tonysojka tonysojka komentáře u knih

Kobaltová modř Kobaltová modř Vladimír Pustówka

Protože autora trochu znám, pracujeme ve stejné firmě, tak bude mé hodnocení a komentář subjektivní a nekriticky obdivný.
Zkrátka, strávil jsem s jeho knížkou střípků vzpomínek velmi hezké a milé chvíle s úsměvem na rtech.

22.04.2024 5 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Několik let se chystám přečíst tuto knihu, díky své objemnosti a náročnosti textu, který na mne při občasném listování výhružně vykoukl, jsem čtení odkládal.
Kvůli letošní výzvě jsem nakonec sebral veškerou odvahu a vůli a pustil se do čtení.Těžká kniha i těžké čtení,ale číst o propletencích politiky tehdejší doby, intrikách, byť jsem díky složitosti dějin je úplně nepochopil,bylo zajímavé v poznávání detailů o životě nejen krále Václava; ale i jeho rodičů, příbuzných, počátku papežského schizma, husitské revoluce; vůbec období ve kterém žil.
Každopádně čtivě a docela srozumitelně napsáno, doplněno fotografiemi rukopisů, dokumentů, nádherná kniha to je.

17.04.2024 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

I když se military sci -fi vyhýbám,nalákán komentáři mých oblíbených jsem přečetl a nelituji.
Opravdu velmi, velmi dobré povídky.
Originální nápady, úderné pointy.

10.04.2024 5 z 5

Kůže Kůže Curzio Malaparte (p)

Hořké, filozofující vyprávění o konci války v Neapoli, chování amerických vojáků a obyvatelů z pohledu italského důstojníka.Kontrast vyplývající z protikladu poetických barevných popisů přírody, zvyků , života obyčejných lidí a líčením poválečných hrůz v Neapoli dává příběhům pikantní příchuť, tvořenou znechucením z některých bizarních pasáží , absurdních, ironických dialogů a zážitkem z vypravěčského umění Malapartova.
Některé kapitoly jsou hororové jako třeba Černý vítr nebo děsivě katastrofické jako popis výbuchu Vesuvu;není to lehké čtení co se týče stylu a určitě ne pro slabší povahy.
Za mě je škoda že filozofování a úvahy Malaparteho o člověku a Bohu jsou tak pesimistické, beznadějné,jsou patrně výsledkem toho,co ve válce viděl a zažil.
Silná,ale depresivní kniha.

24.03.2024 4 z 5

Juditin kříž Juditin kříž Bryan Houghton

Pro mě jako pro člověka, který do kostela chodí jen na pohřby nebo svatbu a o historii katolictví má jen velmi povrchní znalost, to bylo velmi zajímavé čtení.
Rozšířilo mi to pohled nejen na dějiny katolíků v Anglii,ale také poskytlo příběh o jejich životě a praktikách před Vatikánským koncilem a po něm;co pro ně znamenal,jak jim změnil životy.
Napsáno čtivě a citlivě autorem, který tyto změny prožil a ztvárnil v románu.

22.03.2024 4 z 5

Český bůh: Hovory o historii, víře a ateismu Český bůh: Hovory o historii, víře a ateismu Stanislav Balík

Nemohu ohodnotit více i když bych opravdu moc chtěl.Pánové si sice hezky povídají o tom, jak je to s tím českým bohem a "něcismem",ale očekával jsem trochu víc,to "NĚCO",co by mne plně zaujalo.
To že jde naše česká společnost do kytek a ta západní už tam je dávno, to už tak trochu vnímavější člověk tuší. Důvody uváděné v knize platí asi všechny, ovšem ten nejhlavnější asi bude ten, že jsme se rozhodli opustit křesťanské hodnoty a ideje kvůli apatii a lhostejnosti, k čemuž nám v našem prostředí vydatně pomohla sovětská okupace a přiznejme si,lenost jistých plných talířů normalizačního období, která;a to je jeden z mála postřehů který mne plně zaujal;přesahuje až dodnes.
Ale jinak v tom povídání o víře v naší historii se dá najít pár zajímavých drobnůstek.

13.03.2024 3 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Písničky Radůzy mě tak nějak míjejí,nejsem jejím fanouškem, mám raději metalový alternativní kravál.
Možná i proto mě její vzpomínky na dětství ať neuvěřitelně chytly za mé staré okoralé srdce, přenesly mě do dob mého dětství na vesnici, vzpomínek na babku, dědu, kterému jsem seděl na klíně a koukal na plamínek jeho zapalovače ,kravku,prase , zabijačky,slípky a slepičince.
Nádherná kniha, nádherné audio.Děkuji za doporučení a paní Radůze za neskutečný zážitek.

11.03.2024 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Fantasy horror starověku s tématem pomsty , která je ovšem zcela v režii bohů, stejně jako zásahy do osudů lidí bez jakékoliv možnosti svobodné volby, což byla věc, jež mi v těch řeckých bájích docela vadí.
..,"Neboť snadno je bohům, co sídlí na nebi širém,vzezření smrtných lidí buď zvelebit nebo je zhyzdit.“....
Jinak ano, četba opakujících se veršů je únavná, chce to trpělivost a pauzy ve čtení,ovšem akční pasáže jsou docela čtivé a přiměřeně brutální.Za mě je to působivý monumentální epos hodný obdivu ztvárněním tématu, rozsahem a verši.

06.03.2024 4 z 5

O lásce a jiných běsech O lásce a jiných běsech Gabriel García Márquez

Před rokem jsem četl Lásku za časů cholery a byl jsem z ní nadšen, dodnes na knihu vzpomínám.
V tomto případě případě se nadšení nekonalo, připadalo mi to příliš stručné,jakoby nedokončené a úplně jsem nepochopil,co příběhem chtěl autor sdělit.
Třetí hvězdu dávám za popisy života otroků a vypravěčské umění.

17.02.2024 3 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Také rád čtu knihy, držím je v ruce, čichám k novým i starým, rád jimi listuji,v knihovnách i antikvariátech se cítím jako ryba ve vodě.
Přesto mě Knihovna v noci a cesta do autorovy mysli tak nefascinovaly jak jsem podle komentářů očekával, místy mi to připadalo jako přehnané zbožňování knih a knihoven a některé postřehy a myšlenky se mi zdály plytké až prázdné.
Je možné že chyba je někde ve mně ale nevadí.
I tak budu dál chodit do knihoven a antikvariátů a číst.

17.02.2024 3 z 5

Bojoval jsem na nesprávné straně v Rusku Bojoval jsem na nesprávné straně v Rusku Josef Grubhoffer

Popisy brutality na bojištích východní fronty kniha připomíná Nabarvené ptáče, Laskavé bohyně nebo Na smrt a mnoho jiných.
Liší se se tím, že jsou to vzpomínky přímého účastníka bojů, o to je otřesnější.
Je divné,že vyprávění končí najednou na frontě,a nepopisuje návrat po konci války a další osudy autora.

16.02.2024 3 z 5

Příběhy chladného moře Příběhy chladného moře Paweł Huelle

Povídky jsou takové nostalgické, poetické perličky se špetkou magického realismu i humoru; jazykově vytříbené, příběhy z různých období polských dějin, jejichž tématy jsou například národnostní a náboženská nesnášenlivost;boj proti fašismu,uprchlická krize anebo odpor proti komunismu.

11.02.2024 5 z 5

Kočka, která viděla rudě Kočka, která viděla rudě Lilian Jackson Braun

Zcela se ztotožňuji s komentářem čtenáře Corso.
Odkládám po 60 stránkách

05.02.2024 1 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Sudetenland je sice pouhou detektivkou s hrdinou, který když zrovna nekouří,tak ho někdo bije; takových byla napsána hromada.
Co mu dává za mě lehký nadprůměr je prostředí a téma nenávisti a nekončících křivd a pomst zasazené do období těsně po takzvané sametové revoluci a klade otázky ohledně odsunu Němců jak po válce,tak vyhnání Čechů před ní.
Jako alternativní fikce zajímavé dílko.

04.02.2024 4 z 5

Dopisy Otce Vánoc Dopisy Otce Vánoc J. R. R. Tolkien

Jsem opravdu nadšen.Krásná, nádherná kniha.Neuvěřitelné ,jak krásné příběhy tvořil Tolkien a předával svým dětem.
Kdyby to šlo,ohodnotil bych počtem hvězd, které svítí nad severním pólem.

26.01.2024 5 z 5

Zlo Zlo Charles Journet

Pro člověka jako já, který má jen mlhavou představu o Bohu, získanou z médií, pár přečtených náboženských knih a několika setkání s členy evangelické církve,to bylo velmi těžké čtení.Obtížně jsem se prokousával teologickými termíny, bloudil ve sledování filozofie křesťanských myslitelů, snažil se pochopit vývody autora.Přiznávám , hodně jsem toho nepobral, jsem jednoduchý člověk, mnohokrát jsem chtěl knihu nedočíst, připadala mi jako obhajoba tvrzení že Bůh je za každou cenu dobro a hotovo.
Ale vždy mě něco v textu zaujalo, nějaký postřeh, myšlenka, tak jsem ve čtení s přestávkami pokračoval až nakonec dočetl do konce.
A musím uznat že je to velmi zajímavá kniha, zamyšlení nad Bohem, stvořením a zlem, které mi bylo v některých momentech novým pohledem na tyto věci.

25.01.2024 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Zcela se ztotožňuji s komentářem Hall 3006.
Jen dodám, že kdyby se vynechaly všechny opakující se pasáže o jídle, žízni, spánku a puchýřích,tak by zbylo vyprávění o tom, že v Turecku a Izraeli je horko a všichni lidé se kterými se autor setkal,byli nesmírně milí a pohostinní.
Humor, ironie a nadsázka mi prišly přiměřené jeho mládí.
Jediné moudro, které jsem zaregistroval bylo, že časem hezké vzpomínky zůstávají a nehezké jsou potlačeny.
A ty by mě zajímaly a ty v knize bohužel nejsou.

24.01.2024 2 z 5

Tři bábiny kobyly Tři bábiny kobyly Věra Mertlíková

Autorka skvěle zpracovala své záliby a znalosti do dobrodružného fantasy příběhu, který není přehnaný jak v akčních,tak násilných scénách,je lehce humorný a romantický, příjemná odpočinková četba to byla.

23.01.2024 5 z 5

Dějiny legendárních zemí a míst Dějiny legendárních zemí a míst Umberto Eco

To, co napsal k jednotlivým kapitolám Eco jako stručné uvedení,k tomu se víc napsat nedá; témata jsou odjakživa obsahem "záhadologických"časopisů,kde každá věta končí otazníkem;je zábavné s jakým nadhledem o tom Eco píše.
Tento výlet po vymyšlených i reálných románových světech a zemích je luxusně zpracován a krásně se v té knize čte a prohlíží nádherné ilustrace.
Krásná publikace.

16.01.2024 4 z 5

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

Je to propracované, promyšlené, fantastické, snivé, jazykově bohaté, ale, jak se někde v knize píše:
"..Ale těch pár dnů pátrání po Viole, naslouchání všelijakým podivným příběhům a setkávání s náznaky příběhů ještě podivnějších už mě pomalu začínalo zbavovat zdravého rozumu......"
Mě také.Tohle byla těžce vyčtená kniha do Výzvy.

15.01.2024 2 z 5