Usire

Třikrát záhady starého LondýnaTřikrát záhady starého LondýnaJohn Dickson Carr

Celkem slušná kniha detektivních případů. Osobně se mi líbil nejvíce Ohni hoř, ale je to zcela subjektivní hodnocení. Začátky jednotlivých příběhů byla dost nezáživná čast, ale poté se příběhy rozvinuly a konečně bylo o co stát. Rozuzlení všech případů byla dokonalá záležitost.

29.11.2021

Schůzka se smrtíSchůzka se smrtíAgatha Christie

Kniha není špatná, jen myslím, že existuje řada lepších. Děj do jisté míry předvídatelný, ale vrah byl velké překvapení. Konec knihy mi také vadil, protože byl až příliš přeslazený. Takové klišé typu "žili šťastně až do smrti" tady vůbec nepatří.

24.11.2021

Herkulovské úkoly pro Hercula PoirotaHerkulovské úkoly pro Hercula PoirotaAgatha Christie

Recyklace na několik způsobů. Bohužel jedná se o 12 příběhů, které jen zdánlivě tvoří kompaktní celek. Chybí mi větší propojenost, tímto to na mne působí jako nápady na knihy, které nebyly jen plnohodnotně zpracovány.

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Děj krapet přitažený za vlasy, ale dejme tomu. Zpracování je perfektní a napínavé. Hecule je prostě skvostný a televize mi ho jen neumí dobře podat. Kniha je velmi známá, a tak motivuje řadu lidí k jízdě v Orient-Expresu, kde musí být úžasné si ji přečíst a vžít se do role.

24.11.2021

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Velké překvapení, které jsem upřímně nečekal. Televizní zpracování různých děl mě nechává naprosto klidným, ale knižní forma mi úplně sedne. Děj je strhující a do posledního okamžiku napínavý. V podstatě mě to navnadilo přečíst i další knihy od Agathy Christie.

Poslední kmotrPoslední kmotrMario Puzo

Romantizované představy o mafii, které bohužel nedosahují prvního dílu. Kniha je nicméně čtivá a napínavá. Místy mi to přišlo jako (tele)novela, ale atmosféru to nijak zvlášť nenarušuje.

KmotrKmotrMario Puzo

Výborně zpracovaný náhled do rodinného klanu Corleonů. Vše je jen obchod a bezohlednost není vždy namístě, tak přesně tohle mi imponuje. Čirou vypočítavostí s pochopením, že krev není voda, a použitím vlastní inteligence, lze opravdu dosáhnout zásadního vlivu ve světě podsvětí, který je mnohdy zbytečně surový.

15.10.2021

Kniha RobinsonůKniha RobinsonůFrantišek Běhounek

Skvělé vyprávění, do kterého jsem se vžil. Povinná četba pro všechny milovníky Robinsona Crusoe.

08.10.2021

Učinný lékUčinný lékArthur Hailey

V mnoha místech mi příběh přijde přeslazený a nerealistický. Prostředí velké farmaceutické firmy, která zápasí s novými léky je poplatné dodnes. Autorovo neuvěřitelné proniknutí do tématu, udává dobré tempo a čtivost je zajištěna.

05.10.2021

PřetíženíPřetíženíArthur Hailey

Asi nejslabší kniha Haileyho. Děj ale není tak špatný, je uvěřitelný, jen hlavní hrdina není tak kladný jak jsme zvyklí. Mnoho věcí je platno dodnes, např. zájmy velkých firem vs. ochrana životního prostředí, novinářská senzacechtivost atd.

05.10.2021

HotelHotelArthur Hailey

Asi nejlepší kniha co jsem kdy četl. Postavy jsou uvěřitelné, empatické a velmi mi přirostly k srdci. Děj samotný, byl napínavý, zajímavý a celou dobu jsem ho silně prožíval. Jen mne mrzí, že musel přijít konec. Určitě se ke knize časem zase vrátím a znovu si ji užiji.

17.09.2021

Není míč jako míčNení míč jako míčAntonín Matějka

Jedna z nejoblíbenějších obrázkových knih mého dětství. Text jsem tenkrát vůbec neřešil, a to mi naštěstí nezničilo vzpomínky na knihu. Dnes je to jen nostalgie.

09.09.2021

PenězoměnciPenězoměnciArthur Hailey

Skvělá kniha s uvěřitelnou zápletkou a postavami. Dokonale zvládnuté prostředí velké banky, její atmosféry a děje okolo. Příběh je dobře čtivý, ale i zajímavý a napínavý. Mnoho věcí je stále v bankovnictví, politice a světě zločinu aktuálních.

09.09.2021

Člověk na konciČlověk na konciMichael Crichton

Bohužel kniha není nic přelomového a ani nedosahuje jiných knižních kvalit Crichtona (Kmen Andromeda, Jurský park, Koule, Pojídači mrtvých atd.). Jako detektivka je to velmi podprůměrné čtení. Z vizionářského hlediska tehdejší doby to rozhodně působilo znepokojivě, ale dnes, kdy je počítačová technika už úplně jinde to ani hodnotit nelze. Autor přináší řadu zajímavých morálních myšlenek, nad kterými se čtenář pozastaví i dnes, ty jsou naštěstí nadčasové. Nicméně postavy mi nepřijdou realistické, jejich chování je mnohdy úplně nelogické a obhajovat je, tím, že to je jejich práce či poslaní je z dnešního pohledu směšné.

06.09.2021

Záhadní lidéZáhadní lidéFrank Edwards

Jednotlivé události mi přijdou spíše fantastické, než reálné. Některé jsou opravdu zajímavé (tělesné deformace, počtáři atd.), jiné spíše slabší.

06.09.2021

SekáčSekáčTerry Pratchett

Výborný díl, který má velký filosofický přesah. Smrtě musíte mít prostě rádi, právě proto, je to oblíbená postava řady lidí a tady dostala značný prostor. Jen mne mrzí, že toho prostoru mohlo být i více. Dění v Ankh-Morporku bylo zajímavé, ale osobně bych se raději více zabýval právě Smrtěm.

09.07.2021

Pád HyperionuPád HyperionuDan Simmons

Důstojné pokračování, ale místy jsem se ztrácel a ani děj mě neoslovil, tak jako v první knize. Místy je kniha skvělá, na druhou stranu jsou tu i slabá místa.

07.07.2021

HyperionHyperionDan Simmons

Tak jako jiní, jsem byl zprvu na rozpacích, ale příběh mě nakonec vtáhl a nutil pokračovat až do konce. Překvapivě velmi dobrá kniha, což jsem opravdu nečekal. Pravdou je, že některé části působí chaoticky a vyprávění je těžkopádnější.

24.06.2021

Sémě mrtvýchSémě mrtvýchBrian Lumley

Velmi rozporuplná kniha. Velká část je opravdu dobrá a má i nápad, ten zbytek je totální odpad se silnou pachutí recyklace z předchozích dílů, postavy se chovají zcela nelogicky a čtenář má chuť knihu hodit do ohně. Přijde mi, že hlavní hrdina Harry velkou část knihy nepoužívá ani mozek, ale jen instinkty, protože jeho dějová řešení jsou naprosto katastrofální.

18.06.2021

Řeč mrtvýchŘeč mrtvýchBrian Lumley

Vyprávění se začíná horšit, používají se nejrůznější klišé a děj se začíná recyklovat.

14.06.2021

ZdrojZdrojBrian Lumley

Trochu zklamání, protože se děj nedrží kolejí z předchozích dílů, ale otevírá se nám celý nový svět. Je to místy dost plytké a nedomyšlené, ale kniha za přečtení stojí.

09.06.2021

VampýřiVampýřiBrian Lumley

Důstojné pokračování, které ale nepřekonává první díl. Některé věci nejsou domyšlené, ale ve svižném tempu je člověk lehce přehlédne.

03.06.2021

NekroskopNekroskopBrian Lumley

Parádní příběh, který byl v mnoha ohledech nevšední, ale na druhou stranu tu bylo také mnoho klišé. Rozhodně kniha stojí za přečtení a je to skvělý začátek ságy.

31.05.2021

Bohové AtlantidyBohové AtlantidyLudvík Souček

Vůbec to nebylo špatné. Krásné propojení sci-fi a světových záhad působilo kompaktně a hlavně smysluplně. Jen začátek mě moc nebral a působil rozporuplně. Kdyby se hlavní postavy potkaly jiným způsobem a na jiném místě, bylo by to věrohodnější.

19.05.2021

PulsPulsStephen King

Zajímavě zpracované téma, ale něco mi chybělo. Neumím to definovat, ostatní knihy od Kinga mi přijdou lepší. Škoda ten závěr; chtělo by to pokračování nebo lepší ukončení.

12.05.2021

Rajské fontányRajské fontányArthur Charles Clarke

Popisný až vědecky laděný příběh, který člověka vtáhne a nepustí. Jen mě mrzí, že Xenostellaru mohlo být věnováno více prostoru.

06.05.2021

Můj turistický zápisníkMůj turistický zápisníkJaroslav Foglar

Tohle by mělo vycházet pořád. Skvělá věc, kterou si děti zamilují. Dodnes si ji beru a prohlížím úžasné kresby.

06.05.2021

Tá vec na prahuTá vec na prahuHoward Phillips Lovecraft

Celkem průměrná sbírka hororových povídek. Bohužel zde není nic co by vyčnívalo nad ostatními. Po chvíli čtení mi to přišlo všechno už velmi podobné.

04.05.2021

Svět dopravních letadelSvět dopravních letadelPavel Toufar

Publikace vhodná pro všechny milovníky letecké dopravy. Bohužel ke svému věku již z těchto strojů moc neuvidíte, proto by to chtělo nové vydání se širším zaměřením.

03.05.2021

StromyStromyBruno P. Kremer

Je to základní literatura pro poznávání dřevin. Díky formátu a prezentovanému způsobu dřevin je vhodná pro cesty do přírody. Mnoho věcí je pominuto, nebo není zobrazeno, ale vzhledem k formátu a rozsahu to nelze ani očekávat.

03.05.2021