tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Arthur Conan Doyle v roli obhájce: Proslulý autor detektivek zasahuje ve skutečném případu otřesné vraždy Arthur Conan Doyle v roli obhájce: Proslulý autor detektivek zasahuje ve skutečném případu otřesné vraždy Margalit Fox

Četla jsem Arthur & George. Další kriminální případ, kde odsoudili muže jen na základě domněnek, falešných důkazů a toho, že byl napůl Ind. I jemu Arthur Conan Doyle nakonec pomohl. Tak si říkám kolik nevinných lidí bylo v Anglii odsouzeno. Tito odsouzení neměli žádného slavného spisovatele, který by se v případu šťoural a tak je semlel systém. Zajímavá kniha, která nás seznámí s fungováním tehdejší kriminalistiky a soudního systému. A je to celkem děs.

01.01.2024 4 z 5

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

(SPOILER) Newland Archer je takový nudný patron, který se plácá ve vlastním životě a neví, co chce. Sestřenice jeho snoubenky Ellen je pro něj jako závan svěžího vzduchu a on se do ní zamiluje. Jejich vzájemný cit je mi trochu záhadou. Setkali se jen párkrát a když není s ní, tak říká, že se mu její tvář vytrácí z mysli. Protože je z toho nespokojený a miluje Ellen, tak tlačí na dřívější svatbu se snoubenkou May. Po svatbě zjistí, že je stejně nudná jako on a je z toho v depresi. Kouká, jak jeho tichá novomanželka opravuje lampu a sní o tom, že umře na zápal plic. Mezi tím vyznává city Ellen, která ho z lásky raději opouští a odjíždí do Paříže. Po letech má Archer dospělé děti, May je po smrti, Ellenin manžel taky a on v Paříži sní o tom, že se s ní setká a možná jejich cit dojde naplnění. Ale smůla. Na poslední chvíli odchází pryč, aniž by se Ellen setkal. Protože mu přijde, že představa té lásky je lepší než samotná láska.
Archer mi přišel jako věčně nespokojený suchar. Myslím, že Ellen by se z něj zbláznila a bylo jí lépe bez něj. Kniha je napsaná krásným jazykem, ale na dnešní dobu dost zdlouhavě. Je tam dobře vykreslená vyšší společnost se svými zákony a všechna t přetvářka. Z postav jsem fandila jen babičce.

11.12.2023

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Musím přiznat, že tentokrát jsem stranila pachatelům. Tedy většinou. Jejich jednání a pohnutky byly pochopitelné. Jenže si vybrali moc vysoký cíl a tak se za nimi pustila naše trojice vyšetřovatelů. Barbarič má morální dilema, ozbrojuje se a ještě stihne laškovat s dámou. Stein je sice pevný ve víře, ale pod vlivem Barbariče je ochoten trochu uznat problémy protestantů. Jaroš je prostě jen hrozivý. Opět parádní čtenářský zážitek.

01.12.2023 4 z 5

Karibské tajemství Karibské tajemství Agatha Christie

Příběh slečny Marplové, který se mi zatím líbil nejméně. Všechno bylo dobré, ale mě nesedlo přesunutí hrdinky z anglického venkova na tropický ostrov. Já si tam tu starou dámu nedovedla představit. Ale i v ostrovním ráji bují zločin a tak se tam slečna určitě nenudila. To mají všichni amatérští i profesionální detektivové společné - nikdy si neužijí dovolenou v klidu.

01.12.2023 3 z 5

Prasklé zrcadlo Prasklé zrcadlo Agatha Christie

V této knize je slečna Marplová trochu upozaděná. Funguje spíš jako mentorka vyšetřujícího detektiva, sbírá střípky informací a nechává se mírně komandovat svojí ošetřovatelkou. Je to už dáma v letech a oči už nemá jako dřív. Ale stejně jako rozplétá svoji vlnu, rozplete i tuhle záhadu. Moc se mi to líbilo. Zajímalo by mě kolik v této knize má slečna Marplová let. Jak o ní všichni pořád mluví jako o stařičké venkovské dámě.

01.12.2023 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Scarlett není nejsympatičtější postava. Je sebestředná, marnivá a občas vysloveně otravná. Jižanská dáma, která byla vychována k plesům, slušnosti a řízení velkého domu. Pak přijde válka a přerod v tvrdou a chladnou ženu, která má na starosti přežití svoje a celé své rodiny. Občas dost popisné, ale líbilo se mi to. Těším se na druhý díl.

13.09.2023 4 z 5

Než se stihnu rozloučit Než se stihnu rozloučit Tošikazu Kawaguči

Předchozí dva díly pro mě tak nějak ztratily kouzlo. Tenhle díl to napravil. Všechny čtyři příběhy se mi líbily, zabrnkaly na melancholickou strunu. Zmizelo opakovaní pravidel a příběh to tak nějak odlehčilo. Hezké "snad" rozloučení.

08.08.2023 4 z 5

Nemáte šanci Nemáte šanci Jack Black

Trochu mi to připomnělo Na Plechárně od Steinbecka. Všechny ty postavy, zákony podsvětí, věční tuláci po státech. Rychle nabyl, lehce pozbyl. Poctivě se tam neživí nikdo, ale poctiví k sobě jsou až na krev. Autor v patnácti opustil otce a stal se tulákem. Brzy se seznámil se zločinem, vězením a smrtí. Ale v podání autora to všechno působí svobodněji a úžasněji než jeho pozdější život řadového a slušného občana.

16.07.2023 5 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

(SPOILER) Autor má tak rád detektivky Agathy Christie, že mnoho jejích postupů vykrádá. Sněhem odříznuté místo, vánice, skupina podezřelých, vražda, knihovna a staré křivdy. Nemá to ale žádný náboj, pořádný spád. Líbily se mi ty poznámky směrem k čtenáři. Byla to novinka, ale to bylo všechno. Celé mi to přišlo překombinované a hlavně jsem poznala vraha téměř okamžitě. Já totiž čtu Agathu Christie a tak jsem zápletku poznala.

23.05.2023 2 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Tenhle díl byl dobrý a napínavý až do konce. Pachatele známe velmi brzy a je to stoprocentní humusák. Zajímala by mě opravdová povaha Angličanů,protože v knize jsou většinou arogantní a hádají se s policií o malichernosti. Eriku jsem nemusela, ale postupně jí přicházím na chuť. Není to špatná osobnost, je jen až bolestivě přímočará

15.05.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

(SPOILER) Kniha mi přišla do poloviny skvělá. Pak to začalo trošičku skřípat a dočetla jsem ji ze setrvačnosti. Nebudeme si nalhávat, že svět takový nebyl a vlastně je takový pořád. Elizabeth byla v mnoha ohledech skvělá, ale jindy byla úplně mimo. Třeba jak se divila, že ostatní děti nečtou. Jako vědkyně by si určitě přečetla něco o vývoji a schopnostech dítěte. Pes byl hrdina, génius, vyhledávač min a chůva. Calvina a jeho veslaře jsem milovala. Kupodivu mi k srdci nejvíc přirostli Walter s Harriet, kteří oba byly vedlejší postavy. Kniha byla dobrá, ale občas se příliš tlačilo na pilu, moc náhod a konečné rozzuzlení bylo moc pohádkové. Kmotřička víla v akci.

11.05.2023 3 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Knihu jsem se pokoušela poslouchat jako audioknihu. Bolestivě nudný Krampol zničil celou knihu po patnácti minutách poslechu. Tak jsem si dala nějaký čas pauzu a pak se vrátila k papírové verzi. Je to nostalgické vyprávění stárnoucí legendy. Skvělý a milovaný herec, ale jako vypravěč nic moc. Většina jmen mi nic neříkala a bylo to takové utahané. Ale dozvíme se, že začátky byly těžké, o tom že tíhl spíše ke komedii a že se nevyspal s Bardotkou, i když se asi dost snažil. Celkově dost průměr, ale jsem ráda, že jsem nakoukla do jeho životních osudů.

14.04.2023 3 z 5

Říkám si, jestli bych vydržela něco takové. Ale jak se znám, tak ne. Malý prostor, nedostatek soukromí, ani špetka nějaké civilizované vymoženosti. Klobouk dolů.

14.04.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Je to fikce, ale já bych tolik chtěla vidět Evelyniny filmy. I ty její partnery. Hlavní hrdinka není kladná postava a ví to o sobě. Bez skrupulí nám vypráví svůj životní příběh. Moc se mi to líbilo. Výborně se to četlo

05.04.2023 4 z 5

10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou Jan Rendl

10 000 kilometrů to není. Kniha končí v půlce na hranici Bolívie. Bylo to dobře napsaná a opravdu čtivé. Kniha napsaná bez servítků a tak jak to opravdu je. Takže když autor letí balónem nad plání Nazca, tak to odbyde jednou větou. Ale kde všude dostal průjem se dozvíme vždycky. Tím nechci knihu srážet, líbila se mi a určitě si přečtu i ty další.
Trochu mě zarazila autorova osobnost. Pořád obchází předpisy, leze kam nemá a hrozí mu zmrzačení, stěžuje si na evropskou společnost a tak. Asi se v životě potkal s dost zvláštními lidmi, protože ten pocit odcizení, materialismus bez citu, blbnutí s Instagramem a podobné věci na které si pořád stěžuje, já vůbec nepociťuji a ani neznám někoho, kdo by to řešil. V přátelství věřím spíš na kvalitu než kvantitu. Takže autorovi přeji, aby našel někoho, kdo mu pomůže změnit názor na lidstvo k lepšímu. A mnoho dalších kilometrů

05.04.2023 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tentokrát nás vyšetřování zavede do Prešpurku. Tři vyšetřovatelé se opět zapletou do složitých vztahů ve městě, v podhradí i na šlechtických sídlech. Z těch pěti knih, které jsem ze série četla, se mi tento díl líbil nejméně. Chyběl tomu pořádný náboj. Pořád je to ale nadprůměrné čtení v rámci žánru a já se brzy vrhnu na další díly.

17.03.2023 4 z 5

Moji Dánové a skoro Dánové Moji Dánové a skoro Dánové Albína Mrázová

Kniha se mi líbila. Tohle glosování kulturních rozdílů je vždycky zajímavé. Docela jsem se nasmála. Dozvíte se něco o zimě, čaji, svíčkách, skořici, vysmívání se Švédsku a sledování seriálu Vikingové. Snad to všechno je dost hygge

05.03.2023 3 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

První setkání s partou vyšetřovatelů. 27 díl série. Takže se nedivím, že jsem v tom měla bordel a netušila, kdo je kdo. Ale bylo to výborně napsané a já se pokusím dostat k dalším dílům a vezmu to pěkně od začátku.

02.03.2023 3 z 5

Taiko Taiko Eidži Jošikawa

Já tuhle knihu s přestávkami četla tři roky. Takže velký rekord. Je to tím, že kniha mi přišla skvělá, ale zároveň náročná. Tolik jmen, míst, intrik a sebevražd. Nechtěla jsem čtení uspěchat a opravdu všechno poctivě dočíst. První část, kde hrdina dospívá mě tolik nezaujala, část kde se prokousává hierarchií nahoru byla úžasná, poslední část byla hlavně o bitvách a strategiích (a nebýt dovolené a rýžových polí kolem, tak to snad nikdy nedočtu). Tuhle poslední část bych brala o kapku kratší.
Japonská mentalita je o oddanosti. Žijete pro pána, válčíte a když padne, tak se zabijete. Samurajové píšou básně a pak páchají seppuku s celými rodinami. Pro Evropana dost zvláštní čtení. Pořád jsem si říkala, že se divím, že vůbec nějací Japonci zbyli.

08.02.2023 4 z 5

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Společně s Verši psané na vodu (které hodnotím trochu lépe) je to básnický literární skvost. Úplně mě dojímá, že autoři těch krásných textů je napsali před tisíci lety a pořád k nám promlouvají. Co jen zbyde po člověku? Dílo mám sešité a přepsané na stroji, takže vlastně netuším, které vydání se mi dostalo do ruky. Moc hezké

17.01.2023 4 z 5