hlavně díky tomu, že se jejíž děj tak moc netáhl. Prvně jsem si myslela, že kniha je jen novším vydáním prvního dílu, ale pravda je mnohem lepší nýbrž je to daleko zajímavější pokračování.

28.04.2020


Jak jsem stopoval letadloJak jsem stopoval letadloStanislav Gálik

Po knížce jsem sáhla v knihovně jen tak náhodou, protože studuji obchodní akademii a pořád do nás hustí ať si představíme jak budeme jednou v životě podnikat. Obdivuji nápad pana Gálika že si sestavil tak zajímavý plán o cestování. Kupodivu mně překvapilo, že stačí mít pár známostí a zbytek už jde jako po másle. I když mi občas vadila ta povrchnost se kterou knihu psal jako kdyby odsuzoval lidi z menších měst a vesnic, respektive to že nejsou tak bohatí jako on.

28.04.2020


HlasyHlasyUrsula Poznanski

Byla to první knížka kterou jsem od autorky četla. Zaujala mě svou obálkou, i přesto že jsem od ní očekávala o dost víc, tak mě nadchla. Trochu se mi na celém příběhu nelíbil způsob vyšetřování, například že podeřzívali pouze jednu pacientku z celého psychiatrického oddělení. Nejvíce mě zaujal konec knihy, i když jsem si myslela že třeba ještě rozvedou daleko více co se stalo s ostatními po vyřešení případu, ale to je jenom detail, díky kterému dávám hodnocení čtyř hvězdiček.

13.04.2020


Chlapec s kamínkyChlapec s kamínkySophie Loubière

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně a vybrala jsem si ji proto, že mě zaujala svou obálkou. Ze začátku jsem při čtení dá se říci trpěla. Děj byl moc nepřehledný a v každé kapitole se autorka obracela k jiným postavám a jiné době. Chvílemi jsem si až myslela že takovou knížku snad ani nedočtu, ale přemohla jsem se a výsledek tohoto příběhu stál za to. Celou dobu jsem stála při hlavní hrdince Else a věřila jí všechno co podnikla nebo viděla. Bylo jasné že je starší žena a že by už mohla mít nějakou nemoc, ale celou dobu jsem si to nějak odmítala připustit. Obdivuji to s jakým odhodláním a citem autorka její příběh vypráví mě místy až dojímalo. Na závěr bych chtěla jen napsat, že vy co si plánujete knihu přečíst nenechte se odradit prvními stránkami a dočtěte to, protože konec děje bude stát za to.

07.03.2020


Strážci příběhůStrážci příběhůMechthild Gläser

Příběh se mi velmi líbil, z počátku jsem sice nechápala o co tam jde, ale postupem času a hlavně přečtených stránek se děj rozjel. Byla to moje první kniha od této autorky a proto ji hned zařadím na seznam čtenářské výzvy. I když byl děj dopředu předvídatelný, tak knihu hodnotím kladně a určitě vám ji doporučuji přečíst.

19.02.2020


1 ...