Tessia

Baskervillský pesBaskervillský pesArthur Conan Doyle

Moje první literární setkání se Sherlockem Holmesem a doktorem Watsonem dopadlo na výbornou. Příběhy tohoto slavného detektiva jsem si vždy spojovala spíše s televizní obrazovkou (seriálová adaptace s Benedictem Cumberbatchem je jedna z mých srdcovek), dílo z pera Arthura Conana Doyla mě v tomto případě ale trochu minulo. Jaká chyba! Baskervillského psa jsem přečetla jedním dechem. Autorův mistrovský styl vyprávění vás vtáhne do příběhu už od prvních stránek. Knihu obklopuje pochmurná atmosféra anglických vřesovišť a záhada skrývající se za tajemnou kletbou rodu Baskervillů. Příběh je krásně vystavěný, geniálně promyšlený, konec mě překvapil. Už se těším, až se s panem Holmesem a dr. Watsonem setkám v některém dalším autorově detektivním příběhu!

05.04.2021

Pravda, nebo ležPravda, nebo ležColleen Hoover

Pravda, nebo lež byla jedna z mých nejočekávanějších knih v tomto roce. Po jejím vydání přišly všechny ty pozitivní recenze a já byla v ten moment skálopevně přesvědčená, že se mi to bude líbit. No. Nelíbilo.
Tohle nebyl thriller. Tohle byla klasická kniha od Colleen Hoover zahalená do temnějšího kabátku. Scénář ale zůstává stejný. Vztahy. Drama. Sex. A zase sex.
Začalo to slibně, ale šlo to jenom z kopce. Hlavní zápletku jsem prokoukla během prvních padesáti stran. Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak hlavní hrdinka čte Verityinu biografii, touží po ženatém muži a je vystrašená z nesvéprávné Verity, protože má sama psychické problémy. Chtěla jsem víc! Víc emocí, víc popisů, větší hloubku postav. Téma a prostředí měly tolik potenciálu pro skvělý příběh. Zpracování je ale strašně prvoplánové. Příběh je obalen do nelogičností a skulinek (rodiče a širší rodina postav, ošetřovatelky, lékařská péče atd.). A ten konec? Celé rozuzlení příběhu je prakticky postavené na nedostatku komunikace mezi dospělými lidmi. To prostě nedokážu přijmout.

08.08.2020

ZaslíbenáZaslíbenáKiera Cass

Zaslíbená sklízí zatím jednu negativní recenzi za druhou. Všichni jako by očekávali druhou Selekci. A možná v tom je ten problém.
Myslím si, že kdyby nakladatelství uchopilo celkovou propagaci knihy z trochu jiného konce a mířilo tímto příběhem na věkově mladší publikum, setká se kniha s daleko pozitivnějšími ohlasy. Příběh je pro děti lehce stravitelný, ne moc složitý a má všechno, co bych jako desetiletá úplně milovala. Královský dvůr, lásku a krále.
Místo dobře prodávané nálepky Young Adult, měla být kniha s opodstatněním zařazená do věkové kategorie Middle Grade. Svou cestu ke správným čtenářům by si tak jistě našla lépe.

01.06.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Tohle bylo utrpení. Bezesporu jedna z nejproblematičtějších knih, které jsem kdy četla.
O Chirurgovi jsem slyšela všechny mluvit jenom v superlativech. Petra Dvořáková je na české literární scéně uznávanou autorkou, její knihy se navíc u čtenářů těší velké oblibě. Prostě jsem podlehla davu. Za sebe musím ale říct, že Chirurg pro mě byl jeden velký omyl. V recenzích je tento titul často označován za skvělé odpočinkové čtení. Já osobně na něm nevidím odpočinkového vůbec nic. Mě tato kniha stihla možná tak akorát vytočit. A to se autorce podařilo během prvních několika stran. Hynek, hlavní hrdina, opisuje klasický stereotyp chirurga. Jinými slovy, je to vulgární sexistický prase (a cholerik k tomu). Život se mu sype pod rukama a svou frustraci si vybíjí na svém okolí. Chová se hrozně ke svým kolegům. Ke své rodině. Ke své manželce a ke svým dětem. Problémy řeší alkoholem. A hádejte co? Neplánuje s tím absolutně nic dělat. Autorka běžné situace zbytečně vyhrocuje. Postavy na mě díky tomu působily hrozně nedospěle, jako bych četla příběh puberťáků. Druhá polovina knihy řeší hlavně Hynkovu nevěru (a to, že s tím opět neplánuje nic dělat). O tom ve svém volném čase vážně číst nechci. Ani nepotřebuju. Posledních 150 stran jsem přeskákala, jinak bych tu knihu ani nedočetla.

09.05.2021

Druhá tvářDruhá tvářAshley Audrain

Znepokojivé. Temné. Podmanivé. Druhou tvář bylo prakticky nemožné odložit – krátké kapitoly a méně častá du-forma. Autorka píše skvěle a měla mou plnou pozornost už od prvních stran. Ústředním tématem knihy je mateřství, je ale uchopeno z velmi temného konce. Pokud čekáte akční thriller, budete nejspíš zklamaní. Tohle je tempem spíše pomalejší příběh, který nemá příliš překvapivé zvraty. O to silnější ale je. Autorka výborně vykresluje psychologii postav, dostane se vám pod kůži, bude vám nepříjemně. Je to jeden z těch titulů, který nesedne úplně všem. Já osobně ho budu mít ale v paměti ještě nějakou dobu. A lepší konec jsem už dlouho nečetla!

03.08.2021

Utrpení mladého WertheraUtrpení mladého WertheraJohann Wolfgang Goethe

Jedna z mých oblíbených klasik.
Kniha o bolesti na duši, beznaději a nešťastné lásce. Určitě ale není pro každého. Člověk v sobě musí mít aspoň kapku melancholie, aby příběh dokázal ocenit.

30.05.2020

V dobrém i zlémV dobrém i zlémKimberly McCreight

Na pomalé thrillery většinou moc nejsem, ale musím říct, že tohle se mi úplně trefilo do nálady. Trvalo mi sice nějakých 80 stran, než jsem se do knihy začetla, potom mi už ale ubíhaly stránky pod rukama. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Autorka skvěle vykresluje partnerské vztahy a pozvolna odkrývá tajemství zdánlivě dokonalých manželství. Pokud hledáte nějakou odpočinkovou knížku s trochou napětí, V dobrém i zlém je za mě skvělá volba!

27.03.2021

Chlapec, krtek, liška a kůňChlapec, krtek, liška a kůňCharlie Mackesy

Tohle se už po prvním přečtení zařadilo mezi mé nejoblíbenější knížky. Laskavé a kouzelné čtení, které se mě neskutečně dotklo. Zpracování je nádherné. Kniha vypráví příběh pomocí krátkých textů a ilustrací, které na čtenáře dokáží přenést naprosto nefalšované emoce. Myšlenky jsou ve své podstatě velmi jednoduché, přesto tak klíčové a pravdivé. A možná právě ty si ve svých životech potřebujeme připomínat úplně nejvíc. Poklad mojí knihovny.

21.06.2021

Děti nade všeDěti nade všeDelphine de Vigan

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Kniha řeší řadu aktuálních témat. Sharenting. Vystavování dětí na sociálních sítích a jejich zneužívání za účelem zviditelnění a peněžního zisku. Dětské influencerství a jeho možný dopad na psychické zdraví dítěte (případně jeho trvalý následek v dospělosti). Ač je to kniha spíše pomalejšího tempa, donutí vás přemýšlet. O této problematice, ale i o sdílení a sociálních sítích obecně. Zpracování je výborné. Autorka se vám svými slovy dostane pod kůži. A zanechá stopu. Velké doporučení.

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Dívka ve vlaku je autorčina prvotina, která prorazila světem a pouhý rok od jejího vydání se dočkala i filmového zpracování. Myslím si, že je v tomto žánru vydáno spousty lepších a nedoceňovaných knih, které by si zasloužily větší pozornost a placku bestselleru mnohem více, než právě titul Dívka ve vlaku. Kniha sama o sobě není špatná, určitě bych ji neměla problém doporučit lidem, kteří hledají nějakou napínavou, ne příliš náročnou, četbu a nemají zrovna náladu na krvelačnou severskou krimi. Ale že bych ji označila knižním fenoménem? Knihou roku 2015? Tak to určitě ne.

18.07.2017

Temná hmotaTemná hmotaBlake Crouch

Do knihy jsem šla naprosto bez očekávání. Nehledala jsem si žádné bližší informace o ději, nečetla jsem žádné recenze a upřímně to tak doporučuji udělat každému, kdo by se chtěl do knihy pustit. Protože tohle bylo teda něco! Kniha je šokující. Mrazivá. Nepředvídatelná (neuhodla jsem ani jednu zápletku). Celý příběh mě naprosto pohltil a řadí se bezesporu mezi ty nejlepší, které jsem letos četla.

Nic si o knize nezjišťujte. Prostě si to přečtěte!

13.12.2020

KultiKultiMariana Zapata

Autorčina fascinace nad slovem „kadí“... je vážně znepokojující.
Četlo se to poměrně dobře (teda pokud se prokoušete přes prvních 150 stran a odmyslíte si posledních 20). Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak Sal chodí na tréninky, poskytuje rozhovory novinářům nebo tráví čas s Kultim. Co vám budu povídat, na pětisetstránkovou bichli, to po čase začala být celkem nuda. Kniha má určitě i svoje světlé momenty a své čtenáře si určitě najde. Za sebe knihu ale doporučit nemůžu.

18.04.2021

Srdcerváči. Kniha 4Srdcerváči. Kniha 4Alice Oseman

„Love can't cure a mental illness.“

Neskutečně důležitá kniha. Alice Oseman píše o vážných tématech doopravdy citlivým a krásným způsobem. V návaznosti na předchozí díl se zde otevírá např. téma poruchy příjmu potravy, jak mluvit o psychickém zdraví se svou rodinou, nebo co (ne)dělat, pokud má někdo z vašich blízkých psychické onemocnění. Zatím můj nejoblíbenější díl.

26.07.2021

Jsem roztříštěnáJsem roztříštěnáTahereh Mafi

Díky poetickému stylu psaní si mě autorka zcela získala již od první stránky. A třebaže se kniha svým žánrem řadí do Young Adult, obsahuje velmi mnoho skrytých myšlenek a metafor, nad kterými jistě není na škodu se zamyslet. Knihu hodnotím tedy po přečtení pozitivně. I přesto, že se jedná o dystopickou Young Adult knihu, bylo to něco nového a neotřelého. Originálního.
Jakmile začnete tuto knihu číst, už vás jednoduše nepustí.

30.12.2016

Síla vzdoruSíla vzdoruSuzanne Collins

Síla vzdoru je za mě tím nejslabším dílem z celé série.
Prvních 200 stran se prakticky nic neděje. Děj je velmi táhlý, bez akce. A potom boom. Autorka zabíjí jednu postavu za druhou.
Katniss je v této knize pouhým pěšákem. Loutkou, kterou ovládají všichni ostatní, jen ne ona sama. Ta postava nemá žádný hlubší vývoj a to je obrovská škoda. Spousta důležitých scén se odehrává úplně mimo ní. Čtenář díky tomu neprožívá důležité momenty spolu s hlavními postavami, ale dostává pouze jakési shrnutí v podobě vyprávění událostí. To bylo frustrující.
Konec se mi nelíbil. Přišlo mi to lehce uspěchané a vlastně to ani nemělo pořádné zakončení, po kterém byste neměli milion otázek (což samozřejmě není nutně špatně pro každého).

První dvě knihy byly skvělý. Tohle bylo fajn, ale mělo to svoje mouchy. Pořád si ale stojím za tím, že Hunger Games patří rozhodně mezi to nejlepší, co Young Adult literatura nabízí.

05.08.2020

HrdinkyHrdinkyRenáta Fučíková

Hrdinky - Příběhy významných českých žen (těch známých, i méně známých) je kniha, ve které si neustále listuji i po jejím dočtení. Nemůžu si pomoct, po grafické stránce je doopravdy naprosto jedinečná. Medailonky jsou psány poutavou formou. Seznamují, ale čtenáře zároveň informacemi nezahlcují. Věřím, že i díky tomu si kniha najde své čtenáře v různých věkových kategoriích. Sama jsem si několik významných jmen připomenula, některá pro mě byla úplně nová, a o to víc mě čtení bavilo.
K Hrdinkám se v budoucnu rozhodně ještě mnohokrát vrátím.

12.10.2020

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěStephen Chbosky

2.5* hvězdiček
Před lety, kdy jsem ještě věkem spadala do cílové skupiny čtenářů, jsem knihu nedočetla. Autorovo jméno se ale díky jeho hororové novince Imaginární přítel opět objevuje na každém rohu. Chtěla jsem dát knize druhou šanci. I napodruhé to byl ale boj.

Tuhle útlou knížečku jsem četla 2 měsíce a za tu dobu ji chtěla (opět) několikrát odložit. Vůbec mi to nesedlo. Styl psaní je hrozně plytký, ale tak nějak mi to nevadilo. Na začátku knihy jsem si totiž myslela tohle: Stephen Chbosky je génius, který napsal autentický deník chlapce s poruchou autistického spektra. A na konci knihy? Moment. Takže Charlie nemá Aspergerův syndrom? Byla jsem z toho lehce zmatená. Doteď jsem, upřímně. V knize jedinkrát nezazněla Charlieho diagnóza, i když potom vyplývá, že se potýká s PTSD. Autor rozebírá v příběhu mnoho vážných témat, která jsou na můj vkus brána příliš povrchově. O jedné problematice se rozepíše na dvou stranách, o další na jedné straně... a po zbytek knihy se k nim už nevrátí. Nezletilí zde řídí auto v podnapilém stavu až moc často a Bill je z pozice učitele přátelský tak moc, že je to v konečném výsledku lehce diskutabilní. Některé myšlenky se mi líbily. Ale. Takových knih (s poselstvím nebo pěknými myšlenkami) jsem přečetla hodně. Tahle mezi nimi bohužel nějak nevyniká.

18.10.2020

Holky odnikudHolky odnikudAmy Reed

Já vám nevím. Na Holky odnikud jsem se hrozně těšila, po dočtení jsem z nich ale lehce rozpačitá. Autorka v knize velmi otevřeně rozebírá téma sexismu a znásilnění. Oceňuji, že se i takto důležitá témata stále častěji dostávají i do literatury Young Adult. A hlavně, že podobné knihy vychází i u nás v Česku.

Ale.

Všechny postavy v této knize jsou přímo definovány svými stereotypy. Což je obrovská škoda, protože v knize figurují postavy různých kultur, sexualit i náboženského vyznání. Autorka jim ale nepřipsala žádný hlas individuality. Taky se nemůžu zbavit pocitu, že autorka v tomto příběhu hází všechny muže do stejného pytle a sexuální násilí na ženách vysvětluje myšlenkou: „Je to muž. Má to v sobě.”. To jsou velmi silná obviňující slova, se kterými se já neztotožňuji. V knize tuto myšlenku vyvrací tak dva odstavečky, což je velmi málo na knihu, která má 350 stran. Z knihy jsem ani tak necítila girl power, jako spíš kolektivní touhu po pomstě. V tom já osobně vidím velký rozdíl.

25.01.2021

Měla by sis s někým promluvitMěla by sis s někým promluvitLori Gottlieb

Považují lidé chodící na terapii to, co vyprávějí, za jedinou verzi příběhu - tu „správnou“ verzi příběhu? Nebo vědí, že ten jejich způsob je jen jeden z možných způsobů vyprávění?

Jedna z mých nejočekávanějších knih za tento rok a taky jedna z nejlepších, které jsem letos přečetla. Autorka se v jednotlivých kapitolách věnuje široké škále témat. Popisuje svou profesní cestu coby terapeutky, věnuje se konkrétním příkladům (a odlišným životním scénářům) ze své terapeutické praxe a v neposlední řadě se čtenáři sdílí i část svého života, kdy se sama ocitá v terapeutické místnosti v pozici klienta. Kniha je psána citlivě, autenticky. Lidsky. I přesto, že se jedná o non-fikci, se četla skvěle. Je v ní tolik mouder a pravdy! Každý si z ní může něco odnést. Pro mě, jakožto člověka, který je psychologií naprosto fascinován, to byl silný čtenářský zážitek. Rozhodně se k ní ještě mnohokrát vrátím!

Kniha o ztrátě, bolesti, lásce a naději. Kniha o životě.

06.07.2021

NavždyckyNavždycky. Nofreeusernames (pseudonym)

Po všech těch negativních recenzích jsem byla připravená na nejhorší. Nebo minimálně na to, že to bude další knížka, kterou nedočtu. A světe, div se, Navždycky jsem přečetla během pár hodin.
Chápu, co na tom lidi kritizují. Ale zároveň chci poukázat na to, že většina té kritiky pochází od dospělých čtenářů. Proto na internetu najdete tak rozporuplné reakce - krátké nadšené komentáře a oproti tomu podrobné recenze, které analyzují každou druhou stranu. Tahle knížka míří na určitou cílovku. Tečka. Myslím si, že cestu ke správným čtenářům si určitě najde.

07.08.2021

Osamělost prvočíselOsamělost prvočíselPaolo Giordano

Silný čtenářský zážitek. Paolo Giordano dokázal v kratičkém románu výborně podchytit komplexnost lidských povah i osudů. Celou knihu zahalují hustá mračna velmi tíživé a depresivní atmosféry. Objevuje se zde nelehké téma šikany, anorexie, neschopnosti komunikace nebo třeba sebepoškozování. Hlavní hrdinové jsou stejní, ale přesto tak odlišní. Autor píše explicitně, nic nepřikrášluje. Zároveň se v textu objevuje plno úvah a zajímavých myšlenek. Nejedná se o titul, který bych každému na potkání doporučovala. Musíte vědět, do čeho jdete. Osamělost prvočísel s vámi totiž zůstane ještě dlouhou dobu po dočtení.

06.09.2021

Nesnáším těNesnáším těVi Keeland

Romantický příběh plný humoru i důležitých témat staví na sérii náhod a čtivém stylu psaní. A světe, div se. Funguje to naprosto skvěle. Často čtu knihy podobného žánru, když prostě potřebuji vypnout a přečíst si zase jednou něco nenáročného a jen tak pro zábavu.

03.01.2020

Slunce je také hvězdaSlunce je také hvězdaNicola Yoon

Nicola Yoon má obrovský spisovatelský talent. Každá z jejích postav je úplně jiná, svá. Líbilo se mi propojení osudů dvou lidí z odlišných kultur, Jamajky a Jižní Koreji.

Kniha má krátké kapitoly, díky tomu je prakticky nemožné ji odložit. Vypravěči tohoto příběhu jsou primárně hlavní hrdinové. V knize jsou ale i kapitolky z rodinné historie, pohledy vedlejších postav a třeba i postav, které se objeví jenom na jedné straně. Čtenářům se zprvu mohou zdát nepodstatné, v příběhu Natashy a Daniela mnohdy hrají ale velkou roli. Díky tomu získává kniha úplně jiný rozměr.

Tenhle příběh jsem si zamilovala. Opisuje sice některé z klasických námětů Young Adult literatury, svým zpracováním je ale naprosto jedinečný!

27.07.2020

Dům soli a smutkuDům soli a smutkuErin A. Craig

Dům soli a smutku je temnější převyprávění pohádky Roztrhané střevíce od bratří Grimmů. Originální pohádku mám ráda a hned ze začátku chci říct, že autorka rozhodně svým titulem do literatury Young Adult přispěla zase něčím novým. Originálním. Nic podobného jsem totiž ještě nikdy nečetla. V příběhu poznáváme solný lid, jejich zvyky a božstvo. A ta atmosféra, která knihu obklopuje? Nádherná.

Střed knihy se mi líbil asi úplně nejvíce. To bylo, když se pomalé tempo pohádky žánrově napůl prolínalo s thrillerem. Kdyby autorka v podobném duchu napsala i posledních sto stran, bylo by to super. Jenomže mělo dojít rozuzlení a tady se to začalo lámat. Kniha, která balancuje na hranici všemožných žánrů, se najednou stala jejich zamotanou směsicí. Bylo toho moc. Myslím si, že tomu také nenapomohl fakt, že bohové zde nejsou jenom součástí náboženství. Jsou skuteční. Aktivně do příběhu zasahují a vnáší do něj díky tomu zbytečný chaos.

01.11.2020

Všem klukům, které jsem milovalaVšem klukům, které jsem milovalaJenny Han

Jsem tak neskutečně ráda, že jsem se ke knize konečně dostala. Tohle byla totiž ta nejvíc roztomilá věc na světě! Autorka v knize hezky zpracovala rodinné vztahy. Četlo se to úplně samo, vykouzlilo mi to úsměv na tváři a zvedlo náladu asi tak o tisíc procent.

19.03.2021

Má mě rád, nemá mě rádMá mě rád, nemá mě rádSally Thorne

Výborná romantická komedie, na kterou jsem se nechala zlákat hlavně díky zahraničním recenzím. A vůbec nelituju! Čtení mě hrozně bavilo, knihu jsem přečetla během dvou dnů. Od srdce jsem se zasmála. Bylo to vtipné, sladké a skvěle jsem si u toho odpočinula. Pokud máte rádi nenáročné romantické příběhy (a trope hate to love), budete spokojení.

06.08.2021

Zlatá značí osudZlatá značí osudSára Vůchová

Dočteno s velkým sebezapřením. S touhle knížkou jsem sváděla boj celý měsíc a upadla díky ní do hrozné čtecí krize. Koncept zní přitom skvěle. Originálně. A fakt, že knížka vyšla české autorce, ještě umocnil mou zvědavost. Už od prvních stran jsem ale věděla, že tohle nebude nic pro mě. Kniha vyšla původně na Wattpadu. A většinový problém Wattpad knih je takový, že se autoři často zaměřují na jednotlivé kapitoly, ale už jako by nevnímali příběh jako celek. Zlatá značí osud není výjimkou. V textu díky tomu narazíte na spoustu nelogičností, stále opakujících se frází („instinktivně ucouvla“) a zápletek, které možná hrají roli v daných dvou kapitolách, v dlouhodobém měřítku ale buďto nedávají smysl, nebo zůstávají nedořešené. Postavy nemají žádnou hloubku a vztahy jsou na tom obdobně. Autorka nedala moc prostoru pro jejich postupný (přirozený) vývoj pomocí dialogů a společných interakcí, proto působí kostrbatě a nevěrohodně (nepomohlo ani to, že se kniha odehrává během pěti dnů). A vážně si hlavní hrdinka v úvodní scéně vyložila vloupání do bytu jako pokus o flirt? Prostě bizár.

12.10.2021

Na útěkuNa útěkuMeg Cabot

Jsem velký fanoušek žánru science fiction, ale tyto knížky pro mne byly zklamáním.
Děj je hodně překombinovaný, chování postav se změní ze stránky na stránku. Nevím, jestli nejsem věková kategorie, nebo mi jednoduše tahle série nesedla, určitě ale vím, že se k ní v dohledné době (alespoň tedy k jejímu českému překladu) neplánuji vracet.

13.04.2016

Malý princ v násMalý princ v násMathias Jung

Velká moudra v malé knížce.
Doporučuji každému, komu Malý princ ukradl srdce, ale i těm, kteří v samotném díle Saint-Exupéryho nenalezli nic jiného, než prapodivný příběh s hroznýši v klobouku.

„ Jen si vzpomeňme na chorobný konzum naší společnosti. Což nemá nic společného s marnivostí? Což nás téměř všechny dávno nepopadla? Milá čtenářko, milí čtenáři, jen si upřímně vzpomeň: Kolik párů bot, kalhot, košil, sak nebo sukní plní tvé skříně? Nezdokonalujeme se snad den co den ve svých hereckých rolích vůči ostatním lidem? Skutečně ještě dáváme najevo svou nahotu, nedokonalost a zranitelnost? “

06.08.2019

Všechny malé zázrakyVšechny malé zázrakyJennifer Niven

Srdcervoucí contemporary žánr v rámci Young Adult literatury moc nečtu, tady je proč. Pokud se autor rozhodne zpracovat téma sebevraždy či psychického zdraví, je strašně důležité udělat to správně. Tím spíše, jestli svým obsahem míří na mládež a dospívající. Pokud jsou tato témata zpracována nevhodnou formou a dávají ve výsledku špatný pohled a příklad, na místě je potom otázka: Co si z takové knihy má mladý člověk odnést?
V knize není bohužel ani jedna dospělá autorita, která by fungovala správně. Autorka často romantizuje depresi, zlehčuje vážné situace a dělá z lásky lék na psychická onemocnění.

30.03.2020