turbosound turbosound komentáře u knih

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

(SPOILER) Tak moc jsem se na tuhle knihu od mistra Murakamiho těšil a musím říct, že ne nadarmo. Opravdu úžasná, čtivá, napínavá záležitost, na které mě mrzí jen jedna jediná věc: že si portréty pana Menšikiho či mladé Marie i Komturovu smrt samotnou mohu zobrazovat jen ve vlastní fantazii a to je opravdu málo. Chci mnohem, mnohem víc!

13.03.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Přečteno za jednu noc. Otřesný, nezapomenutelný literární zážitek, z kterého mi bylo fyzicky zle. A nejhorší na tom je, že to tehdy byla realita, žádná fikce.

04.01.2022 5 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Znovu jsem dočetl sérii Nadace vyjma dvou prequelů. Stejně jako dřív mě opravdu bavily první tři díly série. Nyní jsem ale zjistil, co mě tak vadilo naopak na posledních dvou knihách, a na této především: Nekonečné žvanění na úkor už tak dost šroubovaného děje, kdy hrdinové skáčou z jedné planety na druhou a každá z nich je (světe div se!) úplně jiná, než ty předchozí, minimálně jedna nezáživná a zbytečná kapitola (Hudební slavnost - proč?), krátké a nezáživné a jako obvykle užvaněné finále. Slovo Gaia už nemohu ani cítit. Naopak se mi paradoxně na finále líbil poslední odstavec, který otevíral možnosti příběh dále rozvádět. Bohužel, nebo možná bohudík, k tomu co se týče Nadace, nedošlo.

25.07.2015 2 z 5

National Geographic: Fotografie National Geographic: Fotografie Leah Bendavid-Val

Tento skvost jsem našel v antikvariátu před lety za směšných 300,- Kč. Hned jsem ji musel mít a dodnes si v ní rád listuju. National Geographic je prostě něco!

06.07.2015 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Má druhá knížka od McCarthyho. Podle anotace a zdejších komentářů jsem čekal něco víc. Je to syrové, drsné, ale nemyslím si, že nějak moc. Zkrátka kratičká, strohá věc o tom nejposlednějším z posledních dítek Božích..

02.06.2014 4 z 5

Čáry Čáry Rjú Murakami

Přečetl jsem po dvou letech znovu a musím zvýšit hodnocení. Fakt se mi ten nápad či styl, kdy se děj plyne od jedné postavy ke druhé, moc líbí a Murakami to zkrátka umí skvěle. A i kdyby ne, Tokio je mou speciální úchylkou, takže i proto dávám vysoké hodnocení.

24.03.2014 5 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Nedávno jsem tuto knížku svého dětství zase potkal. A zase mě ze všeho nejvíc uchvátila baba Jaga a Kostěj Nesmrtelný. Celé jsem to, hlavně tedy díky obrázkům, v dětství hltal a dnes mám chuť zhltnout to zase :)

24.03.2014 5 z 5

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Na růžových nadpisech (pokud si dobře vzpomínám) ve vydání z roku 1976 jsem se s otcem jako pětiletý naučil číst, takže ze sentimentu dávám 4 hvězdičky. Když jsem to četl později, příběh už se mi nelíbil tak moc, jako třeba v Neználkovi ve Slunečním městě. Nicméně, obrázky jsem miloval a i dnes si je moc rád prohlédnu.

24.03.2014

Muriel a oranžová smrt Muriel a oranžová smrt Miloš Macourek

Pro mě to nejlepší, co kdy mistr vytvořil. Nápadů, vtípků a je tam ještě víc, než v prvním díle a celá kresba i příběh se mi zdají promakanější. Kája si tímto dílem nasadil hodně vysokou laťku, kterou se mu bohužel už pak překonat nepodařilo. I s jedničkou povinnost pro všechny příznivce Káji Saudka.

18.03.2014 5 z 5

Muriel a andělé Muriel a andělé Miloš Macourek

Kája v nejlepší formě. Gejzíry nápadů, prsaté ženské, nabušení týpci, vtípky na téměř každém políčku. Pro saudkofily povinnost.

18.03.2014 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Přečetl jsem to za necelý den, pomaleji to nešlo. Pocity velmi podobné, jako u filmu Threads z roku 1984: Fascinující dílo, ke kterému se už asi nikdy nevrátím. Tak mě to rozložilo.

27.02.2014 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

No tedy... tohle mě tedy dostalo. Po extrémně rozsáhlém 1Q84 další román od pana Murakamiho, který jsem přečetl. Kratičký, jenže (alespoň pro mne) o to silnější a snad i silnější než zmíněné 1Q84. Dlouho jsem se mu vyhýbal a nakonec jej každému doporučuji, konec mě naprosto rozebral.

19.02.2014 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nemohu hodnotit, ale kdybych mohl, tak tomu dám jasný odpad. Zkrátka jsem to ani na třetí pokus nedokázal přečíst až do konce, což se mi ještě nestalo. Zkoušel jsem i Lynchův film, dopadlo to úplně stejně. Takže ne, jsem sice do sci-fi blázen, ale Duna se strávit prostě nedá a nechápu, co na ní všichni vidí.

25.01.2014 2 z 5

Za modrým horizontem událostí Za modrým horizontem událostí Frederik George Pohl Jr.

Nevím, ale narozdíl od prvního dílu jsem se tím prostě nemohl prokousat a trvalo mi to dvojnásobek obvyklého času, za který bych podobnou knihu měl přečtenou.

!!!Spoiler!!!:
V průběhu čtení jsem tak nějak zjistil, že jsou mi vlastně osudy hlavních hrdinů i celé rasy Heechee úplně ukradené. Navíc zásahy této mimozemské civilizace do vývoje lidstva považuji silně inspirované (nechci říct okopírované - to by nebylo fér) nápadem geniálního A. C. Clarka a to se mi taky nelíbilo.

Takže, pro mě tímhle dílem série končí a rozhodně ji nebudu nikomu doporučovat.

20.01.2014 2 z 5

Enterprise v ohrožení Enterprise v ohrožení Gene DeWeese

Typický Star Trek. Kapitán Kirk, pan Spock, Kostra, Uhura a další: nikdo nechybí, jedna postava je bonus navíc, zkrátka nic nového. Jenže. Oproti mnoha dílům původního seriálu z 60. let měla knížka spád, a tím má u mě velké plus. I tak ale, je to opravdu jen pro fanoušky Star Treku nebo pro někoho, kdo se opravdu nudí a nemá nic jiného, po čem by sáhl.

22.09.2013 3 z 5

Když mrtví mládnou Když mrtví mládnou Philip K. Dick

Dickův způsob stravování a kouření cigaret mě v této knize velmi bavil. O zbylém ději se to již říct nedá, ale nemůžu říct, že by to bylo špatné čtení. Člověk jen musí přistoupit na mistrovy občasné přehmaty v logice a poněkud línější děj s koncem jakoby bez konce.

30.08.2013 3 z 5

Kaňte, mé slzy, řekl policista Kaňte, mé slzy, řekl policista Philip K. Dick

Pro mě rozhodně jedna z nejslabších knih PKD, které jsem zatím přečetl, a přečetl jsem jich už celkem dost. Není špatná, děj je napínavý, jenže když už člověk čeká na nějaké hodně zajímavé rozuzlení, dočká se jen jakéhosi zmatečného (alespoň pro mě určitě) vysvětlení, jak to vlastně všechno bylo a na úplný závěr stručný popis osudů jednotlivých postav. Pro mě zkrátka slabé, ale určitě ne špatné čtení, jen ten konec docela zklame.

08.08.2013 3 z 5

Piercing Piercing Rjú Murakami

Nevím, co si o této knížce mám myslet. Žádné silnější dojmy ve mě nezanechala. První asi třetinu jsem se bavil a těšil, jak to celé dopadne. Bohužel, pak se to podivně změnilo a měl jsem co dělat, abych to vůbec dočetl do konce. Čáry a polévka miso, jak tady napsal již někdo přede mnou, opravdu nepřekonány. Na druhou stranu, dá se to přečíst za večer, takže to taková ztráta času nebyla.

25.07.2013 2 z 5

Marsovský skluz v čase Marsovský skluz v čase Philip K. Dick

Výborná knížka, přesně taková, jakou jsem od PKD očekával. Napínavý příběh, poměrně nečekané, zajímavé rozuzlení, zadumaný závěr. Jen z těch opravdu velmi sugestivních popisů schizofrenie mi bylo chvílemi docela nevolno. Philip K. Dick evidentně věděl, co to je schizofrenie.

30.06.2013 5 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Skvělé povídky od skvělého autora. U některých z nich se dá rozuzlení očekávat dopředu, jiné jsou jakoby "nedopsané". Dostaly mě ale všechny. Co mě ale otravovalo, byl opravdu velký počet pravopisných chyb, které si tato sbírka fakt nezasloužila.

05.06.2013 5 z 5