TeranosukeUnko TeranosukeUnko komentáře u knih

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Tak tohle mi sedlo ve všech směrech. Jakožto milovník Shakespeara jsem po knize bez rozmyslů sáhla, a i když jsem měla obavy z toho, že je děj vyprávěn na základě reálných událostí (běžně nemám ráda fikci obsahující skutečné osobnosti a události jako hlavní tahač kvůli zkreslování), tady to prostě fungovalo. Líbilo se mi, že byl Will Shakespear vyobrazen i v jiném světle, než jako naprostý bezchybný a dokonalý umělec, líbil se mi Richard jakožto tahač příběhu a jeho touha konečně se dostat ze hraní ženských rolí, líbil se mi zlomyslný fuckboi Simon, zatraceně líbila se mi i ta držkatá Sylvie, u které jsem zpočátku byla skeptická, protože lásku na první pohled vážně nemusím. To mohla být snad moje jediná výtka vůči této knize, ale nakonec i romantická linka nedopadla tak špatně, přesto že ze začátku působila jako něco "navíc".
Takže tak. Nemám co říct. Někdo psal, že je na něj příběh moc slabý, předvídatelný a pomalu se rozjíždí - mě se tohle slice of life ze života dramatických umělců se špetkou zlodějny neskutečně zamlouvalo a pochybuji, že ještě někde najdu knihu, která by oplývala stejnou energií.
Kniha mě taky přesvědčila o tom, že má Cornwell nádherný jazyk a už jen z tohoto důvodu rozhodně přečtu další z jeho knih.

06.11.2021 5 z 5

Království Království Amanda Stevens

Jak to ty hlavní hrdinky dělají, že i když jsou neskutečně obyčejné a neupravené s vlasy v culíku, tak je chce vždycky naložit nějaký pohledný bohatý mladý muž, kamkoliv kam vejdou. Místo Devlina tu tedy máme jiného zabezpečeného nakladače, tentokrát z poněkud podivné rodiny, ke které má hlavní hrdinka ještě podivnější vztah...
No, plus je, jak již by zmíněno v dalších komentářích, že jsme se o Amelii zase něco více dozvěděli. A někdo mi, prosím, vysvětlete, jak tahle žena zvládá žít bez terapie, protože určité scény byly trochu silně přes čáru - a ano, rozumím, že je to "horor", ale tím jak hrozně "šokující" a brutální se snažili jisté scény být, tak na mě spíše působily komicky nebo jsem nad nimi jen nadzvedla obočí.
Jinak, dějová linka s tou holkou, co stalkerovala Thanea mi přišel naprosto zbytečný. Angus je nejlepší věc, co se knize stala, ale pokud se mu něco stane, neručím za sebe. A sex na hřbitově při měsíčku byl další skvost, který by jako vypadl z červené knihovny. Slabší než první díl, ale budu pokračovat, teď už jsem zašla příliš daleko.

30.09.2021 2 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Achjo. Tak už naprosto rozumím pojmu "guilty pleasure". Kniha má spoustu úsměvných scén, neustále dokola se dozvídáme jak hrozně mezi hlavní hrdinkou a tajemným detektivem Devlinem proudí magnetismus, občas spadnou nějaké ty okvětní lístky, aby se navodila správná atmosféra, nebo se zjeví duch mrtvé ženy, co vás chce posednout, aby si ještě pro jednou užil nějaké to lidské špásování. Je to tak vyloučené až mě to baví, a i když si uvědomuji jak moc tropy, které se v této knize vyskytují, běžně kritizuji a nepřenesu přes oči, tady je to prostě z nějakého důvodu neskutečně čtivé. Navíc, detektivní linka sice není vůbec náročná, ale taky není vůbec špatná. Spíš takové doladění toho, jak se nám hlavní hrdinka pořád rozplývá nad Devlinovým profilem.

Zjednodušeně - nenáročná duchařinová romance, okořeněná nějakou tou vraždou, na zabití času. Po dalším díle sáhnu.

24.06.2021 3 z 5

Moje sladké šestnáste storočie Moje sladké šestnáste storočie Rachel Harris

(SPOILER) Tohle jsem opravdu raději neměla číst po letech znovu...
Nápad dobrý, trochu však nevyužitý. Mrzí mě, jak se četba zaměřena pro mladé dívky zdráhá udělat krok v před a omezuje se pouze na romanci jako hlavní tahač. Ta byla v této knize ještě k tomu naprosto příšerná - pokus o chemii mezi hlavní dvojici sice byl, ale opravdu nefungoval když jediné, co na sobě viděli byl jen vzhled a to, že jsou oba rádoby "umělci". Vždyť se ani pořádně nepoznali, aby k sobě mohli cítit něco kvůli čemu by mi bylo opravdu líto, že ho Cat musí nakonec opustit. Daleko víc mě mrzelo, že se musela rozloučit třeba s Alessandrou, prostě jejich pouto bylo daleko silnější, než mezi Lorenzem a Cat.
Líbilo se mi však, že si Cat ze svého
dobrodružství něco odnesla - když už ne to, že vztah není založen jen na fyzické atrakci, tak aspoň to, že může dát šanci lidem ve svém životě jako je její budoucí nevlastní matka atd.
Jinak, popisování korzetu jako největšího mučičího nástroje a Michelangelo mě velmi pobavilo, bohužel ne tak jak autorka nejspíš zamýšlela.

03.04.2021 1 z 5

Stačí jen dotyk Stačí jen dotyk Colleen Oakley

(SPOILER) Romány pro ženy nejsou zrovna moje parketa, ale této knize jsem se rozhodla dát šanci. Každopádně, asi jsem měla vážně trochu moc velké očekávání. Mohlo to být skvělé, přece jen, samotný problém Jubilee vytvářel pro celý příběh zajímavý konflikt k rozebrání toho, co to je vlastně láska (jak romantická, tak mateřská) a zda je opravdu potřeba fyzické interakce, aby mohl být vztah naplněný, funkční a vřelý. Do toho ještě Erikův vztah s adoptivním synem a vlastní dcerou. Navodilo to prostě krásné prostředí pro rozvinutí hlubokého vztahu dvou lidí, kteří mezi sebou naleznout poznání a díky svým životním situacím zjistí, co to opravdu je láska. S takovou představou o vyspělém vztahu jsem vcházela do této knihy, takže si už určitě dokážete představit jak zklamaná jsem asi byla, když jsem zjistila, že se ty "dospělé" knihy vlastně až tak moc neliší od četby pro YA. Takže místo budování smysluplného vztahu mezi hlavními dospělým postavami to vlastně bylo zase jen teenagerské zamilování, kde si všichni vyvozují vlastní závěry a představy čímž tvoří další hloupé problémy místo toho, aby je opravdu řešili jako dospělé zodpovědné osoby. Jednoduše, čekala jsem hluboký příběh o tom, co láska opravdu je. Dostala jsem zaláskované teenagery, co zapomněli vyrůst. A už vůbec na mě nechoďte s tím koncem. Zázračný lék? Jako vážně? A těch posledních pár stránek, kde se rozhoduje mezi Erikem, kterého vidí po letech, nebo golfistou jehož jméno jsem zapomněla... Nevím, nezlobte se na mě, ale teď mi vážně přijde, že šlo Jubilee a Erikovi vážně jen o nějaké fyzické laškování, pokud museli "čekat" na to až se Jubilee vyléčí, aby mohli mít vztah. Takže moje představa z anotace, že jde o knihu, která poukazuje na to, že vztah není jen o líbání, sexu, dotecích, ale třeba i o věcech jako je komunikace mezi lidmi, vzájemném naslouchání a snaze se pochopit a překonávat životní překážky byly příliš velké a naivní. Což je možná i má chyba, ale i tak. Mohlo to být skvělé. Bylo to průměrné.
Každopádně, abych jen nekritizovala, musím i něco pochválit. Kniha byla přece jen čtivá. Kapitoly končili tak, že jsem měla nutkání přejít okamžitě na další, hezky ubíhala. Jubilee byla v pohodě, i když mě občas trochu rozčilovala, kdy došlo na Erika, hodně mě zaujala celá ta situace s její matkou, ale celkově mi přišla oproti ostatní hrdinkám snesitelná. U Erika to samé. Když se nejednalo o Jubilee, byl vlastně dost zajímavý, ráda jsem četla o jeho problémech s Ajlou. Ten mě ze všech upřímně zaujal asi nejvíc a celá jeho situace s tím, že si dává vinnu za smrt svých rodičů mě zasáhla z celé knihy nejvíce. Líbilo se mi taky, že se pohled popisu střídal. I když sem vůči tomu byla skeptická, fungovalo to překvapivě dobře.
Takže tak. Má chyba, že jsem se nechala příliš nadchnout vlastními představami jaká by kniha mohla být. Když se na to kouknu z širokého pohledu, furt to byl slušný příběh (až na ten konec, ten vážně nepřekousnu) oproti ostatním románům, které existují. Ale nebudu ho šetřit jen kvůli tomu. Mohlo to být daleko lepší a smysluplnější, bez zmařeného potenciálu.

27.05.2020 2 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Já teda nevím... asi jsem v tomhle ohledu k narkomanům absolutně bezcitná svině, ale kniha mne nedojala a ani mi nepřiblížila narkomanský svět natolik, abych byla schopná Christiane a její feťácké přátele litovat. Dvě hvězdičky dávám za konečné zpracování a poměrně dobrý odstrašující případ, ale pochodové myšlenky a chování téhle sotva patnáctileté dívky jsem absolutně nepochápala, i když jsem doufala, že právě tomuhle mi daná kniha pomůže porozumět.

02.11.2016 2 z 5

Jed Šípkové Růženky Jed Šípkové Růženky Krystyna Kuhn

I když je kniha určena pro moji věkovou kategorii, nějak mi nesedla, jsem už navyklá spíše na trochu dospělejší knihy, kde se do toho nemíchají školní vztahy. Ale věřím, že pro ostatní mého věku, to může být fajn počteníčko.

26.06.2016 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Můžete mi někdo, sakra, vysvětlit, co bylo na té knize tak úžasné? Protože já tomu nerozumím. Šlo akorát o další brak pro náctileté dívky u kterého samozřejmě nesmí chybět postapokalyptická budoucnost a debilní nesympatická hrdinka, která ji má možnost změnit. A vlastně! Nesmíme zapomenout na zápletku s láskou. Romantický trojúhelník! No jak originální!
Vážně, pokud jste trochu náročnější čtenář, tak se radši velkým obloukem vyhněte. Děj se neustále opakuje, slečna si nedokáže vybrat, kterého hocha vlastně miluje a všechno se okecává hloupými dialogy.
Divím se, že jsem vůbec dala jednu hvězdičku. Asi je to tím, že je další díl ještě horší.

03.05.2016 1 z 5