tompal

Tobiáš LolnessTobiáš LolnessTimothée de Fombelle

Velmi důležitá kniha. Naučí děti vnímat hrozby totality

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Nevím, co jsem si myslel, ale ačkoli ohlasy všech byly pozitivní, dlouho se mi do toho nechtělo. Samozřejmě, žánr svádí k přezírání. Ale to, jak je to napsáno je řemeslo, které se dnes už často nevidí. Zkrátka román na literární úrovni toho nejlepšího co bylo vůbec kdy napsáno.

HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

Napětí a rafinované zápletky, divočina i rozum.

02.02.2020

Europeana: Stručné dějiny dvacátého věkuEuropeana: Stručné dějiny dvacátého věkuPatrik Ouředník

Bezpochyby velmi podnětné dílko, dobře se čte. Obsahuje spoustu odkazů k faktům, která ne každý zná, ale znát by měl. Svůj názor autor vyjadřuje úhlem pohledu na události aniž by ho prosazoval. Formálně velmi povedené. Do maximálního hodnocení mi chybí trochu více vhledu do detailu, což ale může být vnímáno i jako klad, já to vidím jako riziko. A taky bych uvítal doprovodnou dokumentaci, seznam zdrojů (to pro ty šťouraly, kteří chtějí jít více do detailu)

VangoVangoTimothée de Fombelle

Stejně jako jiné autorovy knihy působivé a poeticky krásné varování před zvůlí moci. Když si přečtou všechny děti, budu mít o trochu méně strach z návratu totalitního režimu.

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Napínavé, promakané, trochu zdlouhavé, místy překombinované až nevěrohodné.

Černé světloČerné světloPeter May

Fajn čtení na dovolenou

Den falešné kočkyDen falešné kočkyPasi Ilmari Jääskeläinen

mě tyhle severské magické realismy moc baví

21.01.2020

Magický průvodce městem pod pahorkemMagický průvodce městem pod pahorkemPasi Ilmari Jääskeläinen

Baví, baví, baví. Vtáhne a nepustí.

21.01.2020

KomodoKomodoPetr Sís

Nádherná

Zpětný rázZpětný rázPeter May

fajn čtení

Zotročený duchZotročený duchCzesław Miłosz

Ne úplně snadné čtení, ale určitě stojí za to. Velmi pravdivá výpověď o fungování totalitních praktik a jejich působení na člověka. Tuto knihu řadím mezi "To si MUSÍŠ přečíst"

02.03.2020

Zazi v metruZazi v metruRaymond Queneau

Tahle kniha se nečte snadno ale stojí za to.