umbra umbra komentáře u knih

Duše s vytrhanou podlahou Duše s vytrhanou podlahou Rostislav Valušek

Duše s vytrhanou podlahou je souborem básní zvaných haiku, které psal autor v roce 2005. Kouzlo haiku spočívá v koncentraci myšlenky a jejím důmyslném podání v přísně střežené délce o sedmnácti slabikách. Básně jsou plné trpkého humoru, tíživých pravd nazíraných s nadhledem a především se krásně čtou.

18.04.2013 5 z 5

Ten, který loví jeleny - Proroctví amerických Indiánů Ten, který loví jeleny - Proroctví amerických Indiánů Kurt Kaltreider

Krásná kniha, plná podnětných myšlenek. Doporučuji každému, kdo občas trpí pocitem, že se příliš vzdalujeme přírodě, svým blízkým a v důsledku i sobě samotným. Zaujalo mne toho v knize mnoho, zde jen několik úryvků...Nevím, co si mám myslet, že jsi, děde, ale vím, že jsi dobrý člověk. Když ses ke konci snu změnil v strom, měl jsem pocit, jako bys byl most mezi nebem a zemí, mezi minulostí a budoucností. Je tohleto, co jsi? [s. 21]Jeden stařec z kmene Winebagů řekl: Vezměte něco svého a někomu to darujte. Vezměte část sebe samého a udělejte to z víry v to, že jsme se vším spojeni. Vnímejte sami sebe jako část všeho. Na okamžik trpte, aby nikdo jiný trpět nemusel. [s. 150]Nebyl přehlédnut jediný krůček ve vývoji dítěte a vždy byl ohlášen všem, aby mohla být uspořádána oslava na jeho počest. Vývoj dítěte byl tak znám celému kmeni, celé větší rodině, a dítě dospívalo s pocitem reputace, kterou si musí udržet. [s. 170]

18.04.2013 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tuto knihu jsem četla na střední škole, a naprosto mne nadchla. Později jsem četla ještě lepší sci-fi, ale nevím, zda jsem četla lepší postapokalyptickou, alespoň prozatím. Na tuhletu určitě nikdy nezapomenu.

16.03.2013 5 z 5

Rudý měsíc Rudý měsíc Miranda Gray

Souhlasím s Nico, ale celkově považuji knihu ve své kategorii za bezkonkurenční. Proto 5*

Sirotek lowoodský Sirotek lowoodský Charlotte Brontë

Tuto knížku jsem četla jako malá. Bylo to vskutku drsné čtení, ale zároveň velmi zajímavé. Rozhodně jsem si pak víc vážila toho, co mám a jak pohodlně si žiju.

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Po Pýše a předsudku jsem se do knihy dostávala pomaleji, ale nakonec si mne získala, a to především díky autorčině jazyku, vtipu a nadhledu.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Vtipné, čtivé, psáno s úctyhodným nadhledem.

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Určitě zajímavý vhled do života žen a z pohledu žen druhé poloviny devatenáctého století, byť dosti zromantizovaný.

15.03.2013 4 z 5

Otázky literárního překladu Otázky literárního překladu Jiří Pechar

Tato útlá příručka může být cenným rádcem a vodítkem pro každého, kdo začíná s překládáním, a to nejen literárním.

15.03.2013 5 z 5

Jan Čep ve vzpomínkách své rodiny Jan Čep ve vzpomínkách své rodiny Michal Bauer

Za tuto knihu jsem neskonale vděčná...

15.03.2013 5 z 5

Anglicko-český, česko-anglický velký slovník ...nejen pro překladatele Anglicko-český, česko-anglický velký slovník ...nejen pro překladatele kolektiv autorů

Skvělý slovník se širokým záběrem. Vždy moje první volba, i v případě lehce oborové angličtiny.

15.03.2013 5 z 5

Anglicko-český slovník frázových sloves Anglicko-český slovník frázových sloves Lukáš Vodička

Pro rychlou referenci je dostačující, ale jinak je poměrně stručný, chybí mi v něm informace o četnosti, případně vhodnosti použití a příklady ve větách.

15.03.2013

Fotografický receptář pro černobílou fotografii Fotografický receptář pro černobílou fotografii Jaromír Macek

Skvělá pomůcka pro nadšené amatéry.

15.03.2013

Nová škola fotografie Nová škola fotografie Hans Windisch

Stále poměrně aktuální pomocník se spoustou užitečných a praktických rad pro ty, kdo se vážněji věnují fotografii.

Začněte fotografovat Začněte fotografovat Ján Šmok

Jedná se o velmi podrobnou učebnici, která seznamuje se základními i pokročilými technikami svícení, skladbou snímku, ale i mnoha dalšími užitečnými informacemi (namátkou - pohyb v okamžiku expozice, práce s rekvizitami, kácení svislic, funkce rámu obrazu, členění plochy obrazu, strostlice, uzavření obrazu, reprodukce ploché předlohy, osvětlovací chyby, neutrální/emotivní zobrazení atd.)

14.03.2013 5 z 5

Fotografujeme Fotografujeme Erich Einhorn

Tato kniha má stále co nabídnout, je to dobrý zdroj informací, ve fotokroužku si své místo určitě najde.

14.03.2013 4 z 5

Fotografujeme na černobílý film Fotografujeme na černobílý film Zdeněk Tomášek

Užitečná příručka, pokud vás zajímá, jak vzniká fotografický obraz a jak funguje kinofilmová (svitková) technika, objektivy a další části fotoaparátu. Najdeme zde cenné rady o tom, jak pracovat při fotografování se světlem, kompozicí a hloubkou ostrosti a mnoho dalšího.

14.03.2013 4 z 5

Holidays for Vittie Holidays for Vittie Werner Lansburgh

Dávám 4* neboť Dear Vittie se zkrátka čtivostí nevyrovná.

13.03.2013 4 z 5

Dear Vittie, aneb, Jak si zlepšit angličtinu četbou milostných dopisů Dear Vittie, aneb, Jak si zlepšit angličtinu četbou milostných dopisů Werner Lansburgh

Styl, jakým je tato velice čtivá kniha napsána, je zcela jedinečný a má své kouzlo. Rozhodně doporučuji každému, kdo má rád angličtinu a chce si z ní odnést víc, než najde v běžných učebnicích. Začátečníky poučí a pokročilé pobaví (i když i pro ty určitě kniha skrývá nejedno zajímavé odhalení).

13.03.2013 5 z 5

Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny Libuše Dušková

Naprosto vyčerpávající mluvnice se spoustou příkladů. Neměla by chybět nikomu, kdo se profesionálně věnuje (nebo hodlá věnovat) výuce angličtiny.

13.03.2013 5 z 5