varanbooks

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJohn Kennedy Toole

Vážení mongoloidi, tohle je největší humoristický román všech dob. Kdo nerozumí, tomu chybí smysl pro morálku a geometrii.

06.08.2015

3x Kája Saudek3x Kája SaudekMiloš Macourek

...co ty můžeš vědět o sadomasochistické derivaci odipovského koplexu...

20.04.2015

Existuje bytost odpornější než člověk?Existuje bytost odpornější než člověk?Vladimir Karlovič Kantor

Žádný Západ nás kriminálnicky prospěchářskému zvěrstvu neučil. Domácí tradice jsou dostačující.

19.06.2015

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

Nádherně obžerné.

...a ta vaše slavná žurnalistika vytlačuje křesťanství z role nástroje ovládání mas. Nutno dodat, že církev alespoň stavěla katedrály, kdežto včerejšími novinami si můžete nanejvýš vytřít záď.

29.09.2015

Naplivu na vaše hrobyNaplivu na vaše hrobyV. Sullivan (pseudonym)

Jak tak sleduju předchozí šokované komentáře, hodnotitelé asi neznají slovo humor a nedochází jim, že jde víceméně o parodii na americké laciné krváky a drsnou školu detektivek. Nebuďte takoví korektní šprti a uvědomte si, že autor nemusí všechno myslet smrtelně vážně a zastávat stejný světonázor jako jeho postavy. A že se - stejně jako já při čtení - prostě královsky bavil.

PS pro Wercayka: Vian a Bukowski byli oba ročník 1920. Vian ale zemřel v roce 1959, zatímco Bukowskému vyšla první kniha až v roce 1960 (proslavil se na starší kolena). Takže to, že Naplivu na vaše hroby je jakousi mladší verzí Bukowského, bych netvrdil.

06.08.2015

RusticaliaRusticaliaJ. Křesadlo (pseudonym)

Majitek kořalny v Gavelově Legotě byl Armén. Já vím, že u nás Arméni normálně nejsou a že majitelé krčem a kořalen v selských románech jsou tradičně - ale když ono, jaksi - že ano.

20.08.2015

Ad actaAd actaPatrik Ouředník

Nesnáším detektivky, o to víc mě tahle senilní detektivka nadchla!

Hedvika a Ludvík a jiné povídkyHedvika a Ludvík a jiné povídkyKarel Poláček

Poláčkův experimentální úlet a totální kult: Tatíček a mamička mají Hedviku a Ludvíka. Mamička umře. Tatíček přivede domů novou mamičku. Tatíček umře. Nová mamička přivede nového tatíčka atd. Až je dětem přes osmdesát a rodičům kol dvacíti.

21.04.2015

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Geniálně uplatněné první pravidlo pátera Knoxe.

Uctivý kolotočUctivý kolotočIvan Wernisch

Kdybych uměl hezky vzpomínat,
Pořídil bych si těžký stůl,
Pevné křeslo,
Portréty žen a dětí,
Panoramata měst,
Koráb v láhvi
A psal bych memoáry

Teplé škvarkyTeplé škvarkyMarian Palla

Óda na báječné manželství.

Smetanová revoluceSmetanová revoluceIvan Landsmann

Blbec, že byste ho zabili. A pak vám ho začne být až líto. Majstrštyk.

06.11.2015

Lou Reed: Waiting for the Man – Život a hudbaLou Reed: Waiting for the Man – Život a hudbaJeremy Reed

Autor Jeremy Reed celého Loua Reeda nahlíží a vysvětluje prizmatem jeho homosexuality a vychází mu z toho ledabylé, zplošťující intelektuální cvičeníčko. Překladatelka Sylva Ficová neumí česky ani anglicky a Loua Reeda zjevně nezná. Nebrat.

18.06.2016

Tenkrát na ZápaděTenkrát na ZápaděK. Jordán (pseudonym)

Uživatel Francoa to obšírněji vyjádřil za mě: Fajn knížka. Autor je zjevně fanda, je ale strašná škoda, že většinou jen klouže po povrchu. Na poli dějin filmu i filmové teorie kniha dost pokulhává a nese ji jen a jen to nadšení diváka kovbojek.

20.04.2015

Bez ohňů je undergroundBez ohňů je undergroundJan Pelc

Strašná škoda, že rozhovor místo Jana Pelce nevedl někdo alespoň trochu erudovaný v historii hudebního undergroundu a publicistickém řemesle, takhle při čtení člověk akorát nalézá nepřesnosti a slejzají mu nehty z toho, na co všechno se Pelce ani nenapadlo zeptat či kde chtít upřesnění.

Sám ostatně v úvodu píše, že by podle něj byla "nesmírná škoda rušit Mejlův nevšední posluchačský talent zbytečnými otázkami. A už vůbec ne otázkami typu: Ano, máš pravdu, ale podle kroniky byl koncert na parníku před Klukovicemi..." Pokud ale nedokázal zachovat Mejlův vypravěčský talent a přitom jej dobře kladenými otázkami mít k přesnosti, neměl se do tohoto úkolu vůbec pouštět, protože na něj zkrátka nestačil.

Mejla je po smrti, druhý životopisný rozhovor, který vedl mnohem fundovanější a novinářsky zdatnější Jaroslav Riedel, vyšel jen v podobě dvou ukázek v Rock&Popu a pak byl - snad kvůli vydání této knihy - zatnut. A to je naprd.

A jo, zamlada jsem to hltal a historky jsou to bezvadný.

21.04.2015

Výbuch bude v šestVýbuch bude v šestAlena Vostrá

Nejlepší na ní je, že není křiklavá.

21.04.2015

Bez kufru se tak pěkně skáče po stromech neboli NúnBez kufru se tak pěkně skáče po stromech neboli NúnIvan Wernisch

Loupal brambory do polévky a všiml si, že jedna z nich vypadá jako malý zavalitý mužíček. Rozmýšlel se chvíli, má-li mužíčka hodit do horké vody, či nemá-li mužíčka hodit do horké vody,a pak ho tam hodil.

21.04.2015

Cesta do Ašchabadu neboli Pumpke a dalajlámovéCesta do Ašchabadu neboli Pumpke a dalajlámovéIvan Wernisch

V poledním žáru
šíří se městským sadem
pach z pisoáru.

Blbecká poezieBlbecká poezieIvan Wernisch

Šla Nanyka do zelí
s natrženou prdelí

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Cyrus Smith na ostrově zřídil sklárnu, hutě, cihelnu, loděnici, farmy, chovy, plantáže, chemickou výrobu třaskavin, telegrafní síť i výtah a všichni mu proto právem neustále lezou v řiť. (Po Ledové sfinze moje nejoblíbenější verneovka.)

Robur DobyvatelRobur DobyvatelJules Verne

Robur, to je takový kapitán Nemo vzduchu, bohužel ve značně nablblé verzi.

Vynález zkázyVynález zkázyJules Verne

Pirát Ker Karraje nyní vlastní Rochův fulgulátor.

Gaza: Poznámky pod čarou dějinGaza: Poznámky pod čarou dějinJoe Sacco

Já měl pocit, že čtu staré noviny. Proč tam vůbec byly obrázky (dosti prkenné, bez pohybu), proč to vůbec byl "grafický román" a ne esej, když je tam tolik písmen, jimž ty kresby vyloženě překážejí, nechápu. Neusnout u tohohle špalku považuji za jeden ze svých životních výkonů.

Pálenka: Prózy z BanátuPálenka: Prózy z BanátuMatěj Hořava

Silný debut. Těším se, až bude autor starým mužem.

19.07.2015

IstanbulIstanbulOrhan Pamuk

Nobelova cena za utahanost, nedočteno. A to proti výpiskům z četby ani vzpomínkám na dětství a priori nic nemám a titulní město jsem si oblíbil.

10.08.2015

Cesta pouštíCesta pouštíOta B. Kraus

Mám pocit, že autor chtěl do díla, které psal jako své stěžejní, dostat úplně všechno. Takže je to takové, jako když si pejsek s kočičkou dělali dort. Tu Sovětský svaz, do kterého hrdina přichází a odchází, jak se mu zlíbí, tu čarodějnice, tu najednou utnutá "školní" linie... Líp bych si početl, kdyby si kniha vybrala jedno téma (třeba skupinu připravující se na cestu do Palestiny v kontrastu s protektorátní židovskou "zlatou mládeží") a šla na dřeň a do hloubky. Jistě, příběh je mimo jiné o tom, jak mladý hlavní hrdina těká a tápe, jen se nemůžu zbavit dojmu, že podobně těkal a tápal i p. Kraus při psaní.

21.12.2015

Karla Klenotníka cesta na KorsikuKarla Klenotníka cesta na KorsikuFilip Topol

Smrt ve vedlejším pokoji nemilosrdně pracuje jako vosa na shnilém jablku.

18.09.2016

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Pila je rušička.

18.09.2016

Nekonečný striptýzNekonečný striptýzZdeněk Zapletal

Někteří lidé už byli takoví.

10.02.2017

Za štěstímZa štěstímKarel Klostermann

Oproti ostatním Klostermannům vysloveně červená knihovna: krásná Bětuška, z níž se stane tajemná operní diva, dychtivý student medicíny, mladík horující pro naši národní věc, souboj v Bad Ischlu...

Těšil jsem se na reálie z dob, kdy Češi coby ekonomičtí migranti odcházeli za prací do Vídně, protože to je téma jako fík... a dostal plochou milostnou historku, která postrádá téměř vše, co dělá Klostermanna Klostermannem.

04.01.2018