Usire Usire komentáře u knih

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Dějová linie mravenců je nosná, příběh lidí byl zpočátku poutavý, ale konec mě tedy neoslovil. Jako vášnivý entomolog jsem se dobře bavil při líčení mravenčího myšlení, sociálního chování a vysvětlování různých systémů mraveniště (obzvlášť při pasážích o nových nápadech a inovacích).

09.03.2022 4 z 5

Návrat do Tibetu Návrat do Tibetu Heinrich Harrer

Je mi smutno při čtení této knihy, někdy až k pláči. Násilné převzetí země a prosazení nešetrných reforem (hlavně v náboženství, které bylo dříve alfou a omegou) mají za následek rozpad tradičního života. Jsem zajedno s autorem, že reforma měla přijít zevnitř a ne z venku. Mnoho věcí se změnilo asi k lepšímu, ale kde zůstaly tradiční hodnoty a spokojenost původního obyvatelstva? Z jejich příběhů se dovídáme jen o utrpení, prožité hrůze a někde i kolaboraci. Zavání to genocidou.

22.02.2022 4 z 5

Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy Sedm let v Tibetu: Můj život na dvoře dalajlámy Heinrich Harrer

Kniha je rozhodně lepší než film (ten je také dobrý), protože přináší spoustu pohledů do Tibetské kultury, a to takřka celého spektra obyvatelstva. Velmi mne mrzí, že svět neudělal takřka nic pro to, aby se tato jedinečná společnost zachovala. Kdo ví, jak dlouho ještě vydrží tradice, které jsou již tak dlouho potírány, než bude vše zapomenuto a my se budeme moci o těchto lidech a jejich ojedinělé kultuře dočíst pouze od několika cestovatelů, které tam ani sami Tibeťané nechtěli. Ale právě díky nim, je k dispozici náhled doby s řadou fotografií a popisů.

21.02.2022 5 z 5

Pivoňková lucerna Pivoňková lucerna Sanjútei Enčó

Pro milovníky Japonska je to jako pohlazení, pro ostatní to bude ve stylu: "Tolik mrtvol, přesto taková nuda". Dějové linie se proplétají jako život sám a člověk musí často sklízet to, co sám zasel.

21.02.2022 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Skutečně překvapivé rozuzlení. Sice ve knize je několik náznaků, ale pořád jsem si tu myšlenku nechtěl připustit kdo je vrahem. Není zde žádný známý hlavní hrdina, kterého bychom znali z předchozích románů (osobně mě to trochu mrzí, rád bych viděl např. Poirota jak vše řeší).

21.02.2022 4 z 5

Nástrahy zubařského křesla Nástrahy zubařského křesla Agatha Christie

Do poslední chvíle netušíte, kdo by mohl být vrahem. Opět nechybí napětí a skvělá logika, která vše nakonec vyřeší.

21.02.2022 5 z 5

Zkazky z planety Země Zkazky z planety Země Arthur Charles Clarke

Soubor povídek, které jsou kvalitou značně rozkolísané. Některé jsou opravdu velkolepé, jiné, jak sám autor udává vyšly ve sci-fi časopisech pro chudé, nejsou tak kvalitní. Nicméně kniha za přečtení rozhodně stojí. Clarke často nadhazuje zajímavé myšlenky a dost často předvídá budoucnost velmi správným směrem.

04.02.2022 4 z 5

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Tak tady to byl pořádný guláš, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Takřka celou dobu jsem stíhal Poirotovy myšlenky, ale závěr mě stejně dostal. Ty vedlejší linie jsem totiž nezaznamenal všechny. Agatha prostě umí udělat krásné drama.

03.02.2022 5 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Opětovně skvělé vyprávění, kde zápletka je jen trochu nepravděpodobná. Technické provedení vraždy je v pořádku, ale i tak se mi zdá, že vrah musel v mnoha ohledech strašně riskovat a mít pevné nervy. Knižní předloha v mnohém televizní tvorbu předčí.

03.02.2022 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Právem Patří Arthur C. Clark mezi největší velikány Sci-fi. Uvěřitelná zápletka, množství technických detailů a realistické problémy dělají z jeho knih opravdu skvosty. Samozřejmě některé technologie jsou již zastaralé nebo vůbec neexistovaly, ale to nic nemění na tom, že se jedná o skvělou knihu.

28.01.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

První případ Hercula, kde jsem byl zpočátku na rozpacích, zda si autorka náhodou nedělá ze čtenářů legraci. Záhy děj chytne a vlastně nepustí až do samého závěru. Inteligentní Hercule ve společnosti méně bystrého Hastingse, je vlastně velmi zábavný a zároveň poučný. Člověk sleduje Hastingsovy myšlenky, ale na Poirotovy prostě nestačí.

27.01.2022 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Tohle jsem opravdu nečekal. Kniha, která je od autora 19. století a zaujme natolik současnými filozofickými a morálními otázkami. Budu se muset na pana Twaina zaměřit trochu více a přesvědčit se, že tato kniha nebyla jen takovou náhodou z jeho rozsáhlé publikační činnosti.

27.01.2022 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tak jako mnozí jiní, jsem očekával něco více. Klasické dílo, které se dnes běžně používá ve filmu a je zpracováno ŽENOU, muselo být ve své době něco naprosto fantastického a zlomového. Bohužel s přibývajícím zubem času nestárne tak, jako jiné knihy, ale projevují se zde některé nešvary a závažná klišé. Z dnešního pohledu mi to přijde jako promarněná šance na naprosto úžasné nadčasové dílo.

27.01.2022 4 z 5

Třikrát záhady starého Londýna Třikrát záhady starého Londýna John Dickson Carr

Celkem slušná kniha detektivních případů. Osobně se mi líbil nejvíce Ohni hoř, ale je to zcela subjektivní hodnocení. Začátky jednotlivých příběhů byla dost nezáživná čast, ale poté se příběhy rozvinuly a konečně bylo o co stát. Rozuzlení všech případů byla dokonalá záležitost.

29.11.2021 4 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Kniha není špatná, jen myslím, že existuje řada lepších. Děj do jisté míry předvídatelný, ale vrah byl velké překvapení. Konec knihy mi také vadil, protože byl až příliš přeslazený. Takové klišé typu "žili šťastně až do smrti" tady vůbec nepatří.

24.11.2021 4 z 5

Recyklace na několik způsobů. Bohužel jedná se o 12 příběhů, které jen zdánlivě tvoří kompaktní celek. Chybí mi větší propojenost, tímto to na mne působí jako nápady na knihy, které nebyly jen plnohodnotně zpracovány.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Děj krapet přitažený za vlasy, ale dejme tomu. Zpracování je perfektní a napínavé. Hecule je prostě skvostný a televize mi ho jen neumí dobře podat. Kniha je velmi známá, a tak motivuje řadu lidí k jízdě v Orient-Expresu, kde musí být úžasné si ji přečíst a vžít se do role.

24.11.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Velké překvapení, které jsem upřímně nečekal. Televizní zpracování různých děl mě nechává naprosto klidným, ale knižní forma mi úplně sedne. Děj je strhující a do posledního okamžiku napínavý. V podstatě mě to navnadilo přečíst i další knihy od Agathy Christie.

24.11.2021 5 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Romantizované představy o mafii, které bohužel nedosahují prvního dílu. Kniha je nicméně čtivá a napínavá. Místy mi to přišlo jako (tele)novela, ale atmosféru to nijak zvlášť nenarušuje.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Výborně zpracovaný náhled do rodinného klanu Corleonů. Vše je jen obchod a bezohlednost není vždy namístě, tak přesně tohle mi imponuje. Čirou vypočítavostí s pochopením, že krev není voda, a použitím vlastní inteligence, lze opravdu dosáhnout zásadního vlivu ve světě podsvětí, který je mnohdy zbytečně surový.

15.10.2021 5 z 5