Ternem Ternem komentáře u knih

Cukuru mně hodně bavil. Jen tak na něj nezapomenu. Po Honu na ovci, která je super bláznivá, až teď u této knihy chápu tu oblíbenost Murakamiho. Kniha ve mně probudila navíc velkou chuť navštívit Tokio.

31.03.2024 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Autobiografie. To je na té knížce fascinující. Jinak prima čtení z netradičního prostředí

20.01.2024 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Smutné, ale velmi čtivé. Zakončení se mi moc líbilo!

17.04.2023 5 z 5

Bible vagíny Bible vagíny Jen Gunter

Tady bych řekla název lepší, než obsah.

24.03.2023 2 z 5

Nejsem zapáleným milovníkem historie, takže jsem předpokládala, že tato kniha mě nezaujme tolik jako Šikmý kostel. Opak je pravdou. S napětím a zvědavostí jsem četla každou stránku. Je děsivé, nakolik jsou příběhy a události v knize podloženy fakty a vzpomínkami pamětníků.
Mám knížky od paní Lednické velmi velmi ráda a doporučuji všem, které alespoň trochu zajímá historie naší země!

02.10.2022

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Čtivé, náročné. Smutné a krásné zároveň.

18.09.2022 5 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Tak jak byla Polovina tebe skvělá, tak Matky mě hodně zklamaly. Nepřidal tomu ani poněkud nešťastný překlad. Například slovo “frťan” bych hledala u Patrika Hartla, ne zde.

04.09.2022 2 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho. Od přesvědčení po sté stránce, že to bude na dvě hvězdy, jsem se postupně dobrala k přesvědčení o jedinečném příběhu. Dávám 4 hvězdy a těším se na další autorovo dílo!

15.08.2022 4 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Řeknu to takhle – v začátku knihy jsem si byla jistá, že jí 5 hvězd nedám. V “jádru” jsem ji ten začátek odpouštěla, ba se i omlouvala, že jsem ho asi nedocenila. Ale závěr knihy mě o nadšení zase pomaloučku připravoval.
I přes mouchy a očekávání to je originální příběh, na který jen tak nezapomenu. Milovala jsem bezprostřední komunikaci Dunbarovic kluků, Hektora a Achilla.

04.05.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Skutečně nevšední příběh s podněty k zamyšlení.
Jak tu psal zrovna někdo níže, i já jsem měla častokrát dojem, že to je pohádka, ale spíš v dobrém slova smyslu. V tom horším mi námět přišel místy přitažený za vlasy.
SPOILER ~Nemůžu se ubránit názoru, že Nořina deprese sklouzla ke konci do mánie. Ale zároveň mi přijde hezké, že se jí díky spoustě krokům a událostem změnil pohled na život a hlavně vnímání.~
Z knihy mám opravdu rozporuplné pocity.

20.04.2022 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Styl psaní mi skvěle sedl, kniha se četla jedním dechem.
Obsah není veselý, je z dnešní doby a hoden k zamyšlení. Každý si v něm najde kousek, který sám zná.

18.04.2022 5 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Líbí se mi, že byť je v popředí příběh a osudy postav, naprosto nenásilně do toho prosakuje doba a její rysy.

Od knihy se nešlo odtrhnout, stejně jako od dalších dvou, které jsem od autorky zatím přečetla. Věřím (a obávám se), že u ostatních to nebude jinak. :-) Čtivé a poutavé. Doporučuji!

16.04.2022 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Hercule je Hercule, ale slečna Marplová není vůbec špatná! Naopak. Jen by nemusela tolik upozaďovat detektivy.
Rozuzlování mě hodně bavilo, výsledek jsem nečekala.

14.04.2022 4 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Přiznávám, že jsem se trochu bála. Přeci jen i japonské filmy a seriály ne všem sednou. Nakonec jsem ale nadšená. Můj první japonský román! Nečetl se tedy svižně, moje tempo se rovnalo slimákovi. :-D
Poskytl mi pohled na současné Japonsko, tamní kulturu, hodnoty, sociální poměry. Hlavně pak na životy žen různých věkových kategorií, z různých sociálních vrstev a s odlišnými touhami. A co mi přišlo hodně podstatné, jejich vnímání mužů v rodině a ve společnosti.
Hvězdičku strhávám za první část knihy, z nekončící mánie kolem prsou jsem byla rozpačitá. Druhá mě naopak velmi bavila.

14.04.2022 4 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Vyplatilo se být s některými (se spousty) kapitolami trpělivý. Protože ten spád posledních 50 stran! Ten za to sakra stál.

Duna mě naprosto uchvátila. Ano, začalo to loňským trhákem v kině. Tušila jsem, jak už to tak bývá, že knižní podoba nabídne ještě víc. Dohnalo mě to k dalšímu dílu a žene mě to dál. :-D

A jestli tu je nějaký milovník deskovek, tak deskovou hru Duna mohu jen doporučit!

05.04.2022 4 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Musím říct, že mě kniha i Josefína zklamala. Marně jsem v ní hledala aspoň tu vtipnost. Byla to za mě nuda a to jsem poslouchala audioknihu, která měla díky paní interpretce alespoň jiskru v hlasu. Zachránili to občas i Josefíniny příbuzní, ale tím to bohužel končí.

02.04.2022 1 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Čtivé, poutavé. Prostě chcete vědět, jak to bude plynout dál. Stejně jako u Heřmánkového údolí od této autorky.
Příběh je opět silný, stejně jako jeho hrdinky. Přináší vhled do života dvou žen, které si jsou velmi blízké, přesto tak vzdálené.

25.03.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha se mi dostala do podvědomí loni. Od té doby visela na seznamu a já se na ni těšila, nejen kvůli kladným hodnocením a ohlasům okolí. Má zvědavost se upínala jednak k příběhu, jednak historickým faktům. A nejsem vůbec zklamaná! Obdivovala jsem sílu obyvatel v nelehkých dobách a v té souvislosti si místy vzpomněla na Heřmánkové údolí.
Bylo to krásné, i když často smutné, čtení. Vřele jej doporučuji dál.

23.03.2022 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Poslouchala jsem audioknížku. Interpreti byli skvělý. Myslím, že v knižní podobě by mě bavila méně. Takhle to byla pohodová oddechovka, jen divně useknutý konec mě mrzel.

22.03.2022 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Aktuální a varující téma před negativy sociálních sítí. Zejména, co se týče natáčení dětí jejich vlastními rodiči od útlého věku.
Jaký paradox, když jsem si pod názvem knihy představila, že půjde o blaho dětí. A ono jde. Jenže kapku jinak a zvráceně.
Jednu hvězdičku strhávám z části za styl psaní, na který jsem si musela zvyknout, pak se mi i líbil. A z části za začátek, který mě na začátku nebavil, ale doužila jsem si ho zpětně během čtení.

14.03.2022 4 z 5