vejnar vejnar komentáře u knih

Mužství Mužství Steve Biddulph

Dárek od mé milované Lucie. Kniha se mi líbila a opsal jsem si pár zajímavých myšlenek.

"Pokud je otec doma pouze hodinu večer, pak se matčiny hodnoty, jakkoli úžasné, mnohdy stanou jedinými hodnotami v domě."

"Žena se v prvním roce hormonálně přepne na silné pouto k dítěti. Buďte ji oporou a buďte trpělivý, ona se k vám vrátí!"

"Aby byl muž dobrým vůdcem, musí mít základní otcovské vlastnosti – musí se starat, chválit, klást nároky, vyžadovat kázeň, dělat si legraci a mít na zřeteli pokroky jednotlivých členů týmu."

"Kárejte v soukromí, chvalte veřejně."

"Nic není v psychice dítěte tak mocné jako potřeba lásky a uznání."

"Vyvrcholení je konstelace pocitů fyzických, psychických i emocionálních, jež mají nekonečně mnoho odstínů."

19.08.2020 4 z 5

Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý

Pěkné, sociálně poetické vyprávění o tom, jak se z neduživého venkovského chlapce stal ryzí umělec za nesnadných podmínek.

"Musíš obrátit všechny své síly, svůj zájem a lásku jedině jen k svému umění a dosažení cíle. Vše ostatní musíš mu podřídit, prvé a poslední, nač myslíš, musí být obraz a zase jen obraz. Jsi-li povolaným k umění, poznáš, že všechny příhody tvého života, dobré i zlé, směřují k tomu, aby ses věnoval jedině jemu. Když všechno tě opustí a zklame, jediná láska ti zbude, umění, které okrašluje život a je jedinou věcí, pro niž lze litovat, že je nám jednou zemřít."

22.04.2020 4 z 5

Vánoční stromek Vánoční stromek Michel Bataille

Pěkná knížka o nelehkém osudu otce a umírajícího dítěte.

31.03.2020 4 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Od knihy z knihobudky jsem moc nečekal, takže docela překvapení:) Čtivé, bavilo mě to, málo nudných pasáží a jelikož také občas fotím holky - podnětné s tím zase začít;)

06.03.2020 3 z 5

Snílci Snílci Gilbert Adair

Rozsáhlý popis stávky v ulicích na konci knihy mě vůbec nebavil. Film se s příběhem vypořádal mnohem lépe než jeho předloha!

02.12.2019 3 z 5

Láska a tma Láska a tma Mika Waltari

"Žár těla nikdy nemůže zvítězit nad žárem v hlavě. Přiložil jsem ruce k obličeji. Tváře jsem měl horké. Duše sálající v obličeji. Něco většího než já."

14.11.2019 3 z 5

Jasné ráno Jasné ráno Scott O’Dell

Příjemná, krátká knížka o životě jedné dospívající indiánky..

09.10.2019 3 z 5

Láska bez podmínek Láska bez podmínek John Powell

Příjemná knížka. Přikládám pár citací:
"Smysluplný život může vyrůst jedině z prožitku lásky. • Základem lásky je projevit starost o štěstí milovaného a dát mu jistotu, že mi na jeho štěstí doopravdy záleží. • Láska sice dělí životní břemena na polovic, ale odpovědnost každého násobí dvěma.
• Nestojíš o lásku pokud: Nechceš přervat pouta, která tě vážou k sobě samému, a zříci se sebestřednosti. Nechceš odložit osobní uspokojení a uspokojovat potřeby druhého. Nechceš pracovat na křehkém umění dialogu a rozhodování ve dvou..."

03.02.2019

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Jednodušší četba, která se postupně stává čtivou - posledních sto stran jsem přečetl v kuse. Hodně upřímná kniha, zejména co se sexuálních potřeb týče. Z příběhu je patrné, jak je těžké vymanit se ze společnosti plné konvencí, zaslepené penězmi a šlechtickým původem. Nebavilo mě občasné blábolení hajného, takže 3,5 hvězdy.

06.01.2019 3 z 5

Trampoty pana Humbla Trampoty pana Humbla Vladimír Neff

Člověk vyššího typu pan Humbl využívá každé příležitosti k prosazení vlastních zájmů a není mu zatěžko potopit druhého, potom co užil výhod jeho blízkosti. Knihu od mého oblíbeného spisovatele jsem dostal od blízké milované osoby, toho času jdoucí ještě cestou srdce..

21.11.2018 5 z 5

Ta třetí Ta třetí Jaroslav Havlíček

Když překousnete první kapitolu o pohřbu, budete překvapeni postupně se rozjíždějící dynamikou a čtivostí příběhu! Zamilovanost je lektvar mnoha ingrediencí a pokud se nám něčeho nedostává začneme pochybovat. A z pochyb vznikají další problémy, nejistoty a vztahové spekulace..

18.10.2018 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Oddechová četba o kamarádství, rodině, prvních partnerech v dospívání a úskalích lásky. Závěrečná pointa pak odkrývá příčinu chování mladého Charlieho a přidává tak knize další rozměr!

31.08.2018 4 z 5

Julius a Albert Julius a Albert Miroslav Horníček

Mně se dílo líbilo a pobavilo. Svým sarkastickým přístupem a tématem mi připomnělo knihu Roucho pana de Balzac od Vladimíra Neffa!

17.07.2018 4 z 5

Muž za vlastním rohem Muž za vlastním rohem Ivan Kraus

fajn satirické čtení, které pobaví;)

24.04.2018 4 z 5

Po přečtení bestselleru "Jak získávat přátele" jsem si myslel, že se už nic nového v "oboru" nedozvím. A ouha, kniha mě velmi překvapila a poučila, že nemá příliš cenu lámat si hlavu starostmi, které nemohu změnit. Spoustu vět jsem si podtrhal, tak třeba namátkou: "Strach způsobí, že si začnete dělat starosti. Jakmile si začnete dělat starosti, budete napjatí a nervózní, což ovlivní vaše nervy v žaludku a změní žaludeční šťávy, což vede k žaludečním vředům." - Toto je opravdu vědecky prokázáno! Takže "kdo neví, jak bojovat se starostmi, umírá mladý"!

26.03.2018 5 z 5

Velmi příjemné čtení po všech stránkách! Jen mi trochu vadí to zdůrazňování firemních značek, ale asi za to jsou nějaké benefity:)

30.12.2017 5 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Některé povídky, zdá se mi, skončily trochu předčasně..

06.12.2017 3 z 5

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Humorně vylíčené situace nelehkého soužití sedmičlenné rodiny Krausových. Oddechová četba u které se pobavíte a říkáte si, že leckteré roztržky vám vůbec nejsou cizí:)

25.08.2017 4 z 5

Muž na vlastní křižovatce Muž na vlastní křižovatce Ivan Kraus

Krátké povídečky, které rozesmějí. Kraus si všímá všedních životních situací a změn zejména v soužití s druhou polovičkou. Dobře napsané. Nejvíce jsem se nasmál u povídky Jazyk.

04.04.2017 4 z 5

Listy z Provence Listy z Provence Miroslav Horníček

Pasáže, co mě zaujaly:
"Člověk malý a mdlého rozumu se cítí často dotčen. Brání se všemu, co nechápe, tuší v tom nebezpečí, osten namířený proti vlastní cti, a snaží se svými obavami a svou dotčeností nakazit i druhé."

"Šli jsme dál. Vždycky se jde dál a pořád se něco opouští. Jsme něčím pořád opouštěni, čas plyne jako proud, čas vane jako vítr a člověk se marně pokouší něco mu vzít, něco si přisvojit, aby to vždycky bylo na dosah, třeba vadnoucí, a přece pro někoho ještě plné krve, vůní, větru nebo žalu."
...
"A proto vyvolení píší básně. Ostatní ryjí svá jména do zřícenin, odvážejí si mušle z mořských břehů a ukrývají květy na dně zásuvek a mezi listy knih."

10.03.2017 3 z 5