trpaslyk trpaslyk komentáře u knih

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Wow! Už dlouho mě žádná knížka nepohltila tím způsobem, kdy se vám nechce dělat nic jiného, než se zase moct vrátit ke čtení, a neuvěřitelně vás vyrušuje už jenom to, že musíte jít spát, do práce, a je vám za tyhle myšlenky typu "kdy už zase budu moct číst dál" trapně, když se bavíte na oslavě s přáteli, a přitom jste duchem jinde.
Začetla jsem se naprosto báječně a opravdu mě to chytlo, zhltla jsem ji za dva dny. Neříkám, že tam nejsou slabší místa, kdy si říkáte, že tohle už autorka zrovna nemusela, že už to dovádí do extrémů, ale oproti jiným autorům tohoto žánru je to opravdu jen výjimečně, většinou se naopak úspěšně vyhnula těm nejtrapnějším klišé a nenechala postavy, aby si samy tolik šlapaly po osudu.
Skvělá oddechovka, citová horská dráha, ale super.

29.03.2018 5 z 5

Manželská smlouva Manželská smlouva Jennifer Probst

Čte se dobře, rychle, děj má spád. Obsah odpovídá názvu i barvě obálky - prostě klasická červená knihovna. Za týden už nebudu vědět, o čem to bylo, ničím nevyniká nad ostatní knihy tohoto žánru.

29.06.2013 2 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Autorské duo Kepler má vynikající smysl pro udržování konstantního napětí od začátku knížky až do konce. K vraždě dojde hned na začátku příběhu bez nějakého zbytečného protahování na úvod a také konec není zbytečně vysvětlující, odkrývající ani moralizující. Prostě neustále jsou čtenáři servírovány nové překvapivé informace a zvraty, které příběh oživují a posouvají kupředu.
Přesah k ostatním dílům série o komisaři Joonu Linnovi je patrný, ale není ani sumarizující, aby rušil toho, kdo plynule čte jednotlivé díly v řadě za sebou, ani není tak silný, aby nebylo možné číst samotnou knihu bez předchozí znalosti předešlých dílů.
Postava Joony Linny má nadprůměrný pozorovací smysl, takže některé scény jsou zaměřené vysloveně na vizuální vjemy a působí na čtenáře jako filmové zpracování. Jednotlivé kapitoly jsou velmi krátké, opět připomínají střih jednotlivých scén na filmovém plátně.

01.02.2013 5 z 5

Nástup půlnoci Nástup půlnoci Lara Adrian (p)

Váhám mezi jednou a dvěma hvězdičkami. Musím uznat, že ta kniha má spád, dobře se čte, redakční úprava je skvělá. Na druhou stranu děj je neuvěřitelně předvídavý, plný otřesných a do očí bijících klišé, jednání postav není až tak založeno na skutečném vývoji jejich charakteru nebo děje, ale prostě to „šťastnou náhodou zrovna tak cítí“, a to mi prostě nestačí. Je mi líto, ale pro mě zatím nejslabší díl série. Pominu-li hlavní zápletku týkající se stěžejní dvojice hrdinů, pak si autorka na pozadí přichystává podmínky pro zřejmě docela zajímavý děj dalšího dílu, takže se aspoň trochu těším.
A málem bych zapomněla – ta česká obálka je neuvěřitelným šlápnutím vedle, naprostá hrůza!

02.11.2012 1 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Tak tohle jsem teda fakt nečekala! Přečteno za 21 hodin včetně spánku v noci a pak osmihodinové pracovní doby. Bylo to jako rychlá jízda vlakem s otevřenými vagóny přes město… Spousta adrenalinu, napětí, touha vrhnout se do toho po hlavě.
Skvělý příběh, zajímavá myšlenka, charakterní a různorodé postavy.
Mám-li tomu něco vytknout, pak je to na můj vkus příliš mnoho mrtvých a příliš mnoho otevřené brutality. A přesto jsem z příběhu nadšená, protože prostě bez toho vraždění a brutality by to nemohl být ten příběh, jaký je, postavy by nebyly nuceny jednat tak, jak jednají, všechno by bylo jiné. A pak mi trochu vadilo zakomponování některých stereotypních vzorců – např. on a ona se konečně sblíží, dají si najevo své city, ale když se on další den před ostatními chová, jako že se mezi nimi nic nestalo, aby tak neodhalil jejich „slabinu“ před ostatními, ona se okamžitě urazí, protože pochybuje o jeho citech k ní – panebože, kolikrát už to přesně takhle v knížkách proběhlo? To opravdu neexistuje originálnější vývoj vztahu mezi zdánlivě nerovnými partnery? Pak mám ještě výtku k tomu probuzení Čtyřky z vlivu séra – to jako fakt tak jednoduše? Po tom všem?
A ano, člověk se prostě neubrání srovnávání s Hunger Games. Ale upřímně – je to sice stejný žánr, ale je to jiné a rozhodně obojí má svoje kouzlo.

03.07.2012 5 z 5

Krevní msta Krevní msta Alyxandra Harvey

První polovina knihy mi přišla úžasně čtivá, se zajímavým příběhem, novými postavami a tak. Ale později začaly být retrospektivní kapitoly nudně podrobné a rozvleklé a samotný děj tak stručný a přímočarý, že mě to trochu zklamalo. I tak se ale těším na další díl s novými postavami.

03.07.2012 3 z 5

Měsíční oko Měsíční oko Libba Bray

Krásný, složitý příběh plný zajímavých okamžiků, snoubí v sobě eleganci, ale i přetvářku a pokrytectví viktoriánské Anglie, lehké stopy milostného citu, složitost lásky přátelské, mateřské a sesterské. Ukazuje, jak komplikovaně vzniká přátelství, jak k sobě lidé naprosto odlišných povah nacházejí cestu a učí se chápat druhého. Autorka má cit pro krásné barvité popisy krajin, ale občas sklouzává k nepříliš zajímavým odbočkám. Příběh obsahuje velké množství teprve naznačených nebo sotva načatých dějových linií, pro které ale nebylo v této knize místo a budou se rozvíjet až v dalších dílech série.

20.06.2012 4 z 5

Vatikán Vatikán Jürgen Erbacher

Objektivně, čtivě a velmi zajímavě napsané pojednání. Zabývá se jak naprosto základními otázkami spojenými s Vatikánem, tak i obecně rozšířenými mýty o papeži, jeho moci, fungování Vatikánu apod. Ještě jsem se nesetkala s tak dobře zpracovanou a nenábožensky pojatou příručkou o Vatikánu, která by dokázala rozšířit obzory i naprostého bezvěrce bez nutkavé potřeby přesvědčovat ho k víře. Klobouk dolů před autorovými znalostmi a přehledem a díky za skvěle textově zpracované zajímavé informace.

13.06.2012 4 z 5

Dotek mrtvých Dotek mrtvých Charlaine Harris

Jde o soubor povídek zachycujících vždy jedinou velmi krátkou epizodu odehrávající se v nejrůznějších časových období z celé série, takže při přechodech z jedné povídky ke druhé se mění různé i dost zásadní okolnosti (např. s kým zrovna Sookie chodí, koho zná a koho ještě ne, jaké povědomí už o světě nadpřirozena má atd.). Žádná z povídek není nějak extra zajímavá, protože autorka nemá prostor na tak krátkém útvaru rozvinout nějaký hlubší příběh. Některá z povídek vykouzlí na tváři úsměv, jiná pobaví, některé jsou jen nudné. Každopádně příjemné zaplnění času při čekání na další knížku ze série.

12.06.2012 2 z 5

Procitnutí půlnoci Procitnutí půlnoci Lara Adrian (p)

Opět má příběh velmi rychlý spád a je psán perfektně čtivě. Dějově plně navazuje na předchozí díly, jen se do popředí dostává zase další z bojovníků Řádu a jeho soukromí. Dozvídáme se více informací z jeho minulosti a nachází si svou družku. Jeho podlehnutí ženě je ale zatím nejkomplikovanější, protože jde o nejvíc drsného a samotářského člena Řádu. Stejně jako u předchozích dílů jsou tu otevřeně popisovány sexuální scény, poprvé se děj přesouvá i mimo Spojené státy, ale nemá to nijak významný vliv.

04.06.2012 4 z 5

Oceány vášně Oceány vášně Christine Feehan

Stejně jako u předchozích dílů i tentokrát strašně v četbě ruší obrovské množství chyb, které v knížce je – není výjimkou, že na jedné stránce vypadne i pětkrát někde písmeno, chybí tečky na konci vět, jsou přehozená písmena atd. Jsem přesvědčená, že knížka vůbec neprošla redakční úpravou nebo aspoň minimálním přečtením další osobou po překladateli.
Pokud jde o děj, je konečně trochu složitější a propracovanější oproti předchozím dvěma dílům (hlavně tomu druhému). Vztah hlavních hrdinů je sice od začátku jasný, ale aspoň si nepadnou do náruče hned na začátku. A jinak stejně jako u předchozích dílů sex, sex, sex a zase sex na milion způsobů.

04.06.2012 1 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Nemám moc ráda téma čarodějnictví, a tak i když jsem si tuhle knížku půjčila na základě četných pozitivních recenzí a doporučení knižních blogerek, chtěla jsem ji nakonec nechat netknutou a přečíst jiné z knížek, které čekají v pořadí. Jenom pro klid svědomí jsem ji otevřela a rozečetla, ale už po pár stránkách mi bylo jasné, že mě chytila. Snoubí v sobě inteligentní hlavní hrdiny, zajímavý a propracovaný příběh bez předem jasného konce univerzitní prostředí, knihy a knihovny, upírství, kvalitní vína – to všechno mám ráda, takže jsem se brzo nemohla od knížky odlepit.
Autorka klade velký důraz na líčení smyslových zážitků, zajímavé je hlavně její detailní a jakoby odborné popisování chuti a vůně vína, které hlavní postavy ochutnávají, ale také kávy a čaje. Postavy jsou propracované, mění své názory na základě prožitých událostí. Příběh je velmi pěkně propracovaný a z každého slova čiší autorčin velký rozhled a její vzdělanost.

01.06.2012 5 z 5

Zimní soumrak Zimní soumrak Christine Feehan

Velmi jednoduchý, prvoplánovitý a přímočarý příběh, který nenabízí žádné zajímavé zvraty, vedlejší dějové linie, složitější vykreslení postav ani nic jiného, co by mohlo čtenáře zaujmout. Zhruba polovinu knihy tvoří podrobně popisované sexuální scény mezi Mattem a Kamilou, kdy prožívají stále větší a větší rozkoše. Přestože je několikrát v knize zdůrazněno, že sestry Drakeovy jsou jediné, kdo v městečku ovládá kouzla, několikrát se zadaří něco nadpřirozeného i jiným postavám. Jako by všichni poblíž měli skvělé schopnosti. Ani hlavní dějová linka není ničím zajímavá, prostě je jasné, že se všechno povede a holky Drakeovic všechno svými kouzly vyřeší. Všichni v městečku jsou navíc na jejich schopnosti dávno zvyklí, takže prostě jen přihlížejí a berou jako úplně normální, když před jejich zraky děvčata bojují s mlhou, s temnými silami apod.
Tolik chyb, jako je v téhle knize, jsem už dlooouho neviděla. Chybí písmenka, tečky na konci vět, jsou tam zpřeházená písmena, prostě šílené. Redakční úprava asi neproběhla.

13.05.2012 1 z 5

Kouzlo ve větru Kouzlo ve větru Christine Feehan

Velmi jednoduchý příběh, žádné vedlejší dějové linie, rychle se čte. Postavy nejsou nijak zajímavě vykresleny, nevyvíjejí se (pokud tedy za jediný vývoj nepočítám to, že dva zapřisáhlí samotáři ve středním věku změní názor a zasnoubí se spolu). Je to rychlá oddychovka, nic víc, nic míň.

13.05.2012 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Pokud jde o děj, tak je to velmi propracovaná detektivka s velkým množstvím postav, míst, prolínajícími se časovými rovinami, úhly pohledu i vedlejšími dějovými liniemi. Přesto je styl bravurně zvládnutý tak, aby se čtenář neztratit a stále se orientoval v postupně více zašmodrchané a později se rozmotávající spleti. Příjemně se to čte, trochu to nutí čtenáře k přemýšlení, autor má evidentně hodně nastudováno o hypnóze a píše o ní tak, že dokáže zaujmout a přimět čtenáře, aby se o tuto metodu více zajímal.

29.04.2012 3 z 5

Prokletý maturiťák Prokletý maturiťák Stephenie Meyer

Pohodové, oddychové povídky, které spojuje motiv maturitního plesu a také to, že se kolem vždy motají nějaké nadpřirozené bytosti. Jednou jsou to upíři, jindy démoni, setkáme se i s anděly nebo blíže neurčenými nadpřirozenými postavami. Někde zůstane konec otevřený, někde čeká čtenáře happyend, jinde to dopadne špatně. Fajn oddychovka.

22.04.2012 3 z 5

Dcery pana Darcyho Dcery pana Darcyho Elizabeth Aston

Dílo je svým stylem velmi, ale velmi blízké stylu psaní Jane Austenové, s určitými rozdíly: objevují se zde přesahy do intimních úvah jedné z postav (Camilly), které se zaobírají i fyzickým vztahem muže a ženy, což by u Austenové nikdy nebylo možné. Astonová zapojuje do příběhu výrazně větší počet postav. Děj není nazírán výlučně z pohledu jedné postavy, ale velký prostor je vyhrazen několika hlavním postavám. Jinak jazyk, styl, dobová etiketa a podobné věci silně vycházejí z díla a doby Jane Austenové.

11.04.2012 3 z 5

Žena, která spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy z lékařské praxe Žena, která spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy z lékařské praxe Rob Myers

Vynikající, skvělé odreagování na pár minut v tramvaji apod. Nelze přečíst v kuse, ideální je tu a tam po jednom příběhu. Některé historky jsou až neuvěřitelné lidskou blbostí, to člověk jenom kroutí hlavou, co je někdo schopný udělat.

27.03.2012 5 z 5

Polibek šarlatu Polibek šarlatu Lara Adrian (p)

Děj plynule navazuje na první díl série, pouze se změnily postavy, z jejichž úhlu je děj nazírán. Tentokrát jsou hlavními hrdiny Bojovník Dante a lidská Vyvolená Tess. Opět jsou představovány jejich výjimečné schopnosti a odlišnosti od ostatních a oni se s nimi během děje učí smiřovat. Děj je čtivý, má spád, opět obsahuje několik erotických scén, ale už méně, než první díl.

19.03.2012 4 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

Velmi dobře napsaný poutavý příběh z upírského prostředí, tentokrát ovšem přísně pro dospělé! Podrbobně popsaných sexuálních scén je tam opravdu plno, mezitím je samozřejmě i nějaký ten příběh, který se jenom tváří, že je komplikovaný, ale všichni stejně víme, jak to dopadne. I tak ale člověk knížku neodloží a zhltne až do konce, protože autorčin styl je velmi pohlcující, čtivý. Konec zůstává po určité stránce otevřený, takže si přímo říká o pokračování. Milovníkům upírských knih vřele doporučuji!

14.03.2012 4 z 5