tereza1198 tereza1198 komentáře u knih

Taiko Taiko Eidži Jošikawa

Já tuhle knihu s přestávkami četla tři roky. Takže velký rekord. Je to tím, že kniha mi přišla skvělá, ale zároveň náročná. Tolik jmen, míst, intrik a sebevražd. Nechtěla jsem čtení uspěchat a opravdu všechno poctivě dočíst. První část, kde hrdina dospívá mě tolik nezaujala, část kde se prokousává hierarchií nahoru byla úžasná, poslední část byla hlavně o bitvách a strategiích (a nebýt dovolené a rýžových polí kolem, tak to snad nikdy nedočtu). Tuhle poslední část bych brala o kapku kratší.
Japonská mentalita je o oddanosti. Žijete pro pána, válčíte a když padne, tak se zabijete. Samurajové píšou básně a pak páchají seppuku s celými rodinami. Pro Evropana dost zvláštní čtení. Pořád jsem si říkala, že se divím, že vůbec nějací Japonci zbyli.

08.02.2023 4 z 5

Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Zpěvy staré Číny (3 sbírky) Bohumil Mathesius

Společně s Verši psané na vodu (které hodnotím trochu lépe) je to básnický literární skvost. Úplně mě dojímá, že autoři těch krásných textů je napsali před tisíci lety a pořád k nám promlouvají. Co jen zbyde po člověku? Dílo mám sešité a přepsané na stroji, takže vlastně netuším, které vydání se mi dostalo do ruky. Moc hezké

17.01.2023 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Tuhle knihu jsem četla kvůli výzvě. A bylo to zdlouhavé a nudilo mě to. Náboženský fanatismus, samé zatracení, šikana. Tam snad nikdo nebyl normální. Obyčejné holky přeci v kruhu neřvou a nehází na jinou holku věci (nebo jsem vždycky měla štěstí na normální lidi). Ale já být Carrie, tak z toho také zešílím. Konec byl šílený. A člověk si říká, jak málo stačilo, aby Carrie zažila životní obrat a měla lepší život. Chudáci nevinné oběti.

15.01.2023 3 z 5

Vykoupení Černé vlaštovky Vykoupení Černé vlaštovky Martin Fišer

Celkově váhám s hodnocením. Příběh se mi zdál dost naivní. Ale na druhou stranu jde o prvotinu, je to o mých milovaných lodích a pirátů není nikdy dost. Být mladší, tak jsem z knihu úplně uchvácená.

08.01.2023 3 z 5

Já, Iulia Já, Iulia Santiago Posteguillo

(SPOILER) Začátek se mi líbil moc, pak už se hodně věcí opakovalo a některé části mě vysloveně nudily. Detailní popisy bitev, zrady, ctižádost Iulie. Nějak jsem si k postavám nedokázala vytvořit vztah. To kniha Já, Claudius mě vtáhla tisíckrát víc.
Také mi chyběl mi doslov, jak jednotlivé osoby dopadly. Protože tohle všechno, aby založila novou dynastii a dostala k moci svého manžela a své syny, asi za tolik obětí nestálo. Její syn Lucius Septimius Bassianus alias Caracalla se nestal nejpopulárnějším císařem Říma

31.12.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Já moc sci-fi nečtu, ale Marťan mě dostal (můj drahý Robinson Crusoe na Marsu), tak jsem se vrhla i na Spasitele. A bylo to výborné. Některé části se trochu táhly, ale jiné to úplně vynahradily. Kniha si dokáže udržet pozornost. Do posledních kapitol jsem netušila, jak to všechno dopadne. A když jsem se dostala až na konec tohohle vesmírného dobrodružství, tak jsem jen koukala s otevřenou pusou. Protože tohle jsem nečekala.

31.12.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

(SPOILER) Kniha mě do půlky moc nebavila. Rozjelo se to až po odchodu Alice z domu. Pak do začalo být syrovější, ale nakonec se to všechno přelilo do pohádky, kde všechno dobře dopadlo, všichni se vzali, splnili si sny a všechno se zalilo sluncem. Ale četlo se to krásně.

26.12.2022 3 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Starší a stále velmi aktuální příběh o lidech a jejich povaze. Satan se zjevil na prašné cestě a nastavuje lidem zrcadlo v kterém celý lidský charakter je pokřivený a pokrytecký. Filozofické zamyšlení, které stojí za předčtení.

26.12.2022 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Začíná to tím, že hrdinný Nikola s kamarádem umlátí ženu klackem. Pak dezertuje a už se spirála násilí roztáčí. Chudí muži se vrátí z války, mají hlad jejich děti taky, tak začnou okrádat a rabovat. Umírají nevinní, lidi se mstí, antisemitismus, násilí se stupňuje a tak dál. Do toho popisy divoké krajiny a temné Eržiky.

19.12.2022 2 z 5

Někdo kolaboruje, někdo pomáhá odboji, většina se pokouší válku nějak přežít a moc nebýt vidět. Češi nemají rádi Poláky, Poláci nesnáší Čechy (zničení české školy), všichni se bojí Němců, Němci chtějí vyhubit všechny. Zdejší partyzáni jsou banda zlodějů, co napadají lidi a znásilňují holky. A právě jejich akce, kde zabijí gestapáky vede k hromadnému vraždění desítek úplně nevinných civilistů. Něco takového se může kdykoliv a kdekoliv zopakovat. Lidi jsou pořád stejní.

14.12.2022

Dějiny světa v 50 psech Dějiny světa v 50 psech Mackenzi Lee

Zajímavosti o psech jsou fajn. Psí příběhy se mi líbily. Jen ty humorné vsuvky autorky jsou strašně otravné. Každý z nás zná někoho, kdo vypráví dlouhé a nudné historky a věří, jak je vtipný. Myslím, že autorka k těmto lidem patří.

30.11.2022 3 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Krásné a čtivé. Ze všech knih o Fridě, co jsem četla, byla asi nejuhlazenější. Stejné události, ale popsané bez té řezavé bolesti. Tady je s životním postojem Diega smířená. V jiných knihách trpěla jeho nevěrou až na kraj šílenství. Takže bych knihu doporučila těm, co se s životem Fridy chtějí seznámit bez zbytečně velkých popisů jejich útrap. Protože těch zažila mnoho.

29.11.2022 4 z 5

Zátiší s Datlem Zátiší s Datlem Tom Robbins

Tom Robbins je totální magor. Lidé se dělí do dvou skupin. Někomu se jeho knihy líbí a někomu ne. Velký milostný příběh o lásce dvou ohnivě zrzavých lidí. Co víc se o tomhle příběhu dá říct

24.10.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Musím říct, že oproti předchozím dílům se mi to opravdu táhlo. Asi jsem nebyla naladěná na další knižní perverzáky. Kate a Tristana mám ráda a snad se objeví v dalším díle, který se mi bude líbit o trochu víc. Jdu zkusit autorovu Ericu Foster

14.10.2022 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tak mám chuť narazit si na hlavu čepec a jít hledat manžela. Zábavný a sarkastický popis doby, kde hodnotu ženy určovalo věno a následně postavení jejího muže. Elisabeth má jen malé věno, všetečnou matku, chápavého otce a hromadu sester, které chtějí do sladkého svazku manželského. Děj asi není třeba připomínat, protože máme několik filmových zpracování (v jednom se bojuje se zombíky) a seriál. Takže dejme šanci lásce a všem postavám. Mě velmi pobavila příšerná lady Catherine.

14.10.2022 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Člověk si občas musí osladit život romantikou. Máme tu divoké Skotsko, knihy, vlaky, muže s pevnými lýtky, kteří tančí v kiltech, další knihy, ovce, lásku a hledaní životní náplně. Báječný krámek s čokoládou mě vůbec nebavil, ale tohle byla paráda. Z tepla a pohodlí domova ty skotské deště vypadají vždycky líbivě a romanticky. Moc pěkný

21.09.2022 4 z 5

Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Pomsta Mafie: Příběh lásky a nenávisti Natálie Soldátová

Kniha původně vznikla pro wattpad. Autorka se ohání tím, že ji tam přečetla hromada lidí a byla unešená. Tak jsem se nechala nalákat. Opakující se slova, ploché postavy, drsňácký sexy Luca z mafie. Já čekala, že to bude blbovinka (ty já občas ráda), ale tohle mělo zůstat na netu v rámci fanfikce na 365 dnů. Nedočteno. Za čas to zkusím dočíst, ale až se trochu vzpamatuji

06.09.2022 odpad!

Conan Barbar / Conan Dobyvatel Conan Barbar / Conan Dobyvatel Robert Ervin Howard

Kniha je základní kámen celého žánru. Byla jsem překvapená, jak skvěle se to četlo. Výborné popisy, skvěle vykreslený svět, správné dobrodružství. Conan prochází světem a nikomu nic nedaruje. Někdy jako zloděj, pirát, chudý žoldák, jindy jako vůdce, zaplétá se s magickými nepřáteli, seznamuje se s hromadou dívek v nesnázích. Prostě bomba. Jdu na druhou část.

13.08.2022 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Na mě byla kniha příliš rozvleklá. Dlouho se nic nedělo a mnoho informací se opakovalo stále dokola. Líbil se mi vývoj postavy Coriolana, který si dokáže ospravedlnit i seběvětší hnus a sám sebe vidí jako kladného hrdinu, který ctí Kapitol. Větší akce přišla až nakonec. I sledovat ty desáté Hladové hry musela být celkem nuda.

24.07.2022 4 z 5

Život na míru Život na míru Marek Rabij

Tohle všechno víme, ale co s tím? Když kupujete drahé značky, tak je šijí chudinky v Bangladéši. Když koupíte levné zboží, tak ho stále šijí holky v Bangladéši. Většinou ty samé a na těch samých strojích. Táta si koupil americkou značkovou vojenskou bundu. A ta byla ušita v Pákistánu. Tak co s tím? Tuzemská tvorba všechno nepokryje a je taky dost drahá. Kupovat v second handu? Taky nelze pořád a všechno.
Je mi to všechno líto, ale tohle nemá řešení.

16.07.2022 5 z 5