Twinny

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

K prvnímu dílu Milénia jsem přistupovala s nedůvěrou a zároveň velkým očekáváním. Devadesátiprocentní hodnocení slibovalo mnohé. Dostala jsem výborně propracovaný thriller, ve kterém je do sebe zasazených několik složitých příběhů.
Musím říct, že některá tajemství jsem odhalila spolu s Mikaelem a Lisbeth. Ale nejdůležitější kousek skládanky mi vyrazil dech. Lisbeth je naprosto skvělá a těším se na další díly.

15.09.2019

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Dívky v ledu (není už těch "dívek" nějak moc?) jsem se bála kvůli tomu, že je tak populární a je připodobňovaná knihám, které mě zrovna nenadchly.
Začátek mě vůbec nebavil. Soustředit se mi dělalo velký problém. Některé věty jsem musela číst opakovaně, jak mi myšlenky utíkaly mimo příběh. Až posledních sto stran mě to začalo bavit.
Ze začátku je Erika nesympatická, ale její frustraci z vyšetřování jsem dokázala pochopit. Moci pracovat jen s fakty, které neohrozí pověst rodiny a muset ignorovat všechno ostatní. To by štvalo každého detektiva, kterému jde o vyřešení vraždy.
Četla jsem to čtyři dny a dneska dočetla a už si nevybavím, jak k nějakým věcem došlo a proč se to tak stalo. To se mi pár hodin po přečtení nestává. Něco mi přišlo spíš jako náhoda a "osvícení z hůry", než pořádná detektivní práce.
Vraha jsem odhadla v půlce. Hlavně mi napověděl jeho úhel pohledu. Bez něj bych možná podezřívala někoho jiného, ale ten sám o sobě většinu podezřelých vyloučil.
Abych to shrnula - pozvolné vyšetřování, do kterého zasahuje otec oběti, přehlížení zjevných faktů, které by se u jiné oběti braly v úvahu, nakonec rychloakce alá Kobra 11. Na jedno přečtení dobré, na koupení dalších dílů už ne. Krimisérii, které ráda věnuji část rychle ubývajícího prostoru v mé malé knihovničce, budu hledat jinde.

14.08.2020

ZmizeláZmizeláGillian Flynn

Zmizelá je fenomén. Většina knih podobného ražení je označována jako "kniha pro fanoušky Zmizelé" nebo "pokud se Vám líbila Zmizelá, budete nadšeni". Četla jsem pár knih, které jsou takto označeny – Dívka ve vlaku, Poslední dívka a Vdova. Milovníci Zmizelé říkají, že ONA je jiná. Jiná než ty, které jsou jí připodobňované. Souhlasím, pro mě je totiž horší.
Samozřejmě opět sehrál svou roli výborný marketing. Proužek na její horní straně a zlatá placka. Aneb, jak zhyzdit slušnou obálku. Achjo.
Už jsem zmínila ty nadšené výkřiky na zadní straně obálky? Ne? Fajn, použiju je k popsání mých pocitů z knihy a jejího příběhu.

DŮMYSLNÉ – překombinované. Na konci jsem se chytala za hlavu.

ÚŽASNĚ ZÁLUDNÉ – na podstatu zmizení Amy jsem přišla asi v polovině první části. Od té doby to bylo zoufale předvídatelné.

NEMILOSRDNĚ ZÁBAVNÉ – nuda.

OSTRÉ JAKO BŘITVA, HROZIVÉ, UKRUTNĚ CHYTRÉ, SKVĚLÉ – občas, ne, nemyslím, nesouhlasím.

04.06.2019

NenávistNenávistChris Carter

Hunter je jako droga. Můžete v průběhu roku číst nejrůznější knihy, ale jakmile víte, že vyjde nový díl, odpočítáváte dny, tasíte peněženky a běžíte do knihkupectví.
Nenávist přináší opět velice chutné popisy :D. Nevím, jestli je to Lucienem, nebo pomalejší gradací děje, ale ostatní díly mě bavily trochu více. Přesto je to skvělý příběh.

01.10.2019

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Těsně před zkouškovým mě posedla zběsilá chuť na čtení a tak jsem si ("chytře") přinesla z knihovny pět knížek. Být to jiná kniha, tak ji nechci po čtení skript ani vidět. Se řbitovem to bylo jinak. Musela jsem každý den přečíst kus. I když mi to trvalo skoro čtrnáct dní, tak to stálo za to.
Příběh je velmi napínavý, člověk čeká, co se to bude dít. Začíná to dost nevinně. Jenom malá mýtinka v lese, kde děti pohřbívají své mazlíčky. Jen málokdo tuší, že to místo má zvláštní a nebezpečnou moc.
Vyprávění začíná pozvolna a je čím dál děsivější. V poslední části člověku tluče srdce v uších a nemůže se odtrhnout. Doporučuji pro milovníky hororů. A jsem ráda, že nemám kočku.

23.01.2020

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Vždycky jsem se držela svých detektivek a thrillerů. Když jsem byla přesycena, prostě jsem přestala číst, abych se k tomu za pár měsíců vrátila. Ale řekla jsem si proč bych nemohla vyzkoušet něco nového. Dřív jsem měla ráda fantasy, ale na to jsem neměla náladu.
Romantické knihy nečtu, ale teď jsem měla náladu na nějakou tu romanťárnu. Ale ne tu od začátku do konce. Chtěla jsem příběh, kde hrdinové budou za lásku bojovat. A potom jsem tady narazila na Muffin a čaj. Láska na první pohled, tak tenhle příběh musím znát.
Přiznám se bez mučení - láska dvou kluků zažehla mou touhu okamžitě vběhnout do knihkupectví a číst a číst a číst.
Nádherný příběh. Celou dobu jsem si říkala "tak už?", a co že to Danielovi udělali?
Kytička a motýlek, motýlek a motýlek, nebo kytička a kytička? Love is love. I am sorry, I don't see the difference.

24.05.2018

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Kaštánek je další z detektivek, která mě chytla a nepustila. Přemýšlela jsem, snažila se najít spojitosti a identifikovat vraha. Že to není úplně tak jednoduché, jak si většina vyšetřovatelů myslela, mi bylo jasné celou dobu.
Vraha jsem odhalila na straně 360. Ale nějak nevím proč. Najednou jsem si řekla, že to musel být on. Tomu, jak skončil jsem se musela smát, hezká ironie. Něco jsem si z celého případu poskládala dohromady, něco mi nedošlo.
Občas jsem měla problém zorientovat se v posloupnosti, protože styl psaní byl trochu složitější. Detektivní zápletka super, napětí fungovalo, srdce bilo a zájem o příběh jsem si taky dokázala udržet až do konce. Ale za ten trochu zmatečný popis událostí během dne musím strhnout hvězdičku, od čtení mě to neodradilo, ale čtivost to malinko snížilo.

08.04.2020

MyMyElle Kennedy

Tak tohle bylo dokonalý.
Příběh, který byl v prvním díle odlehčený se právě dostává na vážnější notu. Tahle kniha není jen erotická a romantická. Je i zábavná. A najdou se v ní i vážná témata jako je homofobie a frustrace.
Wes a Jamie jsou opět oba skvělí a objevujeme i další skryté stránky jejich osobnosti. Jamieho rodina je prostě super.
A Blake? Toho si prostě člověk musí zamilovat.
Všechno nasvědčuje tomu, že se dočkáme pokračování. Tenhle příběh má spoustu potenciálu a několik neuzavřených linek, takže by měl být další díl. Musí!

08.05.2020

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Kniha, při jejímž čtení jsem byla napjatá jak struna. S každou stránkou jsem si říkala, co asi bude dál. Pachatele bych neodhalila, ani kdyby na tom závisel můj život. Sakra, Mio, vzpamatuj se!

SiloSiloHugh Howey

Moc se mi do Sila nechtělo. Nejsem fanouškem sci-fi a tak se mu trochu vyhýbám. Úžasná obálka mě přemluvila k přečtení tohoto skvělého příběhu a já jsem opravdu ráda.

Silo, podzemní svět. Svět, jehož obyvatelé žijí a pracují podle svého zaměření a barvy svých lacláčů. Svět, jehož obyvatelé jsou pečlivě hlídáni, kontrolováni a důsledně trestáni. Svět, jehož viditelný nejvyšší stupínek na žebříčku hierarchie se krčí při zemi pod neviditelnými a utajovanými stupni.
Příběh mě zajímal bez ohledu na to, kterou postavu zrovna doprovázel. Protože jsem každou z nich doprovázela s ním. Ať už její funkce, barva oděvu nebo myšlenka byla jakákoliv, nenudila jsem se.
Příběh je velmi dobře vyprávěný. Každému jsem byla v patách a jeho pocity jako by se na mě přenášely. Dusila jsem se zkaženým vzduchem, mrzla v ledové vodě, svíral mě strach, nebo jsem cítila uklidňující úlevu.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díly. A doufám, že se mi podaří vyhrabat pár "poukázek", protože tuhle sérii musím mít.

23.04.2019

PrachPrachHugh Howey

Bavilo mě sledovat příběhy Sila a Turnusu, které se na konci druhého dílu série protnuly. Ráda jsem se vrátila k Jules a Lukovi. Byla jsem napjatá a jen čekala, jestli vůbec někdo přežije. Konec byl velmi zajímavý.

09.09.2019

Hadrový panákHadrový panákDaniel Cole

Hadrového panáka jsem přečetla za dva dny, tak moc mě pohltil. Miluju, když jde vrah po detektivovi. Hledala jsem souvislosti a snažila se nepřipouštět si, že by to mohlo být tak, jak to nakonec bylo. Wolf je rozporuplná osobnost, velmi jsem si ho oblíbila. Jsem zvědavá na jeho další osudy.
Kniha je hodně napínavá, detektivka s příměsí thrillerových prvků. Člověk si musí zvyknout na styl psaní a stíhat sledovat zvraty, aby pochopil. Chce to hodně soustředění.

23.12.2019

Famfrpál v průběhu věkůFamfrpál v průběhu věkůK. Whisp (pseudonym)

Nejsem sportovní fanoušek a proto jsem si myslela, že mě kniha o famfrpálu moc nezaujme. Opak byl pravdou. Z Bradavické knihovničky mě zaujala nejvíc.
Místy vtipná kniha se zajímavými příběhy, kterou si nemůže nechat ujít žádný milovník kouzelnického světa. Sport nesleduju, ale ode dneška se ze mě stává fanoušek famfrpálu. Sice nemohu hrát ve škole za Mrzimor (to by nedopadlo dobře), ale budu na každém zápase a budu fandit.
Tohle jsem potřebovala jako sůl...
...vrátit se do mého milovaného světa čar a kouzel.

16.04.2020

OnOnElle Kennedy

Tohle byl další skvělý příběh. Další super gay pár, který jsem si zamilovala a další LGBT kniha, která se právem ocitla v mé knihovničce.
Wes a Jamie jsou každý trochu jiný, každý svůj. A nelze jinak, než si oba zamilovat. I když bych jim občas oběma dala do čumy. Hlavně Wesovi. Přesto byl jejich vztah krásný, i když si toho občas nahrazovali až moc :D. Užila jsem si to. Nemůžu jinak a zítra se vrhám na pokračování.

03.05.2020

Konec hryKonec hryDaniel Cole

Závěrečný díl skvělé série jsem si musela přečíst hned po Loutkáři. Protože jeho konec vybízel k přečtení pokračování. Nový případ, který je opět osobní a setkáváme se se starými postavami, které se ve dvojce, i přes svou důležitost v prvním díle, stáhly do pozadí.
Opět napětí, skvělá akce, humor. Rozplétání zdánlivě nevyřešitelného. Ovšem musím strhnout jednu hvězdu za to, že ke konci už ubývalo logiky.

28.06.2020

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Příběh je každým dílem lepší, případy propracovanější a vrahové brutálnější. Postupně se dostáváme do Robertovi minulosti, která vypadá opravdu zajímavě.

02.04.2018

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

2011
Moje první kniha. Láska na celý život.
Nikdy jsem ke knihám netíhla, ale první část Relikvie smrti v kině byl tak úžasný zážitek, že jsem musela znát Harryho příběh. Doma jsem otevřela Kámen mudrců a ještě ten večer přečetla rovné čtyři kapitoly. Už je to sedm let, ale vzpomínky na první čtení asi nikdy nevychladnou.

27.12.2018

TurnusTurnusHugh Howey

Po přečtení Sila jsem měla spoustu otázek. Turnus na všechny odpověděl, ale vyvolal ve mně, jak už to tak bývá, mnoho dalších. Líbil se mi pohled "ze shora".
Prolínání minulosti a soudobého dění. To, o čem hrdinové jedničky neměli ani tušení, tady bylo samozřejmostí. Těšila jsem se i na Sólovu minulost, za jejíž popis děkuju :)
Akorát mi dělaly problém nějaké technické záležitosti, proto mi přečtení trvalo o něco déle. Kdyby tohle byl první díl ságy, tak bych ho možná ani nedočetla, natož číst celou ságu. Silo rozehrálo skvělou hru, kterou Turnus vlastně doplňuje. Proto 4*.
Nicméně mohu říci, že tahle série nemá problém udržet si mou pozornost. Věřím, že ani závěrečný díl nezklame.

17.07.2019

Galerie mrtvýchGalerie mrtvýchChris Carter

Opět výborný příběh. Mám ráda pátrání po sériových vrazích, které je tady opět na vysoké úrovni. Celá natěšená jsem začala číst a jsem naprosto spokojená. I když se musím přiznat, že mám pro Chrise, nebo spíš pro Roberta a Carlose, slabost, tak nad něčím asi přivírám oči. Ale to asi nevadí, protože další díl bude určitě zajímavý.

05.11.2018

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

Hlavní postava ve mně vyvolávala rozporuplné pocity. Na jednu stranu to byl chlapík bez svého názoru. Na druhou mi přišel slizký, jak se pořád usmíval a hlavně ta jeho mluva.
Kniha dobře popisuje Hitlerovskou propagandu a vymyté mozky. Bohužel i přes svůj malý rozsah je neuvěřitelně rozvleklá a všechno se tam zopakuje minimálně pětkrát.

13.02.2019

Král LávraKrál LávraKarel Havlíček Borovský

Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a teď Král Lávra. Ten Borovský má něco do sebe. Jeho básně mají kouzlo, vtip a poselství. Nemůžu jinak než doporučit.

16.02.2019

ClonaClonaS. Bjørk (pseudonym)

Detektivka je "můj" žánr, který jsem díky povinné četbě dlouhé tři měsíce nedostala do ruky. Proto jsem se na Clonu strašně těšila a přečetla ji za tři dny, což je na mě opravdu rychlé tempo.
Postavy, které jakoby v Sově zamrzly na stejném místě a od Anděla se nepohnuly, se konečně vyvíjí dál. Proto se mi Clona líbila víc než Sova. Bála jsem se, že si nebudu pamatovat postavy, ale postupně se mi vybavily. Dokonce jsem si vzpomněla i na děj Sovy, který jsem, na rozdíl od Anděla, málem zapomněla.
Kniha mě bavila, napínala, občas svedla na falešnou stopu. Nenudila jsem se, postavy ani děje se mi nepletly. Za mě bez problému 5*

02.04.2019

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Žasnu nad Láďovou odvahou. Tohle bych rozhodně nedokázala a ani si to nedokážu představit.
Jsem ráda, že jsem si jako svůj první cestopis vybrala zrovna tenhle. Lehký humor, úsměvné a někdy i méně úsměvné situace, které mě nerozrušily jen z toho důvodu, že autor je ještě naživu.

10.04.2019

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJack Thorne

Ne. Tohle ne. Dalo se to přečíst, to ano. Ale přišlo mi to jako totální parodie (nic proti parodiím). Možná by se mi to i líbilo, kdyby to ovšem neoznačili za regulérní osmý díl. Ne, tohle pro mě není pokračování. Já skončila u sedmičky.

20.05.2019

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmStieg Larsson

Ve druhém díle Milénia přichází autor opět s propracovaným a zamotaným příběhem. Knihu jsem si nechala na období, kdy mám relativní klid a dobře jsem udělala.
Příběh přináší spoustu jmen a zvratů. Orientace v postavách, místech a událostech je trochu náročnější, ale stojí to za to. Pamatovat si to všechno a ještě to poskládat dohromady dřív než Mikael a policie byla fakt fuška. No, nepovedlo se.
Stejně jako jednička byl příběh velmi čtivý a i přes to, že byl delší než knihy, které většinou čtu, jsem jej přečetla velmi rychle.

07.03.2020

Dvojitý křížDvojitý křížChris Carter

Byla jsem vtažena hned od první kapitoly. Oba detektivové si mě získali. Brzy si snad dám další díl.

11.02.2018

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Poprvé jsem ji četla v sedmé třídě. Nepamatovala jsem si ani ň. Dnes to bylo podruhé a upřímně nevím, co si mám myslet. Ano, něco jsem asi pochopila, ale nevidím v tom nic světového.

14.05.2018

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Povinná četba, která mě svou myšlenkou zaujala. Amerika ve třicátých letech dvacátého století. Rasismus. Příšerné zacházení s lidmi, kteří jsou prostě jiní. Doporučuji.

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Povinná četba a velmi příjemné překvapení. Krásné balady, skrývající mnohá poselství. Úžasná práce s jazykem.

28.12.2018

Ta přede mnouTa přede mnouJ. Delaney (pseudonym)

No. Konečně je Ta přede mnou za mnou.
V minulosti mě štvala absence uvozovek. Musela jsem si domýšlet, co bylo řečeno nahlas a co si Emma jen myslela. Potom mě napadlo, že tím autor chce odlišit minulost od současnosti, protože v některých pasážích mi Emma s Jane splývaly. Nebylo divu, když se prakticky to samé opakovalo.
Upřímně musím říct, že pro mě nebyl příběh napínavý. Četla jsem rychle, protože kniha je čtivá - jedno z mála plus. Ale po půlce už jsem se jen usmívala a říkala si, "aha. Jasně a co dál?" Snaha autora budovat děsivou atmosféru u mě vyšla na prázdno.
Pachatel mě napadl, když se tam začal více vyskytovat. Ale zároveň jsem měla ještě dvě verze Emmina osudu - upřímně? Byla to taková píp, že mi jí ani nebylo líto. Když bylo jasné, co se stalo, bylo mi jasné, co se stane dál.
Bohužel zklamání.

26.05.2019