TreborDor TreborDor komentáře u knih

Tma Tma Jozef Karika

Rozdvojená jednohubka oddechová. Vzhledem k "obsazení a tématu" psychologicky mělké a zbytečně sarkasticky humorné - nevěrohodné. S hlavní, a vyjma drobků jedinou, postavou jsem se nesžil. Občas slovní kostrbatost, nevhodnost. Některá častá přirovnání "jako" rušivá. Četlo se ale dobře - napětí a chtění "vědět konec" udržuje pozornost a pointa je nečekaná. Doporučil, zapůjčil DaB v TR2427.

09.11.2023 3 z 5

Cesta Cesta Jack London

Zábavné ... Jack "mušel bejt sympaťák" ; ) Vše už víceméně napsáno v ostatních komentářích a tak snad jen, že VYDÁNÍ S INTERPRETACÍ A EVOLUCÍ UŽITÉHO SLANGU (jak US, tak CS) JE VÍCE NEŽ POTŘEBNÉ!!!
"Spíš kralovat v pekle, než sloužit v nebi." (London slovy Miltona)

05.07.2022 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Tak, tak,...Kundera "filozofuje pro filozofování". S odstupem doby a otřískáním životem mi některá "moudra" s každým dalším přečtením "řídnou". Pořád je však vysoký nadprůměr a výjimečnost, kdy některé z myšlenek (i přes spisovatelův kontroverzní naturel "schovávaný za dílem") lze minimálně "do tvrdého dřeva tesat".
"Lidský čas se neotáčí v kruhu, ale běží po přímce vpřed. To je důvod, proč člověk nemůže být šťasten, neboť štěstí je touha po opakování."

15.04.2022 4 z 5

Temnota na okraji města Temnota na okraji města Adam Christopher

Opět čteno, abych "obstál" před teensynkem, který letěl koupit ihned po přečtení SuspičusMajnds ; ) Další příběh z historie postav STU je fajn vystavěný jako vyprávění hlavní postavy s milými intermezzi z "přítomnosti" konkrétního prostředí v TV sérii. Slibně, napínavě se rozbíhá, ale škoda že ca v polovině po vypátrání pachatele přechází v "akční" ne úplně zábavné dění. Zaujme popisy dobového New York City a bankrotní situací města, vhledem do psychopatologie vietnamské veteránské komunity a sem tam vložením dobového "songu" (např. Gonna Fly Now z Rockyho!). "Povinné" studenoválečné experimenty s drogami, které tímto tedy začaly již ve Vietnamu, mě utvrdily, že zápletka ST by bez LSD (kde k tomu ti Duffer Bros přišli? ; ) nebyla nijaká. Jisté je, že již v 90's jsem podobné (i vážně?) konspirační knižní vyprávění vícekrát zaznamenal....

05.01.2021 3 z 5

Duch děvky Duch děvky Norman Mailer

"Psal jsem Ducha děvky osm let a 40 let jsem se na tuto knihu připravoval". NM
Vyjma obdivu, a současně závisti, Mailerovy geniality není třeba komentáře - vše viz popis ke knize výše. Pozn.: Nějak se mě v některých momentech "propojilo" se Scorseseho Irčanem....no, JFK to s mafií a Kubou posral ; )

27.11.2020 5 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Kniha jako doplňující prequel i mnou oblíbeného ultraúspěšného netflixího seriálu (a dokonale jeho popularitu "vytěžující" ; ) není vůbec špatná. Pořízenu teensynovi jsem si ji nakonec "musel" přečíst taky - bych byl "v obraze" : ) Nesložitý příběh se do obrátek pořádně dostává až zhruba po čtvrtině a některé z motivů jsou celkem zajímavé (odvodový systém do Vietnamu, psychopokusy s LSD...), byť s nevyužitím hlubšího záběru. Vzhledem k již známému vyústění příběhu díky seriálu je čtivě postavené na chtění vědět "jak", než "co" se stane. Dobové popkulturní narážky jsou milé.....překlad orig názvu do češtiny zarážející.

27.11.2020 3 z 5

Seznam sedmi Seznam sedmi Mark Frost

Jako novinku v 90's (navíc pod vlivem "sov, které se nezdají být, čím jsou" ; ) jsem hltal a byl uchvácen. Zuby času román mírně "zestředněproudařily", nicméně je (až na ca poslední pětinu, kde je nějaké studené, profesorské) pořád báječně čtivé, záhadné a zábavné...historií (byť AH) mi objevné a dohledávajíc prameny stav vědění rozšiřující....no a pointa, heil, par excellence....

21.06.2020 4 z 5

Smrt je vždycky osamělá Smrt je vždycky osamělá Ray Bradbury (p)

"Střed světa může ležet kdekoliv". Tentokrát byl ca týden na konci listopadu s jeho dlouhými nocemi a šedivými dny v ložnici prvního patra rodinného domu v příměstské oblasti ČB ... a venku v hluboké noci vyzváněl přerušovaně telefon, vlastně mňoukala kočka... Hutná, snivá, halucinogenní atmosféra téhle "detektivky" s panoptikem podivných, v mnohém velmi vtipně popisovaných postav je zcela a nádherně nezvyklá. Když zvyknete, dostane vás do Venice, LA Bradburyho mládí s mnoha odkazy na něj samotného a jeho jinou tvorbu, a dle mého velmi obratně s pozvolnou akcelerací napíná. Kdo v tom "blázinci" může být vrah...?! Zahradník to není.... ; )

04.12.2019 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Stephen King si předchozí "veselo-pleskačovou" trilogií nasadil laťku tak vysoko, že ji bude těžko překonávat. Skvěle záhadné a napínavé zhruba první dvě třetiny volně navazujícího Outsidera slibují, že by se na ni mohl alespoň dotáhnout. V poslední třetině bohužel ztrácí dech : / a vyústění působí "nedotaženě"....Pořád je však žánrový a kingovský nadprůměr ; )

14.09.2019 4 z 5

Rychlejší než oko Rychlejší než oko Ray Bradbury (p)

He?!? První setkání s Bradburym....Po "zvyknutí si" na něj přes prvních pár povídek je pozoruhodné lehkostí a styly zpracování "náhodných" témat na základě životních (často velmi drobných) podnětů, viz. doslov. Nej jsou surreálné ; )

07.05.2019 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Je popkulturní a kultovní klasika s podstatnou (dle mého autorem - vzhledem k volnému pokračování - cílenou a primární), neskutečně intuitivně chápanou a pekelně popsanou dějovou linií o totální alkoholové destrukci zabalená do mysteriózního (pro někoho "hororového") příběhu, který se vyskytuje ve většině Kingových příběhů (a to častokrát právě i v souvislosti s dětskou "senzibilitou a představivostí"). Četl jsem v 90.letech, kdy bylo naprostá "6ti hvězdičková bomba" a znovu až nyní (po 25ti letech) před volným pokračováním a je zřejmě díky "vědění" a spoustě jiných knih už "jen" jaksi "běžně skvělé" ; ) BTW: Kubrickova filmová adaptace je sice geniální, ale "úplně jiným sportem, a i na jiném hřišti"....navíc sám King ji nesnáší....tuším proč. Velmi zajímavý a významný je odkaz na Osvícení v novém Spielbergově filmu Ready Player One - možná i záměrný revanš za Kingovy pozitivní zmínky v románech o jeho snímcích : )

02.10.2018 4 z 5

Americký rebel – Život Clinta Eastwooda Americký rebel – Život Clinta Eastwooda Marc Eliot

Velmi čtivý (i přes kritizovaný lehce kostrbatý překlad - buďme za něj alespoň tak rádi ; ) a faktograficky totálně vyčerpávající životopis svérázného, obdivuhodného a nepřekonatelného umělce, autora, člověka Eastwooda. Autor knihy Marc Eliot zvolil přesnou formu pro objektivní (neautorizovanou) biografii žijícího a stále velmi vlivného člověka v hollywoodském prostředí, kdy je obtížné o něm získávat "nepohodlné" informace (jak sám v doslovu sympaticky vysvětluje). Kniha je krásně neotřele graficky zpracována a největší potíží zůstává paperbackové vydání a "fyzický boj" s jejím "otevřeném" držení, které však vzhledem k okolnostem vydání knihy absolutně toleruji. Velkou zajímavostí v knize mi přijdou zmínky o metodě "vědeckého zpomalování stárnutí" a Eastwoodově letité životosprávě v kontrastu s jeho současným stále skvělým duševním i tělesným zdravím a životní energií.

"Je velmi mnoho způsobů, jak o filmu mluvit/psát". (Molly Haskell)

18.03.2018 5 z 5

Americký sen Americký sen Norman Mailer

V některých částech velmi těžké "prokousávání se" dlouhými metaforickými popisy "na druhou" a psychedelicko-delirickými stavy (neznamená, že ne brilatně zpracovanými) hlavní postavy. Postupné ponořování se do stylu a příběhu až k uchvácení a nadšení z démonického a dechberoucího závěru. Nevěřím, že by si v současné době někdo troufnul něco takového napsat, nebo spíše vydat : ) Je úžasně "jiný" zážitek.

17.03.2018 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

V drobet pozměněných, byť zajímavých tématech (dvojčata především!, imigranti - bohužel poplatné současnému korektnímu politiku, chování k ženám, ...) zopakovaný a ne úplně záživně zjednodušený "jedinečně osobitý, první Larsson". Mnoho postav "po povrchu", napínavé jakž takž, spíš předvídatelné, a tak nějak hned vyšumí...dvakrát do jedné knihy nevstoupíš. Přečteno z "povinnosti" sérii.

17.03.2018 3 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Než přijde k zásadnímu zlomu a obratu žánru knihy někde za polovinou, je nejzajímavější popis situace a atmosféry v rozsektorovaném poválečném Berlíně. Překvapivá (díky takovému "jakoby nijakému" začátku) a velmi drsná dělící scéna a finiš knihy jsou brilantní. Fabulace příběhu kolem skutečné historické události je taky fajn.

26.11.2017 4 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Výborné, byť nosný nápad vzájemných poprav většího počtu soupeřů najednou je vypůjčen (Battle Royal,...) a "našroubován" na seniorský sociální problém dřímající a stále narůstající v (a nejen) Japonsku zvolna již od 70. let...

09.11.2017 4 z 5

Píseň z pytlíku na zvratky Píseň z pytlíku na zvratky Nick Cave

Přečetl jsem na jeden zátah inspirován nedávným skvělým pražským koncertem k doplnění obrazu o jedné z nejkultovnějších person současné světové kultury. Vhled do Caveových myšlenek, se vší tradiční svérázností (od pojetí náboženství přes humor až k erotice), nejednoznačností, ironií a překvapivou sebeparodií, během amerického turné 2014 mě velmi potěšil a mé očekávání splnil nadmíru výtečně.

"Víš, kdo je náš největší vzor? Nick Cave. Ten si dělá, co chce, a na všechny sere."
Jim Reid (The Jesus and Mary Chain)

06.11.2017 4 z 5

Svobodu medvědům Svobodu medvědům John Irving

Prokousával ztěžka. Nějak celé zmatené, rozsekané, jednání postav podivné ... pochybnosti jak moc je "správný" český překlad. Nicméně zajímavé ... především historický podklad Rakouska (Uherska) a finální osud postav.

06.11.2017 3 z 5