varanbooks varanbooks komentáře u knih

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Z nefoglarovských stínadelských knížek jednoznačně nejlepší. Jen by v každé kapitole nemusely být ty domácí úkoly. A pointa, ehm...

16.09.2015 3 z 5

Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Dílo nadšeného amatéra.

16.09.2015 3 z 5

Rusticalia Rusticalia Jan Křesadlo (p)

Majitek kořalny v Gavelově Legotě byl Armén. Já vím, že u nás Arméni normálně nejsou a že majitelé krčem a kořalen v selských románech jsou tradičně - ale když ono, jaksi - že ano.

20.08.2015 5 z 5

Vzpomínky malostranské Vzpomínky malostranské Marie Klečacká-Beyly

Unikátní kniha - takhle se odkopat a nechtíc o sobě do detailu vylíčit, jaká jsem vypočítavá svině, to se jen tak nevidí.

10.08.2015 1 z 5

Fuga trium Fuga trium Jan Křesadlo (p)

MASTERPIECE!

10.08.2015 5 z 5

Istanbul Istanbul Orhan Pamuk

Nobelova cena za utahanost, nedočteno. A to proti výpiskům z četby ani vzpomínkám na dětství a priori nic nemám a titulní město jsem si oblíbil.

10.08.2015 1 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Vážení mongoloidi, tohle je největší humoristický román všech dob. Kdo nerozumí, tomu chybí smysl pro morálku a geometrii.

06.08.2015 5 z 5

Naplivu na vaše hroby Naplivu na vaše hroby Vernon Sullivan (p)

Jak tak sleduju předchozí šokované komentáře, hodnotitelé asi neznají slovo humor a nedochází jim, že jde víceméně o parodii na americké laciné krváky a drsnou školu detektivek. Nebuďte takoví korektní šprti a uvědomte si, že autor nemusí všechno myslet smrtelně vážně a zastávat stejný světonázor jako jeho postavy. A že se - stejně jako já při čtení - prostě královsky bavil.

PS pro Wercayka: Vian a Bukowski byli oba ročník 1920. Vian ale zemřel v roce 1959, zatímco Bukowskému vyšla první kniha až v roce 1960 (proslavil se na starší kolena). Takže to, že Naplivu na vaše hroby je jakousi mladší verzí Bukowského, bych netvrdil.

06.08.2015 5 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Silný debut. Těším se, až bude autor starým mužem.

19.07.2015 4 z 5

Tajemství zlatého koně Tajemství zlatého koně Kája Saudek

Saudek je vlastně tragická postava - komiksový kreslíř s talentem od Boha a smůlou na mizerné scénáře.

25.06.2015 2 z 5

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Guy Delisle není Joe Sacco. Má podle mě lepší kresbu a míň mu to šustí papírem (Saccovi jeho vlastní obrázky místy doslova překážejí, tolik textu se snaží vměstnat do bublin), celek ale připomíná slohovku "co jsem dělal o prázdninách". Což má nakonec se Saccem společné.

21.06.2015 2 z 5

Nové oděské povídky Nové oděské povídky Mark Polevoj

Pán si, jak píše v předmluvě, na stará kolena splnil spisovatelský sen a vydal si knížku. Občas hezký obraz, zajímavá reálie (kvůli těm jsem to dočetl), dohromady to ale nedrží. Takové ublemtané, klopotné, pointy jak z blbýho filmu. Jakžtakž slušné jsou tak dvě povídky, naopak ty z Karlových Varů dosahují zabahněného dna šmídovských hloubek.

21.06.2015 1 z 5

Příliš pozdě zemřít mladý Příliš pozdě zemřít mladý Vladimír Jurásek

Androšských memoárů už vyšla hromada. Tady jsem se těšil na popis scény a peripetií osmdesátých a začátku devadesátých let. Dočkal jsem se, ale mohlo toho být víc.

19.06.2015 3 z 5

Mrtvý se v díře smál

Mezi zuby kmín od oběda

19.06.2015 4 z 5

Teplé škvarky Teplé škvarky Marian Palla

Óda na báječné manželství.

19.06.2015 5 z 5

Existuje bytost odpornější než člověk? Existuje bytost odpornější než člověk? Vladimir Karlovič Kantor

Žádný Západ nás kriminálnicky prospěchářskému zvěrstvu neučil. Domácí tradice jsou dostačující.

Gaza: Poznámky pod čarou dějin Gaza: Poznámky pod čarou dějin Joe Sacco

Já měl pocit, že čtu staré noviny. Proč tam vůbec byly obrázky (dosti prkenné, bez pohybu), proč to vůbec byl "grafický román" a ne esej, když je tam tolik písmen, jimž ty kresby vyloženě překážejí, nechápu. Neusnout u tohohle špalku považuji za jeden ze svých životních výkonů.

19.06.2015 1 z 5

Borgia Borgia Alejandro Jodorowsky

...a to víte, že Cesare Borgia se za plány jeho válečných strojů nechal ojet od Leonarda da Vinci?

21.04.2015 3 z 5

Ves ve vzduchu Ves ve vzduchu Jules Verne

Coby komiks v Ohníčku se to ale vešlo na ani ne deset stran na šířku.

21.04.2015 3 z 5