tomash tomash komentáře u knih

Moje válečné tažení Evropou Moje válečné tažení Evropou Karl Knoblauch

Čtivě psaný příběh německého mladíka, který jako sedmnáctiletý školák podlehl všeobecnému tlaku a náladám o sociálním statusu německého vojáka v tehdejší společnosti. Být vojákem znamenalo jistou prestiž, proto po ukončení školní docházky dobrovolně narukoval ještě v době míru. Dá se říct, že Knoblauch měl sklony podléhat společenským náladám a dal na to, co se dozvěděl z médií. Přitom se v knize několikrát zmiňuje, že se dle potřeby v médiích pravda ohýbá, nebo vůbec neříká. Kniha popisuje každodenní život německého vojáka, jak vnímal tehdejší události ze svého pohledu. Jako pěšák, pozorovatel začátečník, pacient sanatoria, ale i jako žádaný pozorovatel se schopností dobře analyzovat situaci na frontě. Mě osobně vždy překvapilo, kolik dobrodružství se zažije cestou na i z dovolené. Jen tyto cesty, když člověk přežil bez úhony, bylo obrovské vítězství!

22.12.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Poetická kniha na motivu staroněmecké pověsti o Krysaři a městě Hammeln. Knížku můžete přečíst za jedno odpoledne a mě se četla snadno.
U nás je pověst o Krysaři známá díky muzikálu od Daniela Landy a ten kdo se na muzikál chystá, nebo ho už viděl, tomu tuto knihu doporučuji, abyste věděli, co Vám autor muzikálu chtěl říci... :-)

24.04.2018 5 z 5

Útěk ze Saganu Útěk ze Saganu Zdeněk Bidlo

Autoři se v knize snaží objektivně popsat největší organizovaný útěk spojeneckých letců ze zajateckého tábora Stalag Luft III, ležícím u Polského města Zagan.
Více se zaměřili na osudy tří československých letců (Arnošta Valenty, Bedřicha Dvořáka a Ivo Tondera), kteří se tohoto útěku zúčastnili.
Kdo se zajímá o leteckou tématiku z doby 2sv. války, tomu tato událost není cizí.
Historická událost byla inspirací k filmu "The Great Escape" https://www.csfd.cz/film/18777-velky-utek/prehled/

24.11.2017 4 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Po přečtení několika recenzí, jsem ke knize přistupoval s mírným despektem. Nicméně jsem byl mile překvapen a knihu jsem přečetl doslova jedním dechem.
I když ji podruhé číst jistě nebudu, vřele ji doporučuji jako lehké víkendové čtení.

24.11.2017 3 z 5

V uniformě RAF V uniformě RAF Petr Radosta

Knížky od pana Radosty se mi čtou dobře, takže já jsem spokojen.

19.08.2017 4 z 5

Noční jestřáb Noční jestřáb Roger Darlington

Kniha o Karlu Kuttelwascherovi, čs. stíhacímu pilotovi z druhé světové války, který zaznamenal nejvíce potvrzených sestřelů mezi čs. piloty v RAF 18 + 2 ve Francii. Proslavil se hlavně v nočních přepadových operacích, kdy za jasných měsíčních nocí, osamocen, lovil nad Francií vracející se německé bombardéry z náletů na anglická města. Speciální noční úprava, jednomístné stíhačky Hawker Hurricane, se skládala z přídavných nádrží a černého nátěru letadla. Takto bez radaru, či jakékoliv jiné pomoci sestřelil 15 letadel.
Knihu napsal po „Kutově“ smrti jeho zeť, rozený Angličan, opíraje se o vzpomínky přímých účastníků, novinové články a rozhovory z rozhlasu, které „Kut“ poskytoval po každé úspěšné akci.

17.06.2017 5 z 5

Přisolíme si Přisolíme si Jan Votava

Poutavá kniha o životě Jaroslava Nováka - navigátora od 311 čs. bombardovací perutě. Objemná kniha vypráví celý jeho život, přičemž největší část je věnována válečné a poválečné době.
Kniha mě vážně chytla, určitě jsem se jí nemusel prokousávat, a všech 334 stran jsem měl přes velikonoce přečtené.
Knize bych vytknul práci korektora. Občas chybí písmenko a asi jednou či dvakrát na mě vyskočila věta jak z překladače. Ale to je jen malá vada na kráse.

19.04.2017 5 z 5

Bouřlivá oblaka Bouřlivá oblaka Miroslav A. Liškutín

Pan Liškutín nepodléhal pesimismu ani v nejtěžších chvílích druhé světové války. Nenaříkal si na strasti života a vždy se snažil vidět svět lepší. Jinak řečeno: poloprázdná sklenice, bude vždy, u pana Liškutína, poloplná.
Proto se jeho knihy moc dobře čtou.
Kniha Bouřlivá oblaka je z válečného období, ale nečekejte divoké honičky po obloze, kdy střelný prach dráždí v nose. Autor je v první řadě letec a z knihy je cítit láska k létání. Zná kladné i záporné stránky různých typů letadel té doby a s nadšením přijímá možnost si zalétat na novém typu letadla.
Kniha mapuje život letce M.A.Liškutína do roku 1948.

20.01.2017 5 z 5

Gentlemani nebezpečných nocí Gentlemani nebezpečných nocí František Kaucký

Kniha, ze které je cítit letecký benzín a střelný prach!
Autor popisuje život u B letky 68 perutě, která byla jedinou letkou Československých nočních stíhačů. Příběh je protkán osobními zážitky členů perutě a při čtení, jsem měl propocené triko ze vzdušných soubojů a oči vykoukané z noční oblohy.
Doporučuji čtenářům, kteří mají rádi akci.

18.12.2016 4 z 5

Generál nebe Generál nebe František Fajtl

Pan Fajtl napsal poutavou knihu o jednom z našich nejlepších stíhacích pilotů. Je zde popsán celý jeho bohatý život a čtenář se určitě nebude nudit.
František „Rinope“ Peřina létání miloval a nenechal si ujít příležitost na leteckou akrobacii, kterou bravurně ovládal. Ještě před válkou si udělal dobré jméno i mezi Francouzskými piloty, hlavně u svého pozdějšího velitele Accarda, který si ho vybral do elitní letky Čápů. Čápa ve znaku později zdědila 310 čs stíhací peruť v Anglii.

06.05.2016 5 z 5

Letec Alois Vašátko Letec Alois Vašátko Adolf Vrána

Je dobře, že je napsaná kniha o jednom z našich nejlepších stíhačů z druhé světové války a prvním Wing Commanderovi Československého stíhacího wingu ve Velké Británii, Aloisi „Ámosovi“ Vašátkovi.
Vašátko byl civilním zaměstnáním učitel a celkově byl studijním typem, který neměl talent na létání od pána Boha, třeba jako Peřina, ale který své pilotní umění postupně studoval a trpělivě piloval.
Kniha je psaná také úspěšným stíhacím letcem Adolfem Vránou, který se s Vašátkem znal již před válkou a byl s ním po celou dobu od emigrace až do konce. V některých pasážích knihy se autor „zapomene“ a popisuje barvitě vlastní zážitky, např. první bojový let ve Francii, v ten moment bych si nejraději přečetl knihu od Adolfa Vrány o letci Adolfu Vránovi. Škoda…
Kniha je relativně útlá a dobře se čte.

06.05.2016 4 z 5

Byli jsme v bitvě o Anglii Byli jsme v bitvě o Anglii Alexander Hess

Jak už je zde napsáno, útlá čtivá knížka, plná hrdosti. Je nabitá dějem, stejně jako samotná bitva o Británii. Moc dobře se čte.
Zajímavá je prognóza prezidenta Dr. Edvarda Beneše, tuším že z konce roku 1940 kdy navštívil 310 peruť, o dalším vývoji války a jejím konci. Jen připomenu, že kniha byla prvně vydána v roce 1943 v Americe.

24.04.2016 5 z 5

Nebe nad Seinou Nebe nad Seinou Václav Šikl

Čtivá, hezky psaná kniha, která chytne a nepustí.
Pojednává o útěku letce por. Václava Šikla z protektorátu do Polska, Francie, severní Afriky a konečně do Anglie. Největší část knihy je věnována Francii, cizinecké legii a bitvě o Francii.
Francie je autorova srdeční záležitost, hezky popisuje zdejší krajinu, památky a významná místa.
V jedné pasáži této knihy vyjadřuje autor přání: "...až budu mít dovolenou, půjčím si auto a celou tuto zemi si projedu…“. Já sám jsem měl při čtení této knihy stejné přání ...
Nechvalně se vyjadřuje o bojové morálce obyvatelstva Francie v době před vyhlášením války. Naopak vyzdvihuje své válečné druhy a svého francouzského velitele, který je vedl do boje a po kapitulaci Francie, se všemožně snažil pomoci "svým" podřízeným Čechům v útěku do Africké kolonie.
V Casablance v Maroku spolu s kpt. Kulhánkem organizuje stahování čs. pilotů z koloniálního letectva a transport do Anglie. Posledním transportem odjíždí i nejlepší čs. stíhací piloti bitvy o Francii Vašátko a Peřina. Za dramatických okolností, jako poslední, odjíždí do Anglie i Šikl s Kulhánkem.

16.03.2016 4 z 5

Pilotem R.A.F. Pilotem R.A.F. Adam Jist

Predem se omlovam vsem cestinarum, tento komentar je psany na telefonu bez diakritiky...
Poutave cteni o pozoruhodnem zivote dopravniho pilota predvalecnych cs.aerolinii, kteremu se shodou okolnosti pripletla do zivota 2sv. valka. Vaclav Korda byl u zabrani Ruzynskeho letiste Nemci. Byl u prvniho bombardovaciho naletu 311 perute na Bruselske nadrazi. Jako prvni Cech preletel Atlantik, pri preletavani novych bombardovacich letadel z Ameriky do Anglie. Byl take u prvniho bojoveho nasazeni letadla Liberator u 311 perute. V prvnim turnusu s nim letal navigator Jan Gellner, jeden z nejlepsich navigatoru v RAF.
Po valce se vracel do Prahy s prvnim dopravnim letadlem povalecnych cs.aerolinii. Byl prvnim povalecnym provoznim reditelem cs.aerolinii, nakupoval prvni stroje a domlouval prvni pravidelne spoje. Bohuzel jako pilot ze zapadni fronty musel roku 1948 opustit Ceskoslovensko podruhe. Byl varovan a jen tak v kratkem rukavu, bez niceho, naskocil na spoj do USA. V Americe zacal od piky a dopracoval se na vice-presidenta letištní servisní společnosti Allied v New Yorku... Vrele doporucuji precist si tuto knihu.

10.03.2016 4 z 5