tikalok tikalok komentáře u knih

Poslední svedkovia Poslední svedkovia Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha, ktorej každá jedna strana tlačí slzy do očí

16.09.2018

Šlisselburgská pevnost - Ze vzpomínek otce Daniila Charmse Šlisselburgská pevnost - Ze vzpomínek otce Daniila Charmse Ivan Pavlovič Juvačov

Zápisky otca Daniila Charmsa z väzenia. Na rozdiel od syna v ňom nezomrel a tak sa mohli stať tieto čierne zápisky s prebleskujúcim humorom a satirou prístupné verejnosti.

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Román verne opisujúci skutočné udalosti z konca 50.rokov, kedy dvaja budižkničemovia s nemalou kriminálnou minulosťou chladnokrve vyvraždili štvorčlennú farmársku rodinu a odniesli si tranzistorové rádio a pár dolárov. Podrobná sonda do duší dvoch ľudí bez minulosti aj budúcnosti.
Neskôr vznikol rovnomenný film, ktorý sa nakrúcal v priestoroch skutočného domu Clutterovcov, kde k vyvraždeniu došlo.

01.01.2015

Keď sa to tak vezme, deň strávený prácou, jedením nedostatočného jedla a neustálym bojom o prostriedky nie je taký hrozný. Keď sa tento deň zopakuje niekoľkotisíckrát za sebou, je to nevypovedateľná nespravodlivosť, ktorá lomcuje čitateľom.

01.01.2015

Dosažení jižní točny: Deník z poslední expedice Dosažení jižní točny: Deník z poslední expedice Robert Falcon Scott

Uznávam, že pre väčšinu ľudí by táto kniha nebola dostatočne zaujímavá (aspoň jej prevažná časť), je v nej deň po dni zaznamenané obdobie roku a pol zo Scottovej výpravy na južný pól. Pre mňa je to záznam o nezlomnosti ľudí, ktorí predovšetkým pre vedecké výsledky (avšak určite aj pre vlastnú slávu) obetovali svoje životy, pričom v najnehostinnejšom kraji sveta zostali až do konca pravými britskými gentlemanmi.

04.11.2014 5 z 5

Oprátka za osm mrtvých Oprátka za osm mrtvých Roman Cílek

Podrobne vyrozprávaný príbeh Olgy Hepnarovej, ktorá ako 22-ročná v roku 1973 vykonala svoju osobnú pomstu spoločnosti a nákladiakom zabila osem ľudí na električkovej zastávke.
Taký čin sa nedá ospravedlniť, ale po prečítaní mi bolo jednoducho ľúto, že to muselo takto dopadnúť.

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Byť sám v chatke uprostred Antarktídy v období polárnej noci, odpútať sa od spoločnosti a mať čas iba na seba a svoje myšlienky, pozorovať polárnu žiaru a na čas zabudnúť na všetky starosti bežného sveta, to znie celkom dobre.
Ale ak mrazy pod -50°C spôsobujú, že petrolej tuhne, pohár vody sa obalí ľadovou vrstvou skôr ako z neho dopijete , koža sa odliepa pri každom dotyku s kovovým predmetom, večeru si musíte začať pripravovať už ráno, aby sa stihla rozmraziť, je po idylke.
A ak je vašim jediným zdrojom tepla piecka, ktorá vás ale sústavne otravuje oxidom uhoľnatým a nakoniec vás v krutých antarktických podmienkach úplne odrovná, je to celkom nepríjemné. Richard E. Byrd o tom má čo povedať.

Případ Zoščenko-Achmatová Případ Zoščenko-Achmatová Andrej Aleksandrovič Ždanov

Knižočka predchnutá zlobou, zahajujúca štvanicu na Zoščenka a Achmatovovú, ktorí si dovolili nechať vydávať svoje diela nespĺňajúce normy socialistického realizmu. Podľa tejto knižočky títo dvaja svetovo významní literátii nie sú literáti, ale “literáti”, nemajú tvorbu, ale “tvorbu” a dokonca nemajú ani názory, majú iba “názory”. “Naše literatura není soukromý podnik, vypočítaný na to, aby posluhoval rozličným zálibám literárního trhu. Což sluší pro našu pokrokovou sovětskou literaturou, která je nejrevolučnější literaturou na světě, poklonkování před omezenou měšťácko-buržoazní literaturou Západu?” Proste fuj.

21.04.2014 odpad!

Balonem k severní točně Balonem k severní točně Salomon August Andrée

Salomon August Andrée bol švédsky inžinier, ktorý sa v roku 1897 spoločne s dvojicou druhov pokúsil dobyť severný pól čistočne riadeným balónom. Zmrznuté a ľadovými medveďmi ohryzené mŕtvoly sa našli až po 33 rokoch spolu s fotografickými filmami a denníkmi, ktoré tvoria základ tejto knihy. Kniha obsahuje asi trikrát viac faktov ako by kniha pre bežného čitateľa potrebovala a to ma ohromne tešilo. Mňa jednoducho baví vedieť, aké jedlo kto v aký deň jedol a koľko kusov prádla mal v batožine.

21.04.2014 5 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Pre obdivovateľov bojových lietadiel druhej svetovej vojny povinnosť, ostatní - skúste a uvidíte.

Bratranec Pons Bratranec Pons Honoré de Balzac

Nadčasové dielo o nekonečnej chamtivosti bez akýchkoľvek zábran.

21.04.2014 4 z 5

Válečný pilot Válečný pilot Antoine de Saint-Exupéry

Kto od Exupéryho čítal iba Malého Princa, Exupéryho nepozná. Krásne, ľudské, poetické a tak trochu i filozofické dielo. Jedna z kníh, pri ktorých ani neviem, prečo ma tak pohltili. Asi jednoducho preto, že sú dokonale napísané.

21.04.2014 5 z 5

Dobrodružství Wesleye Jacksona Dobrodružství Wesleye Jacksona William Saroyan

Kniha, z ktorej ľudskosť, múdrosť a krása len tak sršia. Kniha, pri ktorej som po prečítaní vedel, že sa k nej budem ešte veľa vracať.

01.12.2013 5 z 5

Do poločasu 0 : 1 Do poločasu 0 : 1 Adam Bahdaj

Jedna z veľkých kníh môjho detstva. Ani neviem prečo presne, ale želal by som každému dieťaťu, aby medzi starými knihami po otcovi našlo niečo, čo ho prenesie do takého zaujímavého sveta, ako bol pre mňa malý svet mládežníckeho futbalu v povojnovej Varšave :)

V rámci žánru 100%.

01.12.2013 5 z 5