tomaaash tomaaash komentáře u knih

Žhářka Žhářka Stephen King

Řekl bych, že na Kinga takový průměr. Čekal jsem něco trochu jiného asi něco víc ve stylu Carrie. Chvílema mě to bavilo hodně, ale bylo tam i dost slabých pasáží. Být to kratší, bylo by to lepší. Nebo možná, kdybych to četl mladší před mnoha lety...

10.04.2024 3 z 5

Cashflow Kvadrant Cashflow Kvadrant Robert T. Kiyosaki

Jako asi ve většině knih od Kiyosakiho se tu neustále dokola opakuje jen několik málo myšlenek. To je často už dost únavné, ale pořád bych řekl, že za přečtení to asi spíš stojí.

23.02.2024 3 z 5

Pacifik v plamenech Pacifik v plamenech Miloš Hubáček

Přečteno podruhé a opět velký zážitek.

23.02.2024 5 z 5

První krok - Cesta autentického podnikání První krok - Cesta autentického podnikání Jan Rudzinskyj

Velké zklámání, od titulu knížky jsem si sliboval mnohem víc. První půlka je o tom, že máte dělat to, co vás baví, máte se chovat eticky a ekologicky, a když příjdou v podníkání těžké chvíle, jděte se projít do lesa. Ne, že bych s tím nesouhlasil, ale z celé knížky mi neutkvěla jediná myšlenka, které by mě jakkoliv obohatila. Druhá půlka jsou rozhovory s několika podnikateli. Přiznávám, že to mě bavilo číst, protože mám rád příběhy lidí, kteří se v životě o něco snaží. Ale bohužel jsou zde jen kamarádi ze sociální bubliny autorů a měl jsem prostě pocit, že spíš než knížku čtu víkendovou přílohu nějakého časopisu. Na Youtube navíc najdu podobných a zajímavějších rozhovorů, které mi něco dají, hromadu. Knihu jsem dočetl včera a už fakt nevím, o čem byla.
Navíc působí takovým rychlokvašeným dojmem. V recenzi na knihu Láska bez pout od stejného autora tu někdo napsal, že měl pocit, že kniha vznikla pro to, aby si autor odškrtl, že napsal knížku. Stejný pocit mám tady. Není to kniha od srdce, přestože to radí svým čtenářům. Je v ní spousta chyb a překlepů, které by odhalil i spellcheck. A ještě jedna věc. Knihu vlastně napsala Iveta Vařečková na základě "rozhovorů Zdeňka a Honzy". Pak by asi měla být ona uvedena jako autorka a knížka se mohla jmenovat "Rozhovory s podnikateli". Přemýšlím, jak moc etické to od "autorů" je.

23.02.2024 1 z 5

Umění vést Umění vést Robin S. Sharma

Od knihy jsem čekal víc. Vlastně neříká nic nového. Pokud jí někdo čte jako první seberozvojovou knihu, tak to může být dobré. Takhle to má smysl jen jako připomenutí si nečeho, co už bylo napsáno mnohokrát jinde. Tím, že je to pomerně jednoduché čtení, tak se mi kniha četla dobře, protože jsem zrovna měl chuť na něco oddechovejšího. Ale třeba na začátku jsem si myslel, že autor popisujie vlastní příběh a až po několika stránkách mi došlo, že ne. Asi mi ani nevadily ony šroubované dialogy, ale kniha na mě místy působila až příliš naivním dojmem, jako např. ono "překvapivé" setkání ve vojenské škole.

15.10.2023 3 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Velice pěkná kniha. Začátek je mnohem drsnější, než jsem čekal a trochu to připomínalo Kmotra. Ke konci už to pro mě nebylo až tolik čtivé jako začátek, ale i tak jsem byl velice spokojený.

02.08.2023 4 z 5

James Cameron: Retrospektiva James Cameron: Retrospektiva Ian Nathan

Tahle kniha dokazuje, že o některých lidech asi nelze napsat špatnou knihu. Souhlasím s předchozím komentářem, jen mám pocit, že chyba je možná už i v originále. Překlad je opravdu špatný, ale text často nesmyslně přeskakuje v čase, některé odstavce jsem musel číst několikrát, abych je pochopil a chvílema kniha působí spíš jako recenze od filmového kritika, která se vyžívá v květnaté stylistice. Nejvíc asi v části o Avatarovi, kde mi přišlo, že autor neměl dost informací, tak text vycpával zvláštními úvahami o Camerovově tvorbě. Ale musím přiznat, že Cameronova tvroba je pro mně osobně tak zajímavá, že jsem bych knihu přečetl skoro jedním dechem a velice jsem si ji úžíval. Dloho jsem zvažoval skoro i pět hvězd, ale ke konci už mě kniha štvala docela dost právě již zmíněnými chybami. Celkově bych ale doporučil, pokud máte rádi Cameronovi filmy a zajímá vás proces tvorby filmů.

21.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Zpočátku jsem byl trochu zklamaný ze stylu ("příjmení toho hubeného kluka jménam Dale bylo Carnegie","ta ustrašené holka ze začátku kapitoly jsem byl já" - tenhle styl už mi v podobných knihách přijde jako ohrané klišé) a měl jsem pocit, že je to další nafouklá kniha o ničem. Ale nakonec musím říct, že jsem byl spokojený a dočítal jsem knihu s pocitem, že mi opravdu něco dala. Takže chválím.

06.05.2023 4 z 5

Alchymie Alchymie Rory Sutherland

Knihu jsem odložil asi tak v první třetině neboť jsem měl stále silnější a silnější pocit, že s ní pouze ztrácím čas. Doufal jsem, že se dozvím něco o marketingu, ale nic. Autor kritizuje logiku a vyzdvihuje tzv. psycho-logiku. Uvádí řadu příkladů, ale ty jsou často zavádějící nebo nesmyslné. V lepším případě jde o příklady toho, že ne vše, co na první pohled vypadá logicky v praxi funguje a něco, co na první pohled logické není fungovat může. Ale často jde jen o to, že člověk přehlídne nějaký detail, a ne proto, že by výsledné řešení nebylo logické. Dále se autor opakovaně pokouší dokazovat, že lidé se vlastně nechovají vůbec logicky, ale jen podle svých emocí a zvyků. Například si prý nikdo nečistí zuby kvůli tomu, aby neměl zubní kaz, ale jen pro dobrý pocit. U mě to tak tedy není. Ano, jsou tam některé úvahy, které nejsou špatné, ale nejsou asi nijak zajímavé.

30.11.2022 2 z 5

Prolomený kód života Prolomený kód života Walter Isaacson

Téma knihy pro mě bylo velice zajímavé a jsem rád, že jsem se dozvěděl více o metodě CRISPR. Ale druhá půlka knihy už se mi četla dost těžko a celkově mi přišlo, že by kniha mohla být kratší. Některé osobní spory se rozebíraly až do přílišných detailů a přišlo mi, že v etických úvahách se autor trochu opakoval. Celkově tedy trochu zklamání, protože knihy od Waltera Isaacsona se mi zatím četly velmi dobře. Nicméně k přečtení doporučuju, kniha prostě popisuje velice zásadní objev, o kterém asi není pro laiky nic lepšího.

21.03.2022 4 z 5

Nebojte se akcií 2. díl (Jak vybrat ty nejlepší akcie) Nebojte se akcií 2. díl (Jak vybrat ty nejlepší akcie) Christian Thiel

Musím bohužel konstatovat, že autorův styl psaní mě dost iritoval. Proč mám v knize o akciích a investování neustále dokola číst o tom, co s kým autor jedl v jaké restauraci a kdo seděl u vedlejšího stolu. Neustále se opakující poznámky o líbaní své ženy mi přišly neskutečně trapné. Z těchto důvodů jsem i obou dílů dost trpěl. Jinak ale autor, myslím, dobře a jednoduše vystětluje indexové investování a nevím o jiné knize, která by byla napsaná tak jednoduše, asi úplně pro každého. Chápu, že asi proto autor vložil do knihy spoustu vaty kolem. Chápu to, ale na mě tý vaty bylo až příliš. Celkově ale knihu doporučuju. I když si podobné věci člověk může snadno nastudovat na youtube (např. Ondřej Koběrovský, Investiční brambora, rozhovory s Radovanem Vávrou), i tak jsem si při čtení knihy uvědomil některé nové souvislosti.

09.01.2022 3 z 5

Nebojte se akcií 1. díl (Zbavte se strachu a zbohatněte) Nebojte se akcií 1. díl (Zbavte se strachu a zbohatněte) Christian Thiel

09.01.2022 3 z 5

Dějiny 20. století Dějiny 20. století Paul Johnson

Výborná kniha, četl jsem ji hodně dlouho, někdy jen pár stránek za den. Ale i tak to mě to velice bavilo, až na pár výjimek. Nejsem historik, takže nemůžu posuzovat, jestli Johnson někde nepřekrucuje fakta. Ale nemám ten pocit a těším se na další knihy od stejného autora.

22.12.2021 5 z 5

Jak se vyrábí dnešní svět Jak se vyrábí dnešní svět Václav Smil

Místy je to skoro nečitelné, ale pak zase neskutečně zajimavé. Určitě ne pro každého, kniha je opravdu plná čísel, autor to sám přiznává. Mně to ale za přečtení stálo.

29.01.2021 4 z 5

Cesta ke štěstí v práci Cesta ke štěstí v práci Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Po dvou velice pěkných knihách o povídání Howarda s dalajlámou bylo tohle spíš zklamání. Jen pár zajímavých myšlenek, takže spíš jen takové připomenutí dalajlamova pohledu na svět.

16.07.2020 2 z 5

Mezi zlatokopy Mezi zlatokopy Jack London

Knihu mám doma od dětství a příliš mě nelákala. Už po několika stránkách jsem ale byl neskutečně překvapený, jak dobře London píše a ihned se zařadil mezi mé velice oblíbené autory. Kniha je super i pro dospělé.

16.07.2020 5 z 5

Španělská chřipka Španělská chřipka Harald Salfellner

Kniha se čte dobře, i když je to spíš tím, že je velmi krátká se spoustou dobových fotografii. Je poměrně dost faktická. Čekal jsem možná trochu víc, ale byl jsem spokojen. V roce 2020 určitě stojí za přečtení.

16.06.2020 3 z 5

Corleone Corleone Mario Puzo

Není to až tak dobrý jako Kmotr, ale pořád dobrý. Doporučuju.

11.03.2020 4 z 5

Mistrovství v investování do REALIT Mistrovství v investování do REALIT Ken McElroy

Kniha je zaměřena na investování ve velkém, autor popisuje, jak kupovat domy s desítkami bytových jednotek, což se mi nezdá být tak úplně praktické. Ale jinak jde hodně do detailů. Pokud se někdo opravdu zajímá o investování do nemovitostí, asi to za přečtení stojí.

11.03.2020 2 z 5

Ropa: Průvodce pro začátečníky Ropa: Průvodce pro začátečníky Václav Smil

Není to úplně lehké čtení, ale pro zájemce o energetiku, ekologii a hlavně pokud vás zajímá vliv ropy na naši civilizaci, je to velmi dobrá kniha plná mnoha faktů. Jen škoda, že forma je spíš odbornější než čtivá.

25.07.2019 4 z 5