tessa.mik tessa.mik komentáře u knih

Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství Tomáš Sterneck

Za mě skvěle zpracovaná kniha. Mezi její velké plus počítám to, že ač je to vědecká publikace, je psaná moc příjemným a čtivým jazykem, kdy jsem knihu přečetla vlastně jedním dechem za 3 odpoledne (a určitě se k ní ráda zase brzy vrátím).
Uceleně jsou zde podány informace o průběhu dětství v průběhu několika staletí logicky rozdělené nejenom podle témat, ale také podle společenských vrstev, takže čtenář získá krásnou sondu do života tehdejších lidí.

13.04.2024 5 z 5

Václav II. Král na stříbrném trůnu Václav II. Král na stříbrném trůnu Libor Jan

Úžasná monografie mapující nejenom život přemyslovského krále, ale také krásně dokresluje středověký život a šlechtu v Českém království.
Až mě mrzí, že jsem musela vyzobávat hlavně pasáže, které potřebuji pro svou práci a neměla jsem čas pořádně vnímat slovo od slova.
Určitě se ke knize ráda vrátím až budu mít volněji a přečtu si ji znovu a tentokrát podrobně.

31.01.2024 5 z 5

Těšínsko v polsko-československých vztazích 1918-1939 Těšínsko v polsko-československých vztazích 1918-1939 Otakar Káňa

Na textu jde vidět, že kniha je staršího data, ale nijak jí to na kvalitě neubírá. Pro zmapování toho jak to na Těšínsku v první polovině 20. století vypadalo, povedená práce.

30.01.2024 4 z 5

Studie o Těšínsku Studie o Těšínsku Dan Gawrecki

Pokud Vás zajímají dějiny Těšínského Slezska, tak je to fajn studie, která Vám může pomoct v zorientování se v situaci, ve které se tento region na hranicích ocitnul mezi světovými válkami.

30.01.2024 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Za mě skvělá "oddechovka".
Četlo se to skvěle, za jedno odpoledne hotovo (jasně v noci probíhalo klasické "ok ještě jedna kapitola a jdu spát"...).
Mělo to nápad, mělo to spád a člověk od ní opravdu nemohl odejít dokud nezjistil jak to dopadne (i když jinak vlastně dopadnout nemohla...)
A ať už je to davová psychóza, duchařina, nebo kvantová fyzika, nebo cokoli jiného, některé věci se prostě nedělají... co sakra čekali, že se stane??? :D

Jak v některých komentářích dostává finální filozofování "čočku" mě se to vlastně líbilo, nejde o to, jestli tomu věříte nebo ne, vy jako čtenář, jde o to, že postava tomu v tom momentě věřila. Takže kniha splnila vše, co jsem on ní očekávala, super a těším se, až mi zase jednou přistane v ruce něco od tohoto autora.

30.01.2024 5 z 5

Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Svědomí hrdinů: Jiná tvář odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů Miroslav Kačor

Stejně jako je kontroverzní téma ve společnosti odbojová skupina bratrů Mašínů, je kontroverzní i tato kniha.
Podává na celý příběh jiný pohled. Pohled těch, kterým činnost skupiny změnila životy - přišli kvůli tomu o členy rodiny. Polidštění a představení obětí je myslím hlavní plus této publikace.
Knih s touto tématikou jsem přečetla několik, ale obětem se v žádné z nich nevěnovala větší pozornost.
Autor, ač je dokumentarista, nepodává objektivní názor, od začátku do konce je jasné, co si o působení skupiny myslí. Na druhou stranu není o tomto demokracie? Ta, za kterou údajně bojovali i bratři Mašínové a jejich druzi?
Není v dnešní době pro čtenáře potřeba děl zachycující celou problematiku z obou stran, aby si mozaiku příběhu mohl poskládat sám? Aby kladl správné otázky a pokusil se udělat si objektivní názor sám?
Není fér i k pozůstalým obětí, aby se někdo zastal těch, kteří svou verzi toho, jak se to tenkrát stalo říct nemůžou, protože přišli o život?
Absence poznámkového aparátu této knize hodně škodí, protože i jako dokumentarista musel autor moc dobře vědět, že bez pořádného poznámkového aparátu, bude kniha terčem kritiky, což se i stalo.

14.01.2024 2 z 5

Mašínovský mýtus Mašínovský mýtus Josef Švéda

Kniha není o bratrech a jejich organizaci jako takové. Respektive nesnaží se vyložit historické události fakticky. Sleduje mýtus, který se kolem celé skupiny vytvořil. Napřed, v době komunistického režimu ten negativní, až démonizující, v kontrastu s tím porevolučním, kdy naopak většina narativů jejich skupinu začala "svatořečit".
Autor sám nikam čtenáře nenutí, nepodsouvá mu, který z pólů je ten správný, zaujímá neutrální postoj, kdy je schopný poukazovat na společné rysy jednotlivých děl a klást celkem zajímavé otázky. Nechává čistě na čtenáři, na kterou stranu se přikloní, zda vůbec na nějakou.
Osobně si myslím, že výběr strany ani není cílem tohoto díla. Pravda je někde mezi, jak tomu bývá většinou. Nejedná se zde o historickou analýzu jejich činnosti obhajobu nebo odsouzení.
Snaží se spíše ukázat jak média a literatura může jeden příběh vylíčit v různých barvách, podle toho jaká nálada ve společnosti v té dané chvíli vládne.

14.01.2024 4 z 5

Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Řeka pod hladinou: Vědomím proti času Pavel Kolář

Kniha se čte vlastně dobře. Jazyk, kterým je napsána je velmi čtivý a na začátku se mi hodně líbila myšlenka příběhu. To je ale asi vše. Bohužel, se způsobem průběhu cesty jsem se ztotožnit nedokázala (ne myšlena cestování historií lidstva pozpátku - ta byla zajímavá, ale spíše to, co je v jednotlivých etapách dělo...). Na určitých místech to pro mě hodně skřípalo.

14.12.2023 3 z 5

Jan Lucemburský a jeho doba 1296–1346 Jan Lucemburský a jeho doba 1296–1346 Jiří Spěváček

Monografie ukazující život Jana Lucemburského v celoevropském kontextu, která přiblíží nejenom život prvního panovníka této dynastie na našem trůnu, ale hlavně politiku v celoevropském kontextu, která v mnoha ohledech možná změní pohled na Jana Lucemburského a jeho činy, který u české společnosti má (teda aspoň těch, kteří si knihu přečtou :)).

24.08.2023 5 z 5

Jan Lucemburský Jan Lucemburský Wojciech Iwańczak

Hodně zajímavá monografie, která českého krále konečně nevykresluje v ryze negativním světle, jak jsme u tohoto panovníka zvyklí. Naopak vyzdvihuje i jeho schopnosti a to je potřeba.
I řazení knihy se mi moc líbilo, ne jenom "suchý" životopis od narození po smrt, ale stěžejní kapitoly Janova života. Takže když se člověk potřebuje vrátit ke konkrétní situaci, stačí nalistovat konkrétní kapitolu. Za mě měla kniha vše co měla mít.

13.08.2023 5 z 5

Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů Pavel Juřík

Co na toto napsat. Čekala jsem a doufala v něco jiného. Jako, takhle, úplná ztráta času tato kniha nebyla. Pouze obecné info, bez pramenné základny bych knize, kde je autor "nehistorik" i odpustila, ale ty faktické chyby, kterých tam opravdu nebylo málo, ty už se tak úplně odpustit nedají.

19.07.2023 1 z 5

Dějiny smrti. Díl 2, Zdivočelá smrt Dějiny smrti. Díl 2, Zdivočelá smrt Philippe Ariès

Skvělé pokračování prvního dílu. Dohromady dává velmi zajímavý pohled na smrt v průběhu historie.

01.07.2023 5 z 5

Pro pana profesora Libora Jana k životnímu jubileu Pro pana profesora Libora Jana k životnímu jubileu Martin Wihoda

Pro tento sborník jsem sáhla kvůli konkrétnímu článku (R. Šimůnek: Počátky templářů v Jindřichově Hradci). Nakonec jsem strávila s touto publikací mnohem více času, než jsem původně plánovala a objevila plno velmi zajímavých a přínosných studií.

01.07.2023 5 z 5

Tovaryšstvo Ježíšovo - Jezuité v Čechách Tovaryšstvo Ježíšovo - Jezuité v Čechách Ivana Čornejová

Opravdu skvěle napsaná kniha, která čtenáře provede historií a vývojem Jezuitského řádu v Čechách. Publikace je psaná čtivě, laická veřejnost se neztratí v řadě pojmů a definicí, ale i odborná veřejnost si rozšíří obzory, takže za mě 10/10

10.04.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Nenáročná četba, u které se člověk pořádně a od srdce zasměje. Ani tento díl nezklamal.

04.02.2023 5 z 5

Dvě těla krále Dvě těla krále Ernst Kantorowicz

Velmi přínosná studie o tom, jak, kdy a kde se vlastně zformulovala teorie o tom, že panovník byl dva v jednom. Kdy a kde vzniklo provolání "Král je mrtev, ať žije král" a co vlastně znamenalo? Knihu jsem nemohla odložit, protože je opravdu plná pro mne vzrušujících informací. Je ale pravda, že tato publikace je psána poměrně složitým jazykem a autor používá množství latinských termínů, které ne vždy jsou vysvětleny.

02.01.2023 5 z 5

Dějiny smrti Dějiny smrti Philippe Ariès

Velice zajímavá kniha, autor téma zpracoval geniálně. Musím pochválit i český překlad, díky kterému se kniha četla velmi příjemně. Bohužel v mém vydání bylo hodně gramatických chyb - editor asi trochu zaspal jeden příklad za všechny " ...prameny ukázali...".
Knihu je také nutné číst v naprostém soustředění. Chvílemi se mi stávalo, že ač jsem se čtení plně věnovala ztratila jsem se trochu ve kterém století se vlastně nacházím.

22.12.2022 4 z 5

Únosné riziko Únosné riziko Robin Cook

Nějak nevím co přesně k tomu napsat. Jako také dějové linky nebyly špatné - pátrání po předcích super, vývoj nového léku taky pěkné, ale chybělo tomu to propojení, to co mám u jiných knih, že si říkám ještě jednu kapitolu, ještě jednu a najednou jsem na konci. A co mě nejvíc doráželo u tohoto díla byla ta spousta nesympatických charakterů.... Pominu fakt, že se vlastně v celé knize nic nestalo (to by mi ani tak moc nevadilo) a potom v jedné kapitole na pár stránkách mělo být velké waw finále, které se ale vlastně nekonalo, protože čtenář už skoro od začátku knihy věděl co musí následovat a jak to celé skončí...

20.12.2022 2 z 5

Kosmova kronika Kosmova kronika Dušan Třeštík

Musela jsem si zvyknout na jazyk, kterým autor dílo psal, některé termíny historikem užité k rannému středověku se mě osobně nelíbily, ale následná fáze rozboru přímo Kosmova díla bylo velmi poučné, takže v závěru převládají spíše kladné pocity...

03.12.2022 4 z 5

Kláštery, panovník a zakladatelé na středověké Moravě Kláštery, panovník a zakladatelé na středověké Moravě Tomáš Borovský

Tato publikace splnila mé očekávání. Není pro každého, jako ostatně žádná vědecká publikace, ale pro toho, kdo se touto otázkou zabývá a zajímá se o danou problematiku je velmi přínosná a poučná. A na rozšířenou dizertační práci je také psána velmi čtivým způsobem.

22.11.2022 5 z 5