Tereszka Tereszka komentáře u knih

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Nepřesvědčila mě, ale možná je to tím, že jí čtu ve špatné době. V době X-menu, Marvelu a Young adult literatury.
Příběh dětí obdařených telepatií ve světě, kde není pro odlišnost místo, kde jediná cesta k pochopení, vede do vyhnanství.
Pak jsou tady otázky...kdo byli ti první lidé, co se vlastně stalo? A proč se kniha jmenuje Kukly?

07.08.2019 3 z 5

Podivné ticho Podivné ticho Paul Davies

Je tady nějaké Podivné ticho...

Program SETI jsem poprvé začala vnímat po Saganově Kontaktu, ale kromě toho, že je to program pro hledání mimozemské civilizace, jsme o něm vlastně nic nevěděla.
Knihou vás provede Paul Davies, britský fyzik, kosmolog, astrobiolog a předseda post-detekční skupiny SETI.
Nenajde zde jednoznačnou odpověd, ta totiž neexistuje, ale pokud vás zajímá kdo program založil, jak je důležité pochopit mikrobiologii na zemi, co vše můžeme k odhalení použít a jak, co je to Drakeova rovnice, Fermiho paradox, atd., tak nebudete zklamaní.

Davies vám popíše, jak by to vypadalo, kdyby došlo k detekci mimozemského signálu, jaký dopad by byl na náboženství, zjistite co znamená zkratka METI a nakonec vám prozradí, svůj osobní názor na otázku, zda jsme ve Vesmíru sami.

Pokud tedy hledáte ucelené informace o programu SETI, je to ta pravá volba.

Doporučuje 5/5 ufounků. ????

24.07.2019 5 z 5

Co s námi bude? – Stručná historie příštích 20 let Co s námi bude? – Stručná historie příštích 20 let Milan Vodička

Co s námi bude? Za příštích 20 let? (Teď už 15)

Jak píše sám autor, nemáme věšteckou kouli a s přesností nedokážeme určit, co bude. Můžeme jen předpokládat, jak by to mohlo být. A tak nás velmi nenásilnou formou seznamuje s různorodými tématy, které by pro nás mohly být za pár let aktuální.

Zajímavým tématem shledávám: Stárnutí populace - Budou staroušci určovat trendy? Gucci už určite chystá teplé deky a bačkory s logem, “Děti na klíč” - chtěli byste mít třeba malého Arnolda? Nebo nového Jardu Jágra?
Sex - budou naše ložnice snad ohroženy a proště se na to vykašlem?
Vyměníme řízek s Chorvatskem za luxusní zážitkové dovolené za srovnatelné peníze?

Věřím, že každý si najde téma, které ho zaujme, o kterém bude přemýšlet a možná si zjistí i více aktuálních informací.

A uvidíme tedy, co s nami bude...

14.07.2019 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Po přečtení prvních asi 20 stránek jsem se musela znovu podívat, zda čtu scifi nebo nějakou knihu o indiánech, už jsme si řikala, že tohle asi nebude nic pro mě, ale pak to přišlo!
Vypravili jsme se do tajemných zakoutí lodi a já byla svědkem objevů, naděje, boje, lásky, nespravedlnosti, touze po přežití a vědění.
Konec knihy odpoví na všechny vaše otázky a ponechá i místo pro fantazii.
Nonstop je rozhodně nestárnoucí scifi, které stojí za to číst nonstop až do konce :).

19.06.2019 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Aplikace, chytré telefony, hodinky, sociální sítě jsou pro nás aktuálni témata. Určitě jste si během čtení vybavili ty protivné reklamy, které na nás v prohližeči vybíhají cíleně dle toho, co máme rádi a na co se díváme. A vlastně určitě každý, kdo využívá minimálně jednu ze zmíněných věcí se v knize najde.
Samotný příběh, mě ale tolik nebavil. Cynthia mi byla nesympatická a jelikož se zde prolínaly další vedlejší postavy, přišlo mi, že žádná z nich nebyla propracovaná a nedostala větší prostor. Bylo to celé moc rychlé a závěrečná honička nebyla ani trochu zajímavá a už vůbec né napínavá. Vlastně jsem necítila napětí celou knihu.

19.06.2019 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Nuže, asi poplavu proti proudu, ale první polovina knihy je nuda, nedokázala jsem se ani do jediné postavy pořádně vcítit, nevěřila jsem jim jejich emoce a nějak jsem měla stálou touhou podívat se pod pokličku procesu rozpojení.
Když se kniha posunula na “hřbitov”, doufala jsem, že zde najdu ty momenty zatajeného dechu, ale ani tady mě to nepřesvědčilo.
Není divné, že se tam ten Lev vždycky objevil jako zázrakem?
A máme tady poslední část. Asi tu nejzajímavěší a zároveň nejkratší. Která mi sice osvětlila samotný proces, ale ani tady mě bohužel natolik nepohltila, abych byla z knihy nadšená.
Byla to moje první young adult a asi od tohohle žánru na nějakou dobu
upustím, asi to není to práve ořechové pro mě.

25.05.2019 3 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Měsíční prach je pro mě jedna ze slabších knih Clarka. Možná mě ovlivnilo, že jsem knihu četla po bravůrní sérii Vesmírné Odysey. Už na začátku knihy po incidentu, je vám více méně jasné, jak to dopadne. Psychologie postav “pod prachem”, není natolik dotažená, aby vzbudila větší zájem, ale pořád je to silnější stránka, oproti záchranému týmu, který mě teda absolutně nechával celý přiběh chladnou. Z mého pohledu, tam není ta správná atmosféra, která by mě nutila číst další a další stránku, dočetla jsem, ovšem už jsem se těšila, až jí konečně odložím.

24.11.2018 3 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Pokud ve vás kniha zanechá tak silné dojmy, že se vám několik nocí zdá o tom, že vyrábíte Teslu a rakety ve SpaceX a do toho na vás Elon křičí “makej viiiiiiiic” a vy se budíte s pocitem, “sakra já jsem prošvihla nějaký termín”?? V tom případě si můžete být jistí, že se jedná opravdu o silnou knihu s neuvěřiténým člověkem v ní.

14.11.2018 5 z 5

Kontakt Kontakt Carl Sagan

Saganova kniha Kontakt není pouze kniha zaměřená na scifi, je to také kniha, která pojednává o víře. Staví nás mezi otázku Bůh x Věda. Dva rozdílné tábory a přitom jsou tak podobné. Alespoň takto je na to v knize nahlíženo. Prvně jsem nechápala, proč dává Carl tolik prostoru náboženství, poté mi to došlo. Každý v něco věří a nemusí to být zrovna Bůh, Buddha...
Na konci knihy se karta obrací a už to není pastor, který se snaží Ellie přesvědčit, je to ona, sama, mezi vědci, nepochopená...

10.11.2018 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Znovu jsem se nechala nachytat nálepkou bestseller. Začínám mít dojem, že dobré knihy, tyto nálepky vůbec nepotřebují. Kniha, kterou máte za 2 večery přečtenou. Nijak náročná, ale ani zajímavá. Průhledná jako mastný papír od vysočiny a tak nesmyslně překombinovaná, že vás to vlastně nakonec ani nepřekvapí. Ono ne nadarmo se říká, že někdy je méně, vice.

04.10.2017 2 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Trvalo mi skoro půl knihy, než jsem se s ní zžila, ale nějak jsem si pořád říkala, že to nevzdám a dočtu jí do konce. Nakonec jsem nelitovala, hon za útěkem mě polapil a já v myšlenkách trnula, zda se tentokrát už koněčně zadaří. Jestli je až skoro přehnaná přátelskost postav v knize reálná či ne, to nevím, místy mi to totiž přišlo přitažené za vlasy.

08.09.2017 4 z 5

Vesmír jako na dlani Vesmír jako na dlani Christophe Galfard

Pokud vás zajímají základní principy Vesmíru a neoplýváte značnou znalostí vzorců a odborných názvů, je tohle určitě ta správná volba. Velice pro laicky a názorně napsáno.

02.06.2017 5 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Po 3 měsících musím s lítostí oznámit, že to vzdávám. Opravdu moc jsem se snažila knihu dočíst, ale když se na ní dívám a jsem teprve před půlkou, nemluvě o prachu, který na ní za tu dobu napadal, zvedám a přesouvám zpět do knihovny nedočtenou. Celkově mě to mrzí, jelikož Silo se mi líbilo a já doufala, že druhý díl bude rozuzlením prvního, z kterého si sednu na zadek, společně s pořádnou dávkou příběhu. Nikoliv…Burianek to popsal přesně, jak bych to napsala i já. 3 díl si už u mě přízeň nezíská.

24.10.2016 1 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Bezduché tlachání o ničem. Zbytečná kniha, která vás nenaplní napětím či touhou po čtení, za to vás pěkně nas*re. Každých 50 stránek si v hlavě promítám a věřím, že příběh jisto jistě vygraduje a překvapí mě brilantním závěrem, jaký jsem také od opěvované knihy čekala. Mám ovšem smůlu, nic takového se nedostavuje… nudný nic neříkající děj, opakující se pasáže, zbytečné nesympatické postavy, a když to vše podstoupíte a dokousáte se do konce, nejraději byste knihu prohodili oknem, protože tak nezáživný a jednoduchý konec je výsměchem a tečkou za celou knihou.

27.04.2016 1 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Člověk tak chytrý, důsledný, oddaný pro svou práci, odhodlaný pro své sny udělat cokoliv, takový na mě zanechal Chris dojem. Navíc, když to podtrhne milující osoba, která za vámi stoji ve zlém i dobrém. Živý důkaz toho, že všechno jde, když se chce! Děkuji, že jsi mě nechal nahlédnout do svého života.

08.12.2015 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Ještě se mi nestalo, abych se u knížky bála, asi jsem z těch filmů co jsem viděla, tak vycvičená, že se mnou již nic nezamává.
Každopádně pro mne byla knížka čtivá, i když trochu předvídatelná, což na příběhu moc neubíralo. Atmosféra skličující a ponurá, tak jak horor být má. Nejvíce mne, ale dostal konec, ta poslední věta spojená s mou představivostí.
Jelikož je i filmová adaptace, kterou jsem neviděla, jsem zvědavá, jak se toho filmaři ujali, snad nebudu zklamaná.

02.01.2015 4 z 5

Hostina pro vrány 2 Hostina pro vrány 2 George R. R. Martin

Knihu jsem si koupila ve dvou výtiscích, a jak jsem druhou začala číst asi s 4 měsíčním odstupem, úplně jsem zapomněla, co vlastně v té předešlé bylo. Musím uznat, že bez mého věrného kamaráda vyhledávače, bych již byla ve jménech ztracená. Naštěstí mi byl po ruce, a když jsem si nemohla vybavit, kdo je kdo a kam patří, zjistila jsem to a hned se četla kniha lépe. Lépe řečeno už jsem se tak neztrácela. Pro mne byl tento díl šokující, ano souhlasím, byly tam pasáže, kdy jsem jen četla a v duchu si říkala, kdy už bude konec kapitoly, ale v mnoha ohledech to bylo pro mne překvapující a zajímavé. Tak se budu těšit na to, až se pustím do dalšího dílu s očekáváním, jak to bude dále.

Jinak mne docela mrzí, některé spoilery (bez upozornění) v komentářích. Někdy si je jen pročítám, abych se na knihu navnadila a tak je to docela škoda, že hned budu vědět nejdůležitější prvky celé knihy.

15.10.2014 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Tak jsem čekala nějaký pořádný masakr, a ono to zase tak šílené nebylo. Možná jsem měla jen přehnané představy, z toho jak jsem viděla na přebalu "jen pro silné povahy". Myslím si, že kdybych si koupila nějakou knihu podle skutečné události, z chudých zemí, kde je tyranie a zloba na denním pořádku, byla bych z toho zděšená mnohem více. Příběhy je poutavý, to nemůžu říct, že ne a byla i jedna pasáž, kde mi zamrazilo. Četla se moc dobře, kapitoly byly krátké a hezky to odsýpalo, přečtu si i další díl a ráda, jen už nebudu očekávat žádný masakr a možná budu mile překvapená.

02.10.2014 4 z 5

Údolí slz Údolí slz Kevin O'Brien

Mám toto téma ráda, ale byl to pro mne čistý průměr. Gay tématika knihu trochu oživila, ale klidně bych se bez ní obešla.

06.07.2014 3 z 5

Nevysvětlitelné záhady Nevysvětlitelné záhady Viktor Farkas

Chvílemi mi běhal až mráz po zádech. Některé příběhy více známe a pro mě ničím novým, ale najdou se i takové, o kterých jsem neslyšela nebo slyšela jen málo. Knihu jsem si koupila hlavně kvůli Molímu muži, ale dozvěděla jsem se vlastně co už jsem věděla. Člověka kniha aspoň na chvíli donutí přemýšlet nad tím, co je mezi nebem a zemí a je na každém z nás, k jakému závěru dospěje. Co my v knížce chybělo, byly obrázky např. z novinového článku o vílách atd. docela by to i knihu oživilo a já nemusela hledat obrázky na googlu :)

09.03.2014 4 z 5