tereza1198

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Perfektní. Kdysi jsem viděla film, takže jsem si některé události pamatovala. To ale ničemu nevadilo. Drsné, akční a velmi napínavé. Kniha která založila hnutí severských kriminálek.

26.10.2019

Deset malých černouškůDeset malých černouškůAgatha Christie

Viděla jsem film, byla jsem na divadelním představení a koukala na úžasný třídílný seriál And Then There Were None od BBC. A stejně se mi kniha líbila a celou dobu si udržela moji pozornost. Děkuji, paní Christie.

25.02.2019

Vražda v Orient-expresuVražda v Orient-expresuAgatha Christie

Tohle je hodně známý příběh, takže jsem věděla, kdo je vrah. Vůbec to nezkazilo tu potěchu ze čtení. Zasněžená krajina, uvízlý vlak a jeden ledově studený pasažér. Skvělá detektivní práce, pár šokujících odhalení a záhada se vyřešila. Pan Poirot případ dovedl do konce nejlepším možným způsobem.

02.10.2018

Navzdory básník zpíváNavzdory básník zpíváJarmila Loukotková

Villon byl génius, básník, zhýralec. Muž rozervaný vlastními démony. Jeho poezie pořád pálí a má co říct, jeho život uchvacuje. Krásná kniha, neobyčejný osud a pravdivé vylíčení středověku. Je paráda jít s Villonem jeho životem. Poznat jeho kámoše zlodějíčky, jeho lásku Kateřinu, středověkou Paříž. V mé verzi knihy je vzadu soubor básní (nevím jestli je to v každém vydání) a to sílu zážitku ještě umocňuje. O to víc je mi líto, že Villon zmizel ze světa a nikdo se nikdy nedozvěděl, jak skončil. Jedna z mých osudových knih.

07.01.2016

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Opravdu jedinečné téma a prostředí. Malá dívka, kterou postupně opustí celá rodina, musí sama přežít na samotě v bažině. Pro ostatní je bažina jen nehostinné místo. Pro ni je to živoucí domov. Kya se snaží přežít. V rozhodujících chvílích svého života dostane párkrát pomocnou ruku. Jinak se k ní lidé chovají příšerně a já chápu její hrůzu z nich a pocit, že ji nakonec vždycky všichni opustí. Překvapilo mě, jak moc selhal sociální systém a v některých případech obyčejná lidská slušnost. Kya je prostě vlčí dítě, které jen chce, aby jí někdo miloval a neopustil.

12.12.2020

Král krysaKrál krysaJames Clavell

Absolutně skvělé. Vykreslení tábora, charakterů, dilemat a rozpolcenosti. Co je ještě morální? Kdo je ten špatný? Co všechno člověk udělá pro přežití a je pak ještě člověkem? Jak těžké muselo být přežít v táboře a jak strašné se pak vrátit do normálního života.

12.02.2019

Hercule Poirot: PovídkyHercule Poirot: PovídkyAgatha Christie

Ruce mi zesílily, trup se dokáže ohnout do podivných úhlů a když knihu přenáším, tak mám pocit jako bych nesla hranaté batole. Je krása mít všechny tyto povídky pohromadě. Přečtu jich pár, pak něco jiného, zase pár a tak dál. Chce to dávkovat. Žasnu nad Poirotovými šedými buňkami a jeho schopností všechno vyřešit. Skvělé! Není co dodat, mon ami.

08.09.2019

Hodná a zlobivá holkaHodná a zlobivá holkaMichael Robotham

Tak tohle bylo něco. Knihu jsem si vybrala jako e-knihu z knihovny a nic od ní nečekala. A dostala jsem tajemství, sympatického psychologa, hnusnou vraždu a dost podivnou holku. Příběh byl napínavý, dobře napsaný a uvěřitelný. Na konci zůstalo mnoho otazníků a já se těším na další díly. Musím se pustit do druhé série autora.

Smrt na NiluSmrt na NiluAgatha Christie

Tak tohle se mi hodně líbilo. Poirot opět nemá klidnou cestu a musí řešit zločin na palubě lodi. Cestující jsou opět rozmanitá banda exotů. Není si na co stěžovat. Paráda. To že jsem nezvládla vypátrat vraha, netřeba zmiňovat. Lady Agatha mě přelstí vždycky.

24.05.2020

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsRobert Bryndza

(+ SPOILER) Moje první setkání s autorem. Nemám načteno moc thrillerů, protože nesnáším detailní popisy divných a úchylných vražd (proto se bojím severských krimi), takže se dám ještě snadno zblbnout a hodně věcí mi přijde nových. I když téma sériového vraha a jeho fandy je dost omílané téma i na mě. Líbil se mi Tristan, který je psán jako gay, ale ještě se k tomu nevyjádřil. Snad příště. Scénka kdy ho balí polo senilní dědoušek byla fakt dobrá. Děj dobře ubíhal a celkově to bylo takové odpočinkové čtení. Pár věcí mě trochu zarazilo. Policie mi přišla docela stupidní a všechny důkazy jim vlastně sehnala Kate. A přišlo mi divné, že ani jedna oběť znásilnění nic nehlásila. A nemyslím si, že by svědkyně měla být přítomná tomu, jak vykopávají mrtvolu její známé. Těch traumat už pro ni bylo dost. Taky ten Tristan byl všude u vyšetřování a zjevně to nikomu nevadilo. A to nechtěli Kate původně pustit ani za pásku v prvním případu. Ale přes to všechno se brzy pustím do dalšího dílu.

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Jsem ráda, že jsem knihu četla jako dospělá. Kdybych ji přečetla v povinné četbě, tak by mě nebavila a vůbec bych ji nepochopila. Další důkaz toho, že k některým knihám musíte dorůst.

15.08.2018

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak se mi to velmi líbilo. Takový starší typ detektivky, kde všetečný chlápek chodí a moc se vyptává. Postava Strika mi přišla trochu moc složitá - slavný otec, nespořádaná rodina, psycho ex snoubenka a ještě je po amputaci. Na jednoho chlapa docela síla. Jdu mrknout na seriál.

Poznámka: Seriál C.B. Strike má tři série. První série Volání kukačky má tři hodinové díly. Cormoran je tam větší hezoun než v knížce (herec Tom Burke) a má protézu na druhé noze. Robin je skvělá. Trochu okleštěné oproti knize, ale moc pěkné.

23.05.2019

Dívka, která si říkala TuesdayDívka, která si říkala TuesdayStephen Williams

Akční kniha. Přečetla jsem ji na jeden zátah a byla napjatá až do konce. Trocha Lisbeth, prostředí Podlondýna (tunely a město pod městem mi vždycky připomene Gaimana) a kapka Nočního klubu od Kulhánka. Prostě by to občas chtělo, aby někdo ty hajzly, co jsou nad zákonem někdo skřípnul. A pořádně drsně.

17.08.2019

Čtyři klíče: Velká vlaková loupežČtyři klíče: Velká vlaková loupežMichael Crichton

Tohle byla paráda. Z toho zločineckého slangu jsem nemohla. Dát tohle dohromady muselo dát práci. Sice jsem měla před očima film, ale kniha byla více do detailů. Skvělý rozbor jedné slavné loupeže. A Pierce pořád vidím jako Seana Conneryho - to mu pak musí fandit každá ženská.

16.04.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Životem opotřebovaný vyšetřovatel Carl a syrský uprchlík Asad vyšetřují záhadné zmizení mladé političky. K případu dvojice přišla jako slepý k houslím. Carl chtěl jen zírat do zdi a Asad měl drhnout podlahu na chodbě. Přesto vytvořili skvělou a sympatickou vyšetřovací dvojici. Jen mě mrzí, že jsem strašně brzy přišla na to o co záporákům jde a proč. Pořád jsem čekala, že moje teorie bude špatná (to mi dělá často Hercule Poirot), ale měla jsem pravdu. A to mě trochu mrzí. Brzy se pustím do dalších dílů. Nebo mrknu na film.

18.05.2020

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Od časů co jsem hltala fantasy už pár let uběhlo. Tohle byl parádní návrat k žánru. Postavy nejsou úplně černobílé, mají minulost a určitý vývoj. A před sebou nemožnou misi. Chápete jejich rozhodnutí a problémy. Sice bych jim hádala věk od dvaceti pěti výš, ale chápu, že na ulici se dospívá rychleji a že musí být blízko věku svých čtenářů. Dávám plné hodnocení, i když zločinecká parta mého srdce je z knihy Lži Lockeho Lamory. Těším se na další díl.

04.10.2020

V podezřeníV podezřeníMichael Robotham

Psycholog Joseph O’Loughlin nemá dobré období. Má zdravotní problémy, řeší pár věcí se svou manželkou, má hypotéku a na krku krizi středního věku. A pak vykopou tělo neznámé ženy. Od té chvíle se mu život hroutí, kostlivci vypadávají se skříní a Joseph má co dělat, aby se jako psycholog sám nezbláznil. Kdo je jeho opravdový přítel? Co se vlastně děje? Proč a kdo po něm jde? A byl dobrý nápad zakopat zlatou rybku na zahradě vedle křečka Harolda?

Vlak z PaddingtonuVlak z PaddingtonuAgatha Christie

Vyhrnutá roleta ve vlaku v nesprávnou chvíli, dvojice starých všetečných dam, jedna výkonná mladá dáma a složitá rodina anglických pracháčů. To všechno jsou ingredience skvělé detektivky, kde zase do poslední chvíle netušíte, kdo je vrah. Opět skvělé čtení.

Hospoda JamajkaHospoda JamajkaDaphne du Maurier

(+ SPOILER) Tak jsem si říkala, že do knihy jen tak nakouknu. Atmosféra slatin mě úplně vtáhla. Déšť, mlha, pobřeží. Popisy krajiny jsou úplně geniální. Chudák Mary prodělává jeden šok za druhým. Opravdu se mi to líbilo a přečetla jsem knihu téměř na jeden zátah. Uznávám, že čistá hrdinka Mary trochu podivně. Vykládá velká tajemství na potkání různým albínům a parta podloudníků se chová trošičku nablble, ale to nic nemění na zážitku, který mi kniha dala

HanaHanaAlena Mornštajnová

Pořád jsem čekala, kdy se dostaví ten knižní zážitek, který z Hany dělá nejlépe hodnocenou knihu. Příběh je silný a emotivní, ale druhá světová válka vyždímá emoce téměř vždy. I když toto období nevyhledávám, četla jsem pár podobných knih z války (např. Zlodějka knih, Vypravěčka, Život za životem...) a všechny ve mě vyvolaly větší emoce než tato kniha. Musím přiznat, že kniha na mě celkově působí poněkud ploše.

27.05.2018

Smrt staré posluhovačkySmrt staré posluhovačkyAgatha Christie

Tady nám bylo nastraženo několik chytáků a já se opět nechala obalamutit. Vždycky když Hercule odhalí vraha, tak jsem ve stejném šoku jako ti nevinní lidé, co si musí v salónu poslechnout rozuzlení. Ze mě detektiv asi nikdy nebude, ale ráda je sleduji při práci.

12.10.2018

JatkaJatkaLee Child

Kdo miluje drsňácká klišé? Já! Takže osamělý cizinec v dlouhém kabátě se deštivou nocí dostane do jižanského města, kde je okamžitě zatčen. Následuje výslech, kde se ukáže že tulák je vlastně bývalý voják a drsoň, kterému není rovno. To ukazuje celou knihu. Ať v budovách, lesích, domech nebo vězení všude každému nakope. Taky vládne skvělou intuicí a hromadou štěstí. Dále je tu sexy diva, co je z něj omdlévá při prvním pohledu, hnusné vraždy, padouši, obří spiknutí a osobní pomsta. Líbilo se mi to. Moc jsem se v tom nehrabala a nechala se unášet dějem, takže jsem si to užila.

17.05.2019

Inspektor PrevítInspektor PrevítFrantišek Niedl

Já čekala vážnou detektivku v noir stylu. S drsným hlavním hrdinou a nějakou tou krvavou historku. A musím uznat, že hrdina byla drsný dost a krve bylo taky plno. Hrdina má osobitý smysl pro humor a příšernou rodinu. Musím uznat, že jsem se občas smála nahlas. Hlavně u scény přepadení banky. Pořád nevím, co si o tom mám myslet. Jdu brzy na další díl. Chci vědět, jak to Prévit povede dál a jestli se vrátí ke středám.

16.03.2020

Skříň plná DioraSkříň plná DioraNatasha Lester

Skvělá kniha, která mě velmi zasáhla. Slzela jsem dojetím i nevyspaním a snažila se pročíst k rozuzlení. Agentky a pilotky byly opomíjené. Je dobré si připomenout jejich životy a oběti. Dvě časové roviny, tajemství, romantická linka. Opravdu stojí za přečtení.

Doktorka z domu TrubačůDoktorka z domu TrubačůIlona Borská

Ten příběh byl neuvěřitelný, tragický, obětavý a silný. Kolik toho člověk zvládne zažít za jeden život. Opravdu klobouk dolů. Přežít takové věci a najít sílu žít dál a pomáhat druhým. Já se úplně stydím napsat nějakou kritiku. Styl vyprávění se mi dost táhl. A aniž bych chtěla snižovat paní doktorku, tak musím přiznat, že mi její osoba nebyla příliš sympatická. Měla jsem pocit, že pohrdá normálními ženami. Pořád si stěžuje, že ženy které jsou příliš hezké a nosí šperky jsou něco menšího. Nebo když mluví o své švagrové jako o ženě v domácnosti, co pořád mluví a nemá to žádný obsah. Nebyla moc zábavná žena. Jen samá práce, obětování, každá činnost musí být k něčemu, halenka pro dceru musí být praktická a nemusí být hezká. Práce, práce, práce. Ale každý svůj život žije po svém a paní doktorka prožila několik životů v jednom. Zaslouží si respekt. O tom žádná.

Tajuplný ostrovTajuplný ostrovJules Verne

Úžasná kniha. Strašně se mi líbilo, jak všichni byli schopní a vyrobili cokoliv. Muži bez bázně, kteří stojí osamoceni proti živlům a žádná překážka jim není neřešitelná. A mají psa (kterého nevyhodili z balónu - což je naivní, ale šlechetné). I když jsem knihu přečetla až v dospělosti, otevřela mi určité vnitřní dětské okénko a já byla nadšená.

09.06.2017

Sběratel kostíSběratel kostíJeffery Deaver

Moje první kniha ze série a jistě ne poslední. Ze začátku mě štvalo, že místo forenzního týmu, jak ho známe z televize, pobíhá po místě činu jen Amélie, ale i to nám Lincoln vysvětlil. Takže trochu vypínám svoje kritické myšlení. Příběh výborný, napínavý. Co víc si přát.

13.09.2019

Vražda na fařeVražda na fařeAgatha Christie

Jsem si jistá, že kdybych žila na anglickém venkově a měla podobně otravné sousedy, tak bych taky vraždila. Vraha jsem opět neodhadla a pátrání po něm se mi velmi líbilo. Zvlášť ten zástup anglických starých panen s vlastními teoriemi a pomluvami.

10.02.2020

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Moc příjemné překvapení. Romantická kniha, kde mají postavy opravdové a celkem uvěřitelné problémy. Ze začátku mi zápletka o dělení postele připadala jako blbina. Ale nakonec to bylo pěkné, vtipné a milé. Jsem ráda, že jsem se nechala nalákat obálkou.

28.07.2020

Černý ledČerný ledMichael Connelly

Harry je frajer, který se nevzdává. Je mu úplně jedno, kdo mu co přikazuje. Když najdou v opuštěném motelu mrtvého policistu, který spáchal sebevraždu, Harry tuší, že tu něco nehraje. Myslím, že tentokrát opravdu vůbec netušil, kam až ho vyšetřování zavede. Celé se to odehrává těsně po vánocích a já si celou dobu říkala, jestli se Harry dožije dalšího roku ve zdraví. Závěr překvapivý, cigaret vykouřeno plno.

11.12.2020