V28

HanaHanaAlena Mornštajnová

Po Slepé mapě a Hotýlku další skvělá knížka. Při čtení knih Aleny Mornštajnové máte pocit, že není nic jednoduššího, než si vzít tužku, papír a napsat/vyprávět příběh.
Od prvních stránek, které vás okamžitě vtáhnou do příběhu, bylo jasné, že veselé čtení to nebude a nebylo. Hned potom, co se vzpamatujete z úvodu a z toho, jak moc může každé naše rozhodnutí ovlivnit nejen náš život, ale i životy druhých, následuje v podobném stylu rozkrytí vztahů hlavních postav. A opět jsou tu špatná rozhodnutí a snad ještě horší charaktery lidí od kterých to nečekáte. Nejhorší na tom je asi to, že lidi, kteří vám ublíží nejvíc, si snad ani neuvědomí jak moc vám zasáhli do života, že to oni pohnou kolem vašeho života špatným směrem.
Jsou tu hezké komentáře, myšlenky o zfilmování knih Aleny Mornštajnové, rád bych je taky viděl, ať už jako film nebo minisérii. Co HBO, tam by to snad nemohlo dopadnout jako Zloději zelených koní.

15.03.2017

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Výborně, poutavě i neuvěřitelně čtivě psaná kronika jedné rodiny a tvrdého života v tomto hornickém kraji. Opravdu jsem měl problém přestat číst a nechat si nějaké stránky také na další den. Podobně jako u K. Tučkové je příběh podložený historickými fakty a podle doslovu Karin Lednické stovkami, řekl bych spíš tisícovkami hodin sbírání materiálu. Už jen ten úvodní příběh o solném putování do Wieliczky za všechny ty hodiny určitě stál. Krásná knížka kterou budu každému jen doporučovat a závidět, že má ty stránky ještě před sebou. Už teď netrpělivě vyhlížím další díly této zamýšlené trilogie.

01.03.2020

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Na tuhle knihu jsem se strašně moc těšil. Holka co nejde s davem, bydlí v chatě u Sušice, živí se sběrem hub pro místní hospůdku, je šťastná v přírodě a nepotřebuje všechny ty dnešní kraviny. Bohužel příběh toho proč tomu tak je, byl trochu jiný než jsem si naivně představoval a jakmile začal ze stránek pomalu vystrkovat růžky, začlo mi být zle. Kdo by řekl, že muchomůrka zelená by mohla zachránit život...kdyby. V každém případě byla kniha z pohledu hlavní hrdinky skvěle vypravěná, čtivá a bez vzpomínek na minulost i krásná. Pět hvězd naprosto zaslouženě.

19.03.2018

VrányVrányPetra Dvořáková

Takhle špatně mi po přečtení knížky už dlouho nebylo. Spousta pocitů, zmaru, nepochopení, zoufalství a ta nestoudnost, zvrhlost ze strany obou rodičů. Čtvrtá Petra Dvořáková a opět skvělá.....jen tedy, kéž by žádné dítě nemuselo zažívat něco podobného.

28.01.2020

Věci, na které nastal časVěci, na které nastal časPetra Soukupová

Jako vždycky od P. Soukupové perfektně napsané, jednoduché, čtivé a hořké. Taková trefná sonda do historie jednoho vztahu ve které se pozná spousta lidí. Prostě až příliš častá realita.

01.12.2020

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Každý rok vyjdou tak tři, čtyři knihy - krimi, které mi aspoň trochu připomenou ten fantastický pocit, který jsem měl po přečtení knih od Stiega Larssona, tohle je jedna z nich. Úžasně čtivé, chytré, vyprávěné ve vysokém tempu bez hluchých míst, napínavé do posledních stran, přesně taková je Dívka v ledu. Doporučuji každému, kdo má chuť na výbornou krimi a těším se na minimálně stejně skvělé pokračování.

23.11.2016

Paměť mojí babičcePaměť mojí babičcePetra Hůlová

Skvěle napsaný a odvypravěný příběh o drsném, bezútěšném životě několika generací žen jedné rodiny v drsném Mongolsku. O ztrátě tradic, naivitě, velkém očekávání a ještě větším zklamání. Tradiční život v mongolské stepi na první pohled možná neláká, ve srovnání s “moderním” městem a ztrátou rodiny se jeví jako výhra a sám Burchan by to potvrdil. Ve dvaadvaceti napsat něco takového je až neuvěřitelné a zbývá jen zatleskat a přidat pět hvězd.

22.02.2018

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Dědina výborná, Chirurg ještě lepší, takže určitě nebude chyba sehnat si další knihy Petry Dvořákové. Opravdu skvěle napsané a čtivé. Od začátku, který čtenáře hned vcucne až do poslední stránky nebylo snad jediné hluché místečko. Nemůžu se moc rozepisovat o té doktorské stránce, ale z pohledu Hynka to bylo popsané naprosto přesně. Snad jen dodám, že Markéta byla trefená ještě líp. Spousta pasáží byla až důvěrně známá. Jen si to chce knihu trochu šetřit, jinak je za den uložená zpátky v knihovně. Skvělé a těším se na další.

01.10.2019

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Tak už od půlky jsem si říkal, že tentokrát to na pět hvězd nebude, ale copak to jde s takovým koncem.

21.09.2020

SelfiesSelfiesJussi Adler-Olsen

Po některých komentářích a hodnocení co jsem zde viděl, jsem se bál, že to jde s oddělením Q hodně z kopce a dlouho se mi tedy do Selfies nechtělo, ale ani zdaleka to nebylo tak špatné. Nemoc jako spouštěč šílenosti, zneužívání sociálních dávek se trestá smrtí, neschopnost nebo neochota mladých lídí zapojit se do pracovního procesu, jak to bylo s Rose a spousta dalších věcí. Je pravda, že souběh různých případů a postav vyvolal trochu zmatek, ale čtivosti, napětí a zábavnosti naštěstí tolik neubral. V příštím díle bych čekal víc vtipů a pořekadel o velbloudech a opravdu starší, nevyřešený a zajímavý případ, který se pro oddělení Q hodí nejvíc.

21.01.2018

MlýnMlýnMichal Vaněček

Budu se opakovat, ale miluju příběhy, které čtenáře protáhnou celým životem hlavních hrdinů, v případě bratří Harantů to platí doslovně. Jejich neuvěřitelný příběh, dokonce ani historicky velmi cenný mlýn jsem do přečtení knihy vůbec neznal. Děkuji autorovi za tak krásné i čtivé vyprávění a tip na letní cyklovýlet. Rád si mlýn osobně prohlédnu a letní návštěvou si stránky knihy i osud obou bratrů připomenu. Samozřejmě doporučuji každému a Vaněčka sledovat (knižně).

13.12.2018

NůžNůžJo Nesbø

Přečteno za dva dny. Za chůze, v práci, v tramvaji....prostě opět hodně čtivá A perfektně napsaná záležitost, kde stránky běží jak o život. Určitě jedna z nejlepších ze série HH.

12.10.2019

SuchoSuchoJane Harper

Hodně milé překvapení a jedna z nejlepších krimi, co jsem letos četl. Kniha kde je snad všechno, co má dobrá kriminálka mít. Zajímavé ale dobře představitelné prostředí Austrálie a malého města, sympatické vyšetřovatele, zločin z minulosti i současnosti a dávná tajemství mezi kamarády. Každá stránka perfektně napsaná a čtivá.....to vše bez krkolomných obratů a šílených teorií ve vyšetřování. Zasloužených pět hvězd.

08.11.2017

Temné hlubinyTemné hlubinyRobert Bryndza

Rád se přidávám k ostatním nadšeným komentářům. Také jsem se bál, aby ta vysoko nastavená laťka Dívkou z ledu a Nočním lovem nezačala padat, ale už po pár desítkách stran musí být každému jasné, že Robert Bryndza si troufá ještě daleko výš....skvělé.

10.11.2017

Obrázky z českých dějin a pověstíObrázky z českých dějin a pověstíZdeněk Adla

Jak tu někdo napsal, přímo LEGENDÁRNÍ knížka, už jsem slyšel pár historek o čestném místě na záchodě - návštěvy jistě ocení. Jinak by určitě něměla chybět v žádné knihovně, ať už v té dětské nebo dospělé. Vždy mi připomene školní roky, hodina dějepisu byla díky této skoroučebnici ve formě komiksu hned jednodušší a zábavná.

20.02.2018

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Někde jsem četl, že se tato kniha označuje jako thriller desetiletí....zas až tak bych to neviděl. Určitě to bylo hodně dobře napsané, čtivé a perfektně promyšlené, ale takových knih je každý rok celkem dost. Označení světový bestseller je tentokrát oproti jiným takto označeným knihám určitě zasloužené a knihu mohu každému doporučit.

15.11.2018

Muž z chatrčeMuž z chatrčeMartin Goffa

Tak zase se povedlo. Ke všem hnusům co se dějí dneska, přidat ještě ty starší, to se hned v té krásné a prohnilé republice člověk cítí líp. Díky za geniálně jednoduché osvětlení kšeftování s olejem, přeci jen jsem tenkrát měl jiné starosti a nedával pozor. Jinak všechno běží jak je zvykem, perfektně napsané, čtivé i zajímavé. Na Marka Vráze si pomalu zvykám. Novinář - sympaťák, hudební vkus taky super, přeci jen toho mají on a Miko dost společného, tak by možná neškodilo je někdy spojit v jednom příběhu.

28.04.2020

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Měl jsem spoustu zpráv o tom, že nový Nesbø je špatný, že to je takové a makové....moc se mi do toho tedy nechtělo. Po přečtení jsem nadšený, podle mého názoru jedna z nejlepších jeho knih. Jasně, žádný superman HH, ale o to víc vynikl příběh dvou bratrů, skvěle se to četlo a HH mi nechyběl ani trochu.

23.12.2020

Ženská na odstřelŽenská na odstřelMartin Goffa

Ženská na odstřel? Sám už jsem z toho chlapa na odstřel. Neuvěřitelný jak jednoduše dokáže psát, všechny ty stránky jen letí, dává to smysl, uvěřitelné bez zbytečné omáčky…..prostě další parádní den s Goffou!

18.10.2021

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Přečteno za noc. Nečekal jsem, že by kniha mohla překonat Slepou mapu, ale stalo se. Vynikající příběh, radost číst a to od první do poslední strany a to přesto, že mi hlavně v závěru dost vadil ten charakterní člověk s pružnou páteří, dějinný statista a hlavní postava knihy, který si k mému překvapení vždy dokázal naprosto nesmyslně obhájit své jednání. Těším se na další příběhy od této výborné spisovatelky.

12.03.2016

Mramor a plátnoMramor a plátnoStephanie Storey

Nejsem velkým příznivcem historické beletrie, ale díky doporučení jsem se dostal k této knize a musím opět s díky říct, že je to jeden z nejkrásnějších a nejčtivějších příběhů, co jsem tenhle rok četl. Nejradši bych se hned rozjel po stopách těch dvou. Krásně napsaný, napínavý a barvitě vypravěný příběh "fiktivního" souboje dvou Mistrů nejen své doby. Pro každého pět hvězd i když jsem víc přál Michelangelovi.
Grazie mille!

07.08.2017

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Skvěle napsané, asi by nevadila kratší verze, ale pár stránek navíc snad nikoho nezabije. Je znát, že v sobě Fredrik Backman má krom nadání k psaní i lásku ke sportu, jinak by spoustu věcí nedokázal tak skvěle popsat a vysvětlit. První polovina knihy musí prostě každého aspoň trochu sportovně založeného zahřát, dojmout a těm ostatním vysvětlit, proč to prostě není o tom, že chleba levnější nebude. Bohužel to je i dost pravdivá kniha a druhá polovina je drama, které jsem už nečekal. Perfektně popsané lidské povahy, pocity. Je skvělé co všechno dokáže sport a je hrozné co se sportem udělají peníze a ambice rodičů, kteří ze svých dětí vychovají někoho, kdo si myslí, že může a projde mu všechno.

24.12.2017

Nejlepší pro všechnyNejlepší pro všechnyPetra Soukupová

Začínat rok Petrou Soukupovou se prostě vyplatí, to se vám pak chce celý rok číst a čekat, že hned ta další a nebo ta další, bude stejný čtenářský zážitek. Od první do poslední stránky čtivé, kniha vás okamžitě vtáhne a ten obyčejný život, starosti a houstnoucí atmosféra pohledem babičky, matky a syna, vás bude nutit číst dál a dál. Opravdu opět velice povedená knížka, kterou mohu jen doporučit.

08.01.2018

VykoupeníVykoupeníMartin Goffa

Nechápu jak to ten Goffa dělá, ale od prvních dílů si udržuje vysoké tempo, napětí, humor i perfektní čtivost případů Mika Syrového. Prostě nikdy to není nuda a člověk se musí krotit, aby mu knížka vydržela trochu delší dobu. Ani tento díl nezklamal a vždycky budu rád, když se objeví další případ z této série nebo i samostatný příběh.

12.07.2018

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Další podle mého názoru skvělá kniha Aleny Mornštajnové. Zároveň asi nejsmutnější věc co jsem od ní četl, přestože ani předchozí knihy nejsou humorem nasáklé, tak se přeci jen člověk někdy zasmál....tady opravdu nebylo čemu a přesto čtivé a výborně napsané.

27.04.2019

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Spíš příběh o zamotanosti a poválečné historii jedné zapadlé vesnice než detektivka. Jinak zajímavá a čtivá knížka o místě, kde by si člověk přál mít chalupu.

07.10.2021

Noční lovNoční lovRobert Bryndza

Noční lov potvrdil, že Dívka v ledu nebyla náhoda, těším se na Temné hlubiny.

25.02.2017

DopplerDopplerErlend Loe

Knížka na jeden večer kdy potřebujete zvednout náladu, od srdce se zasmát a pak o tom všem ještě nějakou dobu přemýšlet. Je blázen Doppler nebo všichni ostatní? Škoda...mít aspoň polovinu jeho odvahy, les už by se našel. Vyprávěno čtivě, vtipně s krásně vloženým příběhem ze života Düsseldorfa, zábavným setkáním s Rogerem a nemohu zapomenout na Bonga. Těším se na pokračování, kde by klidně mohlo být víc příběhů lidí, které Doppler potká a trochu jim otevře oči.

12.05.2017

VitkaVitkaKateřina Tučková

Další hodně silný, čtivý a skvěle napsaný příběh od Kateřiny Tučkové. Tentokrát nás seznámí se životem nesmírně talentované a sympatické Vítězslavy Kaprálové. Ta si v tehdejším ryze mužském světě šla tvrdě za svým cílem a velmi pravděpodobně by dosáhla světového věhlasu nebýt zákeřné nemoci a začátku války, která urychlila příchod její smrti. Přestože byl život této neřízené střely tak strašně krátký, svou skandálností i vlastní osobností, by určitě uživil i románové zpracování o několika stech stranách. To je asi to jediné, co lze divadelnímu přepisu vytknout, když už nás Kateřina seznámila.....chtěl bych číst víc stránek, číst víc ze života Vitky.

28.03.2018

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Příběhy lidí vzájemně propojených malou kavárničkou Funiculi Funicula. Návštěva minulosti, která má svá jasná a tvrdá pravidla a kde člověk musí být velmi silný, aby se dokázal vrátit. Jednu malou kávu bych snad zvládl, do jakého času, za kým, vrátit se, to už by bylo těžší.

28.12.2019