tootsie tootsie komentáře u knih

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Nepoznám dieťa, ktorému by sa táto knižka nepáčila. Príbeh má všetko, čo majú deti rady a čo ich zaujíma - zvieratká, opakujúci sa motív, zábavné citoslovcia a... hovienka :)

16.01.2021 4 z 5

Brno #4 Brno #4 Otto Dušek

Mne sa tento sprievodca páčil a som rada, že som si ho kúpila. Občas to síce autor na môj vkus trochu preháňal so snahou byť vtipný (niekedy na úkor zrozumiteľnosti), ale celkove to bolo príjemné čítanie, doplnené peknými ilustráciami a fotkami. Som ale asi trochu zaujatá, lebo na trase "štvorky" bývam, pracujem, chodím na prechádzky so synom, nakupujem... v podstate väčšinu života trávim niekde medzi zastávkami Obřany a Česká. A len tak na okraj, rada by som zmienila ešte pár ďalších zaujímavostí, ktoré sa už do sprievodcu nedostali. Napríklad taká ulica Černopolní pri zastávke Maloměřický most, lemovaná peknými tehlovými vilkami navrhovanými Bohuslavom Fuchsom, alebo komunitné centrum v budove bývalého kina a divadla Bio Sibiř, priamo na zastávke Náměstí Republiky. Alebo ja často návštevám ukazujem aj podľa mňa celkom vtipný pozostatok starej "píchačky" v bočnom vstupe do priemyselného areálu na ulici Valchařská (s veľkým nápisom "Jak dodržuješ pracovnou dobu ty?") :)

31.12.2020 4 z 5

Via lucis Via lucis Jindra Jarošová

Príbeh Heleninho života je, samozrejme, na päť hviezdičiek, a kniha určite stojí za prečítanie, ale spracovanie a tak trochu patetický štýl písania ma nejak nezaujali, preto dávam len tri. Mimochodom, rovnako alebo možno aj viac ako Helena bola podľa mňa obdivuhodná jej učiteľka Anna, ktorá v podstate venovala svoj život Helene a plneniu jej snov. Síce sa nakoniec vydala, ale až vo veku 39 rokov a manželstvo vydržalo len krátko, vlastné deti nemala. Rada by som sa dozvedela niečo viac aj o nej.

02.11.2020 3 z 5

Krvavá zima Krvavá zima Hildur Knútsdóttir

(SPOILER) Na zabitie nudy je to celkom OK, ale lepšie je nad dejom a konaním postáv príliš nerozmýšľať, pretože často nedáva zmysel. A najviac zo všetkého mi vadí, že sa nevysvetlilo, prečo mimozemšťania triedili a hromadili tie veci (topánky, kabelky, ...) a čo sa potom s týmito vecami stalo.

17.09.2020 3 z 5

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

Keby to bolo tak o 200, možno aj 300 strán kratšie, dala by som 3 hviezdičky. 460 strán o blúdení je fakt moc. A politike by sa autorka v takomto type knihy mala úplne vyhnúť. Napríklad tu v rôzne obmenených vtipoch opakovane kritizuje Havlove amnestie. A na strane 408 (kam sa asi prebojuje málokto) som sa dočítala, že Miloš Zeman je človek veľmi vzdelaný, a môže si dovoliť byť arogantný, lebo o hlavu čnie nad svojim okolím. Celkom by ma zaujímalo, aký by mala na ňho autorka názor teraz, po 15 rokoch.

04.08.2020 1 z 5

Potíže se ženami Potíže se ženami Jacky Fleming

Pred rokom o tomto čase som čítala Schopenhauerovo dielko "O ženách" a toto bola taká vtipná, krátka a výstižná odpoveď na jeho názory v tej knihe prezentované. Pobavila som sa rozhodne viac než pri čítaní spomínaného génia :)

16.07.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Obsahovo na tri hviezdičky, ale tie ilustrácie a celkové spracovanie knihy na päť. Bola to radosť knihou listovať a asi si ju budem musieť kúpiť aj do svojej knižnice...:)

18.06.2020 4 z 5

O ženách O ženách Arthur Schopenhauer

Čas našťastie ukázal, ako veľmi sa Schopenhauer mýlil, a že dnes, keď majú ženy rovnaký prístup k vzdelaniu ako muži, dokážu to isté čo oni a nie sú "dětinské, titěrné, s omezeným rozhledem... jakýmsi středním stupňem mezi dítětem a mužem". Takmer žiadny z jeho argumentov už dnes neobstojí, viz napr. "Od žen se ani nelze nadít ničeho jiného, uváží-li se, že se ani nejznamenitější hlavy celého jejich pokolení nikdy nezmohly ani na jediný skutečne veliký výkon. Vůbec nikdy nestvořily světu žádné dílo trvalé hodnoty." Z filozofického hľadiska teda už dnes táto esej asi veľa neprináša. Zaujímavejšia začne byť, keď sa na ňu pozrieme ako na dielo autobiografické (autor si v ňom asi vylieva svoju zlosť na matku a ženy obecne) a historické (opakuje rôzne stereotypy doby, v ktorej žil). Mimochodom, aj vtip s divadlom je už neaktuálny a muži v dnešnej dobe v divadle rušia rovnako ako ženy :))

19.08.2019 2 z 5

Slepice v Africe Slepice v Africe Nela Fialová

Pekné rytmické básničky pre deti. Občas ich čítam svojmu štvormesačnému synovi a on sa na mňa smeje, tak aj jemu sa asi páčia :) Moja obľúbená je "Bobr a kobra" tú už viem aj naspamäť.

Může kobra

Bobra slupne,
pak si schrupne.
Vzbudí se až ve středu.

18.07.2019 4 z 5

Kniha o cintoríne Kniha o cintoríne Samko Tále (p)

Kedysi som túto knihu začala čítať v českom preklade a asi po 50 stranách som ju odložila, lebo ma vôbec nezaujala. Pred rokom som ju dostala na Vianoce, tentokrát originál v slovenčine, tak som jej dala druhú šancu a som rada, že som to urobila. S každou ďalšou stranou sa mi páčila viac a viac. V češtine ako keby jej chýbala duša alebo čo...nedokážem to vysvetliť, ale rozhodne odporúčam čítať originál.

10.03.2014 4 z 5

Pětka Pětka Mick Jackson

Zo začiatku to bolo fakt dobré, príbeh chlapca evakuovaného z Londýna na vidiek ma zaujal. Na konci prvej tretiny sa ale Bobby zrazu niekam vytratí (autor sa k nemu vráti už len na chvíľku a aj to asi len preto, aby ho mohol z príbehu bez výčitiek svedomia úplne vymazať) a namiesto toho sa kniha stáva akousi zbierkou epizódiek zo života jednej dediny počas vojny. Na konci druhej tretiny už autorovi asi došli aj nápady tohto druhu a tak sa v dedine zjaví nová postava - Včelí kráľ, a dej sa zas chvíľu točí okolo neho. A to všetko vyústi do úplne absurdného záveru. Myslím, že to mohla byť celkom dobrá kniha...keby si to autor po sebe aspoň raz prečítal a trochu to prepracoval :)

17.11.2013 3 z 5

Nezvyklá země Nezvyklá země Jhumpa Lahiri

Výborné poviedky, ale autorkinej prvej zbierke (Tlumočník nemocí) sa nevyrovnajú.

07.09.2013 4 z 5