valda valda komentáře u knih

Hry bez hranic Hry bez hranic Michal Kašpárek

Úspěšný programátor balí ženy po internetu, hraje Euro Truck Simulator a nějakým způsobem se zapojí do pomoci v táboře migrantů.
Tahle kniha je o nudě, prokrastinaci, cynismu a hledání smyslu života, ve chvíli, kdy máte všechno apod. Myslím, že docela dobře ukazuje, co prožívají někteří lidé v IT korporacích. Vydělávají hodně peněz, z ideálů, které měli na začátku sklouzli do banální práce, ze které ale už nedokáží vystoupit kvůli pohodlí. Vědí, že pracují tak na 20%, ale protože to nikdo nikdy nezjistí, tak proč by se měli snažit? Raději přemýšlejí, že zkusí vlastní projekt, ale než se do toho pustí, tak ještě jedno kolo Euro Truck Simulatoru.

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Ladislav Zibura se prezentuje jako tak trochu matlal. Tohle je první kniha z jeho cest, kde se vydal z Istambulu do Jeruzaléma. Část cesty letadlem, protože je to jeho výprava a on si může jít jak chce. Je to ten typ cestopisu, kde se dozvíte, jak probíhala cesta, ale nedozvíte se skoro nic o historii, kulturních souvislostech, nebo památkách, protože "je to nuda" a autor tomu stejně nerozumí. Princ Ládík je v Česku velký fenomén, pokud vám sedne jeho humor ("jsem to ale nešika", "to jsem nedomyslel"), tak vřele doporučuju i další díly. Na to, v kolika letech byla kniha napsaná, tak působí spíš jako od autora, který píše 20 let. Líbily se mi některé úvahy na začátcích kapitol, které hodně vybočovaly ze standardních popisů dní: bylo horko, zapomněl jsem si vzít víc vody, bolí mě nohy, podivný týpek mě pozval na večeři, podivný týpek mě osahával v posteli, ehm.

14.04.2024 3 z 5

Kouzelný svět bakterií: Dobrodružství Prvíků, nejmenších tvorečků na Zemi Kouzelný svět bakterií: Dobrodružství Prvíků, nejmenších tvorečků na Zemi Josef Lhotský

Tohle je super nápad. Vzít bakterie, o kterých nikdo moc neví, a udělat populárně naučnou knihu pro nejmenší. Můžete se tak těšit na spoustu krásných obrázků a vtipně pojmenovaných bakterií (přece jenom ty latinské názvy pro děti nejsou tak zábavné). Základy mikrobiologie jsou v knize skvěle popsány a i pro mě to byl hodnotný zdroj informací.

14.04.2024 4 z 5

MICHLiq - inteligentní průvodce ekonomikou MICHLiq - inteligentní průvodce ekonomikou Aleš Michl

Od knihy jsem měl asi moc velké očekávání, mám rád, když za mě někdo dá data do přehledného grafu a přidá vysvětlení, co to vlastně znamená, a vám to tak pomůže zase o trochu víc chápat některé souvislosti. Kniha autora, který aktuálně dělá guvernéra ČNB, spoustu grafů kolem ekonomiky světa ukazuje, jenom mi prostě nepřišly tolik zajímavé.

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Hlavnímu hrdinovi knihy se podaří setkat na hřbitově s několika vědci, kteří mohou za to, jak aktuálně chápeme svět. Jako je Charles Darwin, Lord Kelvin, Isaac Newton atd. Celou knihu s nimi potom vede rozhovor o jejich názorech na různé věci a popíjí whisky. Přemýšlel jsem, komu je kniha vlastně určená, pro laika v oboru bude trochu zmatečná, odborník se zase nedozví moc nového. Myslím, že ideální bude kniha pro vás, kteří jste nerdi vysoké úrovně v evoluční biologii a prostě se rádi v tématu "porochníte". :-)

14.04.2024 2 z 5

Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Alfonso Casas

Moc komiksy nečtu, ale tohle mě celkem dost bavilo. Příběh je o tom, že hlavní hrdina žije se spoustou příšerek, kdy každá představuje nějaký strach, pochybnost, úzkost, trauma apod. Co která příšerka představuje, se dozvíte až na konci komiksu, takže máte prostor na to, se zamýšlet, které příšerky jsou vám nejbližší, než si je budete moct identifikovat. Půjčuju to kamarádům, dá se to do hodiny přečíst, a potom se ptám, které příšerky ve svém životě potkávají. Taky velké plus za to, jak je komiks nakreslený, některé kresby prostě totálně sedí. :-)

14.04.2024 5 z 5

Neboj se a buď šťastný Neboj se a buď šťastný kolektiv autorů

Malinkatý soubor motivujících citátů k tomu, jak být šťastný. Je to celkem fajn. Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že dát dohromady pár takovýchto citátu by mi zabralo maximálně hodinu, a od knížky prostě čekám něco víc.

Terezina dobrodružství Terezina dobrodružství Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je moderátorkou ve všech možných televizích a teď se rozhodla sepsat knížku příběhů z cest. Tohle je taková jednohubka zábavných historek z Indie, Zanzibaru nebo třeba Chorvatska, kterou si můžete přečíst někde na dovolené na pláži. Čím se odlišuje od ostatních je, že Tereza se nebojí vyrazit do trochu exotičtějších zemí i se svou malou dcerou. A nejzajímavější byla taková celkem temná linka, kde se cestováním prolínají pokusy o záchranu manželství ústící nakonec stejně v rozvod. To jsem u takové knížky nečekal a palec nahoru, že se Tereza nebojí být upřímná.

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Kluci z Prahy, původně si říkali Honest Guide. Nyní mají dva kanály na Youtube (v češtině a angličtině), kde tak nějak "učí jak žít Prahu". V knize se dozvíte různé tipy, kde zajít na jídlo, na pivo, za uměním, na co si dát pozor apod. Vše je doplněno pěknými ilustracemi Elišky Podzimkové.
Nečekejte vyprávění o historii, spíš takové krátké svěží tipy od lidí, kteří v Praze žijí a znají různá zákoutí nebo místa, která stojí za návštěvu. Trochu to připomíná koncept studentských map Use-it.

Nezvaný host Nezvaný host Štěpán Kozub

Kdo by neznal Štěpána Kozuba, kromě toho, že je úspěšný herec, stand up komik, režisér a improvizátor, tak také zpívá a píše písně.
Aby toho nebylo málo, tak vydal soubor svých básní. Básně jsou často drsné a temné, plné beznaděje. Dvě z nich byly hodně zajímavé. Musím ale říct, že ostatní mi tak nějak nesedly. Prostě to nebyl můj šálek kávy, někomu jinému se ale určitě mohou líbit.

05.11.2023 2 z 5

Životy Evy L. Životy Evy L. Eva Erbenová

Eva Erbenová toho zažila opravdu hodně. Otec byl úspěšný podnikatel a tak za první republiky žila v krásné vile se služebnictvem. Protože byla Židovka, tak musela celá rodina odejít do ghetta Terezín a poté do koncentračního tábora, kde zemřel otec a matka na konci války při pochodu smrti. Eva přežila jenom náhodou, když si jí všimla chodská rodina někde u českých hranic. Postupně se Eva dostala do internátu. Nakonec se vydala se svým manželem do Izraele začít nový život.
Vyprávění je skvěle napsané a byl by podle něj výborný film. V Evině životě se událo tolik strašně silných a zajímavých událostí. Které ona popisuje s naprostou samozřejmostí.

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Martin Veselovský ilustruje? Tak to jsem se musel podívat. :-) Čekal jsem, že příběhy budou trapné, ale musím říct, že autorka je vtipná. I když tohle téma klidně mohlo dopadnou pro mě nesnesitelně, tak jsem se vlastně docela bavil tím, jak se snaží být tou úspěšnou pražskou trendy bio mámou a většinou dojde k tomu, že přece není nic špatného na tom, být sama sebou a na ty ostatní " moderní modely" matek se vykašlat :-)

05.11.2023 3 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Přepis proslovu JKR na Harvardově univerzitě. Za mě celkem zbytečná kniha. Ona to hlavně není kniha, je to opravu jenom pár řádků natáhnutých co největším písmem s velkými rozestupy do 80 stránek, které přečtete za 15 minut.
Proslov neobsahuje nic světoborného, pokud jste četli v životě alespoň jednu seberozvojovou knihu, tak už víte, že se nesmíte bát dělat chyby apod.

05.11.2023 1 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Problém ženského alkoholismu se trochu upozaďoval. Navíc ženy často pijí samy a tajně. Autorka tohle téma otevírá na svých vlastních zážitcích. Píše otevřeně, nebojí se popsat události nejspíš tak, jak se skutečně staly. Bez patosu, bez zatajování skutečností. Například manžel z vyprávění nevychází moc dobře, o to bylo pro mě překvapivější, že autorka vztah udržela do dnes, a vypadá že funguje. Zároveň je kniha napsaná velice čtivě.
Alarmující je také to, z jaké situace se autorka stala alkoholičkou. Rozhodně nečekejte postarší matku samoživitelku, zhrzenou životem, v dluhové pasti apod.

Byl jsem při tom Byl jsem při tom Jerzy Kosiński

Zahradník Příhoda celý život žije ve vile bohatého ekonoma. O tom co se děje mimo vilu a její zahradu ví jenom z televize, na kterou se rád dívá. Mimo vilu vlastně ale nikdy nebyl, protože vlastně neměl potřebu se tam podívat na vlastní oči. Když majitel vily zemře, nezbývá než se po mnoha letech podívat do světa "tam venku". Shodou různých náhod jej svět začne uznávat jako geniálního politického a ekonomického vizionáře. A jeho prostoduché myšlenky jsou interpretovány světovými médii jako hluboké vize zkušeného analytika. A tak se Příhoda tímto nedorumněním stává celebritou.
Knihu chápu jako satiru společnosti a hlavně povrchnosti médií. Myslím, že to autor dost trefil.
Zajímalo by mě, nakolik se Kosiński chtěl také vypsat ze svých pocitů nezasloužené slávy, kdy lhal o tom, že jeho kniha Nabarvené ptáče je autobiografická.
Viděl jsem nejprve film a překvapilo mě, jak je kniha krátká. Spíš by se dalo říct, že je to takový fejeton.
Setkání jednoduchého Příhody s vlivnými lidmi taky trochu připomínají Forresta Gumpa.
Ilustrace Vojtěcha Domlátila byly celkem zvláštní :-)

05.11.2023 4 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Už název knihy určuje, co můžete čekat. Život v koncentračním táboře je sám o sobě natolik bizarní zkušenost, že i kdyby o tom napsal knihu člověk, který celou dobu seděl na vrátnici, tak by to bylo silné čtení. O to zajímavější je podívat se na věc z pohledu někoho, pro nějž je zkoumání lidského chování profese.
První část knihy popisuje autorovy myšlenky z pozorování života v táboře a druhá část je filozofická divadelní hra, kterou na základě svých zkušeností sepsal. Ta mě zase tak neoslovila.
Možná i jeden z důvodů, proč vlastně autor přežil, bylo, že doufal v to, že o tom šílenství bude moct jednou přednášet. Základní myšlenka, kterou si z knihy beru je, že člověk může být dost silný na to, aby dokázal určovat, jakým způsobem bude vnímat svůj život. Vždy lze najít kontext, který vám může pomoct vnímat situaci tak, abyste mohli nalézt ten správný cíl, i když jste třeba v koncentračním táboře a nejspíš většina z vás zemře.

15.09.2023 4 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Instagram, Facebook, LinkedIn, YouTube a pár dalších. Pokud jste v sítích začátečníci, myslím, že to je ideální kniha pro vás. Dozvíte se základy prezentace sebe, ale hlavně svého byznysu na sociálních sítích. Myslím, že kniha je spíše pro začátečníky, protože má hodně široký záběr, tudíž není prostor jít úplně do detailu. Kniha vám pomůže uvědomit si, že sítě tady nejsou vyloženě pro vás. Nemůžete si vybrat síť, a prezentovat se tam svobodně, jak chcete vy. Nebo můžete, ale nejspíš vás nikdo neuvidí. Sociální sítě tady jsou proto, aby jejich provozovatel vydělal. Zároveň vám ale mohou s prezentací byznysu nebo zábavou pomoct, musíte ale dodržovat určitá pravidla. Je dobré si uvědomit, že to celé je hra a pokud budete hrát podle pravidel, máte velkou šanci, že to bude fungovat.
Kniha je taky z roku 2019, což v tomhle dynamickém prostředí znamená, že nereflektuje změny, které se udály kvůli COVIDu, válce, inflaci a myslím, že v ní není ani TikTok.

15.09.2023 3 z 5

Fenomén Lysá hora Fenomén Lysá hora Pavla Zemaníková

Lysá hora je fenomén, o tom není pochyb. V posledních deseti letech je až neuvěřitelné, jak je Lysá trendy. Mám dojem, že pokud někdo na Severní Moravě chodí do hor, tak většinou chodí jenom na Lysou. Můžete si chipem počítat počet výstupů, plnit výzvy chození ze všech stran, lézt na ni na závodech Beskydské sedmičky nebo LH24, vyfotit se s Jánem Čupou, nebo si o Lysé zazpívat s Kaczi. Lysá prostě frčí, pro přírodu na Lysé hoře to asi není dobrá zpráva, ale zase aspoň tolik netrenduje zbytek Beskyd, takže tam mají lišky a jezevci pokoj.
Tahle knížka je taková jednohubka k Lysé hoře. Dozvíte se něco o historii staveb a spolků k Lysé hoře patřících. Celé mi to připomínalo takovou seminární práci, kde je prostě všehochuť na dané téma.

15.09.2023 2 z 5

Asterix u Belgů Asterix u Belgů René Goscinny

Asterix je můj oblíbený komiks. Vydrželo to od dětství do dospělosti. Tentokrát se Asterix s Obelixem vydávají ke kmenu Belgů. Belgové se považují za nejobávanější nepřátele Římské říše. Za to se ale považují i Galové. Je tak tedy potřeba vymyslet, jak rozhodnout, kdo je obávanější.
Je to klasický Asterix, se spoustou srandy, narážek na historii (třeba hranolky). Možná příběh patří k těm slabším, ale i tak je to velká zábava, jako všichni Asterixové.

15.09.2023 4 z 5

Pivní království Belgie Pivní království Belgie Filip Nerad

Vydal jsem se na třítýdenní výpravu do Belgie. Co jiného si přibalit sebou, než knihu o belgickém národním pokladu. Autor, který dělá v Belgii už několik roků zpravodaje, popsal belgické pivo ze všech možných směrů a navštívil různé pro pivo v Belgii významné oblasti. Takže se můžete těšit na dubbel, tripel, quadrupel, trapistické pivovary, vánoční piva, kriek, lambic, gueuze, atd. Jako takový úvod do belgických způsobů vaření piv, doporučuji.

15.09.2023 3 z 5