trnca trnca komentáře u knih

Židovská válka Židovská válka Lion Feuchtwanger

Nádherná kniha... když jsem dočetla poslední díl, měla jsem pocit jako by mi někdo umřel... strašně mi chybělo pokračovaní....
A tak jsem jako u jiných oblíbených knih začala číst od začátku... ale bylo to jiné.
Už jsem věděla, kam bude osud hlavního hrdiny směřovat..že s ním zase budu nesouhlasit... Ale znovu jsem našla nové myšlenky, které jsem minule přešla.
K této knize se jistě ještě vrátím.

24.09.2011

Popraviště Popraviště Čingiz Ajtmatov

Tahle kniha na mě hodně zapůsobila... četla jsem ji už několikrát a vždycky najdu něco nového na zamyšlení. Ráda bych si ji stejně jako "Stanice bouřná" přečetla v originále.. Bohužel jsem ji zatím nesehnala.

Stanice Bouřná Stanice Bouřná Čingiz Ajtmatov

Nádherná kniha... Nejen o lidech (Edygejovi a jeho ženě Ukubale, o Kazangapovi, učiteli Kuttybajevovi a mnoha dalších) a jejich životě na železniční zastávce ztracené kdesi ve stepi. Je i o mýtech a tradicích a jejich konfliktu se "socialistickou současností"..
Ta rovina budoucnosti mě nějak nezaujala... byla pro mě jaksi "na pozadí". Zato jednotlivé postavy, jejich osudy a charaktery jsou vykresleny nádherně. Ráda se k té knize vracím. I ona patří do mého "zlatého fondu"... tedy mezi knihy, kterých bych se nikdy dobrovolně nevzdala. Četla jsem ji česky (ve výborném překladu Vl.Michny) i v originále...a budu ji číšt ještě mnohoktát.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Já tuhle knížku miluji. Četla jsem ji sice až na gymnáziu, ale od té doby snad stokrát. Svým dětem jsem o ní nejprve vyprávěla a vybírala jim některé kapitoly.. později jsem jim ji četla. Když byl můj synek v nemocnici a já za ním každý den chodila a četla mu, přál si přinést právě Malého prince a Čarovnou zimu :-)

Nedělejte poplach Nedělejte poplach Farley Mowat

Naprosto špicová kniha. Poprvé jsem ji četla někdy kolem roku 1970 a ráda se k ní vracím. Patří do mého "zlatého fondu".
Nejen že je to kniha, která hodně přiblíží skutečný život vlků, ale je napsána s takovou dávkou humoru, že se líbila i kamarádům, kteří nepatří právě mezi přírodovědce..