vehement vehement komentáře u knih

Království Království Clive Cussler

Celkem slušný dobrodružný román. Jsou samozřejmě daleko kvalitnější, ale i daleko horší. Dávám 70%

22.11.2014 4 z 5

Adrian Mole – Léta v divočině Adrian Mole – Léta v divočině Sue Townsend

Adrian "dospěl" ,trochu, ale magor je to pořád stejnej.

03.07.2014 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Naprosto úžasná kniha. Skvělý humor. Člověk se při čtení neubrání představě herecké tváře Oldřich Víznera, který ve filmovém zpracování, zahrál Saturnina naprosto bravurně, ale kniha je kniha.
Teta Kateřina je jednoduše na zabití. Mít takovou příbuznou tak už by byla mrtvá :-)) Saturninovi brilantní zlomyslnosti proti Miloušovi a mnoho dalším situací.
Řekl bych mistrovské dílo (takové lidské, ze života) české literatury.

27.06.2014 5 z 5

Hořké zrání Adriana Molea Hořké zrání Adriana Molea Sue Townsend

Důstojné pokračování "dementního" puberťáka. V tomto druhém díle mě ještě Adrian tolik nelezl na nervy jako v dalších pokračováních :-)

22.06.2014 4 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Naprosto úchvatná sbírka. Jedna pohádka lepší než druhá. Ačkoliv se nejedná o příběhy ze Středozemě, tak nejsou o nic méně fantastické. Atˇ už se jedná o sedláka, kováře nebo bláznivého psíka Rovera. Prostě jedna pohádka krásnější než
druhá.
Pan Tolkien je prostě PAN SPISOVATEL. Kam se hrabe červená
karkula a jiné.
Co se týče Bombadila - tak ten se ostatním vymyká svým obsahem i stylem psaní. Pro mě, jedna z nejlepších básní, je vtipný Kamený obr - úžasný počin.

Prostě pohádky, které baví číst i dospělé. Nádhera.

12.02.2014 5 z 5

Tábor smrti Osvětim Tábor smrti Osvětim Ian Baxter

Jde vyloženě o fotografický dokument. Těch několik stran textu má prakticky pouze částečnou vypovídající hodnotu a dokládá jen to nejdůležitější co se Osvětimi -
- Březinky týká. Pro detailnější rozbor doporučuji jiné knihy.
Co se týká fotografií tak to už je jiná. Určitě to nenahradí pocit ze samotné přímé návštěvy Osvětimi, ale jako pochopení hrůz, kterých je člověk schopen dokonale postačí. Je téměř neuvěřitelné jak je celý komplex obrovský viz fota z leteckého průzkumu. Při prohlížení a přemýšlení o tom co je na nich zobrazeno zaručena téměř jistá deprese.
Jsem přesvědčen, že by podobná publikace neměla chybět při výuce
na zákl. nebo středních školách.

09.02.2014 4 z 5

Pravá tvář anděla Pravá tvář anděla Karel Cubeca (p)

Od Cubecy rozhodně nečekaný román.

16.století a dobývání dalekých ostrovů z kořením jednou anglickou lodí jejímž
kapitánem je sir Dixon.
Zajmutí.
Kapitán a jeptiška.
Útěk.
Bitva a pronásledování na moři.
Z jeptišky se "vyklube" mrcha a to přímo andělská :-))
Ztroskotání.
Domorodci.
Lidožrouti.
Je tam toho hodně a až mnoho sexu.
Téměř milostný trojúhelník až čtyřstěn :-) I přesto, že jednou z hlavních hrdinek
je "jeptiška" Isabela, konec mě trošku sklamal s ohledem co se s Isabelou stalo
nebo nestalo ?
Jinak četlo se mi dobře až na ten závěr, ten to trochu...no prostě...
také divnové :-)

Dávám 70%, protože mám p. Kostku rád.

27.01.2014 4 z 5

Historky od Bílého jelena Historky od Bílého jelena Arthur Charles Clarke

Řekl bych, že tato kniha je svým způsobem jedinečná. V případě, že jste se ve výběrech povídek od Clarka setkaly z některou zde uvedených, zřejmě jste z ní neměly takový pocit jako z ostatních vyloženě sci-fi - u mě tomu tak bylo.
Jenže když jsem si přečetl tuto "zbírku" i když ne v pravém slova smyslu, spíš bych řekl, že se jedná o román bez dějové a časové návaznosti jednotlivých kapitol, názor jsem změnil.
Ústřední postavou je "vypravěč" Harry Purvis a jeho "zářesy" jsou opravdu povedené. Opět nechybí Clarkův humor a ačkoli se jedná v pravdě o úplně jiné povídky - historky, než jsme od Clarka zvyklí jedná se o knihu výbornou.
Já jsem nadmíru spokojen, mimo jiný i díky tomu, že jsem tuto knihu sehnal
v antikvariátu za 60 penízků prakticky úplně novou. Velice dobrá investice za kterou jsem moc rád.
Mezi nejlepší patří Bázlivá orchidej, závěrečná Defenestrace... a i samotná
předmluva autora a hlavně její závěr a "vzkaz" kritikům. Perfekt.
Díky sire Clarku.

18.01.2014 5 z 5

Světlo Země Světlo Země Arthur Charles Clarke

...Já se chci taky procházet po měsíci...,
v kolik mi to letí...,až za 200 let ? to asi nevydržím...

Rozhodně bych tam, ale nechtěl bloumat během "vesmírné bitvy" mezi Zemí a Federací, ale závidím románovým hrdinům, kteří mají "měsíční" dennodenní
pohled na naší rodnou planetu. Musí to být úchvatné. Škoda, že to zažíváme pouze ve své představivosti, třeba během čtení tohoto dílka.
Clarke jako vždy skvělý.

07.01.2014 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Osobně mám jiné vydání a to z roku 1992 podle vydání z roku 1985. Nekoupil jsem si ji protože bych byl křesťan, katolík nebo jiné, ale prakticky ke studijním důvodům. Nemám nic proti víře, v podstatě jsem také věřící, i když úplně z jiného úhlu, ale nemám rád jakékoli organizované náboženství a už vůbec ta která nabádají ke „svaté válce“ apod. Včetně válek ve jménu boha.
Ale co jsem chtěl napsat ke knize. Ještě jsem ji nedočetl. Prostě cca 1100 stran drobného písma je „peklo“ :-( . Většinou jsem ji používal jako doplněk při čtení u jiných autorů, kteří se o ní zmiňují v určitých kontextech. Hlavně autoři jako Däniken, Sitchnin a další. Jedna z nejzajímavější se mi jeví Genesis. Délka životů pohybující se kolem 900 let přes Adama a jeho potomstvo až po dnešní sotva desetinu této doby, je rozhodně zajímavá a hodná zamyšlení.
Otázkou také rozhodně je, co vše v bibli chybí z jejího prapůvodního spisu a co vše bilo církví „vymazáno“, to se asi zřejmě nikdy nedozvíme, i když spousta podobností s jinými „starospisy“ je zarážející.
Kniha knih ?!?!? Nevím

Možná snad - Chybějící první strana :
"Mé milované Candy, všechny postavy a místa v této knize jsou vymyšlené..." - inspirace z RED DWARF :-)))))

03.01.2014

Ve jménu Dia Ve jménu Dia Erich von Däniken

Zeus, Poseidon, Troja, Atlantida, Platon. Toto jsou všechno jména, která se objevují v této autorově knize. Osobně mám Dänikena rád a je to v podstatě autor, přes kterého jsem se k podobným tématům, které ve svých knihách rozebírá, dostal. Se spoustou jeho názorů se ztotožňuji. Jak je patrno z této knihy i Řecko má spoustu svých „záhad“ stejně jako třeba Anglie, Egypt a další.
Tak kdo má pravdu ? Däniken, jeho odpůrci anebo ještě někdo jiný ? Nebo byla skutečnost daleko fantastičtější než nám Däniken předkládá ? Zodpovědět si musí každý sám.....Stejně tady „mimozemšťani operovali“ :-)

03.01.2014 4 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Další ze sbírek výborných autorových povídek. Nejlepší jsou Setkání s medúzou, téměř fantasy Stěna z temnoty a pak úžasně vtipná Kterak se Herkules Keating v orchidej proměnil – téměř jak Adéla z české filmové klasiky. Tuto humornou až parodickou stránku, kterou do svých povídek nebo i románů Clarka přidává, mám moc rád :-)

31.12.2013 5 z 5

Pravdivá zpověď Adriana Molea Pravdivá zpověď Adriana Molea Sue Townsend

Pravdivá zpověď je už o hodně slabší než prvdí díl.
Pár hlášek se tu najde, ale jinak průměr.

26.12.2013 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Keplerovic opět zabodovali.
Už závěr Svědkyně ohně naznačoval , že bude následovat přímé pokračování nastíněných událostí kolem Jurka Waltera.
Joona Linna je opět skvělí ačkoli si myslím, že tentokrát trošku ustupuje před novou "vycházející hvězdou" Sagou. Ta je perfektní, hlavně její pobyt na "klinice". Bomba.
A vzhledem k závěru Písečného muže si myslím, že příští
kniha by mohla být věnována "pouze" jí. No uvidíme. Nebylo by to špatné, je křehká a zároveň drsná a "zabijácká" :-)
Každopádně se kniha čte velice dobře, opět jsem ji nechtěl odložit a hltal každou stránku. Styl krátkých kapitol je dynamický, což je dobře.

20.12.2013 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Po třetí a i v tomto případě, jako je Paganiniho smlouva, výborné.
Joona Linna je prostě skvělej. Jeho paličatost s jakou vzdoruje téměř každému včetně svého šéfa je úžasná. Nejlepší jeho vlastností je to, že si stojí za svým bez ohledu na následky. To v dnešní době moc lidí nedokáže.
Nevím jak ostatní, ale hned od začátku jsem byl přesvědčen o tom,
že Vicky nevraždila. Bylo to až moc zřejmé, což nikdy nevěstí nic dobrého :-)
To vůbec nesnižuje kvalitu vyprávění právě naopak.
A to i přez mé "odhalení" vraha hned na počátku, kdy se oběvil na scéně.
Rozhodně nechci dělat hrdinu, prostě jsem ho uhodl, nic víc, ale byl, podezřelý
hned od "pohledu" :-)
I přesto jsem knihu hltal jedním dechem a přestal číst prakticky jenom
v noci. Četl jsem o přestávce v práci, po příchodu domů, před spaním,
prostě jsem se nechtěl odtrhnout od knihy. Výborné.
Hned se vrhám do novinky Písečný muž

PS: Jedno "mikro mínus" přeci jenom.
Scéna v kavárně, kdy Linna pročítá zprávy z ohledání...ve
vedlejší místnosti sedí mladá žena se stříbrným kroužkem ve spodním
rtu....dívka s piercingem potřese...atd.(konkrétně str.384 a 385) a mě
problikne "Lisbet"(zasvěcení vědí o ko jde), prostě by to byl supr nápad,
kdyby se tam i v této jediné větě myhla, prostě takové filmové cameo.
No neříkejte, že by Vás to nezasáhlo ???
Mě by se to tam líbilo :-)

12.12.2013 5 z 5

Směr času Směr času Arthur Charles Clarke

Tato sbírka povídek je úžasná. Nejenom ukazuje, že pro Clarka není snad žádná oblast tabu, ale, což já u něho mám hodně rád, je jeho smysl pro humor viz povídka Cestujte po drátě! Už samotná myšlenka je supr, ale ta komická složka je naprosto excelentní, a k tomu mu postačí pouhých pět stran textu. Neuvěřitelné.
Ale jsou povídky, kdy mu stačí i daleko měně a nápad v ní je popsán, řekl bych komplexně. Je zbytečné více psát, perfektní ve všech směrech.

07.12.2013 5 z 5

Další záhady Arthura C. Clarka Další záhady Arthura C. Clarka Arthur Charles Clarke

Tak záhad je na tomto světě opravdu spousta. Většina se stejně asi nikdy nepodaří správně vysvětlit. Někdy člověku až mrazí. Nejlepší jsou každopádně poslední 3 kapitoly této knihy. Jediné co tu snad chybí je fenomén déja vu. Ach kolikrát jsem byl tohoto účastníkem, až si opravdu zažínám myslet, že chyba bude v matrixu :-). Třeba je tímto "vina" sama planeta. No třeba se to dozvíme v tem jediný okamžik ke kterému směrujeme už od narození.
Jak říká pan Kopfrkingl,...jen smrt je jistá! Tak uvidíme.
Nebo taky ne ???

30.11.2013 4 z 5

Oceánem hvězd Oceánem hvězd Arthur Charles Clarke

Kratičký výběr několika povídek, ze kterých vystupují do popředí hlavně tyto tři - Záchranný oddíl, Hlídka, Jupiter Pět, ve které Clark využil i svých komických poloh. Sehnal jsem si původní vydání z roku 1962, v té době se prodávala za "šílených" pět korun československých....no nekupte to, když to bylo tak levný :-)

16.11.2013 4 z 5

Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě J. R. R. Tolkien

I když se jedná asi o nejsložitější a nejnáročnější knihu na čtení od Tolkiena, tak jsem ji četl už třikrát nebo čtyřikrát. Pro některé mé známé, kteří mají Tolkiena taky rádi, jsem blázen, když jsem toto dílo přelouskal tolikrát. Ale já si nemůžu pomoc, i když je kniha hodně náročná a jedná se prakticky o dějepis, který jsem zase nikdy tolik nemusel, se mě čte dobře a mám ji hodně rád.

16.11.2013

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Brutálnější knihu jsem snad ještě nečetl. Válka je svinstvo, to je naprosto 100%, ať už je tento příběh pravdivý nebo vymyšlený. Popis uktrutností je snad daleko větší než některé filmové nebo seriálové šílenosti v TV. Prostě peklo v ryzí podobě. Přesto doporučuji přečíst si tuto knihu !!!

15.11.2013 4 z 5