telileov telileov komentáře u knih

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Stále jsem nenašla slova. Zamilovala jsem se do této knihy jako už dlouho do žádné. Ani nevím, jestli se mě někdy něco takhle moc dotklo.
Až mi drásá srdce to někomu doporučit. Skvělé knihy doporučujeme dál, ty nejlepší si sobecky tutláme pro sebe. Ne, nechci se dělit, ale takovou sobeckost bych si neodpustila. Páč je to tak nádherné.

29.05.2016 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Již chápu, co svět vidí na Jojo Moyesové. Každým slovem dělá ze svých postav výjimečné bytosti a přesto jen lidi. Zavede vás skrze věty na úplně nové místo a při čtení vám dá pocit, že jste přímo tam, ve Stříbrné zátoce, na lodi Izmael a pozorujete velryby.

Smála jsem se, tajila dech, kolena se mi třásla jako želé, polykala jsem napětím vzduch, téměř jsem měla místy slzy v očích... Nevěděla jsem, co od ní čekat, ale dostala jsem to nejlepší.

02.05.2016 5 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

"Někdy lidé potřebují, aby je někdo hledal, nebo aby si aspoň kvůli nim někdo kladl otázky."

S nadhledem nejde o nic neobvyklého, příběh o dospívání a jeho těžkostech, pocitu, že o vás nikdo nestojí, o vyřazení z kolektivu, první lásky, první zklamání a zlomená srdce, síla přátelství. Dospívání je tu však podáno v tak jednoduché formě, ovšem v té osobité jednoduchosti je jistá hloubka a upřímnost, která se vás nějakým způsobem dotkne.

Temná Raven Temná Raven Sylvain Reynard

Lhala bych, kdybych tvrdila, že kniha není jedno klišé za druhým, že jsem si chvílemi nepřipadala jako v jiné verzi Twilight a že Raven a William nebyli vůbec otravní a pitomí. Byli. Ale taky bych lhala, kdybych tvrdila, že ta knížka nemá nic do sebe.
Asi jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale nebylo to zas tak špatné. Myslela jsem, že upíři už jsou out, ale přestože je příběh fakt klišé, vypracovaný svět a hierarchie upírů má své světlé stránky. Není to jen nadržená, krví prolitá romanťárna o dvou ťulpasech, co se nechtějí, pak chtějí, pak zase ne, pak zase jó... (I když to všechno je to taky.) Kniha má i své kvality.

Na hraně věčnosti Na hraně věčnosti Jessica Ann Redmerski

Sepsání tohoto dílu mi přišlo zbytečné a jen tak na doplnění. Asi tuším, o co se autorka pokoušela, chápu, že chtěla navázat na úžasný příběh, jenž si získal srdce tolika čtenářek - včetně mého. Ale tak úplně se jí to nepovedlo. Bohužel se jedná o jeden z těch případů, kdy se druhý díl prvnímu zkrátka nemůže rovnat.

Všude manžel o dvou kůrkách Všude manžel o dvou kůrkách Alena Jakoubková

Musím uznat, že jsem byla maličko zklamaná. Jako kdyby celá zápletka knihy vyprchala už za první polovinou a pak se příběh hrnul dál, ale ztratil svou pointu a odchýlil se od jádra, kterým měl být.

02.05.2016 2 z 5

Otrávené štěstí Otrávené štěstí Irma Krauss

Jde o dramatický příběh, který se nese v shakespearovském duchu. Otrávené štěstí je tragédie o nešťastné lásce, ostrá, upřímná, smutná, rozhodně ne okoukaná. Naprostý protiklad tuctového. Možná to nemusí sednout každému, upřímně se domnívám, že úplně to asi nesedne nikomu, ale některé z vás by to mohlo dostat jako mě.

02.05.2016 4 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Je to jedna z těch knih, která zanechá nespočitatelně moc emocí. Alespoň ve mně je zanechala. Mohla bych o ní mluvit hodiny, takže nejlépe uděláte, když si ji přečtete sami.

Potřebovala jsem takovou knížku. Sedla mi, jako bychom byly stvořené pro sebe navzájem. Nenašla jsem nic, co bych jí mohla vytknout. Jak bych vám jen mohla nedoporučit něco takového?

02.05.2016 5 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

"Líbali se, aby ukázali, že na tom nic není, když se dva kluci líbají."

Řekla bych, nejen že nejde jen o polibek, nejspíš nejde ani o samotnou homosexualitu mezi chlapci, jde spíš o lidi a o život a o tom cítit se živí.

Skoro vždy když kniha zapůsobí na mé emoce, donutí mě nad ní i mnou přemýšlet a něco cítit, považuji ji za zdařilou knížku. A Líbali jsme se není výjimkou. Asi se to nebude líbit každému, protože to holt není kniha pro každého.

Možná je to jen mou životní potřebou obhajovat lásku v jakékoli podobě, stavět jí přede vše a žít pro ni, ale Levithan na mě udělal dojem.

První První Kiera Cass

Hlavní hrdinka byla ještě otravnější než v předchozích dílech, což je teda docela výkon. Bohužel nebyla jediná, kdo mě fakt doháněl k šílenství, co se týče postav. Nemluvě o Celeste - Co to jako mělo být? Z toho, co autorka s tou holkou prováděla, mi bylo na zvracení.

Klišé, trapné scénky a předvídatelný děj - v Selekci i Elitě to také bylo, ale co se týče První, zcela to tím přetékalo. Po pravdě jsem si docela oddechla, když to celé skončilo, protože ničemnost té knihy byla leckdy k smíchu, leckdy až k pláči.

02.05.2016 1 z 5

Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Otka: Ošklivá tlustá kamarádka Kody Keplinger

Bianca byla tou svou cyničností a nesnášenlivostí k tolika věcem až otravná a některé výkyvy jejího chování byly tak průhledné... Rozhodně se našly chvíle, kdy mi ta holka lezla na nervy.

Nedá se ani říct, že by šlo celkově o nějak extra originální příběh. Rozhodně bych od toho nečekala žádné zázraky. Ale je to skvělá knížka na odreagování, kterou lze přečíst jedním dechem. Pobaví, zpříjemní dlouhé dny a možná i vyčaruje úsměv na tváři.

Pusinka Pusinka Sophie Hannah

Nemohu nechat zápletku bez pochvaly - protože ta byla podle mě skvělá. Navíc bylo všechno tak nepředvídatelné. Ke konci jsem byla překvapena až šokována, za což si knížka jistě zaslouží plusové body. A pak je tu ta čtivost! Po dlouhé době jsem potkala knížku, se kterou jsem ponocovala a prakticky si četla všude, neboť jsem se zkrátka nedokázala odtrhnout, otáčela stránku za stránkou s touhou zjistit, jak to dopadne.

Navzdory ne příliš vysokým očekáváním to tedy bylo moc pěkné překvapení a jsem ráda, že mě Pusinka tak chytla. Podle mě jde o vydařené dílko a vyplatí se jej alespoň zkusit. Ačkoliv pro pravidelné čtenáře detektivek a krimi-thrillerů asi půjde o slabší odvárek.

Zmizelé dívky Zmizelé dívky Lauren Oliver

Co se mi na knize líbilo, byly charaktery hlavních postav, které se autorce podařilo parádně vykreslit. Líbily se mi ty tisíce odlišností mezi povahami obou sester, stejně jako průlomy v rozdílech a to všechno, v čem si jsou podobné.

Na druhou stranu jsem se občas trochu ztrácela a byla zmatená.

Má očekávání se ovšem vyplnila, i když asi trochu jiným způsobem, než jsem si myslela. Knížku jsem přelouskala docela rychle, čte se to téměř samo a v některých chvílích se objevuje takové napětí, že není moc snadné knihu odložit. Zápletka je každým coulem zajímavá a originální a Oliverové se ji povedlo zpracovat velmi dobře, až na slepé chvilky mých zmatků.

Volba Volba Nicholas Sparks

První část je hrozně krásná. Romantická, zamilovaná, nádherná. A pak nastane druhá část, kdy nás Sparks z této nádherné romantiky zcela vytrhne, předhodí kruté realitě a bez milosti nás zlomí.

Autor píše vážně nádherně. Jeho romantika je krásná, svá, dovede k dojetí, ale obejde se bez klišé. Zkrátka zapůsobí. A Volba byla taky taková.

Navíc oceňuji jeho schopnost skvěle zachytit romantický okamžik, je to vskutku kouzelné.

Už budu! Už budu! Selma Lønning Aarø

Měla bych říct, že Už budu není žádný erotický román. Není to ani směšný příběh o onanující ženě... Ačkoliv se to možná nezdá, ačkoliv vás to třeba překvapí - má to hlubší myšlenku.

Mám ráda knížky, které nabízejí podněty k zamyšlení. A tohle je jedna z nich. Ukazuje totiž na sexuálním dobrodružství to nejhezčí a nejdůležitější - fakt, že to není to nejdůležitější.

Možná mám jen takové to oko, které ve všem vidí trochu víc a ze všeho si beru příliš. V každém případě je to chytlavé, čtivé a nepříliš dlouhé, takže tip je na místě.

02.05.2016