tovlasek tovlasek komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mě velice příjemně překvapila svojí náplní, celkovou chytlavostí a příjemným příběhem. Skvělá slovní zásoba autorky a i ohromné znalosti z této krajiny a jejich folklórních reálií skutečně přispěli ke skvělému výsledku v podobě tohoto díla. Že i mě typického racionalistu, tento magický kousek země uchvátil a i jsem se něco historicko-faktograficky dozvěděl. Nemám co bych více řekl.

19.06.2017 5 z 5

Můj život Můj život Lev Davidovič Trockij (p)

Jedna z prvních autobiografií, kterou jsem přečetl. Dílo bych ocenil velmi kladně, líbil se mi Trockého pohled na věc, jeho pomalou cestu k bolševismu i to, že se nebál říct, kdy se mýlil. Jediný problém jsem měl v blížícím se závěru knihy, kdy nebyla popsána příliš detailně, zaměřovala se hlavně na politická témata, přeskakovala letopočty, nebyla tolik ucelená jako úvodní pasáže. Přesto se jedná o velmi zajímavou a kvalitní autobiografii.

18.05.2017 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Po mnoha a mnoha měsících nucení mých přátel, jsem nakonec dostál svému slibu a po knize jsem sáhl. Bylo to příjemné čtení na můj vkus sic v některých momentech až přespříliš postav, které nebyli ani tak důležité stejně jako přespříliš detailů, které v mnoha momentech už byly dle mého názoru až zbytečně zdlouhavé tedy z nich začala plynout nuda. Rozhodně mě zaujali hlavní protagonisté obzvláště Jon Snow a později Daenerys Targarien. Jona jsem měl rád už od počátku, Dani mi přirostla k srdci až v polovině knihy, rozhodně až uvěřitelné postavy. Jsem rád, že jsem knihu přečetl, ale na nějaký čas si dám od této série pauzu. Největší problém totiž závisel na tom, že se zde nacházelo několik opravdu nečekaných zvratů, problém byl, že byly v kontrastu s věcmi které byli až moc předvídatelné, obzvláště konec mě v tomto případě velmi zklamal.

30.03.2017 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Typický příklad post-moderní knihy a já mohu pouze říct, že tleskám. Ačkoliv jsem se v prvních minutách četby dost ztrácel, po chvíli jsem vše pochopil a kniha se četla sama. Plna filozofických úvah, s kterými někdy souhlasím, někdy nesouhlasím. Dalo by se říci snad s obyčejným příběhem několika lidí. V čem má, ale tato kniha své kouzlo, že dokáže všechno perfektně propojit a dokázal jsem se ztotožnit s každou z hlavních postav, jako by snad každá vyjadřovala část mého já, obzvláště Sabina a Franz.
Jsem rád, že jsem se k tomuto dílu dostal a určitě si od pana Kundery přečtu i další díla.

26.03.2017 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, styl vyprávění byl zvláštní - někdy mi přišel až moc zdlouhavý, jindy zase velmi příjemný - jedna věc se, ale musí nechat, nemohl jsem si pomoct a v hlavě stejně jako při psaní se mi tento styl vyprávění neustále vybavoval a nutil mě se vyjadřovat podobně jako pan Dítě. Jsou tam momenty u kterých se člověk prostě pobaví, stejně jako momenty, kdy je neskutečné jak pan Hrabal dokáže popsat regulérní skutečnost. Dítě mi přirostl k srdci, jako obyčejný přesto neobyčejný muž a není to jen tím, že Obsluhoval Habešského Císaře.

26.02.2017 4 z 5

Venus im Pelz / Venuše v kožichu Venus im Pelz / Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Kniha se mi velmi líbila i přes dobu svého stáří, byla esteticky napsána naprosto brilantně. Velmi mne zaujalo mnoho myšlenek, kterých se v díle dá najít, které se týkají nejenom vztahu muže a ženy, ale dají se aplikovat na širší politická témata. Pan Severin se dle mého názoru někdy choval vyloženě nesympaticky a nelogicky, přesto byl příjemnou až zoufalou postavou. Vládkyně Wanda byla naprosto brilantně napsaná a stala se jednou z mých nejoblíbenějších knižních protagonistek, sen takovou ženu mít, či se jí poddat je až přespříliš lákavý.
Jako nevýhody bych však uvedl, že jsem knihu očekával lehce explicitnější, což mě poměrně v závěru zklamalo, vzhledem prakticky k žádné sexuální scéně.
Přesto je kniha velmi kvalitní a jsem rád, že jsem se k ní dostal.

30.01.2017 4 z 5

Povídky jsou sestaveny dobře, avšak celkový problém u pana Poa je, že spousta jeho děl je častokrát až moc předvídatelných (za což, také možná může dnešní přesycenost tímto žánrem) a někdy až nudných, zbytečně zdlouhavými popisy. Rozhodně mohu doporučit povídky - Černý Kocour a Maska Červené Smrti, ty byly ve sbírce pro mě asi ty nejlepší.

02.01.2017 3 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Přiznám se, že jsem se na tuto knihu velmi těšil, konec konců tématika naprosto ideální, bohužel mé nadšení možná bylo tou největší chybou. Čekal jsem prostě něco víc, zasazení mi poměrně vyhovovalo, ačkoliv bych dal přednost i něčemu z nacistické Evropy. Postavy byly poměrně sympatické, leč se mi zdálo, že se někdy chovají značně iracionálně. Kniha má svůj pro Dicka snad typický zmatečný styl, na který jsem si již, ale zvykl, takže pro mě nebyl překážkou. To co mě však hodně zklamalo byl konec a to závěry všech jednotlivých postav, podle mě to chtělo ještě aspoň jednu, lépe několik kapitol, aspoň trošku něco víc, než jak byla kniha ukončena. A to platí celém románu.
Shrnuto kniha se mi líbila, bohužel mé nadšení bylo asi až příliš velké.

21.12.2016 3 z 5

Pád Pád Albert Camus

Další dílo pana Camuse, které jsem přečetl jedním dechem. Při čtení, jsem se mnohokrát zamýšlel a přemítal nad myšlenkami vyřčenými v knize, což na druhou stranu mohlo býti lehce obtěžující, jelikož jsem se přistihl, že nedávám moc pozor na čtení samotné, ale na přemýšlení o čem zrovna čtu. Neskutečně se mi líbilo postupná čím dál tím větší prázdnota a melancholičnost celého vyprávění. I styl vyprávění mi sedl, bohužel z jedné věci, se přiznám, jsem byl opravdu rozčarován a to z konce. Nevím proč, ale čekal jsem něco trošku více než jaký mi byl konec nabídnut. Což mě trošku zamrzelo, avšak nevadí, rozhodně se k tomuto brilantnímu autorovi ještě vrátím!

26.11.2016 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Kniha se mi velmi líbila, její příběh a styl vyprávění mě velmi zaujal stejně jako myšlenky v ní. Pan Camus zde svým způsobem navázal na mého drahého Franze Kafku a ještě větší cyničností a odevzdaností ukázal život jednoho obyčejně neobyčejného člověka. Postava Meursalta se pro mě stala novou literární inspirací a i když to může znít sebe-více zvráceně, stal se pro mě i vzorem a hrdinou. Obdivuji ho, když neprojevil žádné emoce na matčině pohřbu, nevěda ani jejího věku. Obdivuji ho, když s takovým klidem a vyrovnaností zastřelil potencionální nebezpečí. Obdivuji ho, když u soudu řekl, že výčitky svědomí nemá, pouze je znechucen. Obdivuji ho, když projevil emocionální reakci na dotěrná knězova slova o Bohu. Meursalt je existencionální hrdina a doufám, že mu na popravu přišel ohromný horlivý dav, počastující ho svou nenávistí.
Krátká glosa na závěr, myslím, že jsem si tuto knihu užil daleko více, když jsem ji přečetl na jeden zátah za dvě hodiny, v tomto dni, kdy jsem naspal pouze 3 hodiny, vřele doporučuji!

13.11.2016 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Na knihu jsem se opravdu těšil, konec konců brilantní film a chvilku jsem poslouchal i mluvené slovo této knihy. Nezklamala! Dokonce předčila veškerá očekávání, styl výpravy Maria Puza je naprosto dechberoucí, každá postava zde dostane prostor takový jaký si zaslouží, mnoho dějových linií a velká časová rozlehlost tohoto díla je skvěle zpracována!
Ale teď to nejdůležitější - tedy morální otázky a dilemata, která tato kniha pokládá. "Je spravedlivé si v nespravedlivém světě, vytvořit svět vlastní - spravedlivý? Když zákony nepomůžou je dobré vykonat spravedlivou pomstu? Je pomsta vůbec spravedlivá?" Tato kniha nastavuje tyto morální otázky a nejlepší na tom všem je, že nechává odpovědět na samém čtenáři jak se k tomu postaví a především jak si tyto otázky zodpoví. Já jsem si na ně již odpověděl, co bych dělal já v podobných situacích.
A tato zamyšlenost je na knize tak skvěle podána, že chytne a už nepustí. Za poslední dobu je to jedna z mála knih, která mě tak zasáhla a nutila mě přemýšlet na téma těchto filozofických úvah.

10.11.2016 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Konečné zakončení této zaklínačské cesty, která mi tolik přirostla k srdci. Paní Jezera se mi knižně velmi líbila, nebyla podle mě tak dobrá jako Věž Vlaštovky, ale po přemítání jsem se ji rozhodl udělit 5/5 jakožto poklonu celé sérii. Konec mi přišel podivný, přesto se mi líbil, teď si stačí přečíst už jen Epilog: Něco Končí a Něco Začíná z Meče Osudu a jsem opravdu rád, že dobrodružství Geralta, Yennefer a Ciri dopadlo tak jak dopadlo. Už jen s nostalgií a slzou v oku vzpomínám na skvělé povídky Menší Zlo, Hlas Rozumu a Poslední Přání, trhá mi srdce vzpomínat na brilantní Trochu se obětovat, vzpomínám na Meč Osudu a Geraltovo setkání s Ciri. A na všechna románová dobrodružství zvláštně na Potkany, na Geraltovu suitu, která hledá Ciri. Na Triss, Yennefer, Coena, Vesemira a další. Jedna z nejlepších knižných sérií a jedno z mála fantasy, které jsem četl s takovou láskou. Hodně jsem se toho při četbě naučil a odnesl si. Jsem rád, že se Bílý Vlk stal tak velkou součástí mého života. A svoje sentimentální vzpomínání ukončím citátem z povídky Menší zlo - "Zlo je zlo, Stregobore, ... Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec."

25.09.2016 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Zatím ze všech románů - ten nejlepší. Všechny dějové linky mě bavily, občas jsem se i trošku ztratil v nových postavách, ale v zápětí jsem byl zase v obraze. Přišlo mi to už spíše jako kniha o Ciri než o Geraltovi, ale ani to nebylo problémem. Skvělá kniha a těším se na závěrečný díl.

14.09.2016 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Další knižní pokračování Zaklínače, mělo stálou knižní kvalitu jako ty předchozí. Upřímně mohu říct, že mě nejvíce bavili části o Potkanech a Falčino putování s nimi. Postupná proměna Ciri v to, co se z ní stává je opravdu zajímavá. Netradiční kumpánie Geralta na jeho cestě se mi líbila. Nově představené postavy jsou příjemné překvapení I mě potěšili části, kdy jsme se dozvěděli něco o Geraltově minulosti. Jako už standardně skvěle napsáná poslední kapitola a těším se na předposlední díl celé ságy.

04.09.2016 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Kniha mi přišla minimálně stejně dobrá jako předchozí díl. Už se spíše zaměřovala na Ciri a prakticky její dospívání. Nebylo zde, ostatně jako vždy, tolik akce jakož spíše různých rozmluv a to je pro mě rozhodně pozitivum. Obzvlášť se mi líbila poslední kapitola. Už se těším na další díl.

29.08.2016 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Kniha se mi velmi líbila obzvláště z počátku a také hlavně poslední kapitola. To co je vytvořeno v povídkách, krásně pokračuje zde. Přiznám se, že mi děj a jednotlivé kapitoly přišli napsáni v povídkovém duchu jen zase o trošku ucelenější. Zaklínač pana Sapkowského mě prostě baví.

23.08.2016 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Další skvělá Zaklínačská kniha. Řekl bych,že i o kousek lepší než Poslední Přání. Nejvíce mne zaujaly povídky: Střípek Ledu, Meč Osudu, dosti zasněný nebo spíše halucinogenní Něco Více a hlavně podle mě mistrovské dílo Trochu Se Obětovat na jejíž konci jsem byl i dojat. Epilog byl taktéž skvělý, myslím, že se podobná událost nedá popsat lépe. Již se těším na dalsi knihu.

16.08.2016 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kniha se mi velmi líbila, vše mělo svižné a pohlcující tempo. Kniha byla spíše myšlenková než vyloženě akční, možná proto mě bavila více než jsem čekal. Utvrdil jsem se, že Zaklínač je jedno z opravdu velmi mála fantasy knih, které si rád přečtu, proto se těším až začnu číst díl druhým. Obzvláště mě zaujaly povídka Menší Zlo, která byla dle mého názoru nejlepší na celé knize, poté také samotné Poslední přání a hlavně i celá dějová linka Hlasu Rozumu, který mě velmi bavil a byl skvěle provázaný se všemi povídkami v knize.
Tato kniha je opravdu unikátní a mnoho památných citací si ještě budu pamatovat dlouho.

07.08.2016 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Podle mého názoru nejlepší díl trilogie. Arťomovo dobrodružství bez mutantů a jediné monstrum je zde člověk. Dalo by se to celé brát jako jedna velká sociologická studie. Kniha mi zároveň přišla jako plná konspirací, které se svým způsobem vyplnili. Pan Glukhovsky našel už jasně definovatelný a snad i poznatelný styl psaní, který mu sluší a skvěle se čte. Žádné nudné pasáže jsem v knize nezaznamenal a každá kapitola zde měla svůj smysl. Avšak přiznám se, že konec jako takový jsem očekával mnohem více temný, ačkoliv se nejedná o zrovna veselou záležitost. Rozhodně doporučuji, dle mého názoru se kniha dá číst i bez znalosti předchozích dvou dílů, což může být pro mnoho lidí plus.

30.07.2016 5 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Kniha je vskutku fascinující, tolikrát jsem se během jejího čtení cítil značně frustrován ze zoufalství, které K. musel podstupovat. Mnoho postav se dle mého názoru chovalo značně nelogicky, ale jelikož se tak chovali naprosto všechny, přijmul jsem tento fakt za součást tohoto podivného světa. Mnohokrát jsem přemýšlel o neznámé vesnici a o samotném zámku, atmosféra celého prostředí mne velmi fascinovala až romantickým způsobem.

Celkově je kniha napsána velmi dobře a vtáhla mě do svojí atmosféry, toto plus zamýšlení hodnost nad tím, co se nám kniha vše snaží říct, nemohu udělit nic jiného než 5/5.

11.06.2016 5 z 5