trollkvinna trollkvinna komentáře u knih

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

(SPOILER) Od knihy jsem bůhví jaké očekávání neměla. Už jsem pár knih od Darcy četla, tak jsem to trochu tušila, že z toho nebudu úplně odvařená. Ale chtěla jsem nějakou rychlovku a něco ne úplně náročného. A to jsem dostala. Možná až moc. Neměla jsem ani husí kůži nebo nepříjemný pocit. Prostě to bylo pro mne takové jalové. Hlavně musím kroutit hlavou nad vyřešením situace s bývalým přítelem Anny. Jakože cože?? Jakože vážně?? A hlavně tyhle nekonečný happy endy. Pojďme si v klidu udělat malej piknik u místa, kde je zakopanej můj bývalej. Pohodička.
Asi se spíš nad tím i trochu směju.
Nu což, prostě asi Darcy Coates.

23.10.2022 2 z 5

Osudný polibek Osudný polibek Maggie Stiefvater

Měla jsem trochu strach, že to bude nějaká náctiletá přeslazená romanťárna. Musím ale říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Hlavní hrdinka se mi charakterem líbí, není to žádná princeznička, právě naopak. A je mi o něco víc sympatičtější, že je to brunetka s vlasy na mikádo. Gansey a jeho kamarádi Adam, Noah a Ronan jsou také zajímaví. Každý přidává do party svým dílem a každý je svým způsobem originál. Samozřejmě by se dalo i říct, že jsou to takové trošku stereotypy, ale asi mi to nijak zvlášť nevadí.
No a co si budem, ale tenhle pomalu rozvíjející se romantický vztah mezi dvěma postavami, to já tuze ráda. I když to možná je až moc pomalé. Tenhle "friends to lovers" a možná vlastně i "forbidden love" tropes jsou hodně známé a používané, ale co už. Tady mi to tolik asi nevadí.
Příběh je hezky napsán, fantasy linka je do toho dobře zasazena a já okultní tématice holduji, takže za mně velké plus. V knize je dobře znázorněno přátelství, kterému bylo dáváno přednost před láskou, což není úplně špatně. Takže záleží, co kdo preferuje.
A nechci knihu srovnávat, určitě ne ve zlém, ale strašně mi to připomínalo sérii Mediátor od Meg Cabotové, kterou jsem četla "kdysi dávno" a naprosto jsem si ji zamilovala. Takže pokud jste fandové, zkuste dát šanci i Osudnému polibku. Za mne velice příjemné počtení a už jsem zvědavá na další díl.

04.09.2022 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Sledujeme příběh Vélina Al Sorny od jeho deseti let, až shruba po jeho 27 let, kdy se z chlapce stává muž, poněkud drastickým způsobem. Drsný výcvik a zkoušky o přežití v divočině.  Následují vraždy, války a královské pletichy. A aby toho nebylo málo, máme na řešení i nějaké ty menší záhady a mysteria.  Dopadlo to dobře? Tak to se dozvím až přečtu další 4 knížky. Vadí mi to? Vůbec ne!

Neměla jsem přečtených snad ani prvních 30 stránek a věděla jsem, že tohle bude něco pro mne. A vážně bylo. Příběh mi krásně ubíhal, snad žádná pasáž mě nenudila a musím říct, i když má kniha něco málo přes 600 stran, nic mi tam nepřipadalo zbytečné. Musela jsem číst dál a dál, abych věděla kdo komu zas usekne nějakou část těla či se stanou jiné sviňárny. O řežby vskutku nebylo nouze. Koneckonců, je to tam samá bitka a války a chlapi, co se předhánějí, kdo umí lépe zacházet s mečem. Nebylo nouze ani o intriky, kterých tu bylo docela požehnaně. To mi ovšem vůbec nevadí, přidává to na příběhu jisté drama a stálé očekávání.
Nejsem žádný literární kritik, ale opravdu mě styl psaní a vyprávění bavil a dokázal zaujmout. Tak jako jsem si oblíbila hned několik postav a fandila jim, tak jsem si našla i ty, které bych nejraději viděla na dně hluboké jámy. Ke konci jsem se i dočkala nějakého malého rozuzlení věcí, jež se staly a překvapil mne i příběhový zvrat, který jsem nečekala.
Zkrátka a dobře, za mne výborný počin, který jsem si užila a opravdu se těším, až zas budu provázet Vélina na jeho cestě životem.

26.08.2022 5 z 5

Vánice Vánice Flint Maxwell

(SPOILER) No. Na knihu jsem se těšila, ale netrvalo to moc stránek, co jsem pochopila, že mé předpoklady asi nebudou naplněny.
Nejdřív mne překvapilo, že kniha nemá ani 200 stran, což by nevadilo. Je spousta knih, co při tomto počtu stran dokáží zaujmout. A vlastně ani nevím, jestli jsem ráda, že to mělo jen 187 stran nebo že to mohlo být delší a tím pádem i propracovanější.
Každopádně mne knihy zklamala. Napětí, které zapůsobilo na jiné čtenáře, se mnou ani nehlo. Od začátku do konce jsem prakticky nic necítila. Strach, napětí, nic.
Zvlášť, když nám docela častokrát v úvodu bylo připomínáno, že věci už zanedlouho nebudou tak, jako byly doteď a že se vše změní nebo když nám autor dopředu oznámil, že Jonas umře.
Žádná z postav mi nebyla dostatečně sympatická na to, abych jí nějak fandila nebo si o ni dělala starost. Nestihla jsem se s nimi sžít.
A příběh? Nevím, tenhle nápad mi přijde trochu ohraný. Já vím, mě se to mluví, není až tak jednoduché napsat originální příběh. Ale prostě to na mne nezapůsobilo, jak mělo.

Konečný verdikt, 2*

15.05.2022 2 z 5

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

(SPOILER) "Královna hororu" ...no nevim, nevim.
Myslím, že při čtení této knihy, jsem se ani chvíli nebála, nejspíš jsem ani chvíli nebyla napnutá.
Hlavní ženská postava mi byla vlastně docela nesympatická, připadalo mi, že je skoro pořád ukňouraná. Dorran mi byl o něco víc sympatičtější, ale pořád nic moc.
Co mi nejvíc zkazilo celkový dojem z knihy, byla asi ta romantická linka. Bylo mi vcelku jasné, že se mezi těma dvouma něco semele, ale vůbec mi to do toho nesedlo.

Kniha nebyla úplně nejhorší (dočetla jsem ji, že), ale na druhý díl se asi vrhat hned tak nebudu.

12.04.2022 3 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

(SPOILER) Hlavní podnět ke koupi knížky, byla její krásná obálka. Na fantasy moc nejsem, navíc je to 800 stran, ale obálka mne zlákala a popis knížky taky nezněl špatně. Tak proč to nezkusit?
Můžu říct, že jsem neudělala chybu. Moc se mi kniha líbila a je dobře, že měla 800 stran, bylo tam vše potřebné a nezdálo se mi, že by tam něčeho bylo zbytečně navíc. Bylo to hezky napsané a dokázalo mne to udržet vzhůru, nenudilo mě to.
Ze začátku jsem se nemohla propojit se všemi postavami, ale postupem času, jsem si na ně zvykla.
Líbilo se mi propojení několika kultur, náboženství a znaků, které si autorka vzala jako předlohu. Dobře se to do jejího světa hodilo.
Vše bylo dobře vysvětleno, vždy v pravý čas.
Jinak jedna hvězda tomu přeci jen chybí. Nevadí mi románek mezi dvěma ženami, naopak jsem ho v příběhu uvítala. Ale stačila by mi asi jedna jejich romantická scéna.
A dala bych víc prostoru drakům, kteří byli dobře ztvárněni.
Za mě palec hore.

10.01.2022 4 z 5

Elementálové Elementálové Michael McDowell

Na tuto knihu jsem se opravdu hodně těšila. Nejsem vyloženě uspokojená, ale taky nejsem úplně zklamaná. Možná za to může moje převysoké očekávání.
Každopádně se kniha čte velmi dobře. Přijde mi, že tam nebyli žádné zbytečné popisy navíc a nic tam taky nechybělo. Skoro jako bych se dívala na film. A možná se mi to jen zdálo, ale hodně jsem rozeznávala, že to je psané někým, kdo psal scénaře pro Burtonovy filmy. Prostě už od začátku to bylo zvláštní, ale takovým trochu zvrhlým a divným způsobem zvláštní. A možná proto se mi to dobře četlo a byla jsem zvědavá, jak se věci budou vyvíjet.
Bohužel ale popisek na obálce "Slabší povahy, mějte se na pozoru." , mě tedy opět zklamal. Chvílemi jsem byla napnutá, ale že by to bylo nějak drastické nebo děsivé, to nemohu říct. Možná to ale znamená, že nejsem slabší povaha.

27.08.2021 4 z 5

Dům plný temnoty Dům plný temnoty D. M. Pulley

(SPOILER) MOŽNÝ SPOILER!!!
Kniha nebyla špatná, ale vzhledem k tomu, jak se tam mluvilo o pohřbených kostech, na kterých je dům postaven a jaké se kolem toho dělali cavyky, čekala jsem víc…nevím, duchařiny, tajemna. A to se nestalo. A od chvíle, kdy vyšlo najevo, z jakého důvodu se ty věci v dome dějí, u mě napětí vyprchalo snad úplně. Ne že bych se nudila, ale zklamalo mne to. Dočetla jsem ji, ale čekala jsem bohužel trochu víc.
Líbilo se mi ovšem popisování časových linek.

23.08.2021 3 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Možný SPOILER!!!!
Opět jsem čekala něco trochu jiného. Chtěla jsem se bát, ale to se nestalo. To ovšem neznamená, že jsem si knihu neužila. Líbilo se mi, jak je kniha napsaná a i prostředí bylo dobré. Sice nejsem moc fanoušek popisování věcí, jako je sekera zasahující obličej, ale dalo se to ještě snést. Bylo to docela napínavé a i když jsem čekala špatný konec, tak způsob jakým to autor zakončil, mne překvapil. Takže jsem ve skrze spokojená. Nenudilo mne to a neměla jsem problém to dočíst, což je pro mne docela důležité.
Myslím, že by to byl dobrý námět na filmové nebo i seriálové zpracování.

15.08.2021 3 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Nemohla jsem se dočkat, až se do knihy začtu. Filmy a příběhy o Warrenových nebo celkově o nadpřirozenu já prostě můžu a pokud jde o literaturu faktu? Honem, sem s tím!
Pro mne byla kniha dobře napsaná, líbil se mi způsob, jakým se toho autor ujal. Nemůžu říct, že bych z některých pasáží neměla husí kůži nebo že bych se necítila trochu úzkostlivě, ale tato kniha je pro mne spíše jako ponaučení, což vůbec neberu špatně. Ovšem jedna věc mi vadila. Opakování už zmíněného. Když se nějaká věc nebo fakt připomene třeba po druhé, dobře. Ale není třeba to připomínat 4x, zvlášť, když na posledních stránkách je znovu zesumírované úplně vše, co jsme se dozvěděli.
Věci, o kterých se v této knize dočtete, se asi jinde jen tak nedozvíte, nebo ne aspoň takovou formou. Chvíli počkám a přečtu si ji ještě jednou!

03.08.2021 4 z 5

Ztraceni Ztraceni Anita Frank

Jediná věc, co mě na této knížce zklamala, že to vlastně není horor. Je tam lehký náznak duchařiny, ale opravdu se tam tomu věnují málo a jde spíše o rozlousknutí zápletky. Kniha se četla moc dobře a byla jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet. Konec mě sice nepřekvapil, dalo se to očekávat, ale i tak byla zápletka dobrá. I přesto, že to nebyl horor, tak jsem si čtení užila. Doporučuji.

22.07.2021 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Mela jsem strach, ze kniha bude na mne prilis tezka a ze si ji tolik neuziju. Zacetla jsem se ale prakticky hned, i kdyz se popisovaly veci, kterym jsem zatim nerozumela a nevedela jsem oc jde. Styl, jakym byla kniha napsana se mi zamlouval.
Na to, ze sci-fi az tolik nemusim, musim dat palec hore

16.07.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Bohužel musím dát nízké hodnocení. Tma, Trhlina a Strach mám ráda. Těšila jsem se proto i na tuto knížku, začalo to dobře, nějaké ty české/slovenské pověry. Pak do toho začal plést filozofii a vnímání jiných sfér a podobné věci. Po polovině už jsem byla chladná a poslední stránky jsem přelétla. Tentokrát mě Karika tolik nepotěšil, naštěstí to nemělo ani 200 stran.

15.05.2021 2 z 5