TinaFr TinaFr komentáře u knih

Kirké Kirké Madeline Miller

Příběhy z řeckých bájích a pověstí jsem měla vždy ráda, proto jsem si ani tento nemohla nechat ujít. Celá kniha je napsaná velmi poutavě, a přestože jsem většinu mýtů znala, rozhodně mi to na čtenářském zážitku neubralo. Příběh hodnotím jako maximálně zdařilý a už mám ke čtení připravenou i Achilleovu píseň.

18.04.2020 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Přiznám se, že jsem ke knize zpočátku přistupovala poměrně skepticky. Nejsem žádný velký čtenář young adult, za celý život jsem přečetla jen pár knih tohoto žánru. O to víc jsem byla příběhem překvapena. Děj měl spád, hlavní hrdinka mi byla sympatická a mysticko - fantastická místa mi přišla do příběhu skvěle zasazená. Romantická linka zde je také, ale nijak nenarušuje celý děj. Jediné mínus vidím v úplném závěru, ve kterém jsem skutečně zaznamenala malou paralelu s jinou knihou velmi podobného ražení. A myslím si, že by se příběh dal pěkně uzavřít i bez ní. Každopádně, můj celkový dojem je, pro mě i trochu překvapivě, velmi pozitivní a určitě si v brzké době najdu knihu podobného tématu.

18.04.2020 4 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Bohužel musím konstatovat, že mě tato kniha velmi zklamala. Podle recenzí a různých dalších hodnocení jsem čekala skvělou dystopii, ze které se posadím na zadek a budu nad tématem přemýšlet ještě další měsíc. Opak byl bohužel realitou. Nechci opakovat všechny "faktické" nedostatky, které mi vadily, plně se ztotožňuji s komentářem terka6725. Zároveň byl celý děj překombinovaný, během velmi krátkého časového úseku se dělo až příliš mnoho událostí. To, že by většina z nich byla prakticky neproveditelná, ponechám stranou. Plytký závěr bohužel celé knize dodává pomyslnou korunu - takové zakončení bych čekala od přeslazeného romantického románu třetí kategorie. Zároveň mi celý děj až nepříjemně připomíná Příběh služebnice. V závěrečném hodnocení dávám jednu hvězdu za námět, který by byl v lepším zpracování nepřekonatelný, obzvláště myšlenka s počítadlem slov je velmi dobrá.

17.12.2019 2 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Na další pokračování série o tudorovských královnách jsem se moc těšila a opět mě nezklamalo. Kniha je napsaná velice čtivě a o zajímavé informace zde není nouze. Na celé knize oceňuji, že přestože se jedná o beletrii, autorka se drží skutečných historických faktů. Což je v případě Jany Seymourové poměrně velký problém, protože o jejím raném mládí příliš mnoho informací není známo (jak sama autorka vysvětluje v doslovu).

23.11.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knize jsem se dlouho vyhýbala, právě kvůli tomu, kolik se toho o ní píše - většinou s takovými nemám dobré zkušenosti. Hanu jsem si proto koupila až po více než roce, kdy na mě koukala z každého zákoutí knižního světa. Ale zmýlila jsem se. Hana je skvělá kniha. Dostala mě od první stránky a přečetla jsem jí během pár hodin jednoho odpoledne doslova na jeden zátah. Není to kniha a holokaustu - a ani nemá být. Je to kniha o osudu jedné nešťastné ženy, které se snaží naučit znovu žít. Pro někoho, kdo očekává popis veškerých hrůz, které koncentrační tábory přinesly, tato kniha není.
Ale pro někoho, kdo si chce přečíst velice smutný příběh, který dlouho nedostane z hlavy, rozhodně ano.

14.08.2018 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Při hodnocení této knihy bych začala asi trochu oklikou - nesrovnávala bych ji s Vegetariánkou, ta byla úplně jiná, podle mého měla mnohem větší potenciál, který autorka nevyčerpala. Kde kvete tráva je v kniha v mnohém jiná. Řekla bych, že silnější, vzhledem k tomu, že to, co je zde popsáno se skutečně stalo. Netroufám si ale tvrdit, že autorka pátrá po podstatě páchaného zla. K tomuto témata se v podstatě vyjadřuje jen v epilogu (který já osobně považuji za jednu z nejlepších částí knihy). Pokud mám příběh zhodnotit jako celek, je dobrý, zůstane vám v hlavě ještě dlouho a budete nad ním přemýšlet.Co se týče formy textu, lehce matoucí bylo přeskakování mezi osobami v rámci jednotlivých kapitol - chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, z jakého pohledu je kapitola vyprávěna.
Mimochodem, pokud toho o této události korejských dějin mnoho nevíte (stejně jako asi většina), doporučuji přečíst si nejprve výborný doslov překladatelky, který vás do problematiky uvede.

29.06.2018 4 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Já si nemohu pomoct, ale tohle bych knihou nenazývala. Ano, je to svým způsobem vtipné (v konečném důsledku ale spíš smutné). Ale mělo to zůstat na Instagramu, kam to patří a snad se to tam i hodí. Za ty peníze si koupím hodnotnější knihu, která mi toho rozhodně dá víc. Bohužel se opět jedná o skvělý marketingový tah.

21.06.2018 odpad!

Počátek Počátek Dan Brown

Brown mě trochu zklamal. Jako první jsem četla Inferno, které se mi maximálně líbilo a zaujalo mě neotřelostí tématu. Další skvělá kniha byla Andělé a démoni. Už tady se mi ovšem začalo trochu zajídat schéma příběhu jako přes kopírák, které mě začalo nudit v Šifře mistra Leonarda. Ano, příběhy jsou super, ale je to stále to samé. Počátek jsem si radši ani nekoupila a půjčila si ho od kamarádky. Za mě zklamání, zase stejný příběh a tentokrát jsem se do něho ani nemohla začíst, takže jsem knihu odložila (což dělám skutečně málokdy). Až Dan Brown vymyslí novou dějovou linku, ráda si knihu přečtu, protože umí psát velmi dobře.

12.05.2018 3 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Po měsících čekání jsem se konečně dočkala posledního dílu této skvělé série. Příběh ztracené holčičky byl za mě dílem možná nejlepším ze všech 4, nesmírně čtiví i napínaví. Už jen to, že jsem knihu přečetla za 3 dny o něčem vypovídá. Rozhodě doporučuji knihu i celou sérii.

18.03.2018 5 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Musím říct, že ze začátku jsem ke knize přistupovala se smíšenými pocity. Jsem ale ráda, že jsem jí dala šanci, protože příběh je vážně zajímavý a konec byl pro mě překvapením. Některé části byly lehce slabší, ale nejspíš to je to jen můj subjektivní pohled, nepotrpím si na romantiku v knihách.

22.12.2017 4 z 5

1815: Krvavý mír 1815: Krvavý mír Sabine Ebert

Kniha je velice obsáhlá, což komplexně vystihuje období let 1813 - 1815. Líbí se mi, že autorka střídá promluvy obyčejných lidí s promluvami těch, kteří hýbali dějinami. Celkově na mě udělala mnohem lepší dojem než první díl, ale i ten je velmi kvalitní. Nedokážu si představit, kolik času musela autorka knize věnovat, oba díly dohromady mají cca 1800 stran - a u všech historických osobností se přísně držela skutečnosti.

15.07.2017 5 z 5

1813: Válečný požár 1813: Válečný požár Sabine Ebert

Když hodnotím knihu jako celek moc se mi líbila. Přesto k ní mám několik málo výhrad. Začátek byl pro mě možná trochu zdlouhavý a chvíli mi trvalo, než jsem se do děje dostala, prvních cca 100 stran mě moc nebavilo. Poté ale začal být děj opravdu hodně zajímavý a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Druhá věc, která mi maličko vadila bylo to, že se autorka vždy věnovala ve velké míře jedné dějové linii a další odsunula maličko na druhou kolej (kniha má několik linií propojených v jeden celek). Uvítala bych, kdyby se v jednu chvíli vždy věnovala všem dějovým linkám stejně. Knihu bych hodnotila jako zdařilou a rozhodně si přečtu další díl(y).

11.06.2017 4 z 5

Pád Anne Boleynové Pád Anne Boleynové Alison Weir

Od Alison Weirové jsem zatím četla spíše její historickou beletrii - kterou v 95% případů považuji za velmi povedenou. Ani tato kniha mě nezklamala, přestože se jedná o literaturu populárně - naučnou, ne - li přímo odbornou. Neměla jsem problém se do knihy začíst, jen ze začátku mi připadala trochu zmatená. Nicméně je velice dobře rozpracovaná, a přestože v podstatě popisuje jen 4 měsíce Annina života, ubíhá velice rychle. Už se nemůžu dočkat dalšího dílu v sérii Šest tudorovských královen, který má být věnován právě Anne Boleynové.

23.05.2017 3 z 5

Princezna Alžběta Princezna Alžběta Alison Weir

Velmi dobrá kniha, oceňuji, že autorka si nevymýšlí a zakládá své knihy na skutečných faktech. Četla jsem od ní více knih, takhle se mi líbí možná nejvíce (o chloupek lepší je možná Kateřina Aragonská - Pravá královna). Četla jsem i knihu Královna Alžběta, která už se mi líbila méně.

28.04.2017 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Stejně jako Markéta Lazarová, skvělá kniha. Člověk se musí trochu povznést a zamyslet a až poté dokáže děj plně pochopit.

09.03.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knihu jsem si koupila spíš ze zvědavosti, co na tom ostatní vidí. Poté, co jsem začala číst, jsem toho okamžitě začala litovat. Jedna z hlavních hrdinek - Rachel - mi hned od začátku začala hrozně vadit a bohužel se až do konce nic nezměnilo. Příběh chaotický, těžko se v něm dalo vyznat, neustále se přeskakovalo. Děj mi přišel hodně předvídatelný, nebylo těžké rozluštit hlavní zápletku. Pokud bych měla hodnotit jako celek, přijde mi jako špatná parodie na detektivku.

09.03.2017 1 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ze začátku jsem se musela lehce přemáhat k pokračování, po prvních stranách mě však doslova okouzlil a zbytek jsem dočetla rychlostí kulového blesku. Naprosto bezkonkurenční příběh, zařadil se do popředí mého osobního žebříčku ruských klasiků. V Dostojevském hodlám pokračovat, doufám, že Bratři Karamazovi byli jen lehkou ochutnávkou.

31.05.2016 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Kniha se mi líbila, děj je velice zajímavý a krásný. Nepřišla mi nijak výrazně těžká na četbu, měla jsem ji přečtenou během dvou dnů. Ráda se k ní vrátím někdy v budoucnosti.

29.05.2016 4 z 5

Jeden deň Ivana Denisoviča Jeden deň Ivana Denisoviča Alexandr Isajevič Solženicyn

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně, a protože si vždy ráda přečtu ruský román, sáhla jsem po ní. Nedokážu slovy ani pořádně popsat, jak moc na mě příběh zapůsobil. Vše je zprostředkováno naprosto reálně a pro dnešního člověka je až neuvěřitelné, že něco takového se mohlo dít před šedesáti, sedmdesáti lety. Někteří níže píší, že kniha je nezáživná, bez děje. Podle mého názoru to může říci jen někdo, kdo motiv příběhu dostatečně nepochopil.

12.05.2016 5 z 5

Dvojí život Heleny Grahamové Dvojí život Heleny Grahamové Anne Brontë

Z děl sester Bronteových se mi líbí asi nejméně (přesto je to velice dobrá kniha). Děj byl zajímavý, ale Jana Eyrová a Na větrné hůrce mi přijdou lepší.

07.04.2016 4 z 5