Tina.orl Tina.orl komentáře u knih

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Česká detektivka, která má takovou tu klasickou zápletku, ale ne tak jednoduché rozplétání.

Ema postrádá svou kamarádku a nechce se smířit, že by jen tak zmizela. Do toho je nalezeno tělo ženy a to vše se točí kolem jedné vesnice a dvou hlavních vyšetřovatelů.

V příběhu je opravdu spousta postav, které se k případu nějakým tím způsobem přichomejtnou. Na můj vkus je těch jmen až příliš a některé nejsou vůbec podstatné.
Na konci je vše rozpleteno a vysvětleno a tak čtenář vlastně ani nemusí nad ničím přemýšlet. Detektivka je to čtivá, ale za mě ji k dokonalosti ještě chybí.

11.10.2023 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Kniha mě zaujala svým názvem a to, že se jedná o knihu ze série jsem se dozvěděla při čtení, jelikož se objevila jména známých detektivů. Za mě není problém, pokud jste nečetli předchozí díly - unikne vám možná jen info o soukromém životě detektivů.

Když Duncan zničeho nic zmizí a nechá doma děti bez dozoru, naplňují Maggie rozporuplné pocity a neví, co si myslet. Stejně tak vlastně i já, nevím, co si mám o knize myslet...

Je to zajímavý psychologický thriller s mnoha zvraty a překvapivými momenty. Některé věci jsem neodhalila, některé ano. Kniha ve mně ale zanechala tak zvláštní pocity, že vlastně nevím, jestli se mi líbila nebo ne. Rozhodně ale vím, že po přečtení nejásám a proto hodnotím knihu průměrně. Kniha nenudí, ale ani ohromně nenadchne.

05.10.2023 3 z 5

Sloní paměť Sloní paměť Alex Lasker

Na knihu jsem viděla spoustu chvály, tak jsem se k ní konečně také dostala.

Už po přečtení prologu jsem pochopila, že to bude emoční jízda. Slon putující zpět "domů" a při tom vzpomínající na veškeré krásné momenty, ale i krutosti vás prostě chytne za srdce.
Autor dobře zachytil jednotlivé momenty a vy máte radost, vztek, soucítíte nebo jste smutní. A takhle pořád dokola.

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Kromě krásného příběhu se navíc opět ujistíte kolik je na světě krutých lidí a kolik těch, kterým to není lhostejné.

02.10.2023 5 z 5

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

Autorka mě zaujala už v prologu a mé napětí bylo udržováno po celou dobu knihy. Když jsem četla, měla jsem pocit, že čtu knihu od zahraničního autora, který už má na kontě aspoň 10 knih.

Když přišla Nora o to nejcennější, strašně jsem s ní soucítila. Stále jsem se nemohla rozhodnout, komu mám a nemám věřit a kladla si otázku, zda je zrádce mezi kamarády.

Celou dobu jsem četla se zatajeným dechem. Když jsem si přečetla poslední stránku, tak jsem prohlásila: "To je jako všechno?" Najednou mi přišlo, že vlastně nic nevím, že to bylo vše moc krátký a já se potřebuji o jednotlivých příbězích dozvědět víc. Ale ne, autorka přesně věděla, kolik toho čtenáři dát a tím mu tak nechala prostor k vlastním úvahám.
Za mě, je to jedna z knih, kde jsem se v hlavě musela vracet k určitým částem, abych si vše spojila. A takové knihy jsou skvělé!

Doufám, že nás E. Brykner potěší ještě množstvím knih. Už se těším až si budu moct přečíst další.

29.09.2023 5 z 5

A odkud bych asi tak byl? A odkud bych asi tak byl? Miroslav Karas

Autor je reportérem ČT, který strávil několik let v Rusku a snažil se z těchto let vytěžit maximum - potkat mnoho různých lidí, udělat spoustu různých reportáži a navštívit mnoho různých míst.

Kniha pojednává o všem špatném, co se dá v Rusku zažít a mnohých krásách přírody a architektury, které jsou zde k vidění. Rusko procestoval křížem krážem, navštívil i Ukrajinu v době bojů o Krym, a proto je zde mnoho informací, které nám předává.
Nesedl mi ale autorův styl. Přišlo mi to jako by se daly dohromady různé záznamy a nacházely se do knihy. Kvůli tomu se mi to četlo opravdu obtížně.

Knihu hodnotím průměrně. Nejprve jsem se stavěla negativně k tomu, že autor nepředává pouze fakta, ale i svůj názor. Pravdou ale je, že se nejedná o reportáž, ale knihu, tudíž jsem od tohoto postoje ustoupila. Ve finále mě naopak jízlivě poznámky docela bavily.

28.09.2023 3 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Marcel Moss

Nejprve jsem se hrozně podivovala a říkala si, že tohleto přece není možný. Později jsem si ještě navíc uvědomila, že je kniha inspirovaná skutečnými událostmi...

V knize jsou osudy několika lidí a jejich okolí, hlavně se jedná ale o Magdu, Dorotu, Bogdana a Jakuba. Všichni jsou z toho či onoho důvodu nespokojení a někteří mají temná tajemství, která jsou až neuvěřitelná. Čeho jsou ale schopni, když hrozí, že budou jejich tajemství odhalena? No, budete se divit...

Kniha se čte svižně, kapitoly jsou úderné a udržují napětí až do poslední chvíle. Životy hlavních postav se velmi nenuceně protnou. Závěr mě překvapil. No, vlastně nejen závěr, ale děj celé knihy...

25.09.2023 5 z 5

Zloděj tváří Zloděj tváří Arnošt Vašíček

Z knihy jsem měla rozporuplné pocity. Chvíli jsem byla vtažena do děje a najednou jsem byla zase naprosto ztracená a děj se hrozně vlekl.

Slovenští a čeští kriminalisté pátrají po vrahovi, který odřezává obětem tváře. Mrtvol přibývá, ale kriminalisté se točí v kruhu. Zároveň v oblasti pátrání přibývá lidí, kteří viděli duchy či jiné nevysvětlitelné bytosti.

V knize je mnoho postav a přechod mezi jednotlivými příběhy za mě nebyl šťastný, jelikož jsem měla často guláš v tom, kdo je kdo.
Kapitoly jsou krátké, ale místy se ztrácí napětí. V knize jsou však velmi zajímavě zachyceny záhady a mystično.
Čtení jsem si ale příliš neužila.

22.09.2023 3 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Skvělý psychothriller, který je za mě místy předvídatelný. Nicméně, čte se to samo a děj plyne nenuceně.

Olivie ztratila před 2 lety nejen manžela a její život se obrátil vzhůru nohama. Nyní, je její rodina opět vyšetřována, ale je to Olivie a její děti, kteří nejsou k nalezení. Během pátrání vyplouvají na povrch tajemství rodiny. Je Olivie mrtvá? Co její děti? Vyšetřovatelé si kladou spoustu otázek.

Autorka udržuje napětí téměř po celou dobu knihy. I když už pak místy prostě víte, co a jak, dle mého názoru stojí za přečtení.

15.09.2023 4 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Kniha je plná nestvůr, které se skrývají pod zemí, ale i na zemi. Také je zde spousta krve, nechutností, fyzického utrpení a psychické bolesti dětí.

Děj plyne nerušeně, ale není za mě plný očekávání a místy se ztrácí napětí. Někdy jsem se nestačila divit, co vše autor vymyslel. V knize je ale také velmi silná dějová linka patologického chování. Stojí za přečtení.

08.09.2023 4 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

Kniha o pocitech matky po narození jejího dítěte, o vztahu mezi matkou-dcerou a dcerou-otcem, o neidealním mateřství...
Toto je kniha, která pokud nemáte děti, vás od nich částečně odradí.

Co má matka dělat, když po narození dítěte má zvláštní pocit, který rozhodně není dobrý? Co dělat, když už od narození vámi dítě manipuluje a vy se ho bojíte? Pro Blythe se stalo mateřství noční můrou, ve které hraje hlavní roli její dcera Violet.
Violet jí psychicky ničí, dělá vše pro to, aby se ukázala jako neschopná matka, nenávidí jí a nechce ji u sebe. Je to sociopat. Takto to teda aspoň vnímá Blythe, ale co, když si vše pouze nalhává? No, přečtěte si to a uvidíte.

Kniha se čte velmi rychle a jednoduše, psáno v du formě. Některé pasáže vám vyrazí dech, některé už budete tak nějak očekávat. Konec za mě překvapivý vůbec nebyl. Kniha ale stojí za přečtení.

03.09.2023 4 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Pokud trochu znáte tvorbu Hemingwaye, tak víte, že musíte číst mezi řádky. Z jedné strany je to super, protože se musíte k jádru věci propracovat sami a vše vám není naservírováno. Z druhé strany, toho Hemingway v příběhu schovává tolik, že je čtení jeho knih celkem dost náročné a tudíž za mě rozhodně ne odpočinkové. I přesto, že kniha je napsána velmi jednoduše.

V knize s autobiografickými prvky se autor věnuje zamilovanému vojákovi. Frederic bojuje v italské armádě, postupem času začne válku považovat za nesmyslnou, z které rozhodně obyčejní vojáci netěží. Během válečných hrůz se sblíží s ošetřovatelkou Catherine, do které se zamiluje. Musím říct, že ta mi sympatická nebyla, protože mi přišla opravdu velmi jednoduchá.

Příběh je to náročný, smutný a plný emocí. Taková ta klasika, která podle mě rozhodně stojí za přečtení.

01.09.2023 4 z 5

Město špíny Město špíny Hayley Scrivenor

No, tak toto za mě teda moc povedené není a jedná se o knihu s cca 300 stranami "nějakého" děje, "nějakého" vyšetřování atd atd. Depresivita knihy mi nevadila, jelikož, no, je to krimi.

V malém australském městečku zmizí cestou ze školy 12 léta Esther a na scénu přichází se svým parťákem lesbická vyšetřovatelka Sarah, která se v době vyšetřování případu neustále v hlavě vrací ke svému poslednímu vztahu s Amirou. Ne, tyto promluvy nejsou vuuuubec nakonec v knize důležité ani teda za mě zajímavé, protože se Sarah spíše lituje a obhajuje, než že by docházelo k nějakému psychologickému posunu.

Dále vše v bodech, jelikož je toho více:
- některé pasáže v knize mi přišly více matoucí než vysvětlující
- časté opakování informací
- příběh nemá vůbec spád
- velmi špatný překlad - "kotníky na ruce" je asi můj top tohoto překladu
+ množství rozdílných postav
+ rozuzlení mě překvapilo
+ dobře vyjádřeny pocity dítěte, které se odmítá smířit se zmizením kamarádky

26.08.2023 2 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Velmi zajímavé a plné neočekávaných zvratů!
Dozvídáme se, že Pete a Maddie 2 roky vychovávají dítě, které není jejich, jelikož bylo v porodnici zaměněno. Co teď? To je hlavní otázka, kterou si rodiče pokládají. Máme si ponechat dítě, které vychováváme nebo máme projevovat větší zájem o své biologické dítě a chtít ho do vlastní péče?

Nejprve vše vypadá téměř perfektně s množstvím kompromisů. Následně, jak už lze předpokládat, dojde ke spoustě zvratů. A když si myslíte, že to už horší být nemůže, tak příjde zase něco dalšího. A když si zase začnete myslet, že to už je fakt konečná, tak přichází další a další rány, které málokdo by byl schopen ustát bez psychických následků.
Rozhodně doporučuji!

22.08.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Když jsem začínala tuto knihu číst, neměla jsem vysoká očekávání. Ve finále jsem byla velmi mile překvapena. Netušila jsem, že mě příběh Řeků, kteří utíkali před válkou a skončili v Československu natolik zaujme.

Příběh je napsán s citem a provádí nás po 70 let životem dvou dívek/žen, které se právě v Československu ocitly. Nečekejte nějaké dramatické zvraty, ale citlivý a poutavý příběh. Kniha se čte velmi příjemně a mohu rozhodně doporučit.

19.08.2023 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Tohle bylo teda něco! Od začátku až do konce napínavé čtení, i když místo trochu přehnané.

Místo zesnulého reverenda přichází nový (už tady budete lehce překvapení), má pubertální dceru, hromadu vlastních nevyřešených záležitostí a tajemství.
Jelikož se přestěhuje na malou vesnici, tak jak už to tak bývá, všichni vědí všechno, ale dělají, že nevědí nic. Téměř každý z obyvatel má ale také nějaká tajemství, která začínají postupně vyplouvat na povrch. Místy jsem se opravdu nestačila divit.

Autorka graduje napětí až do samého konce. Donutila mě k tomu, že jsem v knize už nevěřila nikomu a ničemu.
Na konci je vše vysvětleno. Takže za mě super!

08.08.2023 5 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Vše začíná nevinnou hrou na mobilu, která vytáhne děti ven (něco jako kdysi Pokémon Go). Pro některé rodiče je to možná otrava, pro jiné zase potěšení, že jejich dítě nesedí doma, ale lítá venku. Nikoho ani nenepadne, mít starost o to, aby se nikomu nic nestalo do doby, než se v lese najde dětská noha a postupně se ztratí další děti...

Autor napsal skvělou kriminálku, od které jsem se nemohla odtrhnout. Vše je rozplétáno pomalu a postupně, bez unáhlení.
Je vidět, že kriminalistika je mu blízká a tím pádem jsou veškeré postupy při šetření naprosto uvěřitelné. Zajímal mě každý krok vyšetřovatelů. Rozhodně stojí za přečtení!

07.08.2023 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Emma a Jane jsou povahově naprosto dvě rozdílné ženy, které si jsou ale vzhledově velmi podobné a jedna z nich se nastěhovala do domu, ve kterém ta druhá zemřela. Není to jen tak nějaký dům, ale mistrovské dílo, ve kterém je spousta vymožeností, ale zároveň hromada zákazů a příkazů - zákaz knih, zákaz zvířat, zákaz fotografií apod.

Děj má spád a plyne velmi rychle. Kapitoly jsou krátké a střídá se "tehdy Emma" / "teď Jane". Zajímavé je to v tom, že čtenář má na stejnou situaci dvojí pohled. Mně osobně se ale často pletlo, co se komu stalo. Ne, protože by nás autor zamotal, ale právě kvůli krátkosti kapitol. Nestihla jsem informaci vstřebat a už je tu jiná o jiné ženě.
Místy je absence přímé řeči, tudíž ne vždy víme, zda se jedná o myšlenky či řeč.

Závěr byl pro mě naprostým překvapením. Doporučuji.

04.08.2023 4 z 5

Múzy za ostnatým drátem Múzy za ostnatým drátem J.C. Maetis

Když jsem si přečetla anotaci, neměla jsem nějaká valná očekávání, i když hodnocení knihy je dost vysoké.
Po přečtení prvních stránek jsem si říkala, že by to asi nemuselo být zlé...

Kniha vypráví o životech dvou rakouských autorů, kteří žijí ve Vídni v době anšlusu. Jejich život se tímto najednou zcela změní, jelikož mají židovské předky. Dílo není ani tak vyprávěním z koncentračních táborů, ale spíše zahrnuje to, jak se tito dva spisovatelé snažili do nich nedostat.

Musím říct, že jsem byla překvapená, jak byla nakonec kniha dobrá. Hltala jsem každé slovo, čekala jak se vše vyvine a byla neskutečně napjatá. A napínavých pasáží je v knize opravdu dost. Mohu rozhodně doporučit!

01.08.2023 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Skvělá a velmi čtivá kniha. Děj plyne nenuceně a vy prostě musíte vědět, jak bude řetěz pokračovat.

Unesené vlastní dítě je šílená představa. Když ale musíte unést zase dítě někoho jiného, aby se vaše bezpečně vrátilo domů, uděláte to? S tímto se potýká Rachel, která jednoho dne obdrží telefonát, ve kterém jí jsou stanoveny podmínky - řetěz musí pokračovat dál... Co vše je matka schopná udělat, aby zachránila své dítě?

Kniha se dělí na dvě části. První jsem neuvěřitelně hltala. Druhá mé tempo trošku zbrzdila a moc se mi nezamlouvala scéna alá Segalovka, proto 4. Nicméně thriller rozhodně doporučuji.

28.07.2023 4 z 5

Výměna Výměna Rebecca Fleet

Nějakou dobu jsem přemýšlela nad tím, jak vlastně tuto knihu hodnotit. Výměna domů jako zápletka moc nezní. Výměna domů, která vám ale začne přinášet obrazy minulosti, na které se snažíte zapomenout zní trošku lépe, i když ne tak úplně...

Na obalu knihy je uvedeno, že se jedná o strhující thriller, takže jsem samozřejmě měla nějaká očekávání, která ale zůstala naprosto nenaplněná. Děj se neuvěřitelně vleče, a odehrává se ve dvou časových rovinách. Spíše ale, nežli strhující thriller se jednalo o rozjímání Caroline nad tímto a tamtím (nechci prozrazovat konkrétně). Teprve cca 2/3 knihy mě začala bavit a přemýšlela jsem nad rozuzlením zápletky.

Myslím si, že z tohoto příběhu se dalo vytáhnout mnohem více. Je to ale první kniha autorky, tak třeba se v budoucích předvede alespoň o něco lépe.
Za mě byla tato kniha zbytečným čtením.

26.07.2023 2 z 5