tomas8187 tomas8187 komentáře u knih

Magnetická hora: Stalinismus jako civilizace Magnetická hora: Stalinismus jako civilizace Stephen Kotkin

Skvělé a hlavně poučné čtení, zvlástě v dnešní době. Dokonalý rozbor totalitní mentality v Sovětském svazu potažmu Rusku.

13.10.2022 5 z 5

Malá filosofie člověka / Slovník filosofických pojmů Malá filosofie člověka / Slovník filosofických pojmů Jan Sokol

Zajímavě podaný úvod do filosofie, rozhodně stojí za přečtení.

13.10.2021 4 z 5

Dědici zlatého krále Dědici zlatého krále Ludmila Vaňková

Výborně napsané, jen vyžaduje doplnění si historickách faktů popisované doby.

13.11.2020 4 z 5

Krvavá cesta k Sarajevu Krvavá cesta k Sarajevu Miloslav Martínek

Rozhodně doporučiji k přečtení.

12.10.2020 4 z 5

Beneš jako Rakušan Beneš jako Rakušan Jiří Gruša

Velmi poučné čtení!

22.09.2020 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Jedna z nejlepších Huellebecqových knih.

17.09.2020 5 z 5

Muži se nechávají milovat Muži se nechávají milovat Wilfried Wieck

Knihu jsem bohužel nedokázal dočíst, místo očekávané analýzy vztahů mezi muži a ženami se autor v podstatě neustále kál za to, že je mužem.

02.08.2019 1 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

"Ještě že existují sexuální orgány, nevysychající zdroj rozkoše. Bůh, který způsobil naše neštěstí a stvořil nás pomíjivými, ješitnými a krutými, nám zároveň poskytl tuto chabou formu náhrady. Čím by byl život, kdyby čas od času nebyla trocha sexu? Marným bojem s tuhnoucími klouby a zubními kazy."

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl.

10.03.2019 5 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Přiznám se, že jsem měl v souvislosti s touto knihou velká očekávání, ta bohužel zůstala nenaplněna. Nápad s čarodějnící žíjící v jakési temné symbióze po staletí s "normálními" obyvateli malého amerického městečka byl velmi slibný, provedení bohužel stěží průměrné. Je až úsměvné, jak se autor intenzivně věnuje popisu toho, jakou hrůzu a děs postavy prožívají, když ve skutečnosti není téměř čeho. Až komické je, když jeden z hrdinů, jehož celoživotní náplní práce je čarodějníci hlídat a sledovat, strachy zešílí z toho, když se k němu čarodějníce přiblíží... Takových nelogičností je v knize poměrně dost, a na srozumitelnosti nepřidává ani překlad (či chyby korektora a vydavatele?), kdy se například místo "zachraňování" "šetří" (sloveso "spare" má v angličtině bohužel více významů) a při výpadku elektřiny dojde k úkazu "pápá wifi"...
Z mé strany tedy bohužel velké zklamání.

21.09.2017 2 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Výborná kniha, asi nejlepší z trilogie SB, RK, DH.

01.08.2017 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Eso slátanina, dočteno jen s obrovským sebezapřením. Pseudo-duchovní bramboračka s připitomělým dějem, připravte se na míchanici nic neříkajících slovních spojení jako "Duše světa", "Osobní příběh" či "Řeč vesmíru" (ano, vždy s velkým písmenem, aby jako víc Duchovna...).
Jednu hvězdičku dávám za konec, kdy "hrdina" příběhu nakonec najde poklad, který naštěstí není něco jako "Večné Prozření", ale echt gold a může si koupit tolik ovcí a velbloudů, kolik chce a jako bonus k tomu tu největší kočku z oázy.

24.05.2017 1 z 5

1.9.1310 - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský: sňatek z rozumu 1.9.1310 - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský: sňatek z rozumu Gabriela V. Šarochová

Přečteno "jedním dechem", po přečtení knihy jsem měl dojem, že autorka snad musela znát Elišku Přemyslovnu osobně. Vypravečsky bravurně zvládnutý jeden z nejdůležitějších momentů dějin Českého království. Velmi oceňuji objasnění historických souvislostí, popisy ososbnostních charakteristik posledních příslušníků přemyslovské dynastie, přiblížení rozvoje tehdejších měst pražských a uvádění na správnou míru oblíbených mýtů českých dějin z období posledních Přemyslovů.

06.01.2016 5 z 5

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Výborný životopis, jen je třeba trochu přimhouřit oči u pasáží o "revolučním" husitském hnutí, které jsou přece jen poplatné době vydání knihy. Kniha je skvělý a velmi podrobný studijní materiál, s čímž také souvisí její rozsah a množství faktografického materiálu.

20.08.2015 4 z 5

Král obléká halenu Král obléká halenu Miloš Václav Kratochvíl

Kniha je spíše lyrické vyprávění s barvitými až snovými obrazy, s poetickými popisy pocitů krále Václava a jeho vnímání světa a bezprostředního okolí. Pro čtení knihy je určitě dobré znát dobové reálie a události.

20.08.2015 4 z 5