terezarath

PopravčíPopravčíChris Carter

Zatím snad moje nejoblíbenější kniha od Cartera. Zajímavý příběh, šílené vraždy a ještě šílenější motiv. A jako obvykle jsem měla obavy o psychické zdraví autora, protože tohle je i na bujnou fantazii silná magořina. Pecka!

05.09.2019

Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)Hobit (aneb Cesta tam a zase zpátky)J. R. R. Tolkien

Hobit je něco neskutečného! Úžasný svět plný magických potvor a dobrodružství. Pravda je, že knížka působí takovým pohádkovým dojmem s trochou toho správně zasazeného humoru. Parádní rychlá četba, byla by škoda ji vynechat z vašich přečtených knih.

14.10.2019

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Po shlédnutí seriálu jsem si myslela, že vím, co od knihy očekávat. Jaké bylo překvapení, když se v knize objevil děj možná tak první série? Obdivuji práci scenáristů, neboť vytvořili úplně nový příběh. Musím říct, že knižní verzi příběhu mám přece jen radši než seriálové zpracování, co víc, knižní June je mi 10x milejší než hloupacatě vzdorovitá seriálová June, která si vyhledávání problémů snad i užívala. Oceňuji také otevřený konec, který neprozrazuje víc, než čtenář potřebuje vědět a který ho nechá zahloubaného v úvahách, co to vlastně všechno znamenalo. Ke stylu psaní, vyslechla jsem si spoustu negativních recenzí, ačkoliv nechápu, odkud pramení. Kniha byla čtivá, psaná svižným tempem a příjemným a ne příliš komplikovaným stylem. Stručně a jasně, z knihy jsem byla nadšená.

Mengeleho děvčeMengeleho děvčeViola Stern Fischerová

Velmi povedené zpracování příběhu. Kniha je čtivá a není problém se do není ponořit a za den přečíst. Příběh ve vás bezpochyby vyvolá silné emoce a na konci si nebude jistí, jestli tu knihu milujeme nebo nenávidíte.

Noční lovecNoční lovecChris Carter

Klasický Carter. Napínavé a do posledních stránek nemáte ani tušení, kdo je vlastně vrah. Musím říct, že vrahův motiv mě tentokrát opravdu dostal! I přes to se nemohu zbavit pocitu, že je to jedna z těch "slabších".

29.08.2019

Sochař smrtiSochař smrtiChris Carter

Carter nikdy nezklame. Tohle byla zase šílenost! Celý příběh jsem tápala, o co vlastně vrahovi jde. Jinak důvod vraždy i vrah samotný? Naprosto jsem to nečekala! Pecka.
Velký plusový bod si u mě získal konec, kdy se podle mě Hunter zachoval naprosto úžasně. Ve výsledku mi bylo i "hlavního záporáka" líto. Sochař je za mě jedna z nejlepších knih od Cartera.

11.09.2020

Mama milovala GabčíkaMama milovala GabčíkaVeronika Homolová Tóthová

Silná kniha založená na základě hrozné doby a lidském utrpení. Autorka zas a znovu dokázala propojit svou fantazii s fakty. U této knihy jsem plakala snad víc než u Mengeleho děvčete. Opravdu neskutečná kniha!

31.08.2019

Kuře melancholikKuře melancholikJosef Karel Šlejhar

Já nemám slov. Ze začátku mi kniha přišla zvláštní a snažila jsem se marně hledat pointu. Prvotní naivní a dětský pohled na svět mě uváděl trochu do neklidu, hlavně v místech, kde dítě obdivuje umíráček. Následná změna, kdy příběh dostal naprosto nový morbidní nádech, mi ale vyrazila dech a konec už jsem dočítala s bolestí na hrudi a slzami v očích. Neskutečná kniha.

31.10.2019

Červená, bílá a královsky modráČervená, bílá a královsky modráCasey McQuiston

Byla jsem hrozně mile překvapená. Čekala jsem přeslazenou romanťárnu, ale bylo v tom mnohem víc. Skvělý humor, náhled do americké politiky a krásně otevřela palčivé téma imigrace a homosexuality. Bylo to mnohem víc než young adult slaďárna.

Jedna z nejlepších young adult knížek, co jsem četla.

26.08.2020

SvědectvíSvědectvíMargaret Atwood

Kdysi dávno jsem se tu vyjdřovala k prvnímu dílu. A upřímně jsem si ho nemohla vynachválit. Neodolala jsem ani porovnání se seriálovým zpracováním. A to mě přivádí k jedinému mému problému, který jsem s touhle knihou měla. Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že autorka se zuby nehty snaží držet právě toho, jak to bylo vysvětleno v seriálu, což je za mě velká škoda.
Ale jinak jsem s knihou byla velmi spokojená. Pěkně doplňovala informace o Gileádu i jeho lidech, což v prvním díle trochu chybělo. Příběhové hrdinky sice bylo celkem snadné odhadnout od samého začátku (pokud jste četli první díl), ale to nic neubralo na zajímavosti dějových linek.

Takže na závěr. Bylo to lepší než první díl? Ne, to nejspíš ne. Stojí to ale za přečtení? Rozhodně!

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Musím říct, že kniha mě překvapila. Přeci jen už mám v žánru hororů něco nakoukáno a načteno, strašidelných domů všude kopa a přeci jen autorka přišla s něčím novým a originálním. Text je psán opravdu čtivě, tudíž nemám nic, co bych mohla téhle knize vyčítat.

03.01.2020

Občanský průkazObčanský průkazPetr Šabach

Musím říct, že kniha nezklamala ani trochu. Film už nějaký ten pátek znám a co si budeme, zbožňuju ho. Fajn kombinace povznesení a humoru.

20.01.2020

Přízraky domu CarrowůPřízraky domu CarrowůDarcy Coates

(+ SPOILER) Tak z téhle knížky mám smíšené pocity. Moc se mi líbilo, že autorka konečně trochu odlišila styl psaní a příběh byl konečně odlišný od jejích předchozích dvou knih. Příběh byl parádní. Mělo to spád, velmi dobře se to četlo a narozdíl od její druhé knihy to opravdu bylo místy i strašidelné. Ale ten konec? Prvotně to byl chaos. Ale co mi opravdu vadilo, bylo "vzkříšení" čtyř postav. Já nejsem fanda toho, že postavy umírají, ale pokud se autorka rozhodne, že čtyři postavy zabije, nemůže lusknutím prstů všechny oživit, aby to nebylo divný.

Takže jo... Příběhově je kniha pecka, ale ten konec to prostě sráží o úroveň dolů.

13.06.2020

ProkletíProkletíChuck Palahniuk

Tahle kniha je vážně něco. Jasně, sice se z počátku musíte prokousat tím, že vám třináctiletá holka dokola opakuje, že umřela a všechno je vlastně hrozně nefér, ale po pár desítkách stránek vás příběh tak krásně znechutí a pohltí. A vy vlastně začnete chápat, že ta malá holka na něco kápla, že smrt je pro nás nedostihnutelný faktor, který se nás netýká. Proč by taky měl? Vždyť jsme pořád mladí, platíme si drahé permanentky do fitka, pijeme si svoje "smůtýčka" a každý rok, z dobroty srdce a touhy tím smazat všechno hnusné, co jsme za celý rok udělali, darujeme před Vánoci pár desítek korun na nějakou charitu pro děti třetího světa, které tam někde umírají... Jasně, to je smutný, ale nás se to netýká, nás se smrt vůbec netýká... Do chvíle než nás, se "smůtýčkem" v ruce, srazí autobus při cestě do fitka.

"Pokud přijdete do nebe, no bóže. Ale pokud ne... no, zaskočte za mnou. Jediné, kvůli čemu nám země připadá jako peklo, anebo peklo jako peklo, je naše očekávání, že by nám měla připadat jako ráj. Země je země. Smrt je smrt."

Na tohle prostě hvězdičky nestačí.

07.02.2020

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

(+ SPOILER) Nevím proč, ale čekala jsem od Kinga trochu víc napětí. Přeci jen mi přišlo celkem jasné, co se stane, jen jsem čekala, které z dětí to vlastně odskáče.
Ale uznávám, stylem psaní i čtivostí je to jedna z nejlepších knížek, které se mi od Kinga dostaly pod ruku.

Ti druzíTi druzíC. J. Tudor

Ze začátku se děj trochu vlekl, ale po pár stranách se příběh pěkně rozjede a čte se to prakticky samo. Musím říct, že díky častému střídání pohledů a kombinování příběhů mezi postavami byl děj občas trochu chaotický.
Tématicky byla kniha naprosto skvělá. Nemyslím si, že bych někdy četla něco podobného. Jediné mínus pro mě byl konec, který mi po tom všem přišel až podezřele přeslazený a nereálný. Nemám nic proti happyendu, ale sem to úplně nezapadalo.

MarťanMarťanAndy Weir

Marťan mi připomněl, proč jsem tak moc nesnášela chemii! Technických popisů tam byla taky pěkná hromada, ale bez nich by tahle kniha prostě postrádala svůj smysl. Je to neotřelé a místy i zábavné. Není to kniha pro každého, občas se nad popisem chemických procesů nebo oprav zaseknete, ale přes to všechno tahle kniha za přečtení stojí. A na konec si přeci jen nemohu odpustit otázku. Jak může Aquaman ovládat velryby?

Nádherní poraženíNádherní poraženíLeonard Cohen

Když jsem začala knihu číst, pustila jsem si Cohenovu hudbu. Po pár stránkách jsem ji ale vypnula, protože autor této knihy jakoby byl někým naprosto jiným. Nějak mi ten hlas a jemné, nádherné písničky nepasovaly k přisprostlému příběhu v mé ruce. Sama bych tuto knihu popsala jako příběh bez děje, jako popis života muže, který získá po čem touží, konečně se dozvídá o osudu Kateřiny a ztrácí tak poslední věc, která v jeho životě měla jakousi cenu. Rozhodně nečekejte příběh se složitou zápletkou a perfektním rozuzlením.

SpánekSpánekHaruki Murakami

První kniha, kterou jsem od autora četla a vlastně vůbec nevím, co si o tom myslet? Jsou všechny knihy takové? Neříkám, že by styl psaní byl špatný, to vůbec ne, ale pointa byla velice zvláštní. Vlastně jsme se na cca 70 stranách dozvěděli, že jistá žena nemůže spát. Co se ale musí knize nechat jsou naprosto dokonalé ilustrace, které mě donutili se knihou prokousat až ke konci.

Milostné dopisy slavných mužů 1Milostné dopisy slavných mužů 1kolektiv autorů

Dopisy, prostě jen obyčejné dopisy. Já nevím, asi jsem od toho čekala trošku víc. Poezie už o něco lepší, ale upřímně, kniha jako taková, celkem propadák.

06.02.2020

Úvod do studia literatury a interpretace dílaÚvod do studia literatury a interpretace dílaAleš Haman

Upřímně, tahle kniha je chaos... Jednotlivá témata jsou rozházená napříč celou kapitolou, některé věci se opakují pořád dokola, polovinu věcí si musíte přečíst nejméně 2x, aby vám došlo, co tím autor vlastně chtěl říct. Tohle dát jako základ ke zkoušce, to je pěkná podpásovka, to vám povím. Základ tam nějaký asi je, ale pochopit a utřídit si z toho informace do nějakého rozumného celku, to je sranda na pěkně dlouhou dobu.

16.02.2020

PředčítačPředčítačBernhard Schlink

Příběhově úžasná kniha. Ze zvědavosti jsem sáhla po anglickém překladu a byla jsem po přečtení spokojená. Ale nedá mi to, musím uznat, že filmové zpracování mám radši.

12.03.2020

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

Jako první jsem viděla seriálové zpracování a prostě jsem musela porovnávat. Trochu mě u knihy štvaly sáhodlouhé popisy jezdců apokalypsy, hlavně tedy Války. Jinak se mi ale kniha moc líbila. Azirafal a Crowly jsou prostě peckové postavy.

10.04.2020

Pomsta synůPomsta synůLasse Holm

Historická pecka! Téma severské mytologie a vikingských válečníků? To prostě nezklame. Nebudu první ani poslední, kdo určitě jako první viděl seriál. Ono vám to prostě nedá a budete chtít tyhle dvě zpracování porovnávat. Některé věci jsou si pododné, jiné jsou tak rozdílné, že vás to možná bude trochu štvát. Ale příběhově i zpracováním je tohle bomba!

13.05.2020

Tajemství sídla Craven ManorTajemství sídla Craven ManorDarcy Coates

Již druhá kniha, kterou jsem od autorky četla a musím říct, že v tom vidím jakýsi vzorec. Někdo, kdo je v blbé sictuaci se náhodou nachomítne k starému strašidelnému domu, se kterým je něco špatně. Nemůže chybět ani kočka. Příběhově a po stránce literární to byla dobrá knížka. Autorka má velmi dobré nápady, neotřepané. Problém ale je, že kniha ve výsledku ani tak strašidelná nebyla.

Takže ve zkratce: kniha výborná, horor bych tomu ale neříkala.

20.05.2020

Krycí jméno VerityKrycí jméno VerityElizabeth Wein

Můj velký problém s tímhle přběhem byla nereálnost. Kurňa, který gestapák by si u výslechu vystačil s povídáním o neskutečném přátelství dvou mladých žen. Jasně, sice druhá půlka knížky vysvětlí, proč je to psané tímhle stylem, ale to nic nemění na faktu, že to jen neskutně nereálné. Působilo to prostě až moc dokonale a vymyšleně. Vývoj hlavní postavy v druhé části už mi přišel věrohodnější. Ve výsledku to prostě byla young adult knížka, která měla působit jako válečná literatura.
Nechci říct, že kniha není pěkná. Naopak! Styl autorčina psaní je velmi příjemný a snadno se čte. Jen to není nic pro někoho, koho válečná literatura opravdu zajímá.
Takže jako dobrý popis válečné doby? Spíš ne.. Ale jako young adult román? Jasně, pecka!

02.07.2020

Můj poslední výdechMůj poslední výdechPaul Kalanithi

Tuhle knihu bych rozdělila na dvě části. Pohled a snaha člověka přiblížit se chápání smrti a pak velmi citlivá zpověď umírajícího člověka. Není to tak emočné založené, jako spousta podobných knih. Velká část byla spíše pohled lékaře na nemoce ostatních, než příběh samotného Paula. I tak, kniha ve mě zanechala hodně a ke konci jsem si i poplakala. Smutné a úžasné.

26.08.2020

Slzy mrtvé jeptiškySlzy mrtvé jeptiškyRoxann Hill

Styl psaní byl dobrý a četlo se to rychle. Můj problém byl, že povídání mimo hlavní děj tam byla spousta, ale samotná linka vražd a řešení tam dost zanikala. Měla jsem pocit, že více se tam řeší osobní život hrdinky než vraždy. Příběh měl skvělý potenciál, bohužel to bylo uspěchané a hlavní příběh zabředl do vedlejšího vyprávění. Velká škoda.

28.08.2020

Duchové rodiny FolcroftůDuchové rodiny FolcroftůDarcy Coates

Četla jsem z téhle série už všechny knihy... A jsem na vážkách, co si myslet. Autorčina literární činnost je jako horská dráha. První díl ušel, druhý byl lepší, další byl sice lepší příběhově a stylisticky, za to hororové prvky zmizely. A u tohohle si nemůžu pomoc, ale přišlo mi to jako pubertální duchařina. Neříkám, nebylo to špatně napsané, jen už začínám mít bordel v tom, jaký je autorčin styl psaní a co je vlastně její cílová skupina.

Panda v nesnázíchPanda v nesnázíchMarkéta Lukášková

Další báječná kniha. Tereza mi sice nebyla tak sympatická, jak bych si přála, za to příběh z pohledu Marie jsem si naprosto zamilovala. Z počátku knihy se mi tam zmatečně pletly problémy rodičů, které si myslím do příběhu zas tolik nezapadaly, ale budiž. Po autorčině první knize přichází s další a troufám si říct, že zas o něco lepší knihou.

29.08.2019