tondavon tondavon komentáře u knih

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Největší čtenářské zklamání všech dob, tak bych shrnul čtvrtou knihu Písně ledu a ohně. Pořád to nemohu pochopit, po třetím dílu, který je podle mého názoru ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl, jsem nemohl dospat, až se začtu do čtvrtého dílu, a nakonec se mi dostala do rukou tato příšernost? Přiznám se, je to první kniha, kterou jsem nedočetl, a hodnotím ji. Skončil jsem na 509. stránce, takže cca po 13 hodinách čtení, kde jsem se NEDOZVĚDĚL vůbec NIC! Četl jsem o postavách, které NIKOHO nezajímají, a když se objeví na scéně postavy, o kterých číst chci, tak NIC nedělají! G. R. R. Martin jasně dokázal, že neměl v žádném případě připravený děj dopředu. Takže za mě: Nuda! Nuda! Nuda! S G. R. R. Martinem už nikdy nic, je to klasický spisovatelský lhář a podvodník!

22.01.2016 odpad!

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Slušné, postava Ciri je super, ale pokud se to vezme celkově, tak ta knížka de facto nemá děj. Sapokowskemu se rozhodně nepodařilo oprostit od povídkových kapitol, bohužel není kniha dobře provázaná, je v ní příliš mnoho postav, které jsou špatně popsané, a občas vůbec nebudete chápat, kdo s kým se vlastně baví.

21.06.2015 3 z 5

Hrůza a děs, číst přes 250 stran o bláznivém spratkovi, který jen lže a chová se jako naprostý idiot, zábavné opravdu není, jediné, co mi přišlo super, jsou ilustrace Adolfa Borna, které jsou jednoduše úžasné, ale díky hlavní postavě nemůžu jinak, než tuto knihu nenávidět. Alespoň kdyby hlavní postava si nastavila morální zrcadlo a na poslední stránce se začala chovat normálně, ale to se bohužel nestane. Plus ten konec? Nebo dá se tomu vůbec říkat konec?

07.04.2015 1 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Číst, jak by David rád šukal s Batšebou, že má penis veliký jako osel, že stříká jako kůň, je "vtipné"(?) možná jednou a ne každých cca 20 stran! Jednoduše mi to přišlo ukrutně nevtipné, až na pár ojedinělých částí. Celkově je strefování se do Bible poměrně laciný humor. Kdyby možná kniha měla polovinu stran, tak by se to číst dalo, ale pro mě to byla hrůza.

21.02.2015 2 z 5

To už je život To už je život Jay McInerney

Tak takhle to dopadne, když muž napíše příběh z pohledu ženy, nejlépe dvacetileté dívky. Hlavní postava nedokáže přežít bez sexu déle než den, miluje polykání semene,  potraty jsou defakto denní chleba, ráda orálně uspokojí svého neumytého přítele po ránu (mňam), jak si nedá lajnu se svýma kamarádkama, tak je smutná. A nejraději by se stala herečkou. A to, co jsem teď popsal, je roztáhnuto na 140 stran.

19.02.2015 2 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Larsson se zbláznil. To byla první myšlenka, která mě napadla po dočtení této knihy. Naprosto nechápu, co pana spisovatele popadlo na posledních cca 30 stranách, kdy se rozhodl z poměrně solidní, ač velmi zdlouhavé a s odřenýma ušima i uvěřitelné detektivky, udělat Ramba v ženské podobě. Opět sice platí, že Larsson je velmi solidní spisovatel, pro mě však sklouzla celá trilogie díky tomuto dílu do průměru.

17.02.2015 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Co se mi jevilo na Zlodějce knih jako nejzajímavější, bylo nakonec to, co mi ji otrávilo. Byla to smrt, která ji vypravovala, a její naprosto otravné prozrazování děje stovky stran dopředu. Nevím, co Markuse Zusaka popadlo, ale prozradit, jak to celé dopadne, a pak nechat čtenáře brodit se stovkami stran, na kterých se zase tak moc objevného neděje, ač jsou slušně řemeslně napsané, nebyl zrovna šťastný tah. Bohužel se poslední pětina knihy brodí v neuvěřitelném patosu, kde pan spisovatel říká: Zde brečte! A tohle citové vydírání si nenechám líbit.

01.02.2015 2 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Rozhodně jsem nebyl z Lehkého fantastična znuděn, ale to, co od Pratchettovek očekávám, se opět nedostavilo. Prostě mi pořád někde uniká humor, samozřejmě některé postavy vyvolávaly lehký úsměv, ale rozhodně to nebylo nic nad rámec toho, čemu se říká standard. Kdybych k tomu ještě připočetl pár chyb, které odporují logice předešlého dílu Barva Kouzel (například Dvoukvítek rozumí už všem a všude), vychází mi z celé knihy jen průměr.

23.01.2015 3 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

S regulérními díly Her o trůny to nemá moc společného. Na to, aby vás tyto povídky vtáhly, se odehrávají příliš mnoho let od děje Her o trůny. Moc nepomáhá ani to, že v knize se vyskytuje příliš mnoho postav na tak malém prostoru. Plusové body však získává za to, že se některé postavy vyskytují v Písni ledu a ohně, což je takový malý bonus.

19.01.2015 3 z 5

Další důkaz toho, co dokáže marketing. Vyjma prvních cca 50 stran se jedná o naprosto nezajímavé čtení bez špetky proklamovaného vtipu. Pokud jsem se zasmál za celou knihu dvakrát, tak přeháním.

11.01.2015 2 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Velmi čtivě napsaná "detektivka" o ničem. Uznávám, že Stephen King umí opravdu zábavně psát, ale poutavý děj se mi opravdu na 204 stránkách, co tato kniha má, nepodařilo nalézt. Lunapark je zkrátka ten typ knihy, která kdyby končila invazí mimozemšťanů, tak na to nemůžete namítat zcela nic. Zkrátka zábavná jednohubka. Nic víc, nic míň.

28.02.2014 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Pro mě jednoznačně nejpřeceňovanější kniha, jakou jsem prozatím četl. Hlavní postava McMurphyho je výborně napsaná, ale zbytek je pouze šedivý průměr. Zejména první polovina knihy je poněkud nudná a postupem času se začnou jevit podivné, až nelogické pasáže. Vyvstává tak otázka, byla by tato kniha v našich končinách tak vysoce hodnocená, nebýt Formanova filmu?

18.09.2013 3 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Něčím výjimečný příběh? Ne. Sympatická hrdinka? Ne. (Je vůbec u knihy důležité, abychom hlavní postavy milovali?) To, v čem tato kniha vyniká, je způsob, jak ji Truman Capote napsal. Čtivě, hravě. Nic víc, nic míň.

15.08.2013 3 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Fitzgerald je mistr banálních zápletek, ze kterých dokáže svým osobitým literárním stylem udělat neobyčejné příběhy. Co se ale stane, když Fitzgerald začne psát poměrně originální, složitou zápletku, kde už je potřeba propracovat každý detail? Podle mě.... naprostý guláš. Postav jako na nádraží, stěží udržíte hlavní postavy, pořád si říkáte, že něco musí přijít a ono nepřijde vůbec nic (třeba u Oblomova to mělo alespoň nějakou symboliku, i když míchám jablka s hruškami). Taková kniha byla možná revoluční v době svého vzniku, teď se však zdá být, přinejlepším, knihou tuctovou.

22.04.2013 2 z 5

Doba jedová Doba jedová Anna Strunecká

Publikace připomínající některými kapitolami děsivý horor. Pro mě tato kniha ztrácí trochu důvěryhodnosti na feministicky vyznívajícím konci.

15.04.2013 4 z 5

Co Vy na to, pane Šmoldasi? 2 Co Vy na to, pane Šmoldasi? 2 Ivo Šmoldas

Hodnotím z pohledu člověka, který o panu Šmoldasovi nevěděl nic, dokud nedostal pod stromeček tuto knihu. Šmoldasovy postřehy jsou vtipné a nejednou mě opravdu pobavil a též dokázal, že bylo zcela zbytečné se k člověku, který je známý lidem zejména z tv, stavit negativně. Tímto se mu chci omluvit a musím přiznat, že jeho glosy jsou opravdu vtipné.

25.01.2013 3 z 5

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Překvapení roku, tak bych nazval svůj pocit, když jsem dočetl tuto knihu, a i přes její název, který mě tak trochu děsil (upír v názvu knihy ve mně evokoval úroveň brakové četby), musím uznat, že tato kniha je opravdu dobrá a stačilo málo a ohodnotil bych ji plnou palbou pěti hvězdiček. Příběh je slušný, kniha je prosta pasáží, kdy bych si klepal na hlavu a počínání všech "hrdinů" této knihy, dává smysl. Anne Riceová, jste pro mě jako pro čtenáře velkým překvapením!

31.12.2012 4 z 5

Povídky jazzového věku Povídky jazzového věku Francis Scott Fitzgerald

Ještě mě nikdy tak nedrásalo u srdce, jako když jsem dal této knize tříhvězdičkové hodnocení, ale objektivně musím uznat, že když opomenu povídky Podivuhodný případ Benjamina Buttona a Sedliny Štěstí, tak je zbytek povídek v této knize veskrze průměr, či dokonce podprůměr, ale to i tak u mě nemění nic na tom, že Fitzgeralda stále považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů, jakého jsem kdy četl.

28.12.2012 3 z 5

Jarmark marnosti Jarmark marnosti William Makepeace Thackeray

708 stránková nuda pojednávající o ničem, kterou zachraňuje občasná (cca jednou za 150 stran) vtipná pasáž. I proto se tato kniha stala pro mě naprostým peklem, které jsem četl neuvěřitelné 3 měsíce.

10.12.2012 2 z 5

Žabci a filozofové Žabci a filozofové Francis Scott Fitzgerald

Obdivuhodné na Fitzgeraldovi je, jak dokáže zaujmout naprosto banální zápletkou a udělat z ní něco výjimečného. Udělal to u Velkého Gatsbyho, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih, a dělá to i v povídkové knize Žabci a Filozovové. Neříkám, že všechny povídky jsou na stejně vysoké kvalitativní úrovni, zejména první tři mě nadchly, ale všechny mě příjemně více než pobavily, což se u knih tohoto typu cení podle mého nejvíce.

06.09.2012 4 z 5