uzivatel6305 uzivatel6305 komentáře u knih

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Tak tohle mě opravdu pobavilo. Je tam humor, napětí, legrační i vážné situace, rodinné problémy, vše je perfektně popsané, prostě to je takové lidské a ze života. Zpočátku jsem si nebyla jistá a dokonce jsem i přestala číst, nemohla jsem se nějak soustředit, ale zkusila jsem to ještě jednou a moc mile mě to překvapilo. Řekla bych, že je to takový mužský styl, chlapům se to prostě musí líbit, ale i ženským se smyslem pro humor. Trochu mi to něčím připomnělo Petera Maye, nebo možná Dokonalé, ale není to tak brutální. Překvapil mě ten děj, který se odehrává v New Yorku a s jakou samozřejmostí to pan Niedl napsal. Výborné. Není to náročné čtení, ale humorné, milé a originální. Doporučuji. Jdu na další díl.

15.04.2024 4 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Před dávnou dobou jsem propadla Jarmilce a v poslední době i audioknihám, které mi dovolují zmnohonásobit čtení.

Miluju Jarmilku Loukotkovou a přečetla jsem většinu jejích knih, protože je jedna z mých nej. Tuto knihu jsem četla již dvakrát před mnoha lety a proto jsem měla velkou radost, že je vydaná jako audiokniha a skvěle (jak jinak?) načtená panem Soukupem. A co se nestalo? Při poslechu jsem si uvědomila, že Jarmilka je prostě někde úplně jinde, stejně jako Čapek, Dickens a jiní, tato literatura má velkou hloubku, moudrost, neuvěřitelnou slovní zásobu a hlavně přesah do jakékoliv doby. Je to jednoduše jedna z nejlepších historických knih vůbec, i když není zcela podle pravdy, ale ty myšlenky?!

Prostě a jednoduše, doporučuji z celého srdce. A jestli Vás stejně jako mě zajímají diktátoři, tak si možná také spojíte Nerona s Pepou Džugašvilim a jeho stihomamem a hrůzovládou. A Petronius? Ooooo! Senzace.

15.04.2024 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Po druhé jsem se rozhodla, že si knihu poslechnu jako audio a musím říct, že jsem ji opravdu přetrpěla. Miluju Erička Remarqua, jeho knihy čtu většinou třikrát i vícekrát a přestože jsou většinou smutné, tak je v nich i spousta humoru a legrace, lásky, přátelství, vzájemné pomoci a hlavně velké množství různorodých charakterů a hlubokých myšlenek.

Částečně je vše i zde, i když Jiskra života je mnohem ponurejší, což je logické, protože se jedná o "život" v koncentračním táboře, ale ta syrovost je opravdu moc silná káva. Čtu knihy z koncentráků, gulagů i nápravných pracovních táborů, ale tato kniha na mě působila ještě krutěji a to jsem ji už kdysi dávno četla. Eriček popisuje vše velmi reálně, smrt je už vcelku obehranou, každodenní záležitostí, člověk je s ní smířený, ale i tak se snaží ji co nejvíce oddálit. Konec války už je za humny, ale přitom se čas vleče a s každým dalším momentem, hodinou, dnem přináší další ukrutnosti. Postavy jsou popsány pravdivě a na nikom nezůstává nit suchá, jen se člověku v té Remarquovo hloubce ježí vlasy na hlavě.

Kniha je náročná, jak pro slabší povahy, tak i proto, že už se prostě nemůžete dočkat, aby to všechno skončilo, ale jak víme, u Remarqua nikdy není jen černobílý Happy End. V každém případě stojí za to vydržet až do konce.

A interpret, pan Myšička? Geniální, ale naprosto. Slyšela jsem ho již v několika audioknihách, ale to, co předvedl při čtení Jiskry života je nevídané. Úžasný herecký výkon. Doporučuji. Moc.

15.04.2024 4 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Opravdu zajímavě napsaný životopis plných hlubokých citů, rozdělený do třech částí, kde je ale každá část Tovina života zcela rozdílná, jakoby o jiném člověku.

Zaujala mě spisovatelčina otevřenost v každé části zvlášť, její upřímná výpověď o rodině, dětech i závislosti, o věcech, o kterých je někdy lépe pomlčet, ale dějí se každému z nás a tak je milé si říct: tohle znám, tohle jsem cítila taky, s tím mám také problém.

Tove to v životě opravdu neměla jednoduché, život byl jak pro dívky, tak ženy v té době opravdu těžký a ona sama ke všemu působí jako slabé a jemné stvoření, i když jsou chvíle, kdy si dokáže stát za svým. Je těžké hodnotit cizí rozhodnutí a cizí činy, když jsme sami nezažili, to co oni. Na knize se mi prostě nejvíc líbí upřímnost.

Knih z Dánska moc neznám a spisovatelka u nás také příliš známá není, ale určitě by stálo si od ní ještě něco přečíst. Určitě si ji budete během čtení chtít trošku progooglit, jako já. Doporučuji milovníkům životopisů.

31.03.2024 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Právě jsem doposlouchala Zulejku jako audioknihu a musím se přiznat, že bych ji jinak nedočetla. Do poslouchání jsem ani neměla tu pravou chuť, jen mě zajímalo jak to celé dopadne.

Styl vyprávění je pomalý, ale krásný. Díky popisu si člověk dokáže vše výborně představit. Jen mi tam nějak chyběla hloubka a ani jsem necítila tu hrůzu jak při cestě do gulagu, tak ani v životě tam, na Sibiři, v zimě, bez jídla, pod neustálým dohledem Jakoby to bylo vyprávěno z povzdálí. Prostě ve mně kniha nevzbudila žádné emoce, což se mi stává u těchto příběhů z války a z gulagů skutečně málokdy.

Když si vzpomenu na V šedých tónech od Ruty Sepetys, na Cilčinu cestu od Heather Morris, nebo i Krvavé jahody od Jiřího S. Kupky, tak Zulejka byla s prominutím čajíček. Romantika, ale bez hloubky.

Doporučila bych čtenáři, který teprve začíná číst o komunistických zvěrstvech a nemá žaludek na ty skutečné hrůzy.

31.03.2024 3 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

Moje třetí kniha od autora a stává se ze mě nadšená fanynka. Jeho knihy jsou vždy originální, plné napětí, zvratů, humoru, a čtenáře prostě nenechají od čtení oddychnout.

Pasažéři mě opět moc pobavili, myslím, že se ani nejedná o sci-fi jako o blízkou budoucnost. Co si s tím vším lidstvo počne, uvidíme, ale pohled na situaci očima Johna Marrse vypadá opravdově.

Miluju Marrsův popis postav, každý je jiný, málokomu se dá věřit, situace se mění během chvilky a čtenáře čeká jedno překvapení za druhým.

Mrzí mě, že jsou u nás vydané jen čtyři knihy, a v audio verzi pouze jedna. Brzy budeme muset sáhnout po originálech.

Mimochodem, J.M. je velice aktivní na FB, pokud máte zájem.

Jeho knihy jednoznačně doporučuji. Pěknou zábavu.

31.03.2024 5 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Mně se to líbilo. Druhá půlka mi přišla napínavější. Nejsem úplný znalec 2. světové války v Itálii, a tak mě informace o fašistech a Mussolinim obohatily. Popis Italů, samotné Itálie a Itálie té doby je opravdu skvělý.

Jediné, na co jsem nemohla přestat myslet byla Geniální přítelkyně, protože Dareba je v podstatě velmi podobná. Ale díky této knížce jsem dostala chuť si Geniální přítelkyni opět poslechnout.

Ten, kdo má rád příběhy silných a statečných žen, rebelek, které nemají strach, ten, kdo má rád dobrodružství a boj za spravedlnost, tak bude z knihy opravdu nadšen. Ty chlapi tady - no, nic moc.

Myslím, že můžeme brzy očekávat další díl. To je tedy mé tušení. Protože, proč nepokračovat, že? Doporučuji, ale spíše ženám.

09.03.2024 4 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

V případě knih jako jsou Doktoři by bylo dobré mít možnost udělit i více hvězdiček. To myslím naprosto vážně. Pro mě dokonalost. Přečteno po čtvrté.

Hlavní postavy známe od dětství, s nimi sledujeme i historii Spojených Států, důležité sportovní události a výzkum v oblasti medicíny. Obdivuji hloubku jeho odborných znalostí a zajímalo by mě, jak dlouho knihu psal.

Miluju Segalův nenapodobitelný a neskutečně čtivý styl vyprávění, v knize nenacházím žádná hluchá místa a už se vždy těším na určité pasáže.

Doporučuji - doporučuji - doporučuji!

Skála Skála Peter May

Asi bych jen okopírovala Janina66 pode mnou. Poslouchala jsem audioknihu před cca 7 lety a v podstatě díky ní jsem už od té doby vyposlechla většinu Petera May.

Tento první díl trilogie je skvělý, originální a navíc ze Skotska a skotských ostrovů. Hned bych tam vyrazila. Příběh je ponurý, střídá se vyprávění ze současnosti a vcelku dávné minulosti, která ovšem přítomnost velmi ovlivňuje.

Popis je tak skvělý, že přímo prožíváte to hrozné počasí, vidíte před sebou tu přírodu a moře, a navíc se klepete zimou a těšíte se na něco teplého na zahřátí nejlépe v jedné z těch tamních hospod (jen toho lososa si už asi nikdy nedám). Skotové jsou drsní a i toho si v knize užijete spoustu.

Perfektní, napínavý příběh, audiokniha skvěle načtena geniálním Jiřím Dvořákem, a navíc to Skotsko! Zkrátka doporučuji, to je snad jasné.

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

O knize jsem přemýšlela už nějakou dobu, ale teď se mi hodila do výzvy a jsem za to moc ráda.

Příběh nebyl nijak náročný, ale četla jsem ho s velkou chutí. Obsahoval spoustu věcí, o kterých moc ráda čtu: děj odehrávající se v Londýně (mé lásce), příběh žen a jejich vztahy, prokopávání se do minulosti, záhady a napětí, problémy s láskou, pomsta, a vražedkyně, kterým člověk tak nějak fandí. Prostě taková pohádka pro dospělé.

Pár věcí mi v příběhu nesedělo, něco bylo přitažené za vlasy, ale ne tak, aby mi to jakkoliv překáželo nebo vadilo, a navíc konec se opravdu povedl.

Zmizelou apatykářku si budu pamatovat a doporučuji.

05.03.2024 4 z 5

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Jeden z nejkrásnějších příběhů, co znám, pohlazení po duši se vším všudy. Poslouchala jsem jako audioknihu v podání paní Martiny Hudečkové, která byla ta pravá a opět dokázala proč patří mezi naše špičky. Film znám už dlouhá léta a také patří k mým oblíbeným, tak jsem byla velmi ráda, že byla vydaná tato audiokniha, kterou jsem si poslechla v tu pravou chvíli.

Miluju knížky, jejichž děj se odehrává během 20.století a nějak mě navíc táhnou romány ze Spojených Států. Tento děj se odehrává na americkém jihu, v Alabamě, pro nás známé z Forresta Gumpa, kde ještě do nedávna řádil Ku-klux-klan. Příběh je plný přátelství, vztahů mezi lidmi, převážně těmi hodnými, o lásce, loajalitě, vzájemné pomoci, síle charakteru, o černošské otázce, o ženách, ale je také plný legrace, dobrodružství, ale samozřejmě i smutku. Je zde velké množství krásných myšlenek, které by se měly zapsat, překrásný sloh a navíc spousta optimismu. Konečně si nikdo nestěžuje a snaží se se svým životem něco udělat, což je v současnosti tak osvěžující.

Vím určitě, že si knihu poslechnu znovu a už se zase těším na ten film. Velké doporučení i pro Vás.

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Pro mě zatím nejlepší Lapena. Vždycky mi v jejích knížkách něco lezlo na nervy, nebo mě zklamal konec, ale tentokrát to bylo velmi dobré. Moje chyba byla, že jsem před tím poslouchala audioknihu Lži, ve které bylo velice podobné téma a kniha měla mnohem větší spád a napětí, ale i tak jsem si Jednoho z nás užila.

Je to takový vhled do soukromí sousedů, do jejich vztahů, domácností, problémů, což přitahuje lidskou pozornost, prostě drby. Děj byl propleten a bylo nutné dávat pozor na každou informaci. Konec byl podle mě trochu předvídatelný.

Lži jsem si užila mnohem víc, tak aby to bylo spravedlivé, tak bych sem dala 3,5 hvězdy. Ale je to zábavné, lehké čtení.

15.02.2024 4 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Bohužel, žádné velké nadšení se nekoná. Knížka by se dala napsat jako ne příliš dlouhá povídka pro dámy, pro pány v žádném případě. Kdyby nebyla ve formě audioknihy, tak bych ji určitě nepřečetla. Děj je velmi rozvláčný, předvídatelný a ani na konci se neuděje žádné velké překvapení. Jsem spíše překvapena, jakým se kniha stala hitem.

Co bych pochválila, je paní Kateřina Černá, která knihu perfektně načetla, a byla hlavním důvodem, proč jsem ji doposlechla. Mám ráda knihy ze Spojených Států minulého století, kde je děj zasazen do právě probíhajících historických událostí, jako bylo v případě Vzdělané, Kde zpívají raci, nebo Když jsme byly tvoje, ale v nich byl děj alespoň napínavý i se spoustou nových informací a také podle skutečných událostí.

Paní spisovatelka dokázala, že umí z velice mála udělat knihu, která je velmi oblíbená, a jejíž děj dokázala rozepsat na více jak 9 hodin, velice lyricky, ale tento styl není pro každého. Proto nedoporučuji.

15.02.2024 3 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Další díl a opět vysoká úroveň. Nechci nic prozrazovat, ale mustr je asi v celé sérii hodně podobný, ale opět mi nezbývá, než souhlasit (tedy s pachatelem), a ten kdo říká, že nesouhlasí, je pokrytec.

Baví mě styl psaní paní Yrsy, jen ty konce mi dávají zabrat a musím je číst většinou dvakrát.

Vztah Huldara a Freyi je jiný než v ostatních detektivkách/thrillerech, nejde jim to moc hladce, ale...

Už se chystám na další díl, jen to musím trošku proložit něčím dalším. Yrsu opravdu doporučuji. Vrhněte se na ní! :)

06.02.2024 4 z 5

Lži Lži T. M. Logan

Tak tohle mě úplně neskutečně bavilo! Poslouchala jsem jako audioknihu čtenou skvělým Martinem Preissem a doslova jsem si kradla každou chvilku, abych mohla poslouchat. Moc nechápu to slabé hodnocení, protože je to thriller se vším všudy a název je naprosto výstižný. Po chvilce zjistíte, že už nemůžete věřit naprosto nikomu a uvědomíte si, čeho jsou lidé schopni, když jdou za svým cílem. Navíc se děj odehrává převážně v Londýně (má láska) a hlavní postava je učitel (jako já), takže i problémy ve škole a s puberťáky, s vedením a s kolegy naprosto sedí. Zásada tří N - tedy Nikdy Nikomu Nevěř tady platí na 100 %. Ke všemu přemýšlím, že se odhlásím ze všech sociálních sítí.

Pokud se chcete pobavit, poslouchat/číst v podstatě v jednom kuse a ještě se u toho bát a trochu si zanadávat, tak vřele doporučuji. (PS: Fakt je ta knížka podhodnocená.)

06.02.2024 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Lidičky, tak už mám jednu z nejkrásnějších knížek tohoto roku za sebou. Vybrala jsem si ji už před delší dobou a konečně jsem se rozhodla ji poslechnout jako audioknihu. Vůbec nejsem milovník Sci-fi, tak jsem si říkala, že to asi dlouho nevydržím, ale již po 15 minutách mě to naprosto chytlo a nepustilo až do konce. Naopak, snažila jsem se poslouchat co nejdéle.

Je tu tolik hlubokých myšlenek, citů, pravdy, a bohužel vcelku uvěřitelná vize budoucnosti (nechci být negativní, ale jsem učitelka na střední škole a vidím ty změny v chování, ve znalostech, v zájmech každým rokem víc a víc). Miluju Orwellův dystopický román 1984 a chvílemi mi Zpěv drozda tento příběh velice připomínal.

Velký Bratr, jakoby stál opět v pozadí. Totalitní režim zase v úplně jiné podobě, vyhlazování lidstva zcela jinou formou, pravidla postavená na hlavu, smutek, zoufalství, ale i naděje, víra a láska a navíc i tak potřebný zdravý selský rozum.

Styl pana Tevise je úžasný stejně jako jeho fantazie. Audiokniha je namluvená třemi interprety a jeden je lepší jak druhý. Zkrátka, pokud si chcete přečíst/poslechnout kvalitu a něco chytrého, tak určitě nebudete zklamáni. Doporučuji z celého srdce. (Tak trochu povinná literatura.)

02.02.2024 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Asi nenapíšu nic nového, naprosto souhlasím s předešlými recenzemi.

Přečetla jsem všechny díly, tento jsem poslouchala jako audioknihu a byla jsem opět velice spokojená. Popisy míst činu jsou opravdu brutální, ale Hunter mě pořád moc baví, obzvláště jeho věta: "Já totiž hodně čtu." I když nechápu, jak s takovou nespavostí mu může mozek stále fungovat na více jak sto procent, sama bych potřebovala poradit.

Mustr je podobný jako u předešlých dílů, i když tentokrát mě to nějak vzalo víc, tedy to, co za tím vším bylo. Nechci nic prozrazovat, ale v tomto případě pachatele chápu určitě víc, než ty předešlé. Konec jsem si musela poslechnout dvakrát. Stačí chvíli nedávat pozor a už jste u Cartera ztraceni.

Opět nezklamal a doporučuji všem fandům se silným žaludkem.

29.01.2024 4 z 5

Anatómia lži Anatómia lži Freida McFadden

Po přečtení dvou dílů Pomocnice (v AJ) jsem se nemohla této knihy dočkat, ale myslím, že ty dvě předešlé byly lepší. Byla jsem zvědavá, čtení odsýpalo, už jsem samozřejmě od prostředka opět věděla, jak to celé dopadne, a ono ejhle, bylo to úplně jinak. To je to, co mě na knížkách paní McFadden moc baví. Prostě to nikdy neuhodnete!

Knížky jsou napínavé, strašidelné, člověk špekuluje kde-co-jak-kdo, pořád obracíte, hrozně to utíká a překvapení je tam vždy. Senzace.

Jediné, co mě mrzí, že u nás knížky nevycházejí rychleji v češtině. Až vyjdou, pusťte se do toho! Doporučuji.

29.01.2024 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knížka je výborně napsána a namluvena, ale děj mě nijak nenadchl.

Dokázala jsem pochopit ten smutek, ten dopad na psychiku z chování ostatních lidí, ať to byli přátelé, sousedé, otec, i dřívější "spolupracovníci", ale to bylo tak vše. Pořád jsem čekala, že se situace nějak vyvine, že se nesrovnalosti vyřeší, ale nějak se nestalo. Nemám ráda, když někdo stále fňuká, rýpe se v sobě a nedokáže se vzchopit a udělat nějaký zásadní krok. Proč se vracet nebo zůstávat na místě, kde nás vše jen udusává, kde nemáme nikoho blízkého a naše pověst a drby o nás samotných nám nedovolují si svou situaci vylepšit? Vždyť svět je tak veliký a všude je tolik šancí. A právě tohle mi v celé knížce lezlo na nervy. Leccos bylo přitažené za vlasy a ten konec mě také nenadchnul.

Z paní spisovatelky jsem trochu zmatená, styl se mi líbí, ale ... Vrány úžasné, Chirurg nemožný (nedočteno) a teď toto. Nevím. Úplně nedoporučuji.

29.01.2024 3 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli letošní čtenářské výzvě a také proto, že jsem na ni měla celá léta zálusk a musím říct, že jsem se nesmírně pobavila.

Považuji Karla Čapka za naši naprostou jedničku, přestože mám spoustu jiných velmi oblíbených autorů, ale jeho styl nepředčí asi nikdo.

Popsat takto bravurně tak nesympatického člověka, jakým byl "skladatel" Foltýn dokáže snad jen pan Čapek. A nejen samotného Foltýna, ale také všechny ty osůbky a osobnosti, které s ním měli co dočinění. Moc jsem se pobavila, zasmála se i zanadávala, protože tento typ lidí opravdu existuje a reakce na ně je v této knížce naprosto přesná jako v životě, vychází totiž vždy z nátury a inteligence daného člověka a z jeho vztahu vůči Bedovi Foltenovi.

Tuto knihu si musí navíc mnohem více užít každý hudebník, což já bohužel nejsem.

Je to krásná, zábavná, poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.

29.01.2024 5 z 5