tinka1974 tinka1974 komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Freya North

Dvěma slovy - romantika - erotika. A to třetí by bylo příjemné čtení. Úplně se vidím, jak jsem si tuhle knížku kupovala někdy před 25 lety v levných knihách dole v suterénu naproti Prioru. A jak se mi líbila, a jak přežila i rušení knihovny s tím, že se k ní jednou vrátím. A to se také stalo. Bylo úžasné s Cloe cestovat po Anglii, prožívat její lásky, její stavění se n vlastní nohy. Co mě ale tentokrát dostalo, bylo, jak si posílali dopisy. To byla krásná doba, když čekáte na odpověď a zároveň se poznáváte. Tak že, tuhle knihu jsem znovu zařadila do svého zlatého fondu. Vřele doporučuji každému, kdo si chce odpočinout a prožívat něco hezkého.

01.04.2024 5 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

pěkné napínavé čtení. Jsem zvyklá na něco jiného a s autorem jsem se setkala poprvé. Chvilku mi trvalo si zvyknout na jeho styl psaní. Ale nakonec ni to docela sedlo. Hlavně humor mezi hlavními hrdiny byl úžasný. Příběh se čte hezky, zápletka zajímavá a uvěřitelná

25.02.2024 4 z 5

Dalajlamova kočka Probuď v sobě kotě Dalajlamova kočka Probuď v sobě kotě David Michie

Další krásný díl, který pohladí a zároveň vleje naději a povzbudí na cestě životem. Moc se mi líbila pasáž s umírání, jak v buddhismu funguje rituál loučení se.

Jeska je nepřekonatelná

28.11.2023 5 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

Sláva, celá série dočtená. Tohle mělo trochu lepší spád než předchozí díl. Nicméně mně by asi Daniel s těmi jeho překvapeními šel na nervy. Myslím, že z celé trilogie by se dala udělat kniha jedna, ale na druhou stranu, bylo se pořád na co těšit. A taky se vrátit do mladších let. Oba hrdinové jsou pěkně mladistvě střelení. Přečtěte si

15.11.2023 4 z 5

Je to pokračování předchozí knihy. Chvilku se milují, potom zase ne. Dozvíme se tu více o Oxfordu. O utajovaném vztahu. O odpočítávání dní a týdnů. O Danielově kreativitě, o jeho rodině a lásce. A jinak skoro žádný děj. Příjemná oddechovka. Jednou z pohledu dámy, podruhé z pohledu muže

15.11.2023 3 z 5

Láska podle Shakespeara: Daniel a Aubrey Láska podle Shakespeara: Daniel a Aubrey Georgina Guthrie

Čtivý romantický příběh a každá kapitola uvedena odkazem na Shakespeara. Když se začtete, pak děj svižně plyne a vy čekáte, jaké zápletky ze vztahu mezi Aubrey a Danielem vyvstanou. Včera jsem dočetla a plynule navázala na další díl. Tam, kde jedna kniha končí, začíná ta druhá. Už se těším, jak spolu budou překonávat následky Danielova tajemství. Držím oběma palce

31.10.2023 4 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Tahle knížka nebyla úplně můj šálek kávy. Ne pro téma, spíš pro styl psaní. Začátek byl divný, pak jsem se trochu ztrácela, ale konec mi opravdu chytil. Když si tady čtu názory, hodně zaznívá pohled na potrat. Pro mě je spíš jako téma náhled na potrat pohledem běžného Američana a jejich právní řádu. Je dost šokující, co se ještě v našem tisíciletí děje ve světě. Ale člověka formují zkušenosti. A každá postava měla nějakou, něco zažila co jí přimělo vytvořit si názor- postoj. Ale ten názor by měl být respektován. Ale také by neměl být nezvratný. Jak se vyvíjíme a rosteme měli bychom i přehodnocovat svá předsevzetí a hlavně je nikomu násilně nevnucovat. Tady je vidět, že existují dva tábory a ten radikální je ještě podložen zákonem.
Tak snad jen dvě věci na závěr. Ať už se ty ženy v příběhu i mimo něj rozhodly jak chtěly, bylo to jejich rozhodnutí a o ni se sním musí vypořádat. S jeho následky naučit žít....

a druhá. Příběh Bex byla bomba celé knížky. I ona se musela rozhodnout žít s tajemstvím celý život. A myslím, že není o nic lehčí

22.10.2023 4 z 5

Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu David Michie

Další krásný kočičí příběh. Tentokrát jsem četla knihu. Krom budhistických mouder hrozně ráda vnímám Jesku a její líčení. Možná je to i tím, že přechozí díly jsem poslouchala krásně načtené od paní Jirešové a její hlas se ke kočičce tak hodil, že se mi při čtení zdá, že ji a její intonaci slyším. Vřele doporučuji. A dokonce se mi osvědčila i jako kulisa k usínání (tedy audio předchozích dílů).

30.09.2023 5 z 5

Motýlí pokoj Motýlí pokoj Lucinda Riley

Další z úžasných příběhů plných lásky a tajemství. poutavé čtení o tom jak jedna lež, i když milosrdná dokáže zamotat životy třem generací. Všechny postavy byly moc příjemné a moc jsem jim přála štěstí

09.09.2023 5 z 5

Atlas: Otcův příběh Atlas: Otcův příběh Lucinda Riley

Včera odpoledne jsem dočetla celou sérii. Se sestrami jsem strávila skoro rok, byl to opravdu moc hezký rok. Bude se mi po nich stýskat. Když jsem si četla příběh jich otce, byly momenty, kdy jsem věděla, že se v příběhu objevil, ale i chvilky, kdy jsem hodně šátral v paměti. Skoro to vypadalo, že začnu číst sérii znovu. Pro mě bylo ve všech příbězích hodně moudra, lásky a naděje. A v neposlední řadě mi napadalo, udělat to jako Merope a vydat se na cestu za "Atlasem - příběhem otce". Alespoň po Evropě. Teď si na pár dní od čtení odpočinu, protože tohle byl silný příběh a je třeba ho vstřebat, než se pustím do dalšího čtení

19.08.2023 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Tento příběh jsem poslouchala a upřímně mi nenadchl. V zásadě nebyl špatný, ale asi tak jedna třetina. Zbylé dvě popisují šachové partie a u těch jsem vypouštěla. Škoda, protože životní zvraty Beth jsou opravdu zajímané

13.08.2023 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tuhle knížku jsem začala číst dvakrát před tím, a nikdy nedočetla, což mě velmi mrzelo. Tentokrát jsem ji našla v knihovně jako audio a poslechla během víkendu. Příběh byl psaný velmi jednoduše, hlavně z pohledu mladičké tvrdohlavé a umíněné Liny. To mi v příběhu trochu vadilo. Děj se zaměřil hlavně na cestu do gulagu a pobyt ve dvou pracovních táborech. Kromě života vězňů se autorka zaměřila i na dozorce. Jak už to u těchto příběhů bývá, krutost někdy může maskovat laskavost a soucit. Pomoc a hrdinství se objevuje na těch místech, a od těch lidí, od kterých to vůbec nečekáte. Jen ten konec mě zklamal, ale možná to tak mělo být.

Před nějakou dobou jsem četla Sůl moře, vím že prolíná s příběhem Liny. I to byl příběh hodný pozornosti. Trochu jsem ho již pozapoměla a teď bych se k němu znovu vrátila.

03.08.2023 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Pane jo, doposlouchala jsem a snad i vstřebala všechny zvraty. Začátek sice pomalejší, ale pak už jen jedna dlouhá horská dráha. Z komentářů jsem vytušila, že dojde k velkému zvratu, ale závěr byl opravdu famózní. Z příběhu zjistíte, že nikdy nevíte, co se v druhém nachází a že nic nemusí být takové, jak se to jeví. Ostrov je sám o sobě líčen dost ponuře a tím i životy lidí, kteří na něm žijí. Obzvláště komunita dospívajících, kteří po smrti své kamarádky berou spravedlnost do svých rukou a začnou vyšetřovat. Setkáme se tady s lokálním podsvětím a nakonec i tím celosvětovým, které je ospravedlňované bezpečností, ale zároveň snadno zneužitelné pro soukromé účely. Zajímavá je i tato linka soukromí a moderních technologií. Je to už druhý příběh, ve kterém se pan Minier touto tématikou zabývá.

Ale na závěr hned tak nezapomenu, chudáček Henry,

27.07.2023 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Další skvělý díl. Zápletka super, pan Stránský famózně načetl, ale ta Erika, ta mi asi sympatický už nikdy nebude. Za ní hvězda dolů, ostatní jsou v pohodě. A něco k ději. Máme tady dvě dějové linky, které se na závěr protnou. Jedna se odehrává na policejní stanici a vyšetřováním, druhá je ze života vraha a nebo vrahů. V celém příběhu mi bylo moc líto Niny. Stačil jediný špatný krok a otočil se jí život vzhůru nohama. Ale to se stává, a i když pochopila, že život na útěku a s násilníkem není pro ni, už nebyla cesta zpět. Také zvraty v Paulově životě jsou zajímavé, po té, co se znovu vrátil do hry.
Tak že, i když chování Eriky není zrovna to, co mi u této série drží, další PŘÍPAD si zase ráda poslechnu a nebo přečtu

22.07.2023 4 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Lucinda Riley

Byl to zajímavý román, i když občas jsem tam našla místa, kde jsem se ztrácela. Všichni hrdinové byli sympatičtí. Jen u Simona to bylo jako na houpačce. Nikdy jsem nevěděla, na kterou stranu se přikloní a vždycky jsem byla zklamaná. Také se mi moc líbily staré vykutálené dámy. Konec sice trochu k neuvěření, spravil mi náladu. Četlo se to jedním dechem. Je to takový romanticky zamilovaný triller se šťastným koncem

19.07.2023 5 z 5

Na okraji propasti Na okraji propasti Bernard Minier

Tohle nebyl klasický Minier, jak ho znám ze série se M.Servazem. Příběh byl ale také zajímavý, rozhodně mi nepřipadal vědecko-fantastický, protože popisoval přesně dnešní dobu a dnešní technické vymoženosti. Postava Moiry i ostatní hrdinové románu byli fajn. Vždycky, když jsem si říkala je to jasné, došlo k dějovému zlomu. A tak pomalu rozkrýváme křivdy minulosti, smutníme nad láskami přítomnosti a zamýšlíme se, kam nás pokrok zavede a jestli v něčem takovém stojí za to žít. Moira je za mě hrdinka, že z toho procesu dokázala vystoupit a přes své znalosti si přenesla do nového života v rozumné míře přesně to, co potřebuje. A přes všechny rány a zjištění žije dál svůj teď už poklidný a naplněný život.
Celé jsem to poslouchala jako audio a vřele doporučuji

15.07.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Krásný příběh, nádherná obálka knihy. Už dlouho jsem po ní pokukovala a když jsem v knihovně uviděla audio, nebylo co řešit. A bylo i hezky načtené.
Příběh nás zavede mezi chudinu Říma i Benátek. Otevře židovskou tématiku, náboženský fanatismus. Láska mezi mladými lidmi, láska mezi rodiči a dětmi, prodejná láska i láska kde jí vůbec nečekáte. Nenávist, závis, pomsta, ale i závěrečné prohlédnutí a usmíření sám se sebou. Ale zaslepenost, když někdo nechce změnit pohled, či se zamyslet nad situací. Spousta historie. A ten konec, jasně jsem si myslela, že to boře dopadne, ale už jsem četla i několik knih, kde to nedopadlo a tady byly tři poslední kapitoly opravdu napínavé. Vřele doporučuji.

06.07.2023 5 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Protože jsem dostala chuť si přečíst nějaký životopis, šáhla jsem po téhle knize. Není to asi přímo životopis, ale spíš román o jejím životě. Čtení je zajímavé, ale nějak mi to celé nesedlo

01.07.2023 3 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Krimi příběh, který nás zavede mezi čínské přistěhovalce. Trochu předvídatelné, pak zase ne. Prostě je co řešit. Vždycky žasnu, co všechno se uděje a nakonec zjistíte, že se to odehrálo během dvou tří dnů. Tohle Deaver umí. Kamenná opice je talisman. V tomto díle bylo možné mimo jiné srovnat život Číňanů. Jejich rodinné vazby, přístup k tradicím. Hodně se tu řešily i božstva, sny a filozofie. Tak kontrastní s Lincolne, Amelií a jejich zbrusu vědeckými metodami. Kdysi jsem rozečetla a odložila. Ani nevím proč. Asi hodně případů krátce za sebou. Chce to někdy udělat pauzičku, aby člověk vstřebal. Tentokrát jsem v knihovně našla audio. A bylo opravdu super. Sonyho hlášky krásně načtené. Vřele doporučuji. Nejen jako krimi příběh ale i jako náhled do života východu, který nám má co nabídnout.

18.06.2023 5 z 5

Božský Božský Christina Lauren

Tohle mě opravdu bavilo. Skoro až do konce. Příběh Jensena a Pippy byl tak akorát vyvážený. Zdravá dávka romantiky, nepřeháněná erotika a zamyšlení nad životem, jaký vedou a jaký stojí za to žít. A spousty legrace a vtipu. Epilog také stál za to. Vlastně rozloučení s ostatními páry. Hrozně by mi ale zajímalo, jak to bylo s Georgem. A ta hvězda dolů je za divný konec. Nikoho nepřekvapí a nic neprozradím, když řeknu, že J+P k sobě cestu našli. Za mě ale chybělo víc prostoru po shledání. Tam to bylo trochu divné.

Ještě jedna poznámka. Někdo by měl text zkontrolovat, než jde do tisku. Někdy to nedávalo smysl a člověk musí zapátrat v paměti, že rokem je myšlený měsíc. Byl nebo byla, o čárkách v souvětí nemluvím. A to rozhodně nejsem silný češtinář!!

18.06.2023 4 z 5