Tessia Tessia komentáře u knih

Kulti Kulti Mariana Zapata

Autorčina fascinace nad slovem „kadí“... je vážně znepokojující.
Četlo se to poměrně dobře (teda pokud se prokoušete přes prvních 150 stran a odmyslíte si posledních 20). Celý děj se točí prakticky jenom okolo toho, jak Sal chodí na tréninky, poskytuje rozhovory novinářům nebo tráví čas s Kultim. Co vám budu povídat, na pětisetstránkovou bichli, to po čase začala být celkem nuda. Kniha má určitě i svoje světlé momenty a své čtenáře si určitě najde. Za sebe knihu ale doporučit nemůžu.

18.04.2021 2 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Z Krutého prince mám i týden po dočtení extrémně smíšené pocity.
Četlo se to prakticky samo, příběh je návykový a rozhodně vás vytáhne ze čtecí krize. Autorka píše skvěle. Svět je nápaditý, ale má svoje skulinky. Například cestování mezi světem lidí a Zemí víl mi přišlo nedomyšlené. Víly jsou v tomto příběhu prohnané a dokonalé po fyzické stránce (tak je alespoň hlavní hrdinka vykresluje), neumí ale na rozdíl od člověka jednu věc. Neumí lhát. Namísto intrikaření pomocí slov a hádanek, se ale uchylují tak akorát k fyzickému násilí. Jenom díky tomu se dostávají k moci. To mě zklamalo. Všechny postavy měly naprosto pokroucený způsob myšlení, hlavní hrdinky nevyjímaje. Její neustálá touha vyrovnat se vílám, či být ve všem dokonce ještě lepší, mě vyloženě iritovala. Konec mě nahlodal a tak trochu bych chtěla vědět, jak se příběh bude odvíjet dál. Ještě ale uvidím, zda se pustím do dalších dílů.

12.04.2021 3 z 5

Baskervillský pes Baskervillský pes Arthur Conan Doyle

Moje první literární setkání se Sherlockem Holmesem a doktorem Watsonem dopadlo na výbornou. Příběhy tohoto slavného detektiva jsem si vždy spojovala spíše s televizní obrazovkou (seriálová adaptace s Benedictem Cumberbatchem je jedna z mých srdcovek), dílo z pera Arthura Conana Doyla mě v tomto případě ale trochu minulo. Jaká chyba! Baskervillského psa jsem přečetla jedním dechem. Autorův mistrovský styl vyprávění vás vtáhne do příběhu už od prvních stránek. Knihu obklopuje pochmurná atmosféra anglických vřesovišť a záhada skrývající se za tajemnou kletbou rodu Baskervillů. Příběh je krásně vystavěný, geniálně promyšlený, konec mě překvapil. Už se těším, až se s panem Holmesem a dr. Watsonem setkám v některém dalším autorově detektivním příběhu!

05.04.2021 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Slabší než první díl, ale pořád fajn oddechové čtení.
Místy se to trochu táhlo a hlavní hrdinové se občas chovali naprosto iracionálně, ale pozitiva pořád převládala. Líbilo se mi dobrodružství odehrávající se na moři i poznávání nových postav (Nikolaje jsem si zamilovala).

30.03.2021 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

S trilogií Griša mám dost zmatený vztah. Na jednu stranu je to skvělá oddechovka (první díl byl fakt super), na druhou stranu mi přijde, že celá série má sestupnou tendenci co se kvality týče.

Celá dějová linie Zkázy a naděje se stáčela směrem, který se mi prostě nelíbil. Alina, hlavní hrdinka, byla naprosto nesnesitelná. Ta postava neměla žádný hlubší vývoj a ke svému okolí se chovala hrozně. Ve výsledku se z ní stala akorát tak dívka, která potřebuje od ostatních slyšet, jak je skvělá a krásná, protože tomu sama nevěří. U prvního dílu začínající série bych nad tímhle klišé možná přimhouřila oči, ale zakončit v tomhle duchu celou sérii? Velké zklamání.

30.03.2021 2 z 5

V dobrém i zlém V dobrém i zlém Kimberly McCreight

Na pomalé thrillery většinou moc nejsem, ale musím říct, že tohle se mi úplně trefilo do nálady. Trvalo mi sice nějakých 80 stran, než jsem se do knihy začetla, potom mi už ale ubíhaly stránky pod rukama. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Autorka skvěle vykresluje partnerské vztahy a pozvolna odkrývá tajemství zdánlivě dokonalých manželství. Pokud hledáte nějakou odpočinkovou knížku s trochou napětí, V dobrém i zlém je za mě skvělá volba!

27.03.2021 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Jsem tak neskutečně ráda, že jsem se ke knize konečně dostala. Tohle byla totiž ta nejvíc roztomilá věc na světě! Autorka v knize hezky zpracovala rodinné vztahy. Četlo se to úplně samo, vykouzlilo mi to úsměv na tváři a zvedlo náladu asi tak o tisíc procent.

19.03.2021 4 z 5

Sebeúcta u dětí Sebeúcta u dětí Heinz-Peter Röhr

Povinná četba (nejen) pro rodiče a pedagogy.
Sebeúcta u dětí jde ruku v ruce s titulem Nedostatečný pocit vlastní hodnoty. Přestože každá kniha funguje skvěle i sama o sobě, doporučuji si přečíst obě, pokud chcete mít o tomto tématu celistvější přehled. Röhr je jeden z mých oblíbených autorů a touto knihou mě rozhodně nezklamal.

14.03.2021 4 z 5

Minutové nesmysly Minutové nesmysly Anthony De Mello

Filozofické myšlenky jsou ve většině případů zaobalené do metafor nebo krátkých provokativních příběhů. Krásná kniha, která člověka podnítí k zamyšlení.

09.02.2021 4 z 5

Najděte si svého Marťana Najděte si svého Marťana Marek Herman

Kniha nebyla špatná, ale v rámci žánru jsem četla lepší. Autor čtenáři přibližuje některé pohledy z oblasti psychologie a seberozvoje, které jsou sice podány velmi lidsky, na můj vkus ale příliš obecně, povrchově. Myšlenky a informace se v knize často opakovaly a ve výsledku nepřinesly, alespoň tedy mně, nic nového.
Doporučuji spíše lidem, kteří se o tuto oblast běžně nezajímají.

09.02.2021 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nikdy jsem si nemyslela, že budu romantiku číst zrovna od Nesbø. Dobře. Lehce pokroucenou a zvrácenou romantiku, ale i tak.
Četlo se to úplně samo, taková jednohubka na jedno odpoledne. První díl se mi líbil o něco víc.

09.02.2021

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Přečteno během jednoho dne.
Tohle mě fakt bavilo! Hlavní hrdinka se sice moc neliší od těch, které běžně vídáme v Young Adult a romantickou linku bych taky oželela, ale celkové pojetí světa mi to vynahradilo. Kniha je skvěle napsaná, postavy pěkně vykreslené. Těším se na další díly.

26.01.2021 4 z 5

S láskou tvůj Santa S láskou tvůj Santa S.A. Domingo

Na tohle jsem už asi moc stará.
Kniha má jenom 200 stran, ale i tak mi dala zabrat. Bylo to nudné, naivní a hlavní hrdinka mi byla svým myšlením i jednáním nesympatická. Plusové body za skvělý nápad s adventním kalendářem a krásnou obálku.

25.01.2021 2 z 5

Ve vlastním stínu Ve vlastním stínu Eliza Maxwell

Kniha je sice prezentována jako thriller, osobně bych ale použila příhodnější označení mysteriózní román. Autorka se v tomto příběhu zaměřila spíše na psychologickou stránku postav a postupné odhalování temné minulosti, nežli na akci a spád. Celá kniha má tak velmi pomalé tempo, které se přeruší doopravdy až na samotném konci, kdy dochází ke konečnému rozuzlení. Táhlejší děj ale vybalancovaly krátké kapitoly, díky kterým jsem udržela pozornost i na delší čas. Líbilo se mi, že je jedna z postav knižní bloggerka i to, jak si autorka pohrávala s tématem manipulace.

Celkově knihu hodnotím jako průměr, znovu bych se k ní už nevrátila.

25.01.2021 3 z 5

Holky odnikud Holky odnikud Amy Reed

Já vám nevím. Na Holky odnikud jsem se hrozně těšila, po dočtení jsem z nich ale lehce rozpačitá. Autorka v knize velmi otevřeně rozebírá téma sexismu a znásilnění. Oceňuji, že se i takto důležitá témata stále častěji dostávají i do literatury Young Adult. A hlavně, že podobné knihy vychází i u nás v Česku.

Ale.

Všechny postavy v této knize jsou přímo definovány svými stereotypy. Což je obrovská škoda, protože v knize figurují postavy různých kultur, sexualit i náboženského vyznání. Autorka jim ale nepřipsala žádný hlas individuality. Taky se nemůžu zbavit pocitu, že autorka v tomto příběhu hází všechny muže do stejného pytle a sexuální násilí na ženách vysvětluje myšlenkou: „Je to muž. Má to v sobě.”. To jsou velmi silná obviňující slova, se kterými se já neztotožňuji. V knize tuto myšlenku vyvrací tak dva odstavečky, což je velmi málo na knihu, která má 350 stran. Z knihy jsem ani tak necítila girl power, jako spíš kolektivní touhu po pomstě. V tom já osobně vidím velký rozdíl.

25.01.2021 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Do knihy jsem šla naprosto bez očekávání. Nehledala jsem si žádné bližší informace o ději, nečetla jsem žádné recenze a upřímně to tak doporučuji udělat každému, kdo by se chtěl do knihy pustit. Protože tohle bylo teda něco! Kniha je šokující. Mrazivá. Nepředvídatelná (neuhodla jsem ani jednu zápletku). Celý příběh mě naprosto pohltil a řadí se bezesporu mezi ty nejlepší, které jsem letos četla.

Nic si o knize nezjišťujte. Prostě si to přečtěte!

13.12.2020 5 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Souhlasím s tím že člověk v sobě může mít zakořenění sebedestruktivní vnitřní programy. Souhlasím s tím, že tyto programy ovlivňují vnímání našeho okolí i nás samotných. To jsou nicméně myšlenky vycházející z psychologie. Tato kniha vám už ale neřekne, jak tyto programy rozpoznat a jak je nahradit jinými. Místo toho se opírá o vesmírnou továrnu přání, komunikaci s Universem a energii myšlení... a to není nic pro mě.

11.11.2020 2 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Dům soli a smutku je temnější převyprávění pohádky Roztrhané střevíce od bratří Grimmů. Originální pohádku mám ráda a hned ze začátku chci říct, že autorka rozhodně svým titulem do literatury Young Adult přispěla zase něčím novým. Originálním. Nic podobného jsem totiž ještě nikdy nečetla. V příběhu poznáváme solný lid, jejich zvyky a božstvo. A ta atmosféra, která knihu obklopuje? Nádherná.

Střed knihy se mi líbil asi úplně nejvíce. To bylo, když se pomalé tempo pohádky žánrově napůl prolínalo s thrillerem. Kdyby autorka v podobném duchu napsala i posledních sto stran, bylo by to super. Jenomže mělo dojít rozuzlení a tady se to začalo lámat. Kniha, která balancuje na hranici všemožných žánrů, se najednou stala jejich zamotanou směsicí. Bylo toho moc. Myslím si, že tomu také nenapomohl fakt, že bohové zde nejsou jenom součástí náboženství. Jsou skuteční. Aktivně do příběhu zasahují a vnáší do něj díky tomu zbytečný chaos.

01.11.2020 3 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

2.5* hvězdiček
Před lety, kdy jsem ještě věkem spadala do cílové skupiny čtenářů, jsem knihu nedočetla. Autorovo jméno se ale díky jeho hororové novince Imaginární přítel opět objevuje na každém rohu. Chtěla jsem dát knize druhou šanci. I napodruhé to byl ale boj.

Tuhle útlou knížečku jsem četla 2 měsíce a za tu dobu ji chtěla (opět) několikrát odložit. Vůbec mi to nesedlo. Styl psaní je hrozně plytký, ale tak nějak mi to nevadilo. Na začátku knihy jsem si totiž myslela tohle: Stephen Chbosky je génius, který napsal autentický deník chlapce s poruchou autistického spektra. A na konci knihy? Moment. Takže Charlie nemá Aspergerův syndrom? Byla jsem z toho lehce zmatená. Doteď jsem, upřímně. V knize jedinkrát nezazněla Charlieho diagnóza, i když potom vyplývá, že se potýká s PTSD. Autor rozebírá v příběhu mnoho vážných témat, která jsou na můj vkus brána příliš povrchově. O jedné problematice se rozepíše na dvou stranách, o další na jedné straně... a po zbytek knihy se k nim už nevrátí. Nezletilí zde řídí auto v podnapilém stavu až moc často a Bill je z pozice učitele přátelský tak moc, že je to v konečném výsledku lehce diskutabilní. Některé myšlenky se mi líbily. Ale. Takových knih (s poselstvím nebo pěknými myšlenkami) jsem přečetla hodně. Tahle mezi nimi bohužel nějak nevyniká.

18.10.2020 2 z 5

Hrdinky - Příběhy významných českých žen (těch známých, i méně známých) je kniha, ve které si neustále listuji i po jejím dočtení. Nemůžu si pomoct, po grafické stránce je doopravdy naprosto jedinečná. Medailonky jsou psány poutavou formou. Seznamují, ale čtenáře zároveň informacemi nezahlcují. Věřím, že i díky tomu si kniha najde své čtenáře v různých věkových kategoriích. Sama jsem si několik významných jmen připomenula, některá pro mě byla úplně nová, a o to víc mě čtení bavilo.
K Hrdinkám se v budoucnu rozhodně ještě mnohokrát vrátím.

12.10.2020 4 z 5