Usire Usire komentáře u knih

Tá vec na prahu Tá vec na prahu Howard Phillips Lovecraft

Celkem průměrná sbírka hororových povídek. Bohužel zde není nic co by vyčnívalo nad ostatními. Po chvíli čtení mi to přišlo všechno už velmi podobné.

04.05.2021 3 z 5

Svět dopravních letadel Svět dopravních letadel Pavel Toufar

Publikace vhodná pro všechny milovníky letecké dopravy. Bohužel ke svému věku již z těchto strojů moc neuvidíte, proto by to chtělo nové vydání se širším zaměřením.

Stromy Stromy Bruno P. Kremer

Je to základní literatura pro poznávání dřevin. Díky formátu a prezentovanému způsobu dřevin je vhodná pro cesty do přírody. Mnoho věcí je pominuto, nebo není zobrazeno, ale vzhledem k formátu a rozsahu to nelze ani očekávat.

Houby Houby Helmut Grünert

Díky fotografiím jsou houby snadno rozpoznatelné + je zde i doplňující text, který vše ještě více objasní. Jsou zde také uvedeny zajímavosti, které lze nalézt jen vzácně a se štěstím. Nešťastně jsou uvedeny i některé druhy, které se u nás ani nevyskytují.

03.05.2021 5 z 5

Opava a Slezské muzeum (průvodce) Opava a Slezské muzeum (průvodce) Jiří Urbanec

Svého času snad jediný průvodce po Opavsku. Z dnešního pohledu to taková sláva není. Zaměření publikace mě moc neoslovilo a opravdové zajímavosti jsou dány spíše do pozadí nebo uvedeny jen okrajově.

03.05.2021 3 z 5

Praktická cvičení z botaniky Praktická cvičení z botaniky kolektiv autorů

Dobře napsaná kniha pro základní botanické experimenty v laboratoři. Navíc obálka publikace je naprosto fascinující, protože biologické struktury nejsou jen vytištěné, ale jsou i vytlačené do pevné obálky.

03.05.2021 5 z 5

Specializovaná příručka pro sběratele československých poštovních známek a celin Specializovaná příručka pro sběratele československých poštovních známek a celin kolektiv autorů

Výborná kniha, kterou musí mít ve své knihovně každý filatelista.

03.05.2021 5 z 5

Zoologické a myslivecké preparace Zoologické a myslivecké preparace Rudolf Novák

Byla to povinná četba na SLŠ. Bohužel díky svému malému rozsahu a širokému rozpětí (všechny zoologické a myslivecké preparace) není moc podrobná. Pro laiky a začátečníky, ale může být vhodnou startovní literaturou.

Hmyz ve službách člověka Hmyz ve službách člověka Jiří Zahradník

Knížka pro děti, ale má co nabídnout i dospělým. Opravdu nádherné kresby pana Kociana nenásilně doplňují text Zahradníka (skvělá kombinace).

Hmyz Hmyz Steve Parker

Jedna z publikací, která mě nalákala na mou profesní dráhu. V dětství jsem ji bohužel neměl, ale chodil jsem k bratranci se na dívat. V dospělosti jsem si jí musel opatřit a bude předkládána mým dětem.

Matematika do kapsy Matematika do kapsy Jiří Lošťák

Skvělá věc, která mi mnohokrát pomohla i na VŠ. Nemůžete si pořád pamatovat všechno, ale zde je to jednoduše a srozumitelně předloženo.

Atlas psů Atlas psů Vladimír Doležal

Nostalgická vzpomínka na mé dětství, když jsem si vybíral jakého pejska si pořídím. Na svou dobu to byla opravdu dobrá publikace: fotografie + velké množství textu. I výběr předložených ras je chválihodný, protože jsou zde zastoupena dosud málo známá plemena (např. šiperka).

Nová příručka myslivce Nová příručka myslivce Pavel Hell

Celkem dobře pojatá publikace s množství užitečných informací. Drobný formát a plastový obal, napomáhá tomu, že si ji budete brát všude sebou. Není to ale žádné velké kompendium, spíše jen takový průřez základními vědomostmi v myslivosti.

03.05.2021 5 z 5

Kompendium statistického zpracování dat Kompendium statistického zpracování dat Milan Meloun

Přes obrovský záběr, mi toto dílo nestačilo a musel jsem si pořídit i další doplňkovou literaturu. Největší nedostatek vidím v tom, že kniha nemá jasné zaměření na danou oblast.

03.05.2021 3 z 5

Poznáváme vnitřní stavbu rostlin Poznáváme vnitřní stavbu rostlin Jaroslav Pazourek

Je to tak letité čtení, ale jsou zde vhodně popsány úplné základy práce s rostlinným materiál a laboratorní praxe.

Exotické plody Exotické plody Gabriele Lehari

Pěkná malá knížka o tropickém ovoci. Je zde docela dost textu (překvapivě), jen to ovoce se nedá tak lehce sehnat.

Kaktusy a sukulenty Kaktusy a sukulenty Terry Hewitt

Fotografie jsou krásné, bohužel textu moc není, což je škoda. Člověk by u takové publikace uvítal i více odbornější pojetí. Zřejmě to směřuje na úplné laiky a začátečníky.

Madeira a Porto Santo Madeira a Porto Santo Daniela Schetar

Ve své době nejlepší průvodce po Madeiře. Byly v ní aktuální mapy hlavního města, různé zákoutí ostrova a spousta zajímavostí. Na zadní straně obálky je ještě celý seznam věcí co by neměl žádný správný cestovatel nechat doma (od jednotlivého oblečení, přes hygienické pomůcky, až po náhradní baterie do fotoaparátu). Dodnes tento seznam používám při balení na jakoukoliv dovolenou.

Cesta kolem světa Cesta kolem světa Dwight Holing

Byl to dárek v dětství, který mě měl inspirovat k cestování. A kupodivu se tak opravdu stalo. Díky fotografiím a obrázkům jsem se nadchl hlavně pro východní svět a procestoval Kamčatku, Japonsko, Nepál atd.

Státy a jejich představitelé Státy a jejich představitelé Marek Pečenka

Největší přínos vidím v popisu historických státních útvarů a bývalých kolonií. O tom se v obdobné literatuře moc nepíše.