vcielka vcielka komentáře u knih

Stříbrný oheň Stříbrný oheň Gabriele Marie Schuster

(SPOILER) Slabý príbeh. Ach to vážne? Z hlavnej hrdinky sa vyliahla šľachtičná? Aké nečakané. Prevraciam oči nad tým do neba volajúcim klišé. Áno, ja viem, že je to červená knižnica a klišé k nej neodmysliteľne patrí, ale mám rada trochu inteligentnejšie podané klišé. Kedy neexistuje len čierna a biela strana, kde tí zlí sú naozaj hlúpi, chamtiví, úskoční a nakoniec ich stretne len ten najhorší osud a zmenia sa v škaredé ropuchy. Nerada prikladám vystupovanie človeka genetike. Neverím, že dieťa šľachtica, ktoré sa narodí do chalupy, bude mať vystupovanie šľachtica, alebo mluvu urodzených len preto, že chodila za nejakým kňazom učiť sa písať a niečo málo čítať. Verím, že je to o výchove a nie o skutočnom pôvode. A to, že v jednu chvíľu sa markíz pohoršuje, že nikdy by nemohol mať nič viac ako len pomer s dedinskou nickou a v druhej chvíli už nemá problém sa s ňou oženiť... chýbalo mi tam viac opisu tejto jeho premeny.

20.01.2024 3 z 5

Snění Snění Jill Barnett

Tešila som sa na Richarda, ktorý ma v jednotke veľmi zaujal, ale príbeh o ňom ma celkom sklamal. Čakala som od príbehu viac. Bolo to celé také pozliepané, hala bala reakcie a plynutie príbehu. Nevidela som v tom žiadnu kontinuitu premeny. A ten černokňažník? Presne ako povedala teta Mary: Prečo prišiel? - Ja vlastne ani neviem. Asi týmto krátkym dialógom medzi tetou a neterou by som vyjadrila celý príbeh a každú situáciu v ňom. A stále netuším ako a kedy sa Richard zaľúbil takou nehynúcou láskou. Slabé. Málo vysvetlené kľúčové momenty.

20.01.2024 3 z 5

Okouzlující čarodějka Okouzlující čarodějka Jill Barnett

Kúzla sa mi páčili. Vlastne, najviac sa mi páčil asi až ten epilóg. Ten bol za plný počet hviezd. Príbeh bol svieži s miernou dávkou humoru, ktorý by som ešte viac znásobila. Vojvoda mi často liezol na nervy v tom svojom odmietaní a naopak, boli chvíle ako v tom snehu alebo pri stretnutí v kočiare ako na ňu zízal a uvažoval, keď bol naozaj roztomilý, ale vždy akoby na tie chvíle sám zabudol a opäť sa z neho stal somár.

20.01.2024 4 z 5

Pečeť lásky Pečeť lásky Gabriele Marie Schuster

(SPOILER) Pekny pribeh, aj ked sa mi nepacilo ako lahko sa nakoniec zbavili tej snubenice. Par veci by trebalo priostrit. A teraz neviem, či to bolo v tomto príbehu alebo v tom predtým, čo som čítala od tejto autorky, ale miesto kočiara prekladateľ používal slovo auto, čo som celkom nepochopila. Musela som párkrát skontrolovať rok v ktorom sa to odohráva.

14.01.2024 4 z 5

Sladké pokušení Sladké pokušení Gabriele Marie Schuster

(SPOILER) Až tak ma tento príbeh za srdce nechytil. Akosi som tam necítila tú chémiu medzi nimi. Viac chémie by som asi našla medzi ňou a jeho bratom. A schudnúť za cca mesiac? Ak predtým naozaj vyzerala tak odporne, tak to by asi nestačil ani rok, nehovoriac o tom, že len menej jedla a jediný pohyb čo mala bolo upratovanie a aj to asi nerobila sama. Vlastne je divné, že by robila prácu obyčajnej slúžky, keď má na to ľudí a je paňou v dome. Takže skôr išlo o komandovanie a prerozdelovanie práce. Pointa je, že naozaj musí mať zázračný metabolizmus. Ďalšia vec je, že sa mi nepáči, že ju musela nechať autorka schudnúť na miery, kedy jej pás vie celý opásať hrdina rukami, akoby inak nemohol príbeh šťastne dopadnúť. A ešte aj zvýrazní na konci, že už pribrať späť nepriberie, pretože bude už mať len prlné ruky práce, čo jej to neumožní. Uff môžeme si takto uľahčene vydýchnuť, že hrdinovi sa už ani náhodou časom nesprotiví a ich príbeh zostane na veky šťastný.

13.01.2024 3 z 5

Falešná vévodkyně Falešná vévodkyně Gabriele Marie Schuster

Trošku brutálny, ale pekný príbeh

11.01.2024 4 z 5

Arlana a rytíř Arlana a rytíř Gabriele Marie Schuster

(SPOILER) Toto bola extra rýchla láska. Aj na autorku. Teda nie. Oprava. Na túto autorku asi nie. Má to vo zvyku. Príbeh pekný, ale má svoje nezrovnalosti. A teraz pozor, veľký SPOILER:
- keď sa Eustach vyspí v stane s Benignou, rozprávajú sa tam ako starí známy, čo toho veľa naplánovali.
-keď Denisa rozpráva príbeh, ako sa s Benignou zoznámili, hovorí o tom, že sa s ňou stretla až pri prepadnutí mesta križiakmi. Keďže Denisu predal Eustach, ktorý ju chcel využiť, Eustach Benignu nepoznal predtým. Denisa ďalej hovorí, že s Benignou sa teda stretla pri prepadnutí mesta, kedy i ona bola otrokyňou niekde a u niekoho, asi u vezíra, kto vie. Ale vedela, kde schováva šperky. Benigna sa s Denisou dá dokopy, počas chaosu teda idú ukradnúť tie šperky a schovajú sa pod prevrátené vozy, odkiaľ ich zachráni Richard, ktorý sa zamiluje do Benigny. Vezme ich so sebou. V Istambule ich nájde Eustach, ktorý spozná Denisu a chce od nej šperky, čo je divné, pretože nemôže vedieť, že ich má, keď ešte ani len nebola predaná a nestihla sa dostať do vezírovho háremu , aby zistila kde sa šperky nachádzajú. Takže Eustach zúri, chce od Denisy poklad, Benigna je toho svedkom, neskôr aj Richard, ktorého Eustach zabije. Z nejakého dôvodu Benigna povie Eustachovi, že tie šperky majú a že sa s ním podelí, ak teraz utečie pred prichádzajúcim Bryanom. Eustach teda odchádza z nejakého dôvodu neoblečený ako rytier. ˇ
-A vráťme sa k tomu stanu. V stane sa jasne rozprávajú o tom, že sú bývalí milenci. Ale ako mohli byť, keď sa videli len raz a len na chvíľu? Eustach by ani nemal poznať jej meno.
Za mňa v zápletke je knižka veľmi nedotiahnutá.
Láska Bryana a Arlany vzplanula zo sekundy na sekundu a pomilovali sa hneď ako sa ocitli osamote. Bryan z nejakého dôvodu si svojej matke liečiteľke nedl ošetriť zranenie na nohe, veď načo. Doteraz som ani nepochopila koľko má Riccarda rokov. Rok? Vedela chodiť, takže niečo cez rok? Arlana tam stále splietala, že by už mala v jej veku vedieť hovoriť. V predchadzajúcej knihe hovorí autorka, že Richard zomrel v júly 1099, v tejto knihe však ešte len 12. augusta 1099 dobil Richard s križiakmi Ascalon, takže zomrel až neskôr v Jeruzaleme. Pochybujem, že by Denisu predávali do háremu ako viditeľne tehotnú, takže musela byť len na ziačiatku tehotenstva, keďže Eustach ju zrejme znásilnil niekedy tesne predtým. Tehotenstvo trvá 3/4 roka. Takže aj keby otehotnela niekedy v júny/júly, dieťa by sa malo narodiť niekedy okolo februára 1100. Bryan s rodinkou dorazil 1.5.1101, takže dieťa mohlo mať asi 15 mesiacov. Naozaj sa Arlana zamýšľa nad tým, že už dávno malo vedieť hovoriť?

11.01.2024 3 z 5

Tajemství růže Tajemství růže Marie Cordonnier (p)

(SPOILER) Táto hrdinka sa mi veľmi charakterovo páčila. Asi najviac zo všetkých jej sestier. Súhlasím s Lembac v rýchlosti zaľúbenia, ale to je spoločná črta všetkých autorkiných diel: Zaľúbia sa hneď pri prvom stretnutí, sex majú spolu hneď na druhom stretnutí, hneď vedia, že ide o splynutie duší a vedia, že je to láska na celý život - hlavne ona to vždy vie, potom sa niečo stane, najčastejšie chlap odmrští ženu, lebo sa cíti zradený, žena je odrazu presvedčená, že je to len jednostranná láska z jej strany a tak ho v takom prípade ako manžela nechce, ale spávať s ním bude, pretože jej telo a myseľ sa nedokážu jeho dotyku ubrániť a hneď podľahnú, vždy si hrdinka hryzie spodnú peru a pri sexe hádže hlavou zo strany na stranu, potom vždy zaručene otehotnie (najčastejšie ešte v prvú noc, čo vždy bola panna), no a nakoniec chlap pochopí, že sa mýlil, ale problém musí vždy vyriešiť kráľ, lebo inak to nejde. Samozrejme ešte predtým robí žena drahoty, lebo nikto jej nič nevysvetlil a netuší ako na tom je, takže je to vždy prekvapenie, že ju ten chlap miluje a chce si ju vziať. Toto je kostra úplne všetkých autorkiných príbehov.
Je mi ľúto jeho brata, mohol byť s ním pekný príbeh.

Králova nevěsta Králova nevěsta Gabriele Marie Schuster

(SPOILER) Hrdina ok, hrdinka divná. Chápem, že sa mala z naivnej poddajnej húsenice prekukliť v odvážneho hrdého motýľa, ale za mňa to nebola vôbec vydarená premena. Celý ten priebeh nebol spracovaný dobre. Najslabší diel z celej série.

11.01.2024 3 z 5

Srdce mezi trny Srdce mezi trny Marie Cordonnier (p)

(SPOILER) Dosť ma štve, keď chlap tak prísne súdi ženu len na základe niečoho. V momente ako si myslí, že je pobehlica, už sa s tým človekom nedá porozprávať, už sa k nej nedá správať milo, už je to iný človek než bola ešte pred 5 minútami, jej hodnota klesla na bod 0. Napriek tomu sa mi ten príbeh páčil aj keď som nepochopila, prečo v tom kostole sa otočil a odkráčal preč. Napriek tomu sa mi aj tá scéna páčila. A dráma na záver sa mi tiež páčila.

11.01.2024 5 z 5

Věž v růžích Věž v růžích Marie Cordonnier (p)

(SPOILER) V podstate súhlasím s komentárom Lembac nižšie. Tiež sa mi nepáčilo, že Raynal proti Alfaricovi nijako nezakročil. Na druhej strane to aj chápem, je to Alfaricova manželka a vtedy bola hodnota ženy inde a manželovi v podstate patrila. Chlap mohol so svojou ženou robiť čokoľvek a nikto nemohol nič. Na druhej strane on bol lénny pán a ten má nejaké práva, takže bolo v jeho moci zakročiť. Ale potom by bolo v príbehu menej drámy, čomu tiež rozumiem. V podstate to tým pádom bolo dobré, pretože autorka pohla našimi emóciami veľmi výrazne. Aj naivita Liliany je v pohode. Keďže prvé knižky som čítala s ich deťmi, kde už bola Liliana uvážlivá rozumná zrelá žena, tak pekne vynikol kontrast s jej nezrelou mladosťou. Kniha sa mi ale veľmi páčila, tak ako celá séria.

11.01.2024 5 z 5

Velká lež Velká lež Marie Cordonnier (p)

(SPOILER) Cakala som trochu viac, kedze ako prvu som citala 2. cast. Bolo to take pozliepane a unahlene. Hrdina hrdinke vyhlasil hned ako ju uvidel druhykrat v zivote, pricom prvykrat s nou bol nanajvys 10 min a to skoro spolu ani nehovorili, lebo sa na ni hned vrhol a keby ich mevyrusili tak by sa spolu pomilovali. Vraj nasa doba je povolnejsia nez bola ta ich, preto si neviem predstavit, ze sa pomilujem s niekym hned po 5 min, co ho stretnem, nech je akokolvek pritazlivy.

04.01.2024 3 z 5

Růže vášně Růže vášně Gabriele Marie Schuster

Toto bola veľmi pekná stredoveká romanca

03.01.2024 4 z 5

Hra srdcí Hra srdcí Gabriele Marie Schuster

Pekný príbeh. Autorka píše veľmi pútavo. Dávam 4,5*.

03.01.2024 5 z 5

Chantal Chantal Gabriele Marie Schuster

Veľmi pekná knižka na skrátenie si voľných chvíľ. Veľmi ma bavila

03.01.2024 5 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

To bolo pekné. Záver by som síce osobne prepracovala, trochu viac popísala, čo sa dialo počas tej pauzy, pretože by som si to chcela vychutnať.

04.12.2023 5 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Krása. A koniec nečakaný. Po dočítaní som na ňu myslela ešte celý deň. Poskytla mi nielen lásku a vášeň dvoch krásnych ľudí, ale aj iný materiál na zamyslenie. Príbeh je pútavý, inteligentný a čtivý. Odporúčam. Teším sa na tretí diel ako na Vianoce.

20.11.2023 5 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Už dávno ma nejaká kniha takzo nechytila. Bolo to nadherné, emotívne, inteligentné. Vrelo odporúčam.

20.11.2023 5 z 5

Žádej, o co chceš Žádej, o co chceš Sylvia Day

Toľko sexu viac sexu než deju. Nehovorím, že to nebol dobrý sex, ale zatlačil celý dej do úzadia a spravil z neho len nejaké krovie, aby mohla autorka písať o sexe. Hrdina pôsobil celý cas nepokojne a nahnevane a nadržane. Hrdinka bola na môj vkus príliš krehká. Inteligencia v celej knihe a u všetkých charakterov nulová. Okrem pirata. Najlepsia postava celeho deja

08.08.2023 3 z 5

Polnoc má svoju moc Polnoc má svoju moc Jayne Ann Krentz

Nudné. Dialógy divné. Všetko si hneď prezradia. Všetky tajomstvá. Veď prečo nie. Vyzeráte tak dôveryhodne, hneď vám všetko prezradím a rovno sa aj s vami vyspím. A keď vy, tak aj ja. Bla bla bla. Plus slovenský preklad bol akýsi divný. Toľko neprirodzene pôsobiacich slov

05.08.2023 2 z 5