Twinny Twinny komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Ve druhém díle Milénia přichází autor opět s propracovaným a zamotaným příběhem. Knihu jsem si nechala na období, kdy mám relativní klid a dobře jsem udělala.
Příběh přináší spoustu jmen a zvratů. Orientace v postavách, místech a událostech je trochu náročnější, ale stojí to za to. Pamatovat si to všechno a ještě to poskládat dohromady dřív než Mikael a policie byla fakt fuška. No, nepovedlo se.
Stejně jako jednička byl příběh velmi čtivý a i přes to, že byl delší než knihy, které většinou čtu, jsem jej přečetla velmi rychle.

07.03.2020 5 z 5

V cizí kůži V cizí kůži Allen Eskens

No. Začátek vypadal celkem zajímavě. Kdo je ve skutečnosti mrtvý muž v autě? A co se stalo se skutečným Jamesem Putnamem?
Střídali se nudné pasáže s těmi, u kterých se mi tajil dech. Alexander se buď choval jako amatér, nebo naivní hošík. Konec celkem ušel. Jinak už k tomu není co napsat. Kniha ve mě nic nezanechala.

26.02.2020 2 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Skvělé pokračování jedné skvělé knihy. Stejně jako v Simonovi mě rozsekala tuna hlášek. Tenhle humor mi fakt sedí. A že je to trochu klišé? No a? Každý potřebujeme nějaké to pohlazení po duši.

01.02.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Těsně před zkouškovým mě posedla zběsilá chuť na čtení a tak jsem si ("chytře") přinesla z knihovny pět knížek. Být to jiná kniha, tak ji nechci po čtení skript ani vidět. Se řbitovem to bylo jinak. Musela jsem každý den přečíst kus. I když mi to trvalo skoro čtrnáct dní, tak to stálo za to.
Příběh je velmi napínavý, člověk čeká, co se to bude dít. Začíná to dost nevinně. Jenom malá mýtinka v lese, kde děti pohřbívají své mazlíčky. Jen málokdo tuší, že to místo má zvláštní a nebezpečnou moc.
Vyprávění začíná pozvolna a je čím dál děsivější. V poslední části člověku tluče srdce v uších a nemůže se odtrhnout. Doporučuji pro milovníky hororů. A jsem ráda, že nemám kočku.

23.01.2020 5 z 5

Když Anna zmizela Když Anna zmizela Alex Lake

Co na tuhle knihu říct? Celý příběh mě celkem bavil, byla jsem zvědavá, co se bude dít. Akorát mě trochu naštval ten spoiler přímo na obálce. Takhle člověk přišel o kus překvapení a vlastně je jasné, jak dopadne první část. Ale za to autor nemůže, takže to hodnocení nijak neovlivní.
Co se týče únosce a jeho motivu, napadlo mě to už někde kolem sté stránky a postupně jsem se k této teorii začala přiklánět mnohem více. A nakonec jsem to uhodla tak nějak všechno.
Střídaly se u mě chvíle, kdy jsem musela vědět, co bude a potom chvíle, kdy mi to bylo jedno. První část byla spíš taková, "je mi to jedno" - za což opět "děkuji" spoileru na obálce, protože jsem neměla důvod bát se. Ovšem do druhé části už jsem se pořádně ponořila a musela vědět, jestli za tím stojí opravdu ten, kdo za tím opravdu stojí :D. Nakonec to bylo trochu přitažené za vlasy, takže místo čtyř hvězdiček musím dát jen tři.

06.01.2020 3 z 5

Fantastická zvířata pro mě znamenají kouzelný návrat do světa čar a kouzel. Svět Harryho Pottera je mým nejoblíbenějším a proto jsem se jeho pokračování (nebo spíše návratu do minulosti) bála. Ale po shlédnutí filmu jsem věděla, že tohle prostě musím mít.
Kniha je krásná a forma scénáře mi vůbec nevadila. I když to byla trochu škoda, že nejde o klasickou knihu, ale na druhou stranu proč ne. Knihu nikdy nesrovnávám s filmem a snažím se postavy si představit podle svého a ne podle filmu (jako v původním HP), ale tady mi sedí opravdu jen Eddie Redmayne, kterého jsem si zde automaticky představila a zamilovala jsem si ho díky Dánské dívce (kterou si musím co nejdřív přečíst).
Takže co dodat? Snad jen, že svět, který vytvořila JKR je úžasný a moc děkuji za tento návrat, který se (na rozdíl od Prokletého dítěte) opravdu povedl.

31.12.2019 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hadrového panáka jsem přečetla za dva dny, tak moc mě pohltil. Miluju, když jde vrah po detektivovi. Hledala jsem souvislosti a snažila se nepřipouštět si, že by to mohlo být tak, jak to nakonec bylo. Wolf je rozporuplná osobnost, velmi jsem si ho oblíbila. Jsem zvědavá na jeho další osudy.
Kniha je hodně napínavá, detektivka s příměsí thrillerových prvků. Člověk si musí zvyknout na styl psaní a stíhat sledovat zvraty, aby pochopil. Chce to hodně soustředění.

23.12.2019 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Musím říct, že začátek je opravdu dobrý. Co se doopravdy stalo tehdy ve Francii? A kdo a proč teď Finna s Ellen děsí? Vypadalo to fakt slibně.
To, že tam vlastně není jen jeden psychopat, mi nevadilo. Vadilo mi, že příběh netáhl. Kniha nemá žádného tahouna, naštěstí není nijak dlouhá a vydržela jsem i horší. Dočetla jsem hlavně, abych věděla. Musím říct, že jsem to tedy uhodla těsně před nalezením truhly, a její nález mi jen potvrdil mé domněnky.
Je to jedna z těch knih, na které člověk brzy zapomene. Průměr.

03.12.2019 3 z 5

Cizinec Cizinec Arno Strobel

Na Cizince mě nalákala anotace, která zněla opravdu lákavě. Čekala jsem psychotriller, kdy do poslední chvíle nebudu tušit, co se sakra děje. To jsem sice nevěděla, ale...
Joanna a Erik se chovají logicky pouze na začátku, který byl opravdu dobrý. Potom přichází jedna nelogičnost za druhou. Já být kterýmkoliv z nich, tak tomu druhému nevěřím. Natož se na něj spoléhat.
Co se týče vysvětlení, tak také kroutím hlavou. Řešit problém takhle složitě a zatáhnout do toho tolik lidí, velice hloupé. Stačilo by to udělat jednoduše. No, dobře. Ale to hlavní, co se za tím skrývalo? To snad ne.

13.11.2019 2 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

První dvě třetiny (první dvě části) knihy byly čtivé, napínavé. Prostě skvělé psycho. Kdybych měla jen informace, které měla Louise, tak bych měla celkem jasno, co si myslet. Pohled Adele mi ovšem nějaké myšlenky vyvracel a vyvolával víc otázek. Příběh byl až sem výborným psychologickým thrillerem, kdy si člověk říká, kdo je tady sakra psychopat? Za tohle pět hvězdiček.
První zklamání přišlo s odhalením podstaty druhých dveří. No nic, stále dobré vyprávění, jen jedna hvězda dolů a jede se dál.
Deset stran před koncem – těsně před vyvrcholením děje – jsem doufala, že se nestane to, co mě napadlo. Že to přece nemůže být ono, důvod toho všeho. Bohužel jsem to uhodla. Další zklamání, další stržená hvězda a máme tu průměrný příběh.
Poslední kapitola mi přišla totálně mimo. Jako by autorce nepřišlo vyvrcholení wow, tak musela jako třešničku na dortu připsat něco, co nám vytře zrak. Přiznám, konečné vysvětlení mě opravdu šokovalo. Nečekala jsem to. Ale taky mě pěkně naštvalo. Takže dávám dvě hvězdičky za těch prvních 200 stránek.

22.10.2019 2 z 5

Prozřetelnost Prozřetelnost Jamie McGuire

Obyčejná holka potká tajemného kluka, do kterého se neuvěřitelně zamiluje a nemůže bez něj žít. On je na tom úplně stejně, ale chce ji chránit před světem. Před nebezpečím a hlavně před svým tajemstvím. Před tím, že není lidská bytost.
No, jo. Bella a Edward. Edward a .... Cože? Počkat! Tohle není Stmívání?

Já nevím, na rozdíl od Stmívání mě Prozřetelnost prostě nebavila. Možná za to může anotace. Válka mezi nebem a peklem? Ne, toho jsem si vážně nevšimla. Protože válka opravdu vypadá jinak. Svět andělů a démonů mi přišel tak nějak nedotažený. Spíš jako kulisa vztahu Jareda a Niny, než hlavní dějová linie.
Nenašla jsem žádnou postavu, která by mi byla sympatická a se kterou bych se mohla ztotožnit. Do Niny jsem se nemohla vžít. Přišlo mi, že se do Jareda zamilovala asi tak za týden. A už věděla, že bez něj nemůže žít. Nemohla jsem překousnout její chování k Ryanovi, i když byla jeho blbost, že jí to dovolil. Ale být Nininou kamarádkou, tak mi Jaredovo chování v určité části přijde divné (po večeři u jeho matky). Děsilo by mě to a považovala bych to za stalking.
Žádná scéna ani dějová linka mě nezaujala. Boj, láska, pátrání. Žádné napětí, atmosféra, nic.
Další díly mě nelákají, sérii dočítat nebudu.

19.10.2019 1 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Hunter je jako droga. Můžete v průběhu roku číst nejrůznější knihy, ale jakmile víte, že vyjde nový díl, odpočítáváte dny, tasíte peněženky a běžíte do knihkupectví.
Nenávist přináší opět velice chutné popisy :D. Nevím, jestli je to Lucienem, nebo pomalejší gradací děje, ale ostatní díly mě bavily trochu více. Přesto je to skvělý příběh.

01.10.2019 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Autorka vymyslela svět, který má zajímavé kastovní rozdělení, přísná pravidla a utajenou minulost. Král vládne pevnou rukou a propaganda běží na plné obrátky. Princ si vybírá svou budoucí manželku a královnu Illey pomocí soutěže, což je dobrý nápad. Mohlo to být velmi zajímavé. A u toho "mohlo" příběh bohužel zůstal.
Začátek se četl velmi dobře, byla jsem zvědavá, jak to tedy bude a jak funguje tento svět. Bohužel při příjezdu do paláce všechno padlo a vyprávění ztrácí jiskru. Kolem dvousté strany jsem se zasekla a četla spíše s přemáháním. Překonala jsem se kvůli náznakům, že by se v dalších dílech mohlo odehrát něco víc, než jen „souboj“ o prince (čti o moc a peníze). Protože tohle je ten typ příběhů, kdy se hlavní hrdin(k)a postaví stávajícímu systému a snaží se o změnu.
Když už jsem u dalších dílů, tak se obávám, že tyto knihy budou předvídatelné. Podle vysvětlení pravidel Selekce je mi celkem jasné, co se bude v dalších dílech dít (resp. jaká část Selekce se tam bude odehrávat), protože jejich názvy jsou přesně tak pojmenované. Takže to vidím na další dva až tři díly „výběrového řízení“, poslední díl (a možná i předposlední) vypadá na „a co bylo dál“. Myslím, že Maxonova favoritka je jasná, jen čekáme na její vyjádření, které určitě nepřekvapí. Tak snad tam vážně najdu nějakou epizodní zápletku, jak už to u sérií bývá.
Sérii zatím nevzdávám. Elitu si určitě přečtu a pak se uvidí, ale letos to určitě nestihnu, tak doufám, že si potom budu ještě něco pamatovat :D. Jsou zajímavější knížky a myslím, že to samé v „bledě modrym“ bych bez pauzy zvládala jen těžko. Pokud série překvapí – třeba výsledkem Selekce – tak určitě přiznám plusové body. Což si ale nemyslím :/.

24.09.2019 2 z 5

Radosti života Radosti života František Gellner

Velmi zajímavé básně. Některé mě oslovily velmi, jiné méně. A u některých nevím, jak je uchopit.

I kdo má moudrosti nejvíce,
málo jen chápe a myslí.
Kolem nás světů je tisíce,
pro které schází nám smysly.

Všichni mi lhali, všichni mi lhali,
blázna si ze mne dělali.
Přede mnou citem se rozplývali,
za zády se mi vysmáli.

21.09.2019 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

K prvnímu dílu Milénia jsem přistupovala s nedůvěrou a zároveň velkým očekáváním. Devadesátiprocentní hodnocení slibovalo mnohé. Dostala jsem výborně propracovaný thriller, ve kterém je do sebe zasazených několik složitých příběhů.
Musím říct, že některá tajemství jsem odhalila spolu s Mikaelem a Lisbeth. Ale nejdůležitější kousek skládanky mi vyrazil dech. Lisbeth je naprosto skvělá a těším se na další díly.

15.09.2019 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Bavilo mě sledovat příběhy Sila a Turnusu, které se na konci druhého dílu série protnuly. Ráda jsem se vrátila k Jules a Lukovi. Byla jsem napjatá a jen čekala, jestli vůbec někdo přežije. Konec byl velmi zajímavý.

09.09.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Na začátek musím přiznat, že přestože je Pýcha a předsudek jedna z nejoblíbenějších knih, na mě valný dojem neudělala. Četba mi zabrala celý týden. Možná to bylo těmi jazykovými obraty (četla jsem nový překlad), nebo jednoduše tím, že mě příběh moc nezaujal. Po pár kapitolách mi bylo jasné, kdo koho „klovne“ i když to tak během čtení nevypadalo.
Začalo mě to bavit, až když Lydia zamíchala dějem.
Spíš, než že by mi přišel příběh vtipný, mi některé věci přišly úsměvné. Hlavně věci, které jim přišly jako čest, pocta, hanba nebo ostuda, zatímco dnes nám připadají naprosto normální. Bylo zajímavé dozvědět se o této době něco víc. Lidé se dřív chovali uctivěji a ochotněji. Otázkou ovšem je, do jaké míry to mysleli upřímně a odkdy už to byla jen přetvářka a snaha nepoštvat proti sobě veřejné mínění.
Proto bych nechtěla žít v té době. Složitá společenská pravidla, nemluvě o dědickém právu, které jsem totálně nepochopila. Čekala jsem přísnější sňatkovou politiku. Manželé odpovídající si jak postavením, tak majetkem. Pokud se tedy autorka nepokoušela vzbudit v děvčatech své doby naděje na šťastné manželství. A nejvíc mě překvapilo, že otec netrval na sňatku dědice jeho majetku s jednou ze svých dcer. Mohl by se utěšovat, že zůstane jeho potomkům, a ne cizím lidem.
Celkově mám z toho dojem, že žena před dvě stě lety byla spíš ozdoba rodiny. Nebo spíš otce a manžela. Jakmile se trochu ušpinila, tak si musela dlouho získávat zpět přízeň rodiny. Když se ušpinila trochu víc, tak byla rodinou nenávratně odvržena. Nejvíc jsem kroutila na hlavou nad tím, co přinesl největší „společenský poklesek“ této knihy. Zatímco ONA si odnesla ostudu na celý život, ON na tom vydělal (a dobře, taky zachránil její čest). A kdyby na podmínky nepřistoupil, nic by se mu nestalo, zatímco dívka by přišla o svou čest a mohla by jít rovnou skočit z mostu.
Takže suma sumárum, dozvěděla jsem se něco o anglické společnosti na začátku 19. století, pocítila vděčnost za dobu, ve které žiju, což je pozitivní. Na druhou stranu mě to moc nebavilo, jsem ráda, že už to mám za sebou. Moje oblíbená romance to nebude. Takže hodnotím průměrem.

04.09.2019 3 z 5

Nehoda Nehoda C. L. Taylor

Příběh byl celkem dobrý a ke konci napínavý. Víc mě bavila minulost než přítomnost. Určitě si člověk uvědomí, na co si dát ve vztahu pozor. Přítomnost byla taková ne nijaká, ale nic, co by mě popohánělo číst dál. Tady hrály prim časy minulé.
Čekala jsem jiné vysvětlení, nějaký šok, zvrat. Ale bohužel. Ale bavila jsem se, kniha se četla příjemně. Pokud na nějakou knihu od autorky narazím, ráda si jí přečtu.

26.08.2019 3 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

A sakra. Zatímco Stmívání celkem šlo, Nový měsíc byl na hraně čitelnosti. Nejvíc mě bavilo přátelství mezi Bellou a Jacobem. Paradoxně nejslabší linie této fantasy je - ano, je to tak - ono fantasy.
Možná je to tím, že jsem první díl četla nedávno, ale zde ta "láska" byla už vážně otravná. Dám si delší pauzu a někdy se zase do příběhu Edwarda a Belly ponořím.

19.08.2019 2 z 5

Já už budu hodná Já už budu hodná Clara Weiss

Kniha je velmi čtivá. Po sté stránce i hodně napínavá. Hltala jsem ji. Budování atmosféry vyšlo na jedničku. Každou druhou kapitolu jsem měnila své přesvědčení, což byl určitě autorčin záměr. Trochu jsem to odhadla, až na pár detailů. Nakonec to všechno do sebe zapadlo.
Velmi dobře zpracované zajímavé téma. Psycho jak má být. Rozhodně bych se nezlobila, kdyby autorka přišla s pokračováním.

07.08.2019 5 z 5