Vašek56

Dcery nové dobyDcery nové dobyCarmen Korn

Tak tato kniha mě dostala. Jak nemám ráda takové ty holčičí knížky, tato byla výborná, rychle přečtená. Životní pouť čtyř kamarádek od cca 20let minulého století do konce druhé světové války. Náhled na předválečný a valečný Hamburg, na život "obyčejných Němců", hlavně žen, starosti i radosti, zklamání i zradu.
Těším se na další díl.
Kde byla Kathy po zradě do konce války? Dozvím se to?

01.12.2020

Přežil jsem toPřežil jsem toHanuš Bader

Jedná z mnoha na toto téma, přečtené během pár dnů. Ano, nutí Vás to číst stále dál a dál, chcete vědět.... ale je to psané tak nějak povrchně, čekala jsem víc.

27.10.2020

Stín banyánuStín banyánuVaddey Ratner

Hezká kniha. Že začátku jsem se musela nutit jí číst, ale druhá půlka už byla perfektní. Škoda, že skončila, jak skončila. Tak nějak nedokončeně.
Příběh královské princezny, malé holčičky, které se v 7 letech zhroutil celý svět. Do té doby žila v blahobytu, obklopená milujícími rodiči a sestrou, tetou a babičkou a mnoha sloužícími. Do doby, než se k moci dostali Rudí Khmérové. Museli opustit svůj královský palác, letní sídlo, svůj život, své jistoty a i s tatínkovým bratrem a jeho rodinou se ocitli v pracovním táboře. Nelidské podmínky, teror, hlad, špína si vzala mnohé z nich.
Každý ztratil někoho. Žádné soukromí, žádné soukromé vlastnictví, vše je všech. Všichni budou mít stejně.
Rychlý spád, objevují se zachránci-Vietnamci, útěk do Thajska a konec.
Jak to tedy dopadlo, jak princezna nyní žije. Ano, v závěru je, že se s matkou dostala do USA, vystudovala vysokou školu, ale je to takové nedodělané.

01.04.2020

Chlapec na dřevěné bedněChlapec na dřevěné bedněLeon Leyson

Teď nějak moc vychází knihy o holokaustu. Ale jaké? Jednoduché, plytké, psané horkou jehlou. Ale toto období nebylo jednoduché. Proč se toto téma v poslední době píše tak jednoduše!!!

24.02.2020

Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

Viewegha moc nemusím, ale toto byla kniha ze života, dobře napsaná, i film byl super.
Realita a každodennost za socialismu. Smutné a zároveň úsměvné.

30.12.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Tak paní Alenka opět nezklamala. Výborná kniha, děj, styl psaní, prostě vše. Sonda do obyčejného života, života, který se mohl stát u Vás, u souseda ....
Samozřejmě doporučuji.

09.12.2019

MatkaMatkaKarel Čapek

Co dodat? Sgjoli řekla a napsala vše. Akorát já jsem matka dvou dětí a nedovedu si představit, že bych své děti pohřbila.
Zasloužilo by si zfilmování.

29.10.2019

FabrikaFabrikaKateřina Tučková

Hezká knížka pro ty, co znají Brno. Ví, kde která ulice je, můžou se přenést o pár století níže a představovat si, jak to tehdy vypadalo.
Bohužel kniha měla hodně nepřesností, někomu to nevadí, ale mě to hodně zlobilo. Když už data, tak přesně. Od p.Tučkové jsem četla už lepší knihy.

29.10.2019

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiHeather Morris

No nevím, kniha je dobře napsaná, opravdu Vás nutí číst, ale pro mě je hooodně nevěrohodná.
Příběh lásky, ano to je možné.
Tatér a Žid? Židé byli v koncentračních táborech na tom nejhůře, zastávali tu nejhorší práci, měli ještě menší příděly jídla než ostatní, nezdá se mi, že by mu dali tak výbornou práci, čistit latríny ano, ale tetovat? Ne, tomu nevěřím.
Láska a sex skoro každou neděli? Že nějaký Žid si chce užít, tak celý blok bude venku na procházce? Tak to taky ne.
Kamarádit se s esesákem? Žid? Ne, ne.
A mohla bych pokračovat dál.
Prostě je to podle mě hezký příběh, který se určitě nemohl stát.

17.09.2019

Osvětimská ukolébavkaOsvětimská ukolébavkaMario Escobar

Od knihy jsem se nemohla odpoutat. Krásná, silná, dojemná.
Němka, typická árijka si vezme cigána. Podřadnou rasu, i rodiče jí varovali, že bude mít s ním těžký život, nedala se. Manžel, velmi nadaný hudebník hrající ve filharmonii. Měla s ním 5 dětí. Rodinu milovala nadevše, nabízeli jí, že ji pustí z Osvětimi, jen ji, bez dětí a manžela, ale ona šla dobrovolně na smrt. Se svými dětmi skončila v plynové komoře.
Tuhle knihu doporučuji.

17.09.2019

Protentokrát, aneb, Česká každodennost 1939–1945Protentokrát, aneb, Česká každodennost 1939–1945Marie Michlová

No co říct, prostě výcuc z odborných knih, z knih, které opravdu o tomto tématu něco ví.
Rychle se asi muselo něco napsat. Hodně nepravd, autorka asi i na některých místech nebyla viz. Terezín. Přečteno rychle. Za mě ne.

22.08.2019

Matka Davida S., narozeného 3. července 1959Matka Davida S., narozeného 3. července 1959Yvonne Keuls

Četla jsem ji kdysi dávno, měli jsme ji jako povinnou četbu na základce, nyní díky čtenářské výzvě jsem ji znovu četla a zase jedním dechem. Ani se nedivím, že jsme ji museli číst povinně.
Vypráví maminka drogově závislého syna, sama nevím, co bych měla dělat. Je to kruté, syrové vyprávění, strach o dítě, bezmoc, nevědomost, pomoc teprve v plenkách, drogy teprve na vzestupu, takže se o nich moc nevědělo, rozklad rodinných vztahů...
Zajímalo by mě, jak to bylo dál, žije ještě David?
Další výborné knihy na toto téma: My děti ze stanice Zoo a pokračování, Memento....
Dokument od Heleny Třeštíkové Katka.

13.08.2019

Záchrana českých uprchlíků 1938-39Záchrana českých uprchlíků 1938-39William R. Chadwick

Zajímavá kniha, zklamání ze sira Nicolase Wintona. Jak já jsem mu věřila a po této knize jsem padla na zadek. Zklamání, zklamání. Proč nebyli zveřejnění i Češi, kteří pomáhali?
Pan Winton by měl mít pomník v Anglii, ne u nás. U nás by měla mít velký pomník slečna Dorren Warrinerova, o ní a jejím kolektivu by se mělo začít více mluvit. Statečná to žena.

02.07.2019

Brnox. Průvodce brněnským BronxemBrnox. Průvodce brněnským BronxemAleš Palán

Je to docela dobrá kniha, ale autorka by se tam mohla na čas nastěhovat, napsala by to ještě líp.
Romské muzeum super doporučuji navštívit, věznice, divadlo Radost.... Spousta míst kam jít přes den, v noci bych šla se staženým zadkem, ale stejně, pamatuji si Cejl a okolí ještě z dřívějška, smrad a špína, počurané rohy baráků, křik, šeď, člověk se tam bál vkročit i přes den. Teď tam mají spoustu domů opravených, žijí si v centru, no, dobrý ne? A neplechu dělají stále.

31.05.2019

Běž, Bambi, běžBěž, Bambi, běžKris Radish

Četla jsem podruhé, neuvěřitelný příběh, ráda bych věděla, jak vše dopadlo a jak žije teď.
Bohužel napsáno ale hrozně, takový kolovrátek, jinak by kniha stačila na pár stránek.
Znovu jsem ji přečetla skrz čtenářskou výzvu.

31.05.2019

Kulky a opiumKulky a opiumLiao I-wu

Neskutečné, neuvěřitelné, ale ano, Miloši, Jardo četli jste? Než jste jeli do Číny pochlebovat? A byli jste i někde jinde než u prezidenta na obědě?
Čína- dvě odvrácené tváře, stále a pořád. Jak je to možné? Světová mocnost ve které je jsou slova demokracie, svoboda slova, tisku, názoru.... zakázané. Kruté podmínky obyčejného života, ale i vězení, lékařské péče, vše co odporuje Základní listině práv a svobod. To jsme v 21. století?
Jinak mě styl vyprávění moc nenadchl, těším se na Hovory se spodinou a uvidím.
Bylo by dobré udělat i rozhovory se zasahujícími vojáky, s rodinami mrtvých, jak se na to dívají zpětně, jak se jim žije s vědomím, že někoho rozjezdili tanky... To ale asi v dnešní Číně pořádně nepůjde.

11.05.2019

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Prostě paní Alenka. Přečteno opět za 3 dny, pohodová kniha, opět kronika jednoho rodu, rodu Mánesů. Perfektní, klidná, aspoň pro mě, ráda čtu válečné, těžké a toto je příjemná oddychovka. Těším se na další knihu, která by už letos měla být vydána. Takže za mě, opět TOP!!!

26.03.2019

Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské válkyDeníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské válkyPolina Žerebcova

Kniha formou deníkových zápisků, četla se velmi dobře, škoda, že nenapsala i to, jak se má ve Finsku, jakou má rodinu, manžela, děti a co maminka? Zůstalo to otevřené, třeba se dočkáme pokračování.
Hrozny život Poliny-Fatimy, žádné dětství, dospívání. Život mezi padajícími bombami v rozbitém bydlení a se snahou na tržišti něco prodat, aby bylo na bochníček chleba a plechovku rybiček.
Všechnu mezinárodní pomoc shrábli politici, stále stejné kdekoliv. Nedovedu si představit,takhle žít, studovat hladová, bez tepla s omrzlýma rukama, za rachotu děl a padajících bomb a hlavně vystudovat!
Krásně popsala národ z Kavkazu, chování a život Čečenců. Snad už se má líp a na své neradostné dětství tolik nevzpomíná.

20.03.2019

Schindlerův seznamSchindlerův seznamThomas Michael Keneally

Kniha se čte jedním dechem, miluji tuto knihu i film, je prostě top !!!
Doporučovala bych ji jako povinnou četbu. Nezapomeňme na další zachránce- Irenu Sendlerovou, našeho pána z Třebíče, p. Kalinu.... na všechny, byť by zachránili jen jeden jediný život.

02.03.2019

Strmá cestaStrmá cestaJevgenija Ginzburg

Neuvěřitelné, 18 let v Gulagu. Jen tak jít na nějaké vysvětlení a vrátit se po tak dlouhé době. Nevidět tak dlouho své děti, jednoho syna už vůbec ne, protože zemřel při Leningradské blokádě. I po odpykání trestu za nic zůstat ve vyhnanství, nemožnost se vrátit domů. Odvaha v takových podmínkách adoptovat dítě. Žít na 8 metrech, to není ani možné. Ani po rehabilitaci nemít moc klidu, žádné uznání. Panebože děkuji, že to u nás komunisti nedotáhli do takového konce jako v SSSR. Nás by asi neměli kam vysídlit. Je to až k nevíře, co tato žena musela všechno vydržet, vytrpět. Těžké práce ve Vápence, dřevorubecké práce v tajze skoro bez nářadí, jako sestra na infekčním.... Její a nejen její, ale i ostatních spoluvězňů, jak říkala našich vůle žít, přežít to a setkat se svými nejbližšími.
Zklamal mě konec. I když dala vědět, že její manžel tedy první, Pavel Aksjonov, přežil, nedozvěděla jsem se, jestli se ještě setkali. Jak to bylo po smrti druhého manžela, Němce Antona Waltera, jak dopadl Vasja, nejmladší syn.
I přesto doporučuji. Neuvěřitelný příběh jedné, ale i mnoha jiných žen, matek.

11.02.2019

Vzpomínky na padlé kamarádyVzpomínky na padlé kamarádyFrantišek Fajtl

Vzpomínky na padlé kamarády, spolubojovníky, letce RAF. S těžkým srdcem opouštěli vlast, své blízké, své milované, nejdražší i s vědomím, že už je taky nemusí spatřit, utíkali, aby mohli bojovat, vzepřít se okupantům. Nečekal na ně nikdo s otevřenou náručí, vše si museli vybojovat. Bojovali, létali, svůj strach přemáhali, ale také se snažili žít, nestěžovali si, věřili a doufali ve svůj návrat domů. Velké většině se to bohužel nesplnilo. Umírali jako hrdinové, nesmíme nikdy zapomenout.

21.01.2019

Železné včelyŽelezné včelyMiroslav Václavek

Pekna kniha, osudy lidi za valky v Nemecku. Propletene pribehy lidi, jen jsem mela v knize preklepy napr. Otec Fridrich, syn Paul a autor je mnohokrat opacne zamenil. Ze zacatku nema kniha co rict, pak dostava spad a knihu doctete na jeden zatah.

08.11.2018

Den, kdy udeřilo zlo: Prlovská tragédie, 1945Den, kdy udeřilo zlo: Prlovská tragédie, 1945Roman Cílek

Tak tohle by mela byt povinna cetba.
Cest jejich pamatce, kolik lidi by se takhle zachovalo v dnesni dobe? Stacilo by zasustit papirkama. Kolik mladych by bylo ochotno obetovat zivot?

22.10.2018

Na ŘeceNa ŘeceJosef Hejzlar

Valka pohledem ditete, o valce se toho ale mnoho nedozvime. Spise je to popis uteku pred Japonci, kteri cast Ciny zacatkem ctyricatych let obsadili. Zivot uprchliku, kazdodenni radosti i starosti pohledem divciny- Skoricove.
Nemelo to spad, ucourane, nedokoncene.

06.10.2018

Pokrevní bratřiPokrevní bratřiErnst Haffner

Vse napsane v komentarich, neni co dodat. Jen nechapu tak nizke hodnoceni, kniha je sice jednoducha, ale pravdiva. Jednoduse psana pravda o zacatku 30 let 20 stol.v Nemecku, kdy se k moci hlasil Hitler. A zvitezil hlavne proto, ze ho zacali volit takovi bezdomovci, chudi, slibil jim praci, lepsi zivot. Kdyby to uz tehdy vedeli, jak to vse dopadne.

14.09.2018

Děti Antonína KalinyDěti Antonína KalinyStanislav Motl

Proste Standa Motl, kniha je dobra, ale vadi mi tam vsuvky. Buchenwald popisuje jako by to byla kniha o Buchenwaldu, Baťa jaky byl, dalsi takova odbocka. Ja bych radeji vic o p.Kalinovi. Co je venovano vsuvkam, by melo byt venovano Kalinovi.
Jinak čest jeho pamatce, smekam pred jeho odvahou, at byl komunista ci ne. Mesto i Ceska republika by se mela stydet, ze na nej zapomnela.

07.09.2018

DceryDceryKateřina Dubská

Tak jsem se tesila, po Gabrielovi ctena jako pokracovani, ale nic moc. Zklamala mne. Zmet postav, ve kterych se brzo ztratite, styl psani taky nic moc. Pripada mi, jako by byla psana horkym perem, tak nejak rychle.

09.08.2018

Člověk GabrielČlověk GabrielKateřina Dubská

Pekny popis cikanskeho kocovneho zivota, naivni, pohadkove, nuti Vas to stale cist. Davam do ctenarske vyzvy. Super.

09.08.2018

Život s hvězdouŽivot s hvězdouJiří Weil

Tak jak napsal-a Cori, nebudu se opakovat.
Pro me kniha nudna, bez spadu, mela jsem problem ji docist, vzdy 1-2 stranky a pak jsem usnula.

17.07.2018

Levý břehLevý břehVarlam Šalamov

Tezke cteni, kdo zacina cist z prostredi ruskych gulagu tak pro zacatek spis doporucuji Solzenicyna. Jinak je to kniha dobra, zaroven je to hrozne, gulag jste mohli dostat i za nic, nechtela bych zazit eru Stalina od 30 let. Dite, zena, stary clovek, delnik nebo profesor, to je jedno, stacilo se spatne podivat a minimalne 5 let jistych. A pak nejisty navrat domu, mohli jste dostat vyhnanstvi.

12.07.2018