Teredo Teredo komentáře u knih

Kontrolní bod Kontrolní bod Myke Cole

Ze začátku byla kniha zajímavá, ale jakmile se Oscar dostal do tábora, musela jsem se některými částmi vyloženě prokousávat. Objevení magie v našem světě je něco, co si vždycky ráda přečtu, ale budu se opakovat - jakmile se dostal do tábora, jak kdyby se nic moc nedělo. Některé postavy byly vyloženě nesympatické a i Oscar byl chvílemi nejdřív tak, pak tak. Další díl si přečíst neplánuju.

Tajemné touhy Tajemné touhy Jennifer L. Armentrout

Takový průměr... nic, co by zvlášť vyčnívalo z tohoto druhu literatury. Hlavní hrdinka ostřílená ranařka, která je vnitru vlastně citlivá duše. Doteď jsem nepochopila, z čeho vlastně žila, když bydlela sama. Trochu mě zklamal výběr protějšku, doufala jsem spíš v nějakého "hodného" mýta. Přesto měla kniha příjemnou atmosféru a četla se dobře.

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Miluju řeckou mytologii a právě proto dostala kniha víc bodů, než by si zasloužila, protože přiznejme si to, ve výsledku je to celkem o ničem. Hloupé ale je, že kromě jmen vlastně s řeckou mytologií postavy nemají nic společného a knize by jenom prospělo, kdyby autorka zařadila trochu magie. Přesto se kniha četla dobře, nebyly v ní nijak zásadní protiklady, kdy by se postavy chovaly naprosto iracionálně jak tomu u téhle literatury bývá (nebo si aspoň na nic zásadního nevzpomínám).

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Zajímavá kniha, i když Spensa je taková typická postava - outsider z vyčleněné rodiny, s údělem hanby, který si musí nést kvůli skutku svého otce - a nakonec se ukáže, že všechno bylo jinak a ona je vlastně ta jediná, kdo dokáže všechny zachránit. A ta cesta k cíli mi možná přišla trochu rozvláčná. Přesto se kniha čte dobře, Spensa se ve výsledku ukáže jako sympatická hrdinka a věřím, že rozuzlení v dalším pokračování bude zajímavé. Body navíc má naprosto boží obálka.

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tuhle knihu mi doporučil bratr, když jsem se ho zeptala, jakou knihu, kterou má doma, je jeho nejoblíbenější. Metro má takovou tu správnou, ruskou, ponurou atmosféru, i když mě stejně zaráželo, jak je možné, že pod zemí dokážou všichni přežít. Líbilo se mi, že Arťom prošel správným hrdinským vývojem - z nevyzrálého kluka na někoho, kdo se uměl postavit osudu (byl-li to vůbec osud). Místy mi přišlo, že to hraničilo s fantasy a člověk si nebyl jistý, jestli jde o magii, nebo prostě čistou mutaci.

14.02.2023 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Dosud nejlepší kniha za tenhle rok (ale je teprve únor :D). Kniha se četla velmi svižně a myslím, že autor sotva naťukl, co všechno vlastně Nyxia umí a jaké bude mít její používání důsledky. Líbilo se mi, že i když postavy nedostali tolik prostoru, každá z nich byla ale něčím jedinečná a zapamatovatelná. Především Kaya, která z nich byla rozhodně nejchytřejší. Jsem zvědavá na další díl.

Uchvatitel duší Uchvatitel duší Patricia Briggs

OBSAHUJE SPOILERY! U Mercy nedokážu být objektivní, protože její svět je jeden z mých neoblíbenějších a jeho konzistance mě nepřestává překvapovat. Jediné, co mi možná nesedělo, je postava Sherwooda - odhalení jeho identity mě trochu zklamalo, ale bude určitě zajímavé sledovat, co se z toho ještě vyvrbí.

Kouřový démon Kouřový démon Patricia Briggs

Mercedes nikdy nezklame. Autorka má všechno skvěle promyšlené, postavy se chovají přesně podle toho, jak čtenár očekává a tak, jak je autorka vytvořila. Líbí se mi, že nevznikají zbytečné spory mezi Adamem a Mercy, kdy by se jí Adam snažil zbytečně chránit a kde by tajemství naopak zapříčinila větší katasfrofu, než kdyby si vše na rovinu vyříkali. Adam a Mercy fungují jako rovnocenní partneři a tak by to mělo být. Skvělá kniha.

21.03.2021 5 z 5

Šeroprostor Šeroprostor Ann Aguirre

Čekala jsem, že to bude něco jako Mercedes Thompsonová ve vesmíru, ale dost mě to zklamalo. Hlavní hrdince jsem vůbec nemohla přijít na chuť, protože moc nemusím typy, u kterých nám každou druhou stránku musí autorka připomínat, jak je vlastně hrdinka drsná. Nad jejím chováním jsem občas jenom nechápavě vrtěla hlavou. Být hlavní hrdinka jiná, zřejmě bych si knihu užila o dost víc.

21.03.2021 3 z 5

Artefakt Artefakt Jamie Sawyer

Pozor, obsahuje spoilery: Tuhle knížku jsem četla už podruhé, protože jsem chtěla pokračovat s dalšími díly a potřebovala jsem si ji osvěžit. A bavila mě stejně jako poprvé. Nápad duplikantů a operátorů, kteří je řídí, mi přijde fascinujicí a Artefakt mi připomněl, proč miluji scifi. Artefakt vás nenechá vydechnout, stále se něco děje a zřejmě nic se neděje bez důvodu - věřím, že i teroristický útok nebyl jen tak. Smrt Blakea mě zarmoutila, protože z celé Harrisovy jednotky mi byl nejsympatičtější a zároveň i nejlépe popsaný - na rozdíl od ostatních jsem si k němu vytvořila pouto a nebylo mi jedno, co se s ním stane. Právě za plochost zbytku Harrisova týmu ubírám jednu hvězdičku.

26.01.2021 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Ne nadarmo je Asimov označován jako mistr svého oboru, protože napsat knížku o cestování časem, která by dávala hlavu a patu je dost složité a takovým knížkám se vyhýbám. Přesto nevím proč, ale první dvě třetiny jsem se musela do knihy vyloženě nutit, teprve poté se začne vše rozuzlovávat a knížka má spád. Takže ty čtyři hvězdy jsou především za poslední třetinu.

10.01.2021 4 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Trochu mě mrzí, že musím dát knize tak nízké hodnocení (už jenom proto, že si ji tu všichni chválí), ale mě prostě nebavila. Nebo takhle, abych byla upřímná, nebavily mě první dvě třetiny, jakmile jsem se dostala k rozuzlení, co se děje na Erotu, tak to začalo mít grády, ale to už pro mě bylo jaksi pozdě. Dokonce ani k postavám jsem si nenašla vztah a přišly mi ploché a nijaké - v zásadě mi bylo jedno, jestli někdo z hlavních hrdinů umře. Přemýšlím, jetli dám šanci dalšími dílu, ale spíše ne.

03.01.2021 2 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Velmi čtivá kniha, jen jednoho zaráží jak karbaník zvládne všechno to, co hlavní hrdina zvládnul - ať už pochopit, jak planeta funguje po sestavování psionických přístrojů atp. Postava Mety mi přišla zbytečná a ani nemusela být.

27.12.2020 4 z 5

Více než lidé Více než lidé Henry Kuttner

Část s Hogbeny se mi líbila mnohem více, než část první, která mi přišla občas zbytečně zdlouhavá.

27.12.2020 3 z 5

Mučedník Mučedník Brian K. Evenson (p)

Neurazilo, nenadchlo. Co jsem pochopila podle komentářů, tak je to nějakým způsobem provázano s počítačovou hrou a možná v tom pro mě vězel ten problém? Autor nás celou dobu napíná, čtenář se snaží číst rychleji a rychleji, aby se co nejdříve dozvěděl tajemství ďáblova ocasu a nakonec... nic. Nakonec vlastně nezjistíme vůbec nic a vše se točí jenom okolo dohadů hlavního hrdiny. Za mě celkem neuspokojivé, i když se kniha četla svižně.

02.10.2020 3 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Vím, že Solaris patří mezi klasiku, ale pro mě má své silné i slabé stránky. Líbila se mi ta atmosféra, kdy se Harey poprvé objevila, ta nejistota, kdo skutečně je a za jakým účelem byla vytvořena, jestli se ukáže jako agresivní nebo přátelská. Na rovinu se přiznám, že popisy Solarisu (tj. tvoření a ničení úkazů, které Solaris vytváří) jsem si nedokázala plně představit. První polovina knihy byla rozhodně lepší a svižnější, historii solaristiky si mohl Lem klidně odpustit, čtenáři to stejně nic moc neřekne. Přesto je atmosféra Solarisi výjimečná a zvláštní, pro člověka neuchopitelná a tajemná, proto i tolik přitažlivá.

22.09.2019 3 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Jakmile jsem knihu začala číst, už jsem ji neodložila, a příběh zhltla za jedno celé odpoledne. Musím obdivovat, jak výborně se autoce podařilo vytvořit svět, kde jsou víly spíš krvelačné potvory než něžné nymfy. Přesto s tím, jak Léto a víly všeobecně skrz hlavní postavu poznáváme, nakonec s nimi soucítíme víc jak s lidmi. Navíc výborně sepsaná hlavní postava - Dominik. Jasně, občas už těch prášků bylo moc, ale málokteré autorka umí sepsat tak dobře mužskou hlavní postavu, která skutečně přemýšlí jako muž. Příběh navíc příjemně zpestřuje humor, který není násilný a pobaví.

15.09.2019 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Bylo to jako na houpačce. Bavily mě části, kde byl Lucius, Serena a Neffi, zbytekem jsem se spíš "pročetla". Jako ona to není špatná kniha, téma je to výborné, ale jaksi není můj šálek kávy číst o Českých Budějovicích 16. století ani o megalomanském esesákovi. O římské legii, to už ovšem byla jiná, stejně tak mě zajímala Neffiho doba. Jak už to bylo řečeno, hlavní hrdinka Toňa je poněkud moc dokonalá a okamžitě si jí zamiluje každý, kdo má nějakou moc a dokáže ji ochránit. Závěřečná bitva byla ale úplně epesní.

15.09.2019 3 z 5

Tunel do nebes Tunel do nebes Robert A. Heinlein

Heinlein bývá dost často označován jako jeden z nejlepších spisovatelů scifi, ale upřímně, Tunel do nebes tomu vůbec neodpovídá. Aby nedošlo k mýlce, není to špatná knížka, ale není ani dobrá. Je pravda, že příběh je čtivý a pilný čtenář ji stihne přečíst za den, ale je spousta věcí, které mi na příběhu prostě nesedí. Např. nikomu není divné, že je banda středoškoláků a vysokoškoláků poslána na cizí nebezpečnou planetu za účelem testu s tím, že jich pravděpodobně část zemře. Rodiče hlavního hrdiny jsou tedy nejdříve proti, ale spíš to působí, jakoby mu zakazovali chodit pozdě v noci ven, než aby se báli o život svého syna.
Navíc konverzace jsou psány dost nepřirozeně, i když kniha je z roku 1996, možná tenkrát lidé takhle mluvili?
Přesto chci zkusit i další z jeho knih, přišla by mi škoda zahodit autora, na kterého slyším tolik chvály.

13.09.2019 3 z 5

Magický krystal Magický krystal Robert Anthony Salvatore

Výborně řemeslně zpracované, všechno sedí a dává smysl, postavy jsou zajímavé, příběh plynule ubíhá, ale za srdce mě to nechytlo. Přesto si myslím, že pro někoho, kdo má rád fantasy typu Pána prstenů, se bude kniha náramně líbit.

11.09.2019 3 z 5