TomHagen TomHagen komentáře u knih

Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Guenther Steiner

Tematicky a obsahově poutavé, ale z překladu mám pocit, že Slovart asi omylem vytiskl nějakou předfinální verzi textu kontroly pravopisu, správnosti a stylistiky. Některé pasáže byly dost krkolomně přeložené, ale dalo se vytušit, co tam bylo napsáno v angličtině a domyslet si význam.

28.03.2024 4 z 5

Nejrychlejší rakve světa Nejrychlejší rakve světa Miloš Kovářík

V téhle knize jsem byl jako mlaďák ponořený imrvére a vděčím ji za moji lásku k F1. Škoda, že se někdo nechopil tématu pro nějakou aktualizaci za posledních 30 let (nebo aspoň jsem takovou knihu nezaznamenal)

28.03.2024 5 z 5

Nebezpečný Nebezpečný Colin Falconer (p)

Četl jsem už před předlouhou dobou, kdy vlasů bylo více a jejich barva byla sytější. Přesto ve mně tahle kniha zůstala jak málokterá. Těžko říct proč. Témata? Jejich syrovost, jež se v kontextu dějin posledních dvou dekád nepříjemně opakuje? Falconerův pohled na dva archetypy odhalující naše niterné neduhy? Není to velikán západní literatury, ale přesto umí zabodnout svoje pero nebezpečně blízko k srdci. Dneska dočteno potřetí.

16.09.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Problém tří těles má problém hlavně ten, že ve snaze najít něco nového, převratného a z tajemného a exotického dálného východu, se tohle dílo strašně přehypeovalo. Není to nezajímavé, ale je to nezáživné.

07.09.2023 2 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

True crime u nás začal být ohromně v kurzu někdy kolem let 2020 a 2021 a dvě dámy se svezly na tehdejší vlně podcastů a netlifxovských docudramat (z nichž jedna je autorkou téhle knihy) rozjely na první poslech sice zajímavý, ale naprosto nesnesitelným způsobem projevu pokažený podcast (spočívající v chaotickém vrhání často neucelených informací a zapletených proudů myšlenek na posluchače, jež dávají nejspíš smysl uvnitř hlavy autorky scénáře, ale ke kterým chybí často zásadní kontext a taky za přehnaného hekání citoslovců údivu a zhnusení od druhé moderátorky). Dal jsem jim pár šancí, ale nešlo to, tehle formát mi nepřišel jako jejich parketa. Na poslední dovolené jsem dočetl svoji knihu až moc rychle, a tak jsem si vypůjčil čtivo od partnerky - právě Opravdové zločiny. A bohužel musím říct, že autorka přenesla podcast na listy papíru takřka se vším všudy. Bohužel. I partnerka mi nakonec přiznala, že jí ta kniha a vlastně i podcast zklamaly, ale chtěla být v obraze, když to bylo tak populární.

22.04.2023 2 z 5

Letectvo Spojených států amerických Letectvo Spojených států amerických Jason C. Engle

Luxusní fotky

18.09.2022 5 z 5

Hardcore historie Hardcore historie Dan Carlin

Dan Carlin má už dlouhá léta svůj podcast Hardcore History a vydal svou knihu The End Is Always Near. Hodnotím tu EN, kterou jsem koupil jako audioknihu přímo namluvenou autorem (jak jinak). Ta je bezvadná a kdo Dana zná, věděl přesně, do čeho jde, proč to kupuje a co dostane. O obsahu tu píší jiní, já chci zhodnotit ještě jednu věc, která se už bude týkat českého vydání: Melvil mě neuvěřitelně zklamal (čti: nas*al) tímhle naprosto nesmyslným přešlapem, kdy knihu pojmenoval podle Danova podcastu, namísto názvu třeba "Konec světa je vždy za dveřmi". Nejenže ten jejich zvolený název je v češtině neuvěřitelně trapně znějící, ale zároveň vytváří úplně falešnou představu o tom, o čem kniha je. Že se v Melvilu dostanou na level pošahaných filmových distributorů, to jsem fakt nečekal

08.05.2022 5 z 5

Lépe žít a milovat díky terapii časové perspektivy: Jak uzdravit minulost, přijmout přítomnost a vytvořit ideální budoucnost Lépe žít a milovat díky terapii časové perspektivy: Jak uzdravit minulost, přijmout přítomnost a vytvořit ideální budoucnost Philip Zimbardo

OK, tohle není typicky literatura, kterou bych četl. Ale Philipa Zimbarda tak nějak sleduji (a dávám to "za vinu" Danielu Stachovi – díky) a toto mě zaujalo. Pro mě osobně velmi poučné, i když na druhý pohled místy zcela samozřejmé věci, které jsme v průběhu života tak nějak zapomněli. I tak myslím, že pro sebereflexi je dobré vidět to napsané a jasně pojmenované. Největším přínosem knihy je podle mě to, že vám vtiskne (nebo zdokonalí) nadhled. Nad svým životem, nad okolnostmi, nad vztahy.
Co mě však neuvěřitelně štvalo, bylo nadužívání lomítek a přechylování. Holt čeština má své limity

22.02.2022 5 z 5

Lov vlka Lov vlka Ralph Pezzullo

Šel jsem do toho, protože jsem hledal něco jako skvělého tradičního Clancyho. Tohle je ale z jinýho těsta, mnohem akčnější, poetičtější, méně technožvatlací ultrapřesnosti. Je to jiné, ale je to dobré. Podobné jako War Planners od Andrew Wattse (už aby to někdo přeložil)

28.11.2021 4 z 5

Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města Petr Lexa Přendík (p)

Pro mě z druhého koutu země, ale majíc předky ušmudlané mourem, je Ostrava mýty a legendami opředené město. Byl jsem pln předsudků a očekávání zhroucené postapokalyptické madmaxovské společnosti uvnitř vyprázdněných kulis kdysi velkolepého města, kde je mithrilové funkční prádlo stejně důležité, jako nosit pětačtyřicítku s nábojem v komoře a rovnou odjištěnou. Ale tenhle průvodce mi při dvou několikadenních pracovně/volnočasových výletech do Ostravy ukázal město v úplně jiném světle, z více pohledů. Supr zážitek!

28.11.2021 5 z 5

Vlaky - Velký obrazový průvodce Vlaky - Velký obrazový průvodce neznámý - neuveden

Pastva pro oči :)

12.08.2021 5 z 5

Zmizelé Orlické hory Zmizelé Orlické hory Jiří Mach

Pěkně zpracovaná a čtivá knížka o tajích regionu, který si "užil" za posledních cca sto let hodně velké (a brutální) zvraty a zároveň oplývá nádhernou krajinou a unikátním genius loci. Bezva společník na dovolenou.

23.07.2021 5 z 5

Bojovali za Československo Bojovali za Československo Václav Vondrášek

Moc pěkně zpracované historické dílo, soustředící se na důležité události dějin pohledem zejména dvou vojáků. Kopie archivních dokumentů, fotografie obecnější i specificky "rodinné", deníkové záznamy. Knížka přináší opravdu pěkný, plastický obrázek. A nečte o nic hůře, než kdejaký román. Doporučuju všem. A nebát zařazení "Literatura faktu"

27.03.2021 5 z 5

Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež Lend Lease 1941–1945: Velká vlastenecká lež Alexej I. Kondratěnko

Poměrně zajímavě zpracované pojednání o Lend Lease, o hloubce spojenecké pomoci SSSR a o jejím systematickém zamlčování a zkreslování v SSSR (koneckonců víme, jak to bylo v dějepisu u nás, že...). Autor se pokusil o všeobjímající dílo, věnuje se pozemní a kolejové technice, letectvu, loďstvu, ostatní drobné materiální pomoci, potravinám, zdravotnickému materiálu nebo klasickým mýtům. Knihu sráží dva fakty: že je psána jízlivým tónem, který jen zavdává spekulacím o objektivnosti autora a poměrně krátkému soupisu zdrojů, který je zařazen pouze na konci díla. Zcela chybí průběžné citace. Přísně vzato by to jako historické dílo neobstálo bez opravení těchto dvou aspektů, ale pokud ke knize přistupujete s vědomím, že to tak je a neberete vše v knize uvedené jako automaticky pravdivé, pak vás i tak obohatí.

27.03.2021 3 z 5

Střední tanky Střední tanky Ivo Pejčoch

Pěkná encyklopedie, ale nekompletní. Že jde o první díl se z obálky nedozvíte, takže to zjistíte až když vám kniha dojde domů a otevřete ji. Nevím, proč se tak rozhodli, rozhodně nejsem fanoušek rozsekávání encyklopedií na zbytečné části. Co nadělám. Jinak je to zajímavé a informativní, pro nadšence dobrá věc do knihovny.

10.01.2021 3 z 5

Na břehu dnů Na břehu dnů Karel Čapek

Nepříliš známá kniha (sbírka) Čapkových článků, která autora i dobu zase o něco víc přibarvuje. Určitě bych knihu nedoporučoval číst předtím, než se čtenář seznámí s ostatním dílem Karla Čapka, ale potom je to dobrý „zákusek“ (či spíše bonboniéra). Jak už někteří zmínili, některé části jsou vpravdě nadčasové

10.01.2021 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Takhle nějak by se měly psát romány, které jsou inspirované skutečnou historií. Nejeden Tatér by z tého knihy mohl blednout závistí

10.01.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Čornej je jeden z nejkvalitnějších autorů, které tato země má. Jeho erudovanost v problematice husitství a jeho důsledků, stejně tak jako láska k historii a schopnost přenést se přes nánosy tendenčního dějepisectví dob minulých se naplno ukazuje v tomto díle. Jde do hloubky, neopomíjí žádný detail a před námi se rýsuje plastický obrázek doby a člověka. Autor je velice důsledný, ale nedivme se – pustit se do takového díla a zrovna o této osobnosti vyžaduje stejnou míru pečlivosti, jako odvahy.
Za mě to není kniha, kterou bych chtěl zhltnout za týden dovolené nebo (optikou mladšího já) ji prolétnout kvůli eseji do dějepisu (byť i v tom obstojí), tohle je kniha, kterou kapitolu po kapitole vychutnáváte. Skvěle tomu nahrává i fakt, že nakladatel tady rozhodně nešetřil na výpravě a ta kniha je prostě skvostná na pohled. Přesně takový typ knihy, kterou jen tak nezařadíte do knihovny mezi ostatní, ta má samostatnou poličku (a vedle položíte repliku nějaké husitské zbraně). Magnum opus.

10.01.2021 5 z 5

Atlas dekolonizace: Neuzavřená kapitola Atlas dekolonizace: Neuzavřená kapitola Jean-Pierre Peyroulou

Výborná věc (nejen) pro zeměpisáře (a dějepisáře, kdyby to stíhali...). A je dobře, že se tematickým atlasům věnuje více nakladatelství.

03.11.2020 5 z 5

Lov na SS: Dopadení nejhorších válečných zločinců v dějinách Lov na SS: Dopadení nejhorších válečných zločinců v dějinách Bill O'Reilly

Neuvěřitelně čtivé reálné drama. K téhle knize mě přivedl Netflix, konkrétně film Operation Finale. O poválečném úprku nácků do Jižní Ameriky a jejich hledání jsem měl nějaké povědomí, ale zrovna téhle kapitole dějin jsem se nijak hlouběji nevěnoval. Když jsem díky filmu zjistil, že mám vážnou mezeru ve vzdělání, sáhl jsem po knize. Jak kdyby mě někdo sledoval – zrovna nedávno vyšla novinka na tohle téma. A je to naprosto dokonalé čtení. Jestli máte rádi dějiny, jestli si libujete ve špionážní fikci typu raného Jamese Bonda, jestli se chcete dozvědět něco o fanfarónských kouscích agentů Mossadu při dopadení představitelů nejzhovadilejší zrůdnosti moderních lidských dějin, tady nesáhnete vedle. O’reilly se tu dívá na zoubek nejednomu zločinci a vychází z mnoha pramenů, takže nejde o nějaké fabulování a historií inspirovanou beletrii. Doporučuju!

03.11.2020 5 z 5